Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
6-7
dookoła Polski
8-9
10
11
temat numeru: terroryzm w Europie
Atak na Moście Westminsterskim w Londynie to tylko jeden z przejawów wojny. Ta wojna toczy się już dziś w Europie i zbiera coraz bardziej obfite żniwo
12-13
14-15
12. rocznica odejścia Jana Pawła II
Od śmierci Jana Pawła II mijają kolejne lata, a jego osoba wciąż przez wielu ludzi przywoływana jest jako autorytet, a nawet bardzo ważny punkt odniesienia. Czy rzeczywiście tylko oklaskiwaliśmy Papieża Polaka? Czy możemy uczciwie przyznać, że go słuchaliśmy?
16-17
wiersze dla Jana Pawła II
18
100. rocznica objawień w Fatimie
Zanim Matka Boża objawiła się dzieciom w Fatimie w 1917 r., wcześniej ukazywał im się Anioł Pokoju i Eucharystii, by wprowadzić je w klimat Bożej obecności, uczyć modlitwy uwielbienia Boga, przekazać apel o pokutę i umartwienia
20-21
rekolekcje z kard. Wyszyńskim
22
między niebem a ziemią
Miłość miłosierna to miłość bez granic, która leczy ludzkie serca, obala mury odgradzające nas od Boga i siebie nawzajem
23
mówi Minister Sprawiedliwości
Demokracji najbardziej boją się ci, którzy mają nią wypełnione usta, ale nie głowy. Z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą rozmawia Mateusz Wyrwich
26-28
lektur owocowanie
29
cykl: odzyskać tożsamość przy Grobie Pana
Jest taka noc, kiedy czuwając przy Grobie Pana, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to noc walki, którą toczy w nas rozpacz z nadzieją. Aktywność nie jest dobrym towarzyszem tej nocy. Chrześcijaństwo to jest tożsamość, a nie zajęcie<
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Prorok Ezechiel, przebywając na wygnaniu babilońskim, stanął wobec pytania o los tych Izraelitów, którzy zmarli z daleka od własnej ojczyzny. Czyżby mieli na zawsze pozostać w grobach na obcej ziemi?
32-33
z prasy zagranicznej
41
41
42
rodzina
Mam troje dzieci. Razem z mężem staraliśmy się je wychować w wierze, zgodnie z zasadami. Jednak najmłodsza córka żyje bez ślubu. Ma partnera, dwoje dzieci, tworzy bardzo zgraną rodzinę, ale przestała chodzić do kościoła, nie chce nawet słyszeć o ślubie, chociaż nie ma żadnych przeszkód. Czy i jak mogę nakłonić ją do innego życia?
Ojciec może być bardzo ważny w życiu każdego, pomocny, niezastąpiony. Nie chodzi tylko o geny, które się otrzymuje. Równie ważne jest przekazanie tych wszystkich doznań i przeżyć, które były jego udziałem. Chodzi o utrzymanie ciągłości – wiary, zrozumienia etosu pracy i nadziei
44-45
pomagamy
47
Niedziela Młodych
Kiedy opowiesz Bogu o swoich planach i pomysłach, zacznij Go słuchać. On widzi więcej. I będzie do ciebie mówił. Przez swoje Słowo, przez drugiego człowieka, przez wydarzenia
50-51
53
54
55
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie 18 marca odprawiono specjalną Mszę św., podczas której zawierzono Matce Bożej firmy, ich szefów i pracowników.
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu w roku jubileuszu 25-lecia diecezji bielsko-żywieckiej świętuje 50-lecie kapłaństwa swojego proboszcza ks. prał. Władysława Nowobilskiego.
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej działa od początku powołania naszej diecezji, czyli od 25 marca 1992 r. Pierwszym jego duszpasterzem w diecezji został mianowany ks. kan. Tadeusz Nowok – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, a obecnie tę funkcję pełni ks. dr Sławomir Zawada.
Niedziela częstochowska
Pamiętamy, jak faryzeusze obserwowali Chrystusa, zadawali Mu podstępne pytania i poddawali próbom, aż doprowadzili do wyroku śmierci.
Opowieść o losie więźniów KL Stutthof na Pomorzu była tematem spotkania uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. św. Augustyna w Częstochowie w ramach spotkań z żywą historią.
Niedziela podlaska
Pełnią straż honorową pod sztandarem Chrystusa Króla, nocą adorują Serce Pana Jezusa i przez Jego Świętą Krew modlą się za kapłanów.
