Z upoważnienia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo dziekan blachowniański ks. Andrzej Marszałek w obecności licznie zgromadzonych parafian wprowadził ks. Artura Stopikowskiego na urząd proboszcza i przekazał władzę, jaką nadaje mu prawo kościelne. Jego pasterskiej trosce powierzył tę wspólnotę oraz dbałość o dobra materialne, które do tej wspólnoty należą. Nowy proboszcz wobec wiernych złożył wyznanie wiary oraz przysięgę na Biblię.
Wierni parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni bardzo życzliwie przyjęli nowego proboszcza, tym bardziej że nie był to jego pierwszy kontakt z nimi. – Zaczynałem swoją posługę jako neoprezbiter w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni, po 17 latach przychodzę do sąsiedniej parafii jako proboszcz. Parafia jest zadbana materialnie. Mój poprzednik ks. Andrzej Kornacki, który zakładał tę parafię i prowadził prace budowlane, pozostawił po sobie trud kilkudziesięciu lat posługiwania – opowiada ks. Artur Stopikowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Celem nowego proboszcza – jak sam mówi – jest jeszcze większe jej duchowe ożywienie. – Chciałbym, aby liczniej przychodziły tu dzieci, młodzież, by ministrantów było jeszcze więcej – wyznaje ks. Artur. – Dziś to wielkie wyzwanie nie tylko w tej parafii, ale wszędzie. Dlatego Mszę św. o godz. 11.30, która jest przeznaczona dla dzieci, chciałbym prowadzić w stylu bp. Antoniego Długosza – krótko, z dialogowanymi kazaniami i rytmicznymi pieśniami.
Na terenie parafii jest duży szpital. Ksiądz Proboszcz pełni jednocześnie funkcję kapelana chorych. – Trzeba być praktycznie zawsze na baczność – wyjaśnia ks. Stopikowski. O każdej porze można spodziewać się telefonu z prośbą o przyjście do chorego, więc albo samemu trzeba być na miejscu, albo mieć kolegę księdza, który mógłby mnie zastąpić. Parafia jest zbyt mała, żeby był wikariusz.
Ks. Artur Stopikowski od prawie 20 lat pracuje w duszpasterstwie osób głuchoniemych. Obecnie pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza osób głuchoniemych i dyrektora Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń” działającego w ramach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od października będzie też uczył języka migowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. – Abp Wacław Depo chciałby, żeby jak najwięcej kleryków znało ten język – wyjaśnia ks. Stopikowski – żeby mogli służyć pomocą duszpasterską osobom głuchoniemym.
Reklama
Duszpasterstwo głuchoniemych w naszej archidiecezji podzielone jest na regiony: wieluński, zawierciański, myszkowski, radomszczański i częstochowski. W każdym z tych ośrodków z pomocy duszpasterskiej korzysta ok. 30 osób. W Częstochowie, według danych Polskiego Związku Głuchych, jest zarejestrowanych ok. 100 osób, na Mszę św. regularnie uczęszcza ok. 30-40 osób. We wrześniu na Jasnej Górze miała miejsce 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. Głównym organizatorem był oddział częstochowski.
Nowego proboszcza czeka dużo pracy. Wierzy, że parafianie będą go wspierać modlitwą. – Nieżyjący już ks. Andrzej Baczyński, który głosił kazanie na mojej Mszy św. prymicyjnej, mówił: „Żeby w życiu nigdy nie zabrakło ci wiary w Tego, który cię wybrał, i gorliwości”. Dlatego proszę was o modlitwę, żeby tej wiary i gorliwości do służenia wam, parafianom, nigdy mi nie zabrakło – mówił nowy proboszcz na zakończenie Mszy św. instalacyjnej. Podziękował parafianom za liczne przybycie, katechetce za przygotowanie dzieci i zespołowi DEOdecyma, który pięknym śpiewem ubogacił tę liturgię, a „przede wszystkim Panu Bogu za ten dzień, za tę łaskę bycia proboszczem w tej parafii”.
* * *
Ks. dr Artur Stopikowski
Urodził się 28 listopada 1973 r. w Jastrzębiu-Zdroju. W roku 1992 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie w latach 1996-99 kontynuował studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1999 r. w Częstochowie. W czerwcu 2015 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z zakresu katechetyki na podstawie pracy pt. „Duszpasterstwo osób głuchoniemych na przykładzie Archidiecezji Częstochowskiej w latach 1952-2012” napisanej pod kierunkiem bp. dr. hab. Antoniego Długosza. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Michała Archanioła w Blachowni (1999-2000), bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie (2000-02), św. Józefa w Częstochowie (2002-05), św. Brata Alberta w Zawierciu (2005-08), św. Antoniego Padewskiego w Częstochowie (2008-14), św. Lamberta w Radomsku (2014-16).