Reklama
edytorial
W celu obrony cywilizacji życia przed szatańskim pędem świata do śmierci sięgnijmy po najpewniejszą broń – po Różaniec i nie wypuszczajmy go z rąk
Zgłębiając historię Polski, można zauważyć, że cały czas niemal przychodzili do nas obcy, często zaborcy; obejmowali urzędy i prześladowali nas, krzywdzili, okradali i – plądrowali kraj. To brzydkie określenie, mówiące o tym, że ktoś wchodzi w nie swoje, przetrząsa teren i dokonuje grabieży.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
6
z kraju i ze świata
7
Gruzja • Azerbejdżan • pielgrzymka papieska • 30 września - 2 października 2016
„Wizyta papieża Franciszka może się przyczynić do wzrostu liczby katolików w naszym kraju” – czytamy w azerskich mediach. Jak twierdzi teolog Elshad Miri, Papież jest w Azerbejdżanie nie tylko bacznie obserwowany, ale też zdobywa coraz większą popularność.
12-13
śladem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
Z prałatem Opus Dei bp. Javierem Echevarríą rozmawia Paweł Zuchniewicz
14-15
„Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Są młodzi, zdolni, ambitni. Mają otwarte serca i wyciągnięte w stronę drugiego człowieka dłonie. Jest ich ponad 2000 w całej Polsce i wspólnie budują najbardziej wyjątkowy pomnik św. Jana Pawła II
16-17
papież Franciszek powiedział
Jakie wskazania narzucają się dla duszpasterstwa młodzieży po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie?
18
temat numeru: Różaniec - skuteczny egzorcyzm
W szczególnym czasie dla naszej Ojczyzny, jakim jest 1050. rocznica Chrztu, Katolicka Odnowa w Duchu Świętym w Polsce wraz ze Stowarzyszeniem „Nowa Ewangelizacja” z Częstochowy inicjuje w dniu 8 października 2016 r. ogólnopolską kampanię modlitewną w intencji Ojczyzny, w formie Gwiaździstej Procesji Różańcowej.
19
temat numeru: Różaniec - skuteczny egzorcyzm
Egzorcyzm kojarzy się powszechnie z liturgicznym obrzędem, który ma na celu uwolnienie osoby opętanej od działania złego ducha. Okazuje się jednak, że każdy chrześcijanin może się czuć bezpieczniejszy wobec jego zgubnych mocy. Wystarczy wziąć do ręki różaniec.
20-21
wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej • 5 X 2016
W jaki sposób ta niepozorna kobieta, zamknięta w klasztorze, mogła odcisnąć tak silne piętno na obliczu współczesnego Kościoła?
22-23
800 lat Zakonu Dominikanów
Z o. Janem Spieżem, dominikaninem z klasztoru na warszawskim Służewie – historykiem, autorem kilku książek o świętych – rozmawia Mateusz Wyrwich
24-25
abp Józef Michalik • lektur owocowanie
Podczas ingresu nowego metropolity przemyskiego Adama Szala padły słowa podziękowania dla abp. Józefa Michalika. Nowy metropolita poprosił swojego poprzednika o dalszą obecność w życiu archidiecezji. Wtedy zrodził się pomysł kontynuacji wieloletniej obecności abp. Michalika na łamach „Niedzieli”.
26-27
28-29
31
liturgia tygodnia
Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach.
32-33
34
z prasy zagranicznej
39
39
pamięć • śp. Henryk Czarniawski
40-41
rodzina • poradnik
Wraz z końcem lata przychodzi pora na porządki – również te dotyczące urody, żywienia i życia duchowego
48
w sprawie nienarodzonych
Debata w Sejmie nad dwoma obywatelskimi projektami ws. życia nienarodzonych dzieci wskazuje, że wreszcie jest wola polityczna poprawy obowiązującego prawa
49
Niedziela Młodych
Byłem w księgarni z protestanckimi przyjaciółmi i bałem się kupić TĘ książkę. Wyraźnie czułem, że „woła” do mnie z półki. Kiedy zapłaciłem za inne zakupy, a moi znajomi wyszli na zewnątrz, szybko wróciłem, kupiłem ją i włożyłem w papierową torebkę – opowiada o swoim pierwszym spotkaniu z pewną polską świętą Ulf Ekman, założyciel i były pastor Kościoła zielonoświątkowego Słowo Życia
Łapię jesienne promienie słońca, wtulam się w koc. I zastanawiam nad moim dzisiaj. Jakie jest moje życie… Wciąż idę prosto, bezpiecznie, choć walcząc – ale jednak do przodu? Czy raczej gdzieś się zgubiłam, straciłam z oczu drogowskazy...
