Reklama
z Watykanu
4
ze świata
5
z ostatniej chwili
Jeszcze jedna afera podsłuchowa nie została wyjaśniona, a do wyjaśnienia jest już druga. Nieprzypadkowo w obu aferach w jednej z głównych ról występuje Bartłomiej Sienkiewicz, niedawny szef MSW, a dziś szef think tanku związanego z PO.
7
z Jasnej Góry
8
z Polski
9
temat numeru: rocznica wyboru papieża
Trudno uwierzyć, że mijają zaledwie 2 lata od wyboru arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglia na papieża. Franciszek w tym krótkim czasie bardzo zmienił oblicze papiestwa.
10-13
Kościół w Polsce • wydarzenia
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie odbyło się walne zebranie, wieńczące jubileusz 90-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Teologicznego
16
abp Józef Michalik odpowiada
Kolejnym zagrożeniem – „plagą”, o której chciałbym porozmawiać, jest zagrożenie polskiej kultury. Jak Ksiądz Arcybiskup, obserwując polską rzeczywistość, postrzega ten aspekt naszej tożsamości?
18-19
inicjatywy • przeciwko zniesławianiu Polski
Dwa lata temu grupa warszawiaków założyła Redutę Dobrego Imienia. Dziś ma współpracowników w całym kraju i nie tylko, i może pochwalić się sukcesami w walce przeciwko zniesławianiu Polski i Polaków.
20-21
nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego
Prof. Alojzy Szymański odebrał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2014. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego został wyróżniony za stworzenie najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelni w kraju, w której szanuje się „tradycje nakazujące troskę o rozwój wsi”
25
40. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
Pierwsi uczestnicy pojawili się na Jasnej Górze już w piątek 20 lutego br., gdzie w auli o. Augustyna Kordeckiego zainaugurowali modlitwą spotkanie ludzi odpowiedzialnych za ruch kościelny, który od prawie pół wieku ożywia Kościół swoją niezmożoną witalnością.
28-29
wiara i życie
Dawid Ben-Gurion twierdził, że żadne miasto na świecie, nawet Rzym czy Ateny, nigdy przez tak długi czas nie odgrywało w życiu żadnego narodu tak wielkiej roli, jaką odegrała Jerozolima w życiu narodu żydowskiego. Jerozolima może zachwycać.
31
liturgia tygodnia
W samym środku Wielkiego Postu wkraczamy już w trzeci etap historii zbawienia. Po przymierzu Boga z Noem – którego znakiem jest tęcza spinająca niebo z ziemią – po przymierzu zawartym z Abrahamem – „ojcem wiary” i „nadziei wbrew nadziei”, oto jesteśmy u podnóża góry Synaj.
32-33
gorące tematy
Rosja od zawsze i wszelkimi sposobami stara się siać zamęt, a przede wszystkim tak wpływać na myślenie Polaków, by ostatecznie pozbawić ich woli obrony niepodległego państwa.
Konwencja, nad którą pochylili się nasi parlamentarzyści, jest prawdziwa wyłącznie w swojej nazwie. Rzeczywiście, żaden myślący człowiek nie daje przyzwolenia na przemoc w rodzinie. Jednak to, co stanowi treść tego dokumentu, jest zlepkiem twierdzeń absurdalnych, zagrażających istocie i dobru rodziny – każdej: i tej, w której dochodzi do przemocy, i tej zdrowej.
36-37
fakty • opinie
W walce o władzę i wpływy sondaże opinii publicznej bywają szczególnym orężem.
38
z prasy zagranicznej
Konferencja Biskupów Kenii przedstawiła raport, z którego wynika, że szczepionki przeciwtężcowe przekazane w ramach pomocy humanitarnej przez Światową Organizację Zdrowia zawierały antygen mający u kobiet działanie sterylizacyjne. W raporcie przedstawiono całą historię jego powstania i badań zleconych przez kenijskich biskupów, które podjęto, kiedy pojawiły się podejrzenia, że coś jest nie tak.
39
Przed kilku laty otrzymałam tekst z „Gazety Wyborczej” pod znamiennym tytułem „Dziękuję za życie”, w którym pani Renata Zajdman pisze, że przez blisko pół wieku poszukiwała rodziny Czerniakowskich, „by podziękować za uratowane życie”.
40
felietony
Czy trudno jest Unię podzielić? Mimo szczytnych deklaracji, w sferze polityki zagranicznej UE nigdy nie mówiła jednym głosem.
