Projekt „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia. Obraz jego życia i twórczości”, realizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to pierwsza w Polsce próba przywrócenia pamięci o jednym z niezwykle uzdolnionych polskich malarzy okresu Młodej Polski. Jego prace do dzisiaj wzbudzają zachwyt wiernych w kościołach w całej Polsce, a specjaliści porównują jego portrety i pejzaże do tych tworzonych przez Włodzimierza Tetmajera.
Dzięki projektowi, w który w ramach działań edukacyjnych włączyła się młodzież z terenów, gdzie żył i tworzył Antoni Szulczyński, udało się dotrzeć do nieznanych dokumentów i informacji. Wyłania się z nich obraz człowieka, który całe swoje życie podporządkował sztuce, i artysty, który nie przestał tworzyć nawet w obliczu osobistej tragedii, którą był całkowity paraliż nóg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W projekt zaangażowały się władze Gmin Wilczyn i Kramsk. Pod koniec czerwca 2017 r. Gminny Dom Kultury w rodzinnej miejscowości malarza – Wilczynie otrzymał imię Antoniego Szulczyńskiego. Ale przywracanie pamięci o artyście ma nie tylko charakter lokalny. Podczas projektu dokumentowano dorobek artysty. Z setek zdjęć wykonanych w kościołach, które Antoni Szulczyński pokrył swoimi polichromiami, powstał album dokumentujący osiągnięcia artysty. Zorganizowano również wystawy fotogramów, które prezentują jego dorobek.
Jednak najbardziej spektakularnym efektem projektu jest film przedstawiający twórczość i sylwetkę artysty. Ten 40-minutowy dokument będzie miał swoją premierę kinową i telewizyjną. Zebrane w nim wypowiedzi uznanych autorytetów z dziedziny historii sztuki, zilustrowane zdjęciami polichromii i obrazów, świadczą dobitnie o tym, że w przypadku Antoniego Szulczyńskiego mamy do czynienia z artystą o ogromnym talencie i doskonałym warsztacie twórczym. Jego nazwisko powinno być wymieniane w jednym rzędzie z najbardziej uznanymi malarzami Młodej Polski.