Tradycją naszej sarnackiej parafii jest piesza Nowenna ku czci św. Józefa. Także w tym roku, od 10 do 18 marca br., grupa parafian pielgrzymowała z kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika do kaplicy w Lipnie pw. św. Józefa.
Niedziela kielecka
Do Kielc przyjechali w dziewięć osób, akurat w niedzielę Ad Gentes, która żyje sprawą misji. Podobnie jak oni – grupa studentów medycyny z Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego z Poznania, którzy swoje siły, umiejętności, zapał i kreatywność ulokowali w Kenii.
W większości parafii w czasie Wielkiego Postu są organizowane nabożeństwa i katechezy wspierające świadome i aktywne przeżycie tego czasu w Kościele przez dzieci i młodzież. Należą do nich Drogi Krzyżowe, misteria czy działania pomocowe wobec osób w potrzebie.
Jesteśmy przed pierwszym piątkiem miesiąca kwietnia, a w pierwsze piątki – odpowiadając na zachętę i prośbę bp. Jana Piotrowskiego – powinniśmy się modlić za misjonarzy z naszej diecezji oraz za wszystkie dzieła misyjne Kościoła.
Niedziela małopolska
Tim Guénard gościł w Krakowie. Były bokser i szef ulicznej szajki opowiedział, jak pod wpływem kontaktu z osobami niepełnosprawnymi oraz wiary zmieniło się jego życie. Zamiast przemocy, wybrał przebaczenie.
Zespół Szkół w Nowym Wiśniczu, gdzie uczęszczam do III klasy gimnazjum, już od kilkunastu lat współpracuje z niemiecką szkołą – Gymnasium Eschenbach in der Oberpfalz.
Michał Niemiec jest organistą w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie oraz katechetą w IV LO, a ponadto autorem książek i kompozytorem. Ewelina Maniecka rozmawia z nim o Wielkim Poście i roli muzyki w przeżywaniu „Gorzkich żali”.
Niedziela lubelska
W dniach 23-25 marca w Lublinie odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody rzeczowe, w tym pielgrzymki do Fatimy, walczyło ponad 120 laureatów – zwycięzców etapów diecezjalnych.
W parafii pw. św. Mikołaja w Brzeźnicy Książęcej zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.
Niedziela legnicka
Ze Sławomirem Szmalem, piłkarzem ręcznym grającym w reprezentacji Polski na pozycji bramkarza, medalistą Mistrzostw Europy i Świata, dwukrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich, laureatem wielu prestiżowych nagród, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.
Święto Kobiet to zawsze dobra okazja, żeby przypomnieć, iż Kościół katolicki podkreśla szczególną rolę niewiast. Dowodzi tego doktrynalnie, akcentując udział Maryi, matki Jezusa, w dziele zbawienia.
Niedziela łódzka
Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów.
W IV niedzielę Wielkiego Postu w kościele Sióstr Bernardynek wraz z abp. Władysławem Ziółkiem wierni dziękowali za powołanie 25 lat temu archidiecezji łódzkiej i jej pierwszego arcybiskupa.
Niedziela przemyska
17 marca 2016 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ambasador Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich.
W Pastwiskach k. Zarszyna powstaje Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. Ma upamiętnić wędrówki przyszłego papieża po Beskidzie Niskim.
Proces beatyfikacyjny sług Bożych rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci będzie prowadzony przez archidiecezję przemyską.
Niedziela rzeszowska
W bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 18 lutego dziękowaliśmy Panu Bogu za dar Odnowy w Duchu Świętym, która w tym roku przeżywa swój złoty jubileusz.
„Między ziemiami i wodami” – to tytuł sympozjum zorganizowanego przez Duszpasterstwo Turystyczne Diecezji Concordia-Pordenone oraz Dystrykt Turystyczny Wenecji Wschodniej.
Niedziela sandomierska
Bazylika katedralna niecodziennie jest wypełniona po brzegi. Wydarzeniem wiekopomnym, a jednocześnie posiadającym ogromne znaczenie dla życia religijnego i rozwoju diecezji, jest synod diecezjalny.
Na drodze formacji Liturgicznej Służby Ołtarza przychodzi taki etap, że chłopcy przygotowują się i zaczynają czytać w kościele słowo Boże.
Z Katarzyną Cesarz, kustoszem Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej, rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Niedziela sosnowiecka
Maturzyści z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali na Jasną Górę w czwartek 23 marca. Na kilka tygodni przed najważniejszym życiowym egzaminem zawierzali Matce Bożej Jasnogórskiej swoją przyszłość i wypraszali potrzebne łaski.
W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu 15 marca otwarte zostało najnowocześniejsze w Polsce Centrum Psychiatrii dla dzieci i młodzieży.
