Mają Państwo plany na przyszłą niedzielę? Wielu mieszkańców Krakowa już je ma – 9 października wezmą udział w „I Małopolskim Marszu dla Życia i Rodziny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem kard. Stanisława Dziwisza oraz wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, organizuje Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, we współpracy z dziesięcioma podmiotami z Małopolski.
– Mamy nadzieję, że będzie to publiczna deklaracja nas wszystkich, że jesteśmy za poszanowaniem życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za rodziną. Trzeba o tym przypominać co pewien czas. Ma to również wymiar edukacyjny. Zapraszamy więc rodziców z dziećmi i wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje przekonania. Zaczynamy o godz. 10 w sanktuarium św. Jana Pawła II Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego i z udziałem licznych kapłanów, opiekunów grup. Będą z nami również m.in.: delegacje z diecezji bielsko-żywieckiej i tarnowskiej, a także orkiestra z kopalni „Janina” w Libiążu – informuje czytelników „Niedzieli” Grażyna Kominek, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Hasłem organizowanego w Dzień Papieski marszu będzie: „Życiu – TAK!”. – My mieliśmy szczęście, bo nasi rodzice szanowali życie od poczęcia. Jednak dziś trzeba zaapelować do wszystkich ludzi, by swoją egoistyczną interwencją nie przeszkadzali narodzić się tym, których dotknęła np. niepełnosprawność – mówi Grażyna Kominek, która przez 10 lat pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. – Wiem od rodziców tych dzieci, że gdyby nie one, nie rozwinęliby się aż tak pod względem duchowym. Jedna z matek powiedziała mi: „Sama siebie nie poznaję. Nie sądziłam, że będzie mnie stać, by służyć temu dziecku z taką radością”. Przez ideę marszu chcemy ponadto uczcić św. Jana Pawła II. Tak go kochaliśmy, gdy był tu z nami. Teraz mamy okazję pokazać, że wciąż jest nam bliski – zachęca pani prezes.
Z kolei zaangażowany w logistykę przedsięwzięcia Stefan Majerczak uzupełnia: – Przewidujemy udział kilku tysięcy osób. O inicjatywę dopytują się ludzie z całej Polski. Po Mszy św. przejdziemy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a następnie ulicami św. Siostry Faustyny, Fredry, Tischnera, Wadowicką, przez Rondo Matecznego i ul. Kalwaryjską. Tam dołączy do nas człon utworzony – z myślą o osobach starszych i z małymi dziećmi – przy kościele św. Józefa. Ulicami Krakowską i Stradomską, a następnie Grodzką przejdziemy na Rynek Główny, gdzie przy kościele św. Wojciecha przygotowaliśmy kilka wystąpień pro-life oraz koncert zespołu dziecięcego. W czasie przemarszu będziemy przypominać m.in. nauczanie św. Jana Pawła II oraz innych osób, które bronią życia.
Zapytany, dlaczego to właśnie Akcja Katolicka jest głównym organizatorem wydarzenia, mój rozmówca wyjaśnia: – My zawsze włączamy się w żywy nurt tego, co dzieje się w społeczeństwie. Zwłaszcza w temacie dotyczącym godności życia i rodziny.