Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Siać słowo między lud

Dzieło Biblijne w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej organizuje kolejną edycję Kursu Formacji Biblijnej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2017, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Karolina Krawczyk

Ks. Krystian Malec, diecezjalny moderator dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Ks. Krystian Malec,
diecezjalny moderator dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Krzysztof Hawro: – Do kogo adresowany jest kurs?

Ks. Krystian Malec: – Kurs jest kierowany do młodzieży ze szkół średnich, a także osób dorosłych, które są już zaangażowane w różne ruchy i wspólnoty w Kościele, ale nie tylko. Mile widziany jest każdy katolik, który pragnie żyć słowem Bożym na co dzień. Wiemy, że niemal każda grupa religijna w Kościele opiera swoją formację na słowie Bożym, dlatego też chcielibyśmy pomóc w jeszcze lepszym rozumieniu Biblii. Nasi uczestnicy po zakończeniu formacji będą mogli wrócić do swoich domów i dzielić się nabytymi wiadomościami w we wspólnotach, parafiach i rodzinach. Będzie to również miało niewątpliwie wpływ na ich osobistą relację z Bogiem.

– Co daje poznawanie okoliczności w jakich powstawały poszczególne księgi biblijne?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Każdą księgę Pisma Świętego należy czytać w duchu, w jakim została napisana. Jeżeli będziemy podchodzili do Biblii tylko i wyłącznie z perspektywy człowieka XXI wieku, bez jakiejkolwiek próby wejścia w kontekst historyczny, w jakim dana księga powstała, możemy zatrzymać się tylko na powierzchni, a niejednokrotnie nawet i pobłądzić. Właśnie po to jest Kurs Formacji Biblijnej, żeby bardziej poznać środowisko, w jakim powstawały kolejne księgi Pisma Świętego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że celem naszego kursu nie jest tylko poszerzenie wiedzy intelektualnej naszych uczestników, ale ma on prowadzić do żywszej relacji z Bogiem na co dzień. Każdemu, kto pochyla się nad Bożym słowem, grozi pewna niebezpieczna sytuacja. Mianowicie, że podejdzie do czytania Biblii w sposób przedmiotowy, tzn. będzie ją traktować tylko jako książkę, jedną z pozycji na naszej półce – i to jest, oczywiście, jej wielkie zubożenie. Ale możemy i powinniśmy traktować treść Pisma Świętego w sposób podmiotowy, jako słowo Boga skierowane do nas. Niech czytanie Biblii nie będzie tylko modą, czymś, co inni robią, więc i ja chcę, bo wtedy Pan Bóg nie będzie mógł do nas przemówić w pełni. On dał nam swoje słowo po to, abyśmy wzrastali w wierze i poznawali zarówno Jego, jak i siebie. Kurs Formacji Biblijnej ma taki właśnie cel, aby wiedza intelektualna pomogła w zrozumieniu tego, co Bóg mówi do mnie dzisiaj i przełożeniu tych słów na najprostsze życiowe czynności, żebyśmy wprowadzali słowo w czyn.

– Dlaczego Kurs Formacji Biblijnej? Czy trzeba się formować przed lekturą Biblii?

– Tak, formacja jest potrzebna przy zgłębianiu Pisma Świętego. Nasza wiara nie jest rzeczywistością statyczną, lecz dynamiczną, bo ciągle się rozwijamy. Ta formacja musi przebiegać przez całe życie. Inne oczekiwania co do wiary będzie miało dziecko, inne dorastający człowiek, a jeszcze inne osoba dorosła czy w podeszłym wieku. Należy dostosować przekaz wiary do warunków i rzeczywistości współczesności, by każdy mógł zobaczyć siebie w tym wszystkim, co jest zawarte w słowie Bożym. Wierzę w to mocno, że historia każdego z nas jest w Biblii opisana, tylko trzeba umieć odnaleźć tę historię. Prawdziwe piękno Pisma Świętego odkryje człowiek, który będzie miał czas na jego rozważanie. Potrafić zobaczyć to, co jest pod powierzchną i przebić się przez zasłonę liter – to przepiękne doświadczenie. Wtedy Bóg przemawia do nas z całą mocą. Lekturze Biblii zawsze powinna towarzyszyć cierpliwość i systematyczność. Musimy też pamiętać, że Bóg szanuje naszą wolność, więc jeśli ja tego słowa Bożego do ręki nie wezmę, to Pan Bóg na siłę nie wejdzie w moje życie. Będzie próbował na różne sposoby dobijać się do nas, przypominać nam o tym, że do nas nieustannie mówi. Myślę, że nasz kurs jest właśnie jedną z takich form „przypominania się” Boga.

Reklama

– Jaka będzie tematyka tej edycji kursu?

– Kurs rozpoczniemy od zagadnień najbardziej ogólnych i wprowadzających, aby w ten sposób położyć solidny fundament, na którym będziemy budować całość Kursu. W kolejnych latach skupimy się na tematach bardziej szczegółowych. Naszym celem w pierwszym roku zajęć będzie m.in.: przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy związanej z powstaniem Pisma Świętego; wyjaśnienie czym jest natchnienie biblijne; wyjaśnienie, dlaczego te, a nie inne księgi uznajmy za święte i na nich opieramy naszą wiarę, przedstawienie różnić w układzie Biblii chrześcijan i Żydów; zapoznanie z językami, w których spisano Biblię; zaznajomienie z tematyką i teologią wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu.