Przypomina się nieśmiertelny komentarz Radia Erewań do pogłosek, że na placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody. Po pierwsze, nie samochody, ale rowery. Po drugie, nie rozdają, lecz kradną…
41
Rodzina: najwspanialszy wynalazek Pana Boga
Aż trudno uwierzyć, że świat przez wieki radził sobie bez emerytur i ubezpieczeń zdrowotnych. Dzisiaj jesteśmy skazani na konieczność zabezpieczenia naszej starości, a przyczyn tej palącej potrzeby na pewno nie należy upatrywać jedynie w wydłużaniu się życia człowieka.
46
rodzina • poradnik
Gdyby ktoś z Państwa mieszkał na trzecim piętrze i postanowił pójść do sklepu po bułki, to czy skoczyłby przez okno? Tak przecież byłoby i szybciej, i łatwiej. Po co się męczyć, tracić czas i wdychać kurz na klatce schodowej?
48
Niedziela Młodych
Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle? Czy masz odwagę stanąć w prawdzie? W prawdzie, która wyzwala, która czasem boli. Prawdzie, która na końcu zawsze prowadzi do zmian. Zapraszamy trochę przewrotnie – w innej kolejności niż katechizmowej. Dziś... nieczystość
Przeczytajcie świadectwo o tym, jak Pan Bóg uczy prawdziwie kochać...
50-53
Masło klarowane jest produktem lepszym niż margaryna i większość olejów rafinowanych. Można je stosować do smażenia, duszenia, pieczenia. Właściwie przygotowane jest lekkostrawne i wzmacnia organy trawienne. Ma również właściwości lecznicze.
58-67
Niedziela bielsko-żywiecka
Ikona Salus Populi Romani. Obraz Jezusa Miłosiernego. Obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Co mają ze sobą wspólnego wspomniane wizerunki? Jedno słowo – peregrynacja.
Na stoku Stożka w Wiśle 21 lutego rozegrano XVI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim. W tym roku po raz pierwszy rozegrała się walka o Puchar św. Jana Pawła II.
Niedziela częstochowska
Miliony polskich kobiet w Dniu Kobiet odwołują się do Matki Najświętszej – najpiękniejszej z niewiast, Matki Jezusa, Matki Kościoła i naszej najlepszej Matki – Matki narodu polskiego. Bo kobiecość nierozłącznie wiąże się z macierzyństwem, choć zapewne na różny sposób pojmowanym, a ono najwspanialej zaowocowało w Maryi.
Jaka byłaby kultura muzyczna w Częstochowie, gdyby nie Krzysztof Pośpiech? Obdarował muzyką kilka pokoleń częstochowian. Uczył, tworzył, dyrygował, organizował dziesiątki artystycznych przedsięwzięć, którymi rozsławił jasnogórski gród na całym świecie
Tak mówi o swojej życiowej pasji prof. Bolesław Ocias (rocznik 1929). To częstochowianin mieszkający wraz z żoną – Niną Majerską, niegdyś znakomitą sopranistką, tuż pod Jasną Górą przy ul. Bp. Kubiny. Jego uczennicami były m.in. Barbara Rylska – aktorka i piosenkarka, oraz Irena Santor – znana piosenkarka
Niedziela podlaska
Rekolekcje zimowe Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbyły się w Siemiatyczach w dniach 13-15 lutego. Uczestniczyło w nich 60 osób z diecezji i archidiecezji: drohiczyńskiej, białostockiej, łomżyńskiej, lubelskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej.
Wielki Post jest realnym wejściem na drogę Jezusa Chrystusa, a modlitwa, post i jałmużna pomagają nam w nawróceniu i pojednaniu – mówił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w Środę Popielcową podczas Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach
Z ks. Łukaszem Gołębiewskim, dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Edyta Hartman.
Niedziela kielecka
Przez dwa dni – 13 i 14 marca w sklepach regionu świętokrzyskiego przeprowadzona zostanie zbiórka żywności w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam”.
W kościele w Biechowie koło Pacanowa znajduje się wizerunek Matki Bożej Różańcowej, namalowany na wzór Matki Bożej Pompejańskiej. To jedyne i wyjątkowe miejsce w diecezji.
Z burmistrzem Jędrzejowa Marcinem Piszczkiem o roli bł. Wincentego Kadłubka w budowaniu wizerunku Jędrzejowa i utrwalaniu historycznych wzorców osobowych rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Spotykają się co miesiąc przy kościele bł. Anieli Salawy (al. Kijowska 29). Krakowskie Koło Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” liczy dziś blisko 20 osób. Jak żartują (a może i nie) – wymierają. Jednak jak na tak postawioną diagnozę, są nadzwyczaj żywotni!