Dzisiaj temat, który od czasu do czasu podnosi temperaturę dyskusji w naszym kraju – regulacje prawne dotyczące handlu w niedzielę
50-53
różne
57
Przepis na kurczaka faszerowanego mięsem lub warzywami – niby prosty, a przyrządzony w ten sposób kurczak smakuje zupełnie inaczej niż zwykle. Przygotowanie wymaga więcej czasu niż przygotowanie zwykłego mięsa, ale efekt jest wyśmienity. To dobry pomysł na niedzielny obiad.
57-67
Niedziela bielsko-żywiecka
W połowie września bp Roman Pindel wręczył nominacje nowo mianowanym księżom dziekanom.
Odpust parafialny, 40. rocznica kapłańskiej posługi w Kamesznicy, 20. rocznica konsekracji kościoła, dożynki parafialne – to wszystko złożyło się na uroczystości, jakie odbyły się w niedzielę 18 września w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy.
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej konferencję na temat wychowania wygłosił 3 września prof. Jan Duda, ojciec Prezydenta RP
Niedziela częstochowska
Jakim rytmem bije serce Konopnicy, położonej na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, Szlaku Kajakowego Warty i Szlaku Bursztynowego oraz szlaku pielgrzymkowego z Gdańska do Częstochowy? Można się o tym przekonać w kościele pw. św. Rocha
Kapłani archidiecezji częstochowskiej 14 października br. udadzą się w pielgrzymce na Jasną Górę, by przez ręce Maryi dziękować Panu Bogu za swoje kapłaństwo
Ks. dr Artur Stopikowski został nowym proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę ks. kan. Andrzeja Kornackiego.
Niedziela podlaska
W sobotę w kościołach i kaplicach rozpoczęły się nabożeństwa różańcowe
Z ks. Romanem Kowerdziejem, diecezjalnym duszpasterzem wspólnot maryjnych, i Renatą Przewoźnik, diecezjalną moderator kółek różańcowych i Nieustającego Różańca, rozmawia Edyta Hartman
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego 18 września przeżywaliśmy wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży.
Niedziela kielecka
Pod hasłem „Gdzie chrzest, tam Maryja” w Wiślicy – kolebce chrześcijaństwa na ziemiach polskich odbywały się kilkudniowe uroczystości związane z ważnymi rocznicami: 1050-leciem Chrztu Polski i złotym jubileuszem koronacji osiemsetletniej figury Madonny Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą.
Wieża niemal ukończonego nowego kościoła w Bęczkowie góruje na tle pięknego świętokrzyskiego pejzażu. To jedyna świątynia w diecezji, której patronem jest św. Jan z Dukli, kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.
W uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy – prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Duda nawiedzili Święty Krzyż, modlili się w świętokrzyskiej bazylice mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej i oddali cześć relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.
Niedziela małopolska
Mają Państwo plany na przyszłą niedzielę? Wielu mieszkańców Krakowa już je ma – 9 października wezmą udział w „I Małopolskim Marszu dla Życia i Rodziny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.
Na pielgrzymce, podczas błogosławieństwa na zakończenie Mszy św., jedna z osób przewróciła się. Myślałam, że zasłabła, ale wytłumaczono mi, że „zasnęła w Duchu Świętym”.
Młodzi lubią ogień, a ogień to Duch Święty. Chcemy rozpalać w ludziach Bożą miłość – mówi Paweł Zegartowski, katecheta i założyciel „Grupki”
...i nie przepis na placek ze śliwkami. Wymaga trudu i poświęcenia, a jednak chętnych do systematycznej pracy nad swoim małżeństwem nie brakuje – mówią „Niedzieli” para diecezjalna Urszula i Andrzej Rychliccy oraz ks. Bogusław Pociask SCJ
Niedziela lubelska
Z takim apelem często zwracał się do wiernych św. Jan Paweł II, a tych, których spotykał osobiście, obdarowywał różańcem.
Już za niespełna dwa tygodnie Lublin będzie gościł uczestników 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Kilkudniowe spotkanie toczyć się będzie pod hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”
14 września w kościele Ojców Dominikanów odbyły się uroczystości odpustowe z udziałem prymasa seniora abp. Józefa Kowalczyka, który przewodniczył Mszy św.
Wiara to zadanie – takie wyzwanie postawił papież Franciszek młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ojciec Święty przekazał młodym „DoCat”, katechizm katolickiej nauki społecznej, oraz zaprosił do włączenia się w akcję „One milion for the Pope”
Niedziela legnicka
W Węglińcu odbyły się uroczystości związane z 50. rocznicą nadania praw miejskich. Jubileusz ten połączono z uczczeniem zasłużonego dla Węglińca duszpasterza ks. prał. Bronisława Maślanki
10 września w bolesławieckiej bazylice maryjnej odbył się diecezjalny dzień skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św.
W ostatni wakacyjny weekend w Legnicy odbyły się rekolekcje dla małżeństw „Spotkania Małżeńskie”. Jedenastu małżeńskim parom gościny udzieliły siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus.
Niedziela łódzka
W miejscu rozszalałego zła, jakim były niemieckie obozy koncentracyjne, polscy kapłani pozostali Niezłomni – wierni Bogu i Ojczyźnie. „Księża polscy w niemieckich obozach koncentracyjnych... jest ich legion. Marli młodzi i starzy
Z parafii Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się pielgrzymka rodzin do znanych sanktuariów maryjnych Warmii i Mazur: Gietrzwałdu, Stoczka Warmińskiego i Świętej Lipki.
Dnia 25 września przypadła 120. rocznica śmierci sługi Bożej Wandy Malczewskiej (15.05.1822 – 25.09.1896).
Niedziela przemyska
Z pewnością pamiętają Państwo ewangeliczną opowieść o kobiecie, która zgubiła drachmę, o jej poszukiwaniach i radości, kiedy ją znalazła, a potem zaprosiła sąsiadki, by świętować ten fakt.
Ponad 67 lat musiała czekać rodzina, aby móc godnie pochować i zapalić znicz na grobie kpt. Władysława Koby – ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia czczony jest w sanktuarium w Jodłowce k. Pruchnika od przeszło trzech wieków. Wizerunek został koronowany 31 sierpnia 1975 r. przez kard. Karola Wojtyłę.
Osoba św. Franciszka fascynuje nieprzerwanie od ośmiu wieków. Przesłanie Biedaczyny z Asyżu niesie światu zakon franciszkański – najważniejsze dzieło, które po sobie pozostawił.
Niedziela rzeszowska
Najstarszy różaniec znaleziono w jednym z klasztorów Belgii w siódmym stuleciu. Modlitwę na różańcu porównywano w dawnych stuleciach do ofiarowania Maryi róż...
W całej plejadzie kresowych bohaterów często najgłośniej jest o tych, którzy tragicznie zginęli lub pędzili życie awanturnicze. Bohaterowie pozytywistyczni, skoncentrowani na pracy, wielokrotnie pozostają w cieniu. Wydaje się, że taką postacią był Adam Hrebnicki.
„Życiodajne słowo” – to temat dwudniowych rekolekcji, które poprowadzi ks. John Bashobora. Rekolekcje odbędą się 7-8 listopada br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa
Niedziela sandomierska
Rozpoczął się październik, popularnie nazywany miesiącem różańcowym. W kościołach, kaplicach i przy figurach czy krzyżach przydrożnych gromadzą się czciciele Maryi, aby modlić się na różańcu. Tej modlitwy Maryja zapragnęła najbardziej. Ją proponuje i o nią prosi w czasie objawień, jak chociażby w Lourdes czy Fatimie.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem już 25 lat cieszy się posiadaniem koronowanego cudownego wizerunku Matki Bożej Bolesnej. Charakterystyczna postać Maryi przedstawiona jest w pozycji stojącej, z wielkim mieczem tkwiącym w sercu
Niedziela sosnowiecka
Święty Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny mówił: „Oto Serce Zbawiciela, czytelny znak Jego niezwyciężonej miłości i niewyczerpane źródło prawdziwego pokoju, Boga, który ukochał człowieka w Sercu Jednorodzonego Syna. Serce Boże jest symbolem i żywym obrazem nieskończonej miłości Jezusa Chrystusa, która nas pobudza do odwzajemnienia się również miłością”.
Odpust ku czci św. Mateusza czeladzka wspólnota świętowała 21 września. W tym roku uroczystości przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, który podczas Sumy odpustowej dokonał poświęcenia nowych parafialnych dzieł – ołtarza, ambony, chrzcielnicy, krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego oraz witraży
Z ks. Tomaszem Zmarzłym – nowo mianowanym diecezjalnym asystentem Apostolatu Margaretka Diecezji Sosnowieckiej – rozmawia Agnieszka Raczyńska
Niedziela świdnicka
Kilkuset reprezentantów młodego pokolenia uczestniczyło w dorocznym spotkaniu młodzieży z naszej diecezji zorganizowanym tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.
Z prowadzącą warsztaty dla katechetów Anetą Rayzacher-Majewską rozmawia ks. Sławomir Marek.
Na początku października Kościół wspomina Świętych Aniołów Stróżów. Kim oni są i jaką rolę pełnią? W każdą niedzielę wyznajemy na liturgii wspólnie naszą wiarę w to, że Bóg stworzył niebo i ziemię, rzeczy widzialne i niewidzialne
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
We wrześniu 1571 r. turecka armada opuściła Konstantynopol. W tej sytuacji papież Pius V wezwał cały Kościół do powszechnej modlitwy różańcowej.
Ksiądz Tomasz 35 lat skończyłby 17 listopada. W Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej od 2006 r.
W 2017 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej. Przygotowując się do tego wielkiego jubileuszu, odprawiliśmy w naszej parafii Misje Fatimskie, a od maja 2016 r. rozpoczęliśmy modlitwy w parafii Radziszewo podczas nabożeństw pierwszych pięciu sobót miesiąca.
Niedziela toruńska
W Świętym Roku Miłosierdzia, patrząc na siebie nawzajem w październiku, widzimy oplatające nasze dłonie paciorki różańca. Ale widzimy go inaczej niż zwykle: obecnie jawi się nam on jako łańcuch miłosierdzia, dany zagubionym ludzkim dzieciom przez Matkę Miłosierdzia – ku naszemu ratunkowi.
Radości spotkania i wspólnej modlitwy w domu Matki, a przede wszystkim Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, po raz 20. doświadczyli pracownicy, współpracownicy, czytelnicy i przyjaciele Tygodnia Katolickiego „Niedziela”, gdy 17 września pielgrzymowali na Jasną Górę pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni”.
Niedziela warszawska
Z Joanną Jankowską z firmy „Sub-Alis” w Warszawie rozmawia Milena Kindziuk
Tylko w tym roku ujawniono dwa miejsca na warszawskiej Woli, gdzie na skażonym chemikaliami terenie buduje się nowe osiedla mieszkaniowe. Badania pokazały, że dopuszczalne normy toksycznych substancji przekroczone były nawet 700-krotnie
Podczas Bitwy o Anglię polska „trzysta trójka” była najbardziej skutecznym z dywizjonów myśliwskich biorących udział w walce. Pod Warszawą trwają prace nad długo oczekiwanym filmem o Dywizjonie 303
Niedziela wrocławska
Wyświęceni w tym roku biskupi z całego świata spotkali się we wrześniu w Rzymie na kursie formacyjnym. Wśród 7 duchownych z Polski był również o. bp Jacek Kiciński
W skali diecezji są ich tysiące. Róże różańcowe modlą się w intencjach Kościoła, swoich parafii, bliskich i przyjaciół. Są wielką siłą modlitwy. Ale oprócz tych tradycyjnych róż – głównie kobiecych, choć męskich też wciąż przybywa – są też dziecięce kółka różańcowe i róże różańcowe rodziców za dzieci.
Idea Żywego Różańca wywodzi się od Pauliny Jaricot – mieszkanki Lyonu, która na skutek ciężkiej choroby i śmierci matki postanowiła poświęcić swoje życie służbie Bogu. Dziewczyna, która od młodych lat zafascynowana była misjami, postanowiła znaleźć dla nich modlitewne wsparcie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W ostatnich dziesięcioleciach w walce ludzi sprawiedliwych o świętość ludzkiego istnienia, o uszanowanie każdego poczętego życia, pragnie się te osoby, stowarzyszenia, a nawet Kościół i religię dosłownie zniszczyć.
Tegoroczny, szósty już Tydzień Wychowania miał szczególny wymiar w grabowieckich szkołach. Zakończeniem tego tygodnia był piękny jubileusz: 100-lecia miejscowej Szkoły Podstawowej i 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego.
Historia nauczycielką życia – słowa te dobrze zrozumieli organizatorzy edukacyjno-historycznego spotkania, które odbyło się 18 września na stadionie wiejskim w Soli.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Wkraczamy w nowy rok akademicki. To już 69. rok akademicki na Ziemi Lubuskiej.
W niedzielę 2 października odbędzie się w Rokitnie Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca. To już ostatnie miesiące przed wielkim jubileuszem stulecia objawień fatimskich. Nie da się zrozumieć Fatimy bez przesłania nawrócenia i pokuty. Także nasza diecezja przygotowuje się do tej ważnej rocznicy
Przed nami pierwsze po wakacjach, a trzecie w ogóle spotkanie synodalnej komisji przygotowawczej. Co się tam będzie działo