Procesja Triumfu Maryi Wniebowziętej zakończyła na Kalwarii w Praszce Odpust Kalwaryjski. Wcześniej ks. prał. Stanisław Gasiński powitał głównego celebransa przy kościółku Grobku i Wniebowzięcia Matki Bożej, którego budowę bp Wątroba wsparł też swoją ofiarą. Ksiądz Kustosz przypomniał słowa Benedykta XVI, który powiedział, iż Maryja Wniebowzięta „przypomina, że kto żyje i umiera w miłości Boga i bliźniego, ten zostanie przemieniony na obraz chwalebnego ciała zmartwychwstałego Chrystusa”.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością: dziekan regionu wieluńskiego ks. Marian Mermer, ks. Mirosław Rapcia, ks. Henryk Pilak z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii, ks. Zygmunt Wróbel, księża dekanatu praszkowskiego, przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce i orkiestra dęta ze Skomlina. Przybyli też pielgrzymi z ziemi wieluńskiej (w tym z parafii Biała k. Wielunia) i miejscowi parafianie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po krótkim nabożeństwie maryjnym miały miejsce procesja z figurą Matki Bożej oraz uroczysta Eucharystia połączona z dziękczynieniem za tegoroczne plony. Bp Wątroba, który był witany jako tamtejszy rodak, ponieważ pochodzi z ziemi wieluńskiej, przywołał w okolicznościowym kazaniu wielkie rocznice roku 2017. Nazwał go nawet „rokiem maryjnym”. Uwypuklił znaczenie sanktuarium na Kalwarii w Praszce, które arcybiskup senior Stanisław Nowak nazwał Jerozolimą Ziemi Wieluńskiej - Kalwarią Ziemi Wieluńskiej. Przypomniał również, że to właśnie ta ziemia została jako pierwsza naznaczona dramatem II wojny światowej. Dlatego też w tym miejscu tak ważna jest modlitwa o pokój.
Na Kalwarii w Praszce jest również kaplica fatimska, gdzie znajdują się relikwie świętych dzieci z Fatimy - Hiacynty i Franciszka. Tu każdego 13. dnia miesiąca od maja do października oraz w każdą sobotę głoszone jest orędzie fatimskie, m.in. o końcowym triumfie Niepokalanego Serca Maryi.
Po Mszy św. odbyło się poświęcenie dożynkowego wieńca, chleba i tegorocznych plonów, a bp Wątroba otrzymał w darze obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia oraz kwiaty.
Na zakończenie ks. Gasiński powiedział do wiernych: - Nieście dumnie sztandar Maryi, miłości do Boga i do Niej, w wasze codzienne życie i bądźcie najlepszymi ambasadorami Kalwarii w Praszce.