Reklama
z Jasnej Góry
4
dookoła świata
6-7
dookoła Polski
8-9
na tropie duchowego zła
O reporterskim tropieniu duchowego zła z Witoldem Gadowskim rozmawia Wiesława Lewandowska
10-12
kard. Robert Sarah • nowa książka
Niniwa, starożytne miasto, którego mieszkańcy zasłużyli sobie na zgubę, stało się miejscem Bożego przebaczenia. Odkąd usłuchali proroka Jonasza i posypali swoje głowy popiołem, zapaliło się w nich zielone światło dla miłosierdzia
13
płacz Madonny w Civitavecchia
We włoskim mieście Civitavecchia 22 lata temu z figurki Matki Bożej przywiezionej z Medjugorie zaczęły spływać krwawe łzy. Z o. Flavio Ubodim, kapucynem, rozmawia Włodzimierz Rędzioch
14-15
temat numeru: świętość życia
Nie byłoby Golgoty, gdyby nie było wcześniej Wcielenia. Ale betlejemskiej nocy też by nie było, gdyby najpierw Maryja nie poczęła z Ducha Świętego. Dlatego anioł Gabriel musiał pojawić się w domu Dziewicy poślubionej Józefowi
Popularna pieśń ku czci św. Józefa rozpoczyna się od słów: „Szczęśliwy, kto sobie patrona – Józefa ma za opiekuna”. To nie tylko Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, ale również patron Kościoła powszechnego, a więc w praktyce każdego z wierzących
W Polsce wiele mówiło się ostatnio o dylematach związanych z chorymi dziećmi, które się jeszcze nie narodziły. Podczas gdy wielu lekarzy w takich sytuacjach podpowiada aborcję, dla wielu rodziców rozwiązanie takie jest wprost nie do pomyślenia. – Ci ludzie są szczęśliwi, że mogli spotkać się ze swoim dzieckiem – mówi dziennikarka.
16-19
22-23
Na popularności straciła w ostatnich latach bardzo, dlatego otwarte w ostatnim czasie drzwi do TVP mogą być dla Doroty Rabczewskiej, bardziej znanej jako Doda, ostatnią deską ratunku. Po prostu potrzebowała tego jak kania dżdżu.
24-25
rekolekcje z kard. Wyszyńskim
28
cykl: odzyskać tożsamość przy Grobie Pana
Jest taka noc, kiedy czuwając przy grobie Pana, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to noc walki, którą toczy w nas rozpacz z nadzieją. Aktywność nie jest dobrym towarzyszem tej nocy. Chrześcijaństwo to jest tożsamość, a nie zajęcie
30
liturgia tygodnia
Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli nas dotyczy, przynosi nam pouczenie. My, jak Żydzi z pierwszego czytania, idąc przez pustynię życia, często żądamy cudu od Boga. Nawet jeżeli jak oni nosimy w sobie szemranie przeciwko Bogu, przeciwko Kościołowi, On mimo szemrania ludu przychodzi z pomocą. Bóg robi takie cuda, że jeszcze żyję, że jestem zdrowy, że mam co robić, ale okazuje się, że to jeszcze nie zaspokaja moich pragnień – pragnienia szczęścia, pragnienia miłości.
32-33
poradnik duszpasterski
34
fakty • opinie
40
z prasy zagranicznej
41
41
800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego • świętowanie z Węgrami
O historycznym znaczeniu Piotrkowa Trybunalskiego, Trybunałach Koronnych i autorytecie Matki Bożej przy wydawaniu wyroków oraz Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – z prezydentem miasta Krzysztofem Chojniakiem rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
42-43
felietony
44
rodzina • poradnik
48
z przymrużeniem oka
49
Niedziela Młodych
Jest 28 kwietnia 2016 r. W liturgii dzień wspomnienia św. Joanny Beretty Molli. Tego dnia stała się ona moją wielką Przyjaciółką
Liturgia słowa w okresie Wielkiego Postu stawia kolejne drogowskazy na drodze za Chrystusem. Scena kuszenia na pustyni ukazuje, że tkwimy w czasie nieustannej walki, że nie jesteśmy idealni. Druga niedziela i Przemienienie uświadomiło nam cel – uwielbiony Jezus.
