Reklama
edytorial
Z hasłem: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!” po raz 21. „Niedziela” pielgrzymuje na Jasną Górę. Spotykamy się w sobotę 16 września. Będzie to pielgrzymka wyjątkowa, bo przypada w roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W nocy z 11 na 12 sierpnia Polskę nawiedziła straszliwa wichura: 6 osób zabitych, kilkadziesiąt rannych, zniszczone lasy, powalone zabudowania – stało się to w bardzo krótkim czasie. Niejeden pyta: Co przez tę tragedię Pan Bóg chce nam powiedzieć? Wszak mówił Pan Jezus, że nawet włos nam z głowy nie spadnie bez woli Ojca (por. Mt 10, 30). Jak zatem wytłumaczyć takie zdarzenie?
3
dookoła świata
5
Wielkie dziękczynienie z okazji koronacji przed trzema wiekami Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.
8-9
temat numeru: 70. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki
O Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” z Markiem Popiełuszką – bratankiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
12-13
Ojciec Święty w Kolumbii - pielgrzymka papieska 6-10 września 2017
Kolumbia w swej historii miała okresy walki z wyznawcami Chrystusa, a również współcześnie należy do państw, o których trudno powiedzieć, że są stabilne. Co papież Franciszek powie społeczeństwu tak bardzo niszczonemu przez powszechną przestępczość i korupcję na szczytach władzy?
14-15
Stolica Apostolska - Rosja :: dyplomacja
Kard. Pietro Parolin z misją dyplomatyczną w Rosji
16-17
wprowadzenie relikwii bł. Bartola Longo - Pompeje - Miechów
Pod przewodnictwem abp. Salvatora Pennacchio – nuncjusza apostolskiego w Polsce – 24 sierpnia br. została odprawiona uroczysta Msza św. w bazylice Grobu Bożego w Miechowie, podczas której wprowadzono relikwie bł. Bartola Longo – tercjarza zakonu dominikańskiego i czciciela Różańca św.
18-19
26
wiara i życie
Wiara jest również aktem, który stopniowo i definitywnie nas przemienia. Tak jak u Abrahama, gdy musiał zgodzić się na złożenie w ofierze swojego syna Izaaka, syna obietnicy, wiara jest aktem, który czyni nas radykalnie innymi.
Sprawdziłem. O Jezusowej zachęcie do podjęcia krzyża pisałem w „Niedzieli” jedenaście razy. I zaczyna mi się wydawać, że niewiele nowego mogę wymyślić. Bo w końcu wciąż chodzi o jedno i to samo zdanie Jezusa: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje” (Mt 16, 24).
31
liturgia tygodnia
Zwracając się do Boga, prorok Jeremiasz zanosi wołanie, w którym uwypukla silną więź miłości, która łączy go z Bogiem. Porównuje ją do uwiedzenia odnoszonego do dziewcząt, które „tracą rozum” dla ukochanego mężczyzny. Lecz w parze z emocjami idzie pełne posłuszeństwo Bogu, co czyni z proroka narzędzie wypełniania Jego woli. Stając się głosem Boga w świecie, natrafia na liczne i bolesne sprzeciwy.
32-33
poradnik duszpasterski
Co upoważnia do mówienia o cudzie w obliczu jakiegoś niezwykłego wydarzenia?
34
felieton
Nie rozmawialiśmy o wizycie Papieża w Moskwie – zapewnili tego samego dnia, ale osobno, metropolita Hilarion, persona nr 2 w patriarchacie moskiewskim, oraz kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który w dniach 21-24 sierpnia br. gościł w stolicy Rosji
35
78. rocznica wybuchu II wojny światowej
Pamięć o II wojnie światowej dryfuje w niewiadomym kierunku. To, co kiedyś było oczywiste, rozmył upływający czas. Ale nie tylko on. Celowe zakłamywanie historii, zacieranie granicy między złem a dobrem służyło i nadal służy „wybielaniu” sprawców zbrodni. Beneficjentami tego procederu są Niemcy i Rosja.