W kolejną niedzielę Wielkiego Postu chcemy zatrzymać się nad tym, jak dobrze przygotować się do spowiedzi. Na nasze pytania odpowiada ks. dr Piotr Ślęczka SDS, etyk, kierownik duchowy i rekolekcjonista Centrum Formacji Duchowej w Trzebini.
W czwartek 19 lutego z różnych stron Polski przybyli do Bieżanowa goście zaproszeni na dwudniową, zorganizowaną przez krakowski oddział IPN-u, Stowarzyszenie Patriotyczne im. ks. Adolfa Chojnackiego (SPACH) i parafię pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, konferencję naukową „Sen o wolności głód nadziei”.
Niedziela lubelska
Już 13 marca z Lublina wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Może w niej wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która czuje się na siłach, by pokonać nocą ponad 40-kilometrowy szlak
W sobotę poprzedzającą Wielki Post parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie przeżywała ważną uroczystość – sakramentu bierzmowania 45-osobowej grupie gimnazjalistów udzielił abp Stanisław Budzik, który poprowadził także rozważania przy Krzyżu Trybunalskim
W połowie lutego w Lublinie odbyła się Szkoła Miłości – jedna z weekendowych szkół organizowanych w Polsce przez Międzynarodowy Instytut Ewangelizacji Świata ICPE.
Niedziela legnicka
Inicjatywa, którą w bieżącym roku proponuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ramach przygotowań do marszu, nosi nazwę Poczta Miłosierdzia.
Na Dworcu Historycznym w Bogatyni przy ul. Daszyńskiego 2 Bractwo Ziemi Bogatyńskiej przygotowało wystawę o tematyce sakralnej pt. „Klasztor Sióstr Cysterek i jego parafie na ziemi bogatyńskiej”.
Niedziela łódzka
Z biskupem nominatem Markiem Marczakiem rozmawia Anna Skopińska.
W ramach podziękowań za wakacje, dzieci z kolonii w Kolumnie robiły laurki dla wychowawców. Jeden z chłopców napisał na kartce: „Zawsze z Wujem byłem wesoły”. Wiedziałem, że koniec wakacji nie będzie końcem mojej przygody z dziećmi z łódzkich domów dziecka.
Klasztor Bonifratrów w Wilnie był położony przy pięknym barokowym kościele pw. Świętego Krzyża (pl. Napoleona 6), gdzie w głównym ołtarzu był umieszczony cudowny obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, a w pobliżu chóru znajdowała się studzienka nad cudownie wytrysłym źródełkiem.
Niedziela przemyska
Parafia Bolestraszyce przeżywała 15 lutego 2015 r. niezwykły jubileusz. Pracownicy tutejszej Stacji Opieki Caritas wraz z władzami samorządowymi, wolontariuszami, sponsorami oraz przedstawicielami Caritas Archidiecezji Przemyskiej obchodzili 25-lecie ponownego powołania do istnienia Caritas w Polsce.
Nasz dzisiejszy bohater – ks. prał. prof. Julian Ataman urodził się 7 grudnia 1906 r. w Leżajsku.
W ciągu wieków wiele powiedziano i napisano o postaci św. Franciszka z Asyżu, wiele namalowano obrazów, wiele napisano wierszy, nakręcono filmów. Każdy z autorów chciał wydobyć i odtworzyć jakiś nowy aspekt, nowy element z życia i dzieła dokonanego przez Biedaczynę z Asyżu.
Niedziela rzeszowska
Zgromadzenie Sióstr św. Dominika przyjmuje jako swój cel głoszenie prawdy Ewangelii najbardziej potrzebującym, podnoszenie oświaty środowiska i niesienie pomocy cierpiącym. Zgromadzenie zostało założone przez sługę Bożą matkę Kolumbę Białecką 8 sierpnia 1861 r. w Tarnobrzegu-Wielowsi.
Janusz Hodyr, członek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ w Rzeszowie, przez 12 lat szukał zaginionego obrazu „Wizja św. Huberta” autorstwa Kazimierza Sichulskiego, który był wykonany dla kaplicy Hubertowskiej w kościele św. Elżbiety we Lwowie.
Pytając dziś o miejsce i rolę kobiety w świecie, warto zwrócić uwagę na święte kobiety – patronki kościołów w diecezji i zastanowić się, jakie przesłanie niesie nam ich życie.
Niedziela sandomierska
Na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, 24 lutego odbyła się sesja okolicznościowa poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi.
Tym razem 20 lutego w wybranych kościołach diecezji odbyło się duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.
