Audiencja generalna
Być człowiekiem wiosny, a nie jesieni
Audiencja generalna w środę 23 sierpnia br. odbyła się w Auli Pawła VI. Wzięło w niej udział ok. 8 tys. wiernych. W wygłoszonej katechezie papież Franciszek nawiązał do 21. rozdziału Księgi Apokalipsy (w. 3-7) i mówił o ostatecznej perspektywie życia człowieka wierzącego, którą jest niebieskie Jeruzalem – „przybytek Boga z ludźmi”. Autor natchniony – wyjaśniał Ojciec Święty – zapowiada, że Bóg otrze wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie, i mówi: „Oto czynię wszystko nowe” (21, 3-5). Papież zaznaczył, że pomimo wielu ludzkich tragedii, wojen, dramatów uchodźców, wiemy, iż jest Ojciec, który czeka, aby nas pocieszyć, bo zna nasze cierpienia i przygotował dla nas inną przyszłość. – To jest wspaniała wizja nadziei chrześcijańskiej, która poszerza się na wszystkie dni naszego życia – powiedział Franciszek. Zapewnił, że Bóg chce jedynie ludzkiego szczęścia.
Reklama
Ojciec Święty podkreślił, że wiara chrześcijańska oznacza spojrzenie pełne nadziei, przekonanie, że śmierć i nienawiść nie są ostatnimi słowami w procesie ludzkiej egzystencji. – Wierzymy, że nasze najpiękniejsze dni są jeszcze przed nami. Jesteśmy bardziej ludźmi wiosny niż jesieni: dostrzegamy raczej zalążki nowego świata niż pożółkłe liście na gałęziach. Nie poddajemy się nostalgiom, żalom i narzekaniom: wiemy, że Bóg chce, byśmy byli dziedzicami obietnicy i niestrudzonymi miłośnikami marzeń” – powiedział Papież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
Po zamachu w Barcelonie
Watykan wzmacnia środki bezpieczeństwa
Od czasu niedawnego zamachu terrorystycznego w Barcelonie (17 sierpnia br.) szczególnie wzmocniono środki bezpieczeństwa w Watykanie i wokół niego. Komendant czuwającej nad bezpieczeństwem Papieża i jego współpracowników Gwardii Szwajcarskiej płk Christoph Graf 19 sierpnia br. oświadczył, że w obecnym kontekście zagrożenia terrorystycznego podległa mu jednostka jest przygotowana na zamach podobny do tego w stolicy Katalonii. Gwardziści stale ćwiczą i podnoszą swe umiejętności wojskowe, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt. Wstępne szkolenie rekrutów wydłużono z 2 do 4 miesięcy. We współpracy z policją kantonu Tessin przyszli gwardziści ćwiczą strzelanie, walkę wręcz, walkę z ogniem, udzielanie pierwszej pomocy i uczą się zagadnień prawnych.
KAI/La Croix
Ojciec święty do Polaków
Reklama
Serdecznie pozdrawiam Polaków. Za kilka dni, w sobotę i w niedzielę, wielu z was, osobiście lub duchowo, zgromadzi się w „polskiej Kanie” – w waszym narodowym sanktuarium na Jasnej Górze, by świętować uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i 300-lecie koronacji Jej Cudownego Obrazu. Stając przed obliczem waszej Matki i Królowej, wsłuchujcie się z uwagą w Jej słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie” (por. J 2, 5). Niech będą one dla was wskazaniem w kształtowaniu sumień, w porządkowaniu życia osobistego i rodzinnego, w budowaniu przyszłości społeczeństwa i narodu. Każdemu z was i całej Polsce z serca błogosławię.
RV
Audiencja generalna, 23 sierpnia 2017 r.
Medal dla Franciszka
Ślad Misji Jana Karskiego
Papież Franciszek otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego – poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego. Tym wyróżnieniem honoruje się wybitne postaci żywiące szacunek dla dzieła bohatera i obywatela Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Jan Karski był emisariuszem politycznym. Od 1939 r. działał w konspiracji, kilkakrotnie był wysyłany przez polskie władze konspiracyjne do rządu w Paryżu i Londynie.
KAI
Papież na Twitterze
Kolejny rekord
Już 37 mln internautów śledzi konto papieża Franciszka na Twitterze. 14 lipca br. było ich 35 mln, a po 19 dniach liczba ta wzrosła o kolejny milion. Tyle samo zainteresowanych przybyło w ciągu następnych niespełna 3 tygodni.
Najwięcej, dokładnie 13 728 000 osób, obserwuje hiszpańską wersję twitterowego konta Ojca świętego, angielskojęzyczną – 12 428 000, a włoską – ponad 4,5 mln. Polacy stanowią 2,45 proc. czytelników wpisów Franciszka, a 2,24 proc. internautów zagląda do wpisów Papieża po łacinie.
RV
Z Twittera papieża Franciszka
Kiedy jesteśmy trochę smutni, gdy wydaje się, że wszystko idzie nie tak, pomyślmy: „Bóg mnie kocha, On mnie nie opuszcza”.