Tegoroczny, szósty już Tydzień Wychowania miał szczególny wymiar w grabowieckich szkołach. Zakończeniem tego tygodnia był piękny jubileusz: 100-lecia miejscowej Szkoły Podstawowej i 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Dwie wspaniałe rocznice, świadczące o bogatej historii, tradycji i liczonych w tysiącach absolwentach, którzy dziś są lekarzami, profesorami wyższych uczelni, prawnikami, oficerami Wojska Polskiego, księżmi, nauczycielami, przedsiębiorcami, rolnikami, piastują ważne stanowiska kierownicze i samorządowe.
Wracając do początków
Początki polskiego szkolnictwa powszechnego w Grabowcu sięgają 1916 r., o czym świadczą dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lublinie oraz zachowane arkusze ocen z roku szkolnego 1916/1917. Z dokumentów dowiadujemy się, że 1 września 1916 r. rozpoczęto pierwszy rok nauki w Dwuklasowej Szkole Polskiej w Grabowcu. Druga ważna data, związana z kolejnym jubileuszem, to 1 września 1951 r., kiedy w Grabowcu powstało Liceum Ogólnokształcące. Na przestrzeni 65 lat istnienia wykształciło ono wielu wspaniałych ludzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rocznicowe obchody
Reklama
Uroczystości upamiętniające te dwie ważne rocznice odbyły się w sobotę, 17 września. Rozpoczęły się w budynku szkoły, skąd uczestnicy spotkania przeszli do kościoła parafialnego św. Mikołaja, gdzie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię celebrowało jedenastu kapłanów, w tym absolwenci miejscowych szkół. Księdza Biskupa powitała młodzież i ks. Zygmunt Żółkiewski, miejscowy proboszcz.
– Mówimy zawsze o wyjątkowości czasu, o wyjątkowości tego, co się dzieje wokół nas. Niewątpliwie trzeba nam uznać, że jest to wyjątkowy czas, bo w tym czasie my żyjemy, my jesteśmy, my budujemy historię, przyszłość swoją i przyszłych pokoleń. Dlatego też dzisiaj chcemy zauważyć te wydarzenia, które kształtują naszą rzeczywistość: 100. rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej na naszej grabowieckiej ziemi a jednocześnie 65. rocznicy Liceum Ogólnokształcącego. To jest niewątpliwie piękno pokoleń – mówił na początku Eucharystii ks. Żółkiewski.
Reklama
Bp Leszczyński w homilii podkreślił wyjątkowość dnia, w którym świętowano ważne dla grabowieckiej społeczności rocznice. – Dzień 17 września to dla naszej Ojczyzny data wyjątkowa. Skoro tę właśnie datę organizatorzy dzisiejszej uroczystości w Grabowcu wybrali na jej obchody, to przywołajmy tamte pamiętne wydarzenia z dziejów Polski – mówił Hierarcha. Przypominając dzień wybuchu II wojny światowej, wyraził pamięć o rodakach, którzy wtedy stanęli w obronie Ojczyzny, o bohaterach tamtych bolesnych dni: dzieciach, młodzieży, dorosłych, żołnierzach Kampanii Wrześniowej, którzy w imię patriotyzmu złożyli na ołtarzu Ojczyzny dar cierpienia i przelanej krwi. – Zachowajmy pamięć i tożsamość, jak uczył nas św. Jan Paweł II. Pamięć i tożsamość o korzeniach chrześcijańskich, z których wyrastamy, pamięć o dziejach narodu – zachęcał bp Leszczyński. Na zakończenie Eucharystii wyrazy wdzięczności wypowiedziała dyrektor Zespołu Szkół w Grabowcu Elżbieta Widyma. – Ufamy, że nasza modlitwa przyniesie błogosławione owoce dla nas wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyli społeczność szkolną – wyrażała przekonanie dyrektor Widyma.
Tablica pamięci
Po Eucharystii uczestnicy jubileuszowych uroczystości przeszli do szkoły, gdzie odbyły się kolejne punkty bogatego planu spotkania. Pierwszym z nich było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, ufundowanej i wykonanej przez absolwenta Szkoły Podstawowej Sławomira Chudobę. Odsłonięcia dokonali: Stanisław Senkowski – absolwent Liceum Ogólnokształcącego i członek komitetu organizacyjnego uroczystości jubileuszowych; Ryszard Golec – lubelski wicekurator oświaty; Henryk Matej – starosta zamojski; Waldemar Greniuk – wójt gminy Grabowiec i Elżbieta Widyma – dyrektor zespołu szkół w Grabowcu. Poświęcenia tablicy dokonał bp Mariusz Leszczyński. Na tablicy widnieją słowa wypowiedziane przez Henryka Sienkiewicza, patrona Zespołu Szkół w Grabowcu: „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.
Z medalami i radością
Dalsza część jubileuszu miała miejsce w hali sportowej, gdzie wszystkich zebranych powitała Elżbieta Widyma. W oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście. Zostały też wręczone pamiątkowe medale, którymi zostali uhonorowani zasłużeni dla społeczności szkolnej. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły oraz obiad dla zaproszonych gości i absolwentów. Była też okazja do zwiedzania szkoły, spotkań w klasach, a wieczorem odbył się bal absolwentów.
Primus inter pares
Te słowa zapisane w języku łacińskim tłumaczy się jako „pierwszy wśród równych sobie”. Niewątpliwie słowa te odnieść należy do ks. kan. Romualda Bekiera, który jest pierwszym absolwentem miejscowego liceum. Nie mogąc uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych, skierował do zebranych słowo, które w jego imieniu odczytał ks. Stanisław Budzyński. – Bardzo przepraszam, że nie ma mnie w postaci widzialnej wśród was, jestem z wami sercem i duchem, ale nie ciałem, bo jako jeden z pierwszych maturzystów liceum grabowieckiego mam przeszło 80 lat. Bardzo chciałem być wśród was. Bardzo się cieszę, że doczekałem tego pięknego jubileuszu. Dla wielu mam tę wdzięczność. Niech będzie Bóg uwielbiony – pisał do zebranych pierwszy absolwent grabowieckiego liceum.
Zapisane w pamięci
Wspaniały jubileusz, jaki stał się także moim udziałem jako absolwenta, zapisał się na długo w pamięci mojej i innych absolwentów oraz uczestników tej pięknej uroczystości. Przypominać będą o tym pamiątkowe medale, wydany specjalnie na tę okoliczność biuletyn historyczny, folder informacyjny oraz opracowana monografia liceum ogólnokształcącego w formie elektronicznej.