36-37
fakty • opinie
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Wydawałoby się, że miesiąc wakacyjny to leniuchowanie, plażowanie, grillowanie i biesiadowanie, a tymczasem właśnie w sierpniu tyle się dzieje – święta, rocznice, wydarzenia, o których trudno byłoby zapomnieć. Począwszy od 1 sierpnia, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, każdy dzień dla nas, Polaków, wiąże się z jakąś ważną datą
Będzie chyba ostro tej jesieni. A wszystko dlatego, że tzw. opozycja totalna nie widzi szans, by w najbliższym czasie odzyskać możliwość żerowania na Polakach i Polsce. Przecież trudno mówić w ich przypadku o szlachetnych chęciach przejęcia władzy celem lepszego sterowania nawą państwową.
Od kilku lat terroryści systematycznie przeprowadzają ataki i zabijają niewinnych ludzi w kolejnych krajach Unii Europejskiej.
Na Sycylii odbyło się jubileuszowe, 50. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federację Naukowców. Podczas spotkania naukowcy dyskutowali o nowych zagrożeniach i współczesnych problemach związanych m.in. z migracją oraz ze zmianami klimatycznymi.
42-43
rodzina, rady dla rodziców
Dla rodziców, uczniów i nauczycieli zaczyna się kolejny rok szkolny. To od nas zależy, jaki będzie – wyjątkowo piękny czy wyjątkowo przygnębiający.
46-47
muzycznie
49
niedziela młodych
Dlaczego kosmosu nie upchniesz w szufladę
Tak śpiewał swego czasu jeden z moich ulubionych pieśniarzy. I takiej prawdziwej miłości całe życie szukałam. Chciałam, by była jak ta opisywana przez św. Pawła: cierpliwa, łaskawa; taka, która nie zazdrości, nie unosi się gniewem – która wszystko przetrzyma. A tymczasem wszystkie moje związki z mężczyznami nie były w stanie przetrzymać najmniejszej różnicy zdań, a co dopiero życiowych burz
50-53
kultura
54
bliżej świata - Słowacja
55
Festiwal Folkloru Ziem Górskich
56
różne
57
Jeśli masz świeże grzyby i chcesz je zachować na zimę, proponujemy wyśmienitą sałatkę z cebulą i pomidorami.
Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce. Razem z nami będą pielgrzymować członkowie Rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
58-68
Niedziela bielsko-żywiecka
Rusza kolejny rok szkolny i formacyjny. Jak zwykle w takich przypadkach rozruch kosztuje więcej energii, więcej jest także wydarzeń, które pomogą rozkręcić pracę w szkole i na parafii.
W parafii św. Bartłomieja w Czańcu po raz trzeci zorganizowano parafialny festyn rodzinny. Zarówno pomysłodawcą, jak i organizatorem inicjatywy jest od początku do końca młodzież zrzeszona w parafialnym oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Legendarny duszpasterz ruchów trzeźwościowych, propagator kultury góralskiej, ks. prał. Władysław Zązel, 20 sierpnia żegnał się ze swą parafią Najświętszego Imienia Maryi Panny w Kamesznicy.
Niedziela częstochowska
W dniach 6-8 września odbędzie się w Częstochowie I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Jego organizatorzy postawili sobie za cel formację i konsolidację środowisk różańcowych oraz wyznaczenie nowych kierunków zaangażowania w diecezjach i wspólnotach.
- Jest to niezwykłe miejsce kultu Maryi Wniebowziętej, Kalwaryjskiej Pani - tak o archidiecezjalnym sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wyraził się 20 sierpnia br. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej.
Ostatnie tygodnie w parafii pw. św. Rocha w Radomsku-Stobiecku Miejskim obfitowały w liczne wydarzenia. Dwa odpusty – ku czci św. Joachima i Anny oraz św. Rocha – festyn charytatywny i zbliżające się już wielkimi krokami dożynki wyraźnie ożywiły życie parafian.
Niedziela podlaska
Rytm pór roku, tygodni i miesięcy zamykamy w kolejne lata. Jednak nie do końca jest tak, że to 1 stycznia jest datą przełomową w naszym życiu.
Kolejny rok szkolny i katechetyczny rozpoczyna się 4 września. Zarówno przed uczniami, jaki i nauczycielami i katechetami, stoją nowe zadania. Z Bożeną Zdziebiorską, wieloletnią katechetką w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
W wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września 1931 r., zakończył ziemskie pielgrzymowanie bł. Ignacy Kłopotowski.
Niedziela kielecka
Jubileuszowa V Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę trwała od 16 o 19 sierpnia, z udziałem ponad pięciuset pielgrzymów, w tym 11 księży, 6 sióstr zakonnych, 3 kleryków.
Balice koło Chmielnika szczycą się historią sięgającą ponad ośmiuset lat, w dziejach miejscowości zapisały się znamienite rody.
Integracja w parafii i w gminie w maryjne święto 15 sierpnia, dobra zabawa, a przede wszystkim wsparcie remontu zabytkowego kościoła – wszystkie te cele udało się osiągnąć podczas zorganizowanego po raz pierwszy w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie – Rodzinnego Festynu Parafialnego.
Niedziela małopolska
Jak co roku na zakończenie wakacji wspólnoty Domowego Kościoła, Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej spotkały się w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tak jak za swojego życia chodził po domach, głosząc w czasach komunizmu Ewangelię, tak i dziś odwiedza – w znaku swoich relikwii – kolejne parafie i wspólnoty.
Kiedy tylko Ewa Gawin dostała order, to od razu powiedziała, że ten krzyż symbolicznie dzieli na małe okruszki.
Niedziela lubelska
Po przeżyciu rekolekcji ewangelizacyjnych, czuwaniu przy kopii Krzyża Trybunalskiego i adoracji drzewa Krzyża Świętego, Pan daje nam łaskę wspólnej modlitwy z następcą Apostołów.
13 sierpnia zakończyła się wizytacja kanoniczna w parafii św. Marii Magdaleny w Sernikach.
Fundacja na Rzecz Rodziny Nasza Tradycja zorganizowała uroczysty wieczór ku czci Stefana kard. Wyszyńskiego.
Niedziela legnicka
24. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu odbyło się w ostatni sierpniowy weekend (od 24 do 27 sieprnia). Jak mówi młodzież, „to takie naładowanie akumulatorów na cały rok szkolny”.
Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, to miejsce wyjątkowe. Przed 200 laty parafia należąca do krzeszowskich cystersów dziś rozkwita życiem religijnym i wspólnotowym, czego przykładem jest festyn parafialny z okazji odpustu św. Anny.
W parafii św. Jacka w Legnicy zakończyło się triduum odpustowe ku czci św. Jacka. Sumie odpustowej przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec.
Niedziela łódzka
Apel Jasnogórski dla Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej 24 sierpnia 2017 r., Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Swoją heroiczną postawą odznaczyli się w już czasie kampanii wrześniowej, następnie bohaterskie działania podjęli na zachodnich frontach II wojny światowej.
Wzruszające momenty, chwile załamania, kryzysu, doświadczenie życzliwości i dobroci od drugiego człowieka, uśmiech, przyjazne gesty i słowa. To 92. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę.
Niedziela przemyska
Z bp. Edwardem Kawą OFM rozmawiała Aneta Kamieniecka.
Parafia pw. św. Wincentego á Paulo w Moszczanach liczy około tysiąca wiernych. Tworzą ją trzy miejscowości – Wietlin III, Łazy i Moszczany.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Co roku 29 sierpnia na północnej Białorusi jest obchodzone święto Matki Boskiej Boruńskiej. Ta niewielka miejscowość jest położona między Holszanami a zamkiem w Krewie (tym samym, gdzie w 1385 r. zawarto słynną polsko-litewską unię).
Redakcja „Niedzieli Rzeszowskiej” podejmuje różne inicjatywy, których celem jest bliższy kontakt z czytelnikami oraz propagowanie czytelnictwa prasy katolickiej.
Z dr. hab. Markiem Stefańskim – dyrektorem festiwalu rozmawia ks. Rafał Przędzik.
Niedziela sandomierska
Diecezjalna Caritas od 2016 r. bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska.
Harcerska akcja letnia 4. Szczepu ZHP „Feniks” działającego przy parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli odbyła się w dniach od 30 lipca do 13 sierpnia w Rusinowie koło Jarosławca nad Morzem Bałtyckim.
Niewątpliwie w pamięci wielu z nas są wydarzenia z tamtego roku, kiedy to do Polski, w tym też do kilku miejsc w naszej diecezji, przyjechali młodzi z całego świata.
Niedziela sosnowiecka
Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.
Z Krzysztofem Madejczykiem – koordynatorem diecezjalnym wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre” – rozmawia Agnieszka Raczyńska.
1 września przy sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Czeladzi rozpoczyna działalność Centrum Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.
Niedziela świdnicka
Centrum rekolekcyjne w klasztorze „Chrystusa Króla” – Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza w Polanicy-Zdroju – Sokołówce zaprasza na „Rekolekcje z postem Daniela”, które odbędą się od 21 września do 1 października 2017 r.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Międzyrzecza koło Strzegomia uczestniczyli w uroczystej dożynkowej Eucharystii, która jak co roku została odprawiona na rozwidleniu dróg przy wielkim granitowym ołtarzu i krzyżu.
Niedziela 13 sierpnia br. była ostatnim dniem 26. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Trwa bogaty w swojej treści modlitewnej jubileuszowy Rok Fatimski, w czasie którego oddajemy nie tylko hołd Maryi za dar, jaki przekazała światu sto lat temu podczas objawień w Fatimie.
Nazajutrz po drugiej wizycie delegacji MKS u bp. Majdańskiego w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia kończącego strajki Sierpnia’80 w stolicy Pomorza Zachodniego.
Tworzenie ikon nie jest tylko zastrzeżone dla prawosławnych; malują je również katolicy.
Z chrystusowcem ks. Andrzejem Glancem z L’Hospitalet de Llobregat w Hiszpanii rozmawia Leszek Wątróbski.
Niedziela toruńska
Jesteśmy wezwani do tego, by tworzyć duchową koronę Maryi i Jezusa. Te duchowe korony są o wiele ważniejsze od tych, które spoczywają na jasnogórskim wizerunku. Są bowiem utkane z naszej miłości, naszych radości i trosk codziennego życia
Od początku tego roku do połowy sierpnia do Santiago de Compostela dotarło pieszo, konno lub na rowerze ok. 3 tys. Polaków.
Wrzesień kojarzy się zawsze z rozpoczęciem pracy, nauki, z podjęciem na nowo stałych obowiązków, a co za tym idzie z trudem, troską, by podołać temu, co stoi przed nami jako aktualne zadanie.
Niedziela warszawska
Karmelici bosi przejęli jedną z najstarszych warszawskich parafii Świętej Trójcy na Solcu. Nowi gospodarze chcą się wyróżnić na mapie Warszawy otwartymi konfesjonałami oraz kierownictwem duchowym.
Pracownicy centralnej redakcji w Częstochowie przyjechali do Warszawy. Zwiedzili Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Z Michałem Grodzkim, burmistrzem dzielnicy Bemowo, rozmawia Artur Stelmasiak.
Niedziela wrocławska
Dożynki Wojewódzkie odbędą się 3 września 2017 r. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Urazie. Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie abp Józef Kupny. Transmisja w Radiu Rodzina.
Piękna pogoda, boisko sportowe przy Klasztorze Ojców Cystersów, blisko 1,3 tys. osób. Starsi, młodsi, rodziny, ich przyjaciele i opiekunowie. Tak wyglądała VIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych w Henrykowie
Z Romanem Kowalczykiem, kuratorem dolnośląskim, rozmawia Krzysztof Kunert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania i nadzieje. Nauczyciele zbierają ambitne plany kształcenia młodych ludzi, a rodzice z nadzieją patrzą na sukcesy swoich pociech.
Relikwie błogosławionych franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy zginęli śmiercią męczeńską w Peru, 17 sierpnia zostały uroczyście wprowadzone do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy.
O tym jak będzie przebiegała obecna edycja w rozmowie z ks. Krzysztofem Hawro opowiada ks. Krystian Malec, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W niektórych parafiach naszej diecezji 26 i 27 sierpnia odbyły się dożynki, w czasie których rolnicy dziękowali Panu Bogu za otrzymane w tym roku plony.
Z ks. prał. Zbigniewem Kobusem, proboszczem katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, rozmawia Kamil Krasowski.
W tym roku odbyło się łącznie 28 oaz organizowanych przez naszą diecezję – 19 dla dzieci i młodzieży oraz 9 przeznaczonych dla Domowego Kościoła.