Kobiety mogą realizować się na wielu płaszczyznach: jako matki, jako szefowe, jako żony, czy poświęcając swoje życie Bogu w zgromadzeniu zakonnym.
Niedziela sosnowiecka
W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra przez młodych Brazylijczyków został przekazany polskiej młodzieży krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.
Z pianistkami Katarzyną Hajduk-Konieczną i Anną Hajduk o pięknie muzyki rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Niedziela świdnicka
191 parafii tworzących diecezję świdnicką to różne oblicza tego samego – naszego – Kościoła lokalnego. Znajdziemy wśród nich parafie bardzo duże, z tysiącami wiernych, a także te malutkie, gdzie parafian jest kilkuset. Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice?
W drugą niedzielę Wielkiego Postu w kościele Królowej Polski w Świdnicy przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej nadali ks. prał. Rafałowi Kozłowskiemu tytuł „Członka Honorowego TMZKam”.
Okres Wielkiego Postu ma być naszym przygotowaniem do świętowania Paschy Chrystusa. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu przyjęliśmy Jego słowa, które wypowiedział na początku swojej publicznej działalności: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15b).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
13 lutego, w wigilię święta Świętych Cyryla i Metodego, w kościele parafialnym pw. św. Dominika w Szczecinie sprawowana była Eucharystyczna Ofiara we wschodnim obrządku bizantyjsko-ukraińskim (liturgia św. Jana Chryzostoma) w intencji pokoju na Ukrainie.
Wczytana w Słowo Boże, potrafi bronić swej wiary w dyskusjach z innowiercami, których wcale nie potępia, nazywając ich jedynie „braćmi poszukującymi Boga”.
Ósmy marca to nie tylko Dzień Kobiet – w tym roku mija dokładnie ćwierć wieku od uchwalenia ustawy, która po latach komunizmu radykalnie zmieniła ustrój Polski.
Niedziela toruńska
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15) to hasło obecnego roku duszpasterskiego. Te słowa wielokrotnie słyszymy w trwającym Wielkim Poście, więc trzeba nam otworzyć Ewangelię i iść za Jezusem, który jako Dobry Pasterz dopełnia ofiary i życie swoje oddaje za owce.
Konkurs walentynkowy nawiązujący do słów św. Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła” odbył się 14 lutego na oficjalnym fanpage’u ŚDM na Facebooku.
Niedziela warszawska
W przyszłym roku do Warszawy przyjedzie ponad 30 tys. młodych z całego świata. To właśnie wolontariusze będą im pomagać w parafiach, na lotniskach, dworcach czy w miejskich instytucjach kultury.
Z Jerzym Zelnikiem, aktorem, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Drobna kobieta na stopniach ołtarza kościoła w Skierniewicach wyrzuca z siebie słowa niczym maszynowy karabin. Mówi po angielsku, z latynoskim akcentem. Szybko rozpoczyna kolejną myśl, czasami nawet nie czeka, aż umilkną słowa tłumaczenia. Jej postura nie zdradza wielkiej energii drzemiącej w środku.
Niedziela wrocławska
W Milinie kobiety trzymają się razem. Mieszkankom niewielkiej wsi w gminie Mietków (parafia Maniów Wielki) nie straszny kryzys gospodarczy, nie tłumaczą się modnym „brakiem perspektyw”. Planują, pracowicie realizują zamierzenia, w efekcie: robią bardzo dużo – dla siebie i innych.
Wasz charyzmat opiera się na uważnym słuchaniu Pana oraz zdolności odkrywania w bliźnich Jego oblicza” – pisał do Sióstr Elżbietanek Ojciec Święty Jan Paweł II. W archidiecezji wrocławskiej Elżbietanki realizują swój charyzmat, wciąż poszukując nowych dróg troski o najbardziej potrzebujących.
Przeżywamy Wielki Post. Warto ten czas wykorzystać na nasze nawrócenie, na zatrzymanie się w codziennym pędzie i zwrócenie oczu ku Jezusowi. Kościół daje nam pomocne wskazówki: post, modlitwę i jałmużnę.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
A gdzie ten Horyniec? – zapytał dzieci o. Paweł opowiadający o św. Franciszku w bazylice w Asyżu. Tak schola dziecięca „Horynieckie Aniołki” pod opieką rodziców, a nawet i dziadków) pielgrzymowała do Włoch w dniach 7-14 lutego. Było nas 67 osób.
Konkatedra lubaczowska wypełniła się 12 lutego nie tylko chorymi i ich opiekunami z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ale i przedstawicielami Domów Pomocy Społecznej z Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Lubaczowa, Środowiskowych Domów