Wśród najważniejszych dat Kościoła sosnowieckiego należy wymienić wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny.
Niedziela świdnicka
W piątkowy wieczór 24 marca bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie czuwania „24 godziny dla Pana”.
Dla świdniczan, którzy uważają ją za swój symbol, dumą była od zawsze. Strzelista wieża, zwalista, kamienna sylweta, największe na Dolnym Śląsku okno i piękny barokowy wystrój to cechy wyróżniające kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława spośród wszystkich innych.
Syn Boży stał się człowiekiem i zamieszkał na ziemi w chwili zwiastowania, a nie w chwili narodzenia. Ten fakt musi mobilizować nas do szacunku wobec każdego poczętego życia, bo jest to początek życia człowieka – podkreślał w homilii bp Adam Bałabuch.
Dzisiaj chciałbym spojrzeć z wami na Papieża jako na kogoś, kto się fascynował Panem Bogiem i człowiekiem, ale człowiekiem ze względu na Pana Boga, a Panem Bogiem fascynował się ze względu na człowieka. Ten Papież fascynował się także światem, Bożym stworzeniem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Tego formatu kapłan i przyjaciel miał zapewne wielu bliskich, bardziej godnych wspominania jego osoby. Bliższych życiu i serdeczniejszych w kontaktach.
4 marca w kościele seminaryjnym Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi rozpoczęła się Msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwa Rodzinnego na Ziemiach Zachodnich.
XIV Spotkania z Kulturą Ukraińską, jakie w dniach 9 i 11 marca odbyły się w Goleniowie, rozpoczęła Msza św. w intencji s. Marii Matijczuk, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi.
Niedziela toruńska
Msza św., wystawa, sympozjum i koncert wypełniły obchody jubileuszu diecezji toruńskiej, którą w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dokładnie 25 lat temu papież Jan Paweł II powołał do istnienia.
Obchody 25. rocznicy powstania diecezji toruńskiej wiążą się z uczczeniem jej przez wiele różnych spotkań wiernych. Pierwszym było uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Ad maiorem Dei gloriam”, które odbyło się 19 marca w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7.
Niedziela warszawska
Może być nocą, w drodze i samotności, może w zgiełku ruchliwych ulic lub w ciszy parafialnej świątyni – Droga Krzyżowa czeka na każdego z nas.
Mija 10 lat od ingresu abp. Kazimierza Nycza do archikatedry warszawskiej. Przez ten czas Ksiądz Kardynał dał się poznać jako dobry gospodarz, administrator, ale przede wszystkim duszpasterz, który jest otwarty i nie tworzy sztucznego dystansu.
Papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. Bullą „Totus tuus Poloniae populus” ustanowił diecezję łowicką, a św. Wiktorię ogłosił jej patronką.
Niedziela wrocławska
Trwa 3. sezon Katechez Czwartkowych. Za nami nauki topowych rekolekcjonistów podejmujących tematykę małżeńską i rodzinną – ks. Pawlukiewicza, dr. Pulikowskiego i naszego rodzimego kaznodziei ks. Radeckiego.
W archidiecezji wrocławskiej aż 28 szkół i przedszkoli obrało za patrona Jana Pawła II. Jego nauczanie, myśl, ale też styl życia towarzyszą tysiącom dzieci i młodzieży.
Może być nocą, w drodze i samotności, może w zgiełku ruchliwych ulic lub w ciszy parafialnej świątyni – Droga Krzyżowa czeka na każdego z nas.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Galerii Oficyna Muzeum Kresów w Lubaczowie została otwarta wystawa malarstwa Franciszka Ryszarda Mazurka pod tytułem „Z plenerów w magicznych zakątkach świata”.
Radio katolickie to wielkie dobrodziejstwo Kościoła. Ma służyć ewangelizacji. We wrześniu 2013 r., z inicjatywy dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych, powołano do życia Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
Święty Mikołaj urodził się za panowania cesarza Waleriana w nadmorskim mieście Patara w Azji Mniejszej ok. 270 r. Miasto to należy dzisiaj do Turcji, ale w ówczesnym czasie wchodziło w skład rzymskiej prowincji Licja.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W dniach od 20 do 25 marca w Zielonej Górze już po raz kolejny świętowaliśmy niezwykły i jakże cenny dar od Boga, którym jest życie.
Z ks. Mieczysławem Łęckim rozmawia ks. Adrian Put.
Seminarium duchowne to grupa ludzi, których łączy to samo powołanie, jednak zdolności i zainteresowania poszczególnych alumnów są bardzo różne.