Jest początek lat 60. ub. wieku. Mały słodki 3-latek trzyma za rękę swoją mamę, idą polną drogą, zatrzymują się przy jakimś słupku, do którego mama przywiązuje swojego synka i bez słowa oddala się... Przerażone dziecko nad ranem odnajduje policja, chłopiec trafia do taty...
50-53
54
bliżej świata • Azerbejdżan
Mężczyźni tracą głowy dla kobiet. Ale jak ocenić to, że prezydent Ilham Alijew, mianując pierwszą damę pierwszym wiceprezydentem, musiał stracić głowę dla żony?
55
z życia wzięte
56
różne
57
Zupa krem marchewkowa z dodatkiem papryki to pyszne rozgrzewające danie. Najlepiej smakuje oczywiście jesienią, gdy są świeże warzywa, ale można ją robić przez cały rok. Polecamy
57-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Już w sobotę celebrować będziemy ćwierćwiecze istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Centralna uroczystość dziękczynna odbędzie się 25 marca w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Będziemy dziękować za partykularny Kościół, który od 25 lat współtworzymy.
Czuwanie modlitewne ze śpiewami z Taizé połączone z akcją charytatywną na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych miało miejsce w ostatnią niedzielę lutego w sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach.
Olimpiada, przedstawienie, Dni Kolbiańskie – to bieżące inicjatywy, jakie realizowane są w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach z myślą o Świętym.
Niedziela częstochowska
List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na trzecią niedzielę Wielkiego Postu
Od 1 do 4 marca br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie miały miejsce rekolekcje dla alumnów archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.
Wydaje się, że dzisiaj – jak nigdy w takim wymiarze – istnieje potrzeba budowania wspólnoty katolickiej w parafii.
– Jesteśmy tu razem, aby wyprosić przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej potrzebne dary Ducha Świętego nie tylko na czas egzaminu z mądrości i wiedzy, lecz także egzaminu życia.
Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Częstochowie organizuje dwa rozwijające i kreatywne konkursy powiatowe, tj.: „Plastyczny kadr z mojego życia” oraz „Paraolimpiada fotograficzna 2017”.
Niedziela podlaska
Szczególnym patronem każdego alumna jest św. Józef, który przyświeca przykładem oddania i poświęcenia w służbie Bogu. Również w naszym seminarium – w jego sercu, czyli w kaplicy – znajduje się figura św. Józefa, trzymającego Dzieciątko Jezus.
Przed kliku laty ks. Robert Grzybowski, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, zaczął szukać miejsca wyciszenia, a efektem tych starań jest Pustelnia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Dramatycznie przedstawia się obraz ziemi spękanej wskutek długotrwałej suszy. Bez odrobiny wilgoci wszystko usycha, a ludzie i zwierzęta przemieszczają się o setki kilometrów w poszukiwaniu wody.
Niedziela kielecka
Z bp. Janem Piotrowskim rozmawiał Władysław Burzawa.
Dla małych podopiecznych Ognisko Caritas w Jędrzejowie jest jak drugi dom, gdzie spędzają większość czasu po szkole, odrabiają lekcje, jedzą ciepły posiłek, bawią się, odkrywają talenty i przezwyciężają trudności.
O duchowym i eucharystycznym wymiarze Wielkiego Postu z ks. Dariuszem Gącikiem, wikariuszem generalnym rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
To dobrze, że coraz więcej środowisk czuje się zaangażowanych w poznawanie i krzewienie liturgii wg zasad Soboru Watykańskiego II – powiedział w sobotę 11 marca ks. Michał Leśniak do finalistów IV Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.
Służą Chrystusowi w bliźnich, zwłaszcza tych najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych. Wrażliwe na ludzką niedolę, podejmują różnorodne posługi.
Był górnikiem, pracował w kopalni węgla kamiennego. Gdy miał 28 lat, zdarzyła się tragedia. Przykuty do wózka inwalidzkiego mógł się załamać, narzekać, popaść w nałóg. Zamiast papierosa, wziął w usta... pędzel. Dziś jego obrazy trafiają nawet do Japonii.
Niedziela lubelska
Z okazji 95. rocznicy śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z nadzwyczajnym recitalem fortepianowym wystąpił Tomasz Ritter.
W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego rozpoczęła się kolejna edycja akcji Pola Nadziei.
Bierzmowanie 27-osobowej grupy gimnazjalistów i zakończenie peregrynacji relikwii krzyża Chrystusowego zgromadziły rzeszę wiernych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej.
Niedziela legnicka
To jedne z ostatnich słów, jakie wypowiedział przed śmiercią pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Wiadomość o jego śmierci dotarła do diecezjan we wtorek 7 marca 2017 r.
Dzień 18 marca 2017 r. został obrany przez włodarzy Szklarskiej Poręby na dzień uroczystej inauguracji obchodów Roku Wlastimila Hofmana, byłego mieszkańca tego miasta.
Niedziela łódzka
O Kościele na Białorusi z bp. Kazimierzem Wielikosielcem, biskupem pomocniczym diecezji pińskiej, rozmawia ks. Paweł Kłys.
Pierwszym proboszczem erygowanej w 1917 r. parafii był ks. Franciszek Potapski. Świątynia, która jest centrum parafii, powstała jednak dużo później.
19 i 20 marca br. w Zgierzu i Lesie Lućmierskim odbędą się obchody upamiętniające ofiary niemieckich egzekucji oraz uroczystości pogrzebowe Polaków pomordowanych w Lesie Lućmierskim oraz Zgierzu w czasie II wojny światowej.
Niedziela przemyska
Wspominamy dziś ważne wydarzenie wiary, jakim jest Zwiastowanie Pańskie. Oczyma wiary patrzymy na najpiękniejszą kobietę świata, Maryję, do której Pan Bóg posłał swego Anioła Gabriela.
Po raz pierwszy do suchumskiej parafii zawitali wolontariusze-budowlańcy z Podkarpacia w ubiegłym roku. W tym roku do gruzińskiej wspólnoty wyjechała kolejna grupa wolontariuszy.
Wyczynowe buty kojarzą się pielgrzymom wielkopiątkowym ze wspinaczką do Krzyża na Tarnicy. Warto przypomnieć, że te wielkopiątkowe pielgrzymki, połączone z rozważaniem Drogi Krzyżowej, mają już blisko 30-letną tradycję.
Niedziela rzeszowska
Dnia 25 marca br. minie dwudziesta piąta rocznica powstania diecezji rzeszowskiej. Okoliczność ta skłania do dokonania prezentacji jej struktur, ważniejszych instytucji oraz osiągnięć duszpasterskich.
Z wysokości krzyża chcemy spojrzeć na rzeczywistość lokalnego Kościoła, który świętuje 25-lecie istnienia – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba w słowach wprowadzenia do rozważań Drogi Krzyżowej.
Z mł. insp. ZS Miłoszem Elgassem, sekretarzem Komendy Głównej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, zastępcą Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie rozmawia Mariusz Stec.
Niedziela sandomierska
Święty Józef, opiekun Pana Jezusa – osoba cicha, ale stojąca zawsze blisko. To On wraz z Maryją wychowywał Jezusa, ale również towarzyszył Mu i uczył Go tego, co potrzebne w życiu codziennym.
Podczas rekolekcji uświadomiłam sobie, że Bóg mnie kocha – wyznaje Patrycja Dudek. – Zrozumiałam, iż nie powinnam iść drogą, przed którą najczęściej przestrzegają mnie rodzice, aby się nie stoczyć.
– Dzieci nazywają mnie Basią, siostrą, duchową mamą, przyjaciółką, aniołem lub Bałbałą – z Barbarą Burek, misjonarką w Kazachstanie, rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Niedziela sosnowiecka
Trwa budowa Centrum opiekuńczo-rehabilitacyjno-psychologicznego w Sosnowcu, którego częścią będzie pierwsze w Zagłębiu hospicjum stacjonarne. Prace postępują bardzo szybko, bo czas nagli. Centrum musi być gotowe w listopadzie br.
Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”.
Niedziela świdnicka
W niedzielę 26 marca br. przypada 750. rocznica kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. Stąd też abp Józef Kupny ogłosił obecny rok dla metropolii wrocławskiej Rokiem Jadwiżańskim.
W ramach ferii szkolnych parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu zorganizowała wyjazd do Ołtarzewa i Warszawy dla dzieci należących do parafialnej scholi Vincentes.
Trwamy w czasie Wielkiego Postu, czasie nawrócenia do Boga, który objawił się w całej pełni w Jezusie z Nazaretu, Jednorodzonym Synu Bożym, gdy nadeszła pełnia czasów.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Już po raz trzydziesty drugi została wręczona Nagroda ks. dr. Bolesława Domańskiego. Uroczysta gala odbyła się 5 marca br. w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin i zgromadziła przedstawicieli Kościoła, samorządów, organizacji polonijnych z Berlina.
W czasie ferii zimowych czternastu katechetów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z pomysłodawcą wyjazdu ks. dr. Pawłem Płaczkiem, dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, udało się do Kenii.
Współczesny świat stale jest zagrożony przez różnego rodzaju uzależnienia, które zniewalają serce i sumienie człowieka, stając się przez to przedmiotem zawładnięcia bardzo często całego człowieczeństwa.
Niedziela toruńska
Zbliża się 25. rocznica ustanowienia naszej diecezji przez św. Jana Pawła II, który bullą „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. dokonał reorganizacji struktur kościelnych w Polsce.
W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu 27 lutego miało miejsce spotkanie inauguracyjne Komitetu Honorowego rewitalizacji i rozbudowy Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej.
W przededniu zbliżającego się jubileuszu diecezji toruńskiej przypominamy czytelnikom postać Czesława Jarmusza. Ten znany toruński artysta fotografik utrwalił na fotografiach znaczącą część z 25 lat życia naszej diecezji.
Niedziela warszawska
Patronką diecezji warszawsko-praskiej jest Matka Boża Zwycięska. Również Ona opiekuje się konkatedrą, która jest wotum za Cud nad Wisłą.
Namawiano ich na inwazyjne badania, sugerowano aborcję, a synek urodził się całkowicie zdrowy.
Niemal 900 osób korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej.
Niedziela wrocławska
19 marca 2016 r., we wspomnienie św. Józefa, sakrę biskupią z rąk abp. Józefa Kupnego przyjął o. Jacek Kiciński, klaretyn.
Wspólne uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, drobne dobre uczynki, odwiedzanie osób starszych i chorych, modlitwa Słowem Bożym i oddawanie innym swojego czasu – tak Wielki Post wygląda w rodzinie Wandy i Radka Mokrzyckich.
Miesiąc temu rozegrała się we Wrocławiu batalia o in vitro. Na wniosek klubu Nowoczesnej 9 lutego radni Rady Miejskiej głosowali nad projektem finansowania in vitro z budżetu miasta.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Nad rzeką Białą Ładą leży malowniczy Radzięcin. Tutejsza parafia pw. św. Kazimierza gościła Katolickie Radio Zamość.
Zamojska katedra nosi dwa wezwania: Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Dla tej katedry i miasta święty miał być kimś w rodzaju duchowego ,,architekta” nie tylko w sferze wiary, ale w wymiarze budowania, tworzenia na chwałę Bożą.
Z Magdaleną i Rafałem Kołodziejczykami, autorami scenariusza i reżyserami filmu „Wszystko dla Polski. Postanie Zamojskie 1942-1944” rozmawia ks. Krystian Bordzań.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Z Nowej Soli na Górę św. Anny 10 marca wyruszyli uczestnicy Drogi Krzyżowej Niezłomnych, inicjatywy zorganizowanej na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Są w każdym kościele, niezbędni, choć trochę niewidzialni, wtopieni w przestrzeń. Zakrystianie i zakrystianki, bo o nich mowa, to tacy ludzie od zadań specjalnych.
Z br. Grzegorzem Marszałkowskim rozmawia Kamil Krasowski.