– Kto go poprowadzi, gdzie i kiedy będzie się odbywał?

Reklama

– Kurs jest prowadzony przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej we współpracy z Instytutem Nauk Biblijnych KUL oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. Patronat honorowy nad Kursem objął bp Marian Rojek. Miejscem wykładów będzie budynek Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II (ul. Krzeszowska 1) przy sanktuarium św. Marii Magdaleny. Kurs Formacji Biblijnej trwa trzy lata. Każdy rok wykładowy składa się z ośmiu comiesięcznych spotkań od września do czerwca (oprócz grudnia i stycznia), zazwyczaj w trzecią sobotę miesiąca od 9 do 13. Bardzo cieszymy się z tego, że część zajęć zgodzili się poprowadzić wykładowcy Pisma Świętego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mamy nadzieję, że będzie to początek wieloletniej współpracy naszego diecezjalnego Dzieła Biblijnego z lubelską uczelnią.

– Na kiedy zaplanowano inaugurację i jak będzie ona wyglądała?

– Kurs rozpoczniemy w sobotę 16 września o godz. 9 Mszą św. w sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w intencji uczestników i prowadzących, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, wykładowca Starego Testamentu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Po Eucharystii udamy się do budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, gdzie chętne osoby będą mogły zapisać się na kolejne zajęcia Kursu Formacji Biblijnej. Następnie ok. 10 rozpocznie się wykład inauguracyjny ks. Dziadosza pt. „Słowo Boże źródłem życia Bożego w człowieku”.

– Jaki jest koszt kursu?

– Opłata za jeden rok wykładowy wynosi 150 zł od osoby.

– Czy potrzebne są jakieś dokumenty, aby uczestniczyć w kursie?

Reklama

– Wymagamy jedynie pisemnej zgody przełożonego (osoby duchowne) lub proboszcza, wikariusza parafii (osoby świeckie), której treść jest następująca: „Wyrażam zgodę, aby (imię i nazwisko) uczestniczył/a w Kursie Formacji Biblijnej w latach 2017-2020 organizowanym przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej”. Wzór można znaleźć także na stronie internetowej slowodaje.net/KursFormacjiBiblijnej.

– W jaki sposób można zapisać się na kurs?

– Zapisów można dokonywać drogą telefoniczną, e-mailową i bezpośrednio u mnie w dniu inauguracji. Tel.: 723-081-000; mail: xkrystianmalec@wp.pl.

– Czy można dołączyć do kursu w późniejszym terminie?

– Tak, oczywiście. Staramy się treść naszych wykładów rozsyłać uczestnikom pocztą elektroniczną, więc nawet jeśli ktoś nie będzie mógł przybyć na któreś ze spotkań, otrzyma potrzebne materiały.

2017-08-30 12:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Ludzi Pracy

Niedziela wrocławska 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

Bożena Sztajner

Z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim i krajowym duszpasterzem ludzi pracy, rozmawia Patrycja Jenczmionka-Błędowska

PATRYCJA JENCZMIONKA-BŁĘDOWSKA: – Skąd wzięła się inicjatywa Pielgrzymki Ludzi Pracy do Henrykowa?
CZYTAJ DALEJ

W Radomiu odbyły się uroczystości pogrzebowe bpa Piotra Turzyńskiego

2025-04-22 15:44

[ TEMATY ]

pogrzeb

Radom

bp Turzyński

EpiskopatNews/flickr.com

Tłumy wiernych, ponad 30 biskupów i arcybiskupów, 300 księży, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych biskupa Piotra Turzyńskiego - biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Mszy świętej w katedrze Opieki NMP w Radomiu przewodniczył 22 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i abp Adrian Galbas, bp Marek Marczak i bp Marek Solarczyk.

Bp Piotr Turzyński zmarł w poniedziałek, 14 kwietnia, w 61. roku życia po długiej chorobie nowotworowej. W lutym obchodził 10. rocznicę święceń biskupich. W kapłaństwie przeżył 37 lat. Został pochowany w Grobowcu Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
CZYTAJ DALEJ

W WYDANIU SPECJALNYM „NIEDZIELI” – o papieżu Franciszku mówią jego współpracownicy, dziennikarze, świadkowie

Większość z nas zachwycały przede wszystkim prostota przekazu Franciszka i jego specyficzne podejście duszpasterskie, które zjednały mu sympatię milionów ludzi. Jego pontyfikat już uznano za proroczy, choć gdy dla jednych był wizjonerem, inni uważali go za heretyka.

Jedni z chęcią go słuchali i czytali, inni bez ogródek krytykowali i odrzucali. Jednych inspirował, innych irytował. Kochany, oklaskiwany, ale i nierozumiany – zauważa ks. Jarosław Grabowski. Słowom papieża Franciszka i jego pontyfikatowi przyglądamy się uważnie w wydaniu specjalnym „Niedzieli” nr 17 na 27 kwietnia. Znajdziemy tu przegląd inicjatyw podjętych przez Ojca Świętego, wnikliwy komentarz do jego pontyfikatu, wykaz pielgrzymek oraz myśli, które nam pozostawił. Wypowiedzi współpracowników papieża pozwalają nam spojrzeć na jego postać z innej perspektywy, dostrzec jego charakter, unikatowość i wyjątkowość jego pontyfikatu. Wraz z dodatkiem specjalnym poznajemy papieża Franciszka jeszcze lepiej, zachowując w sercu i umyśle niepowtarzalność jego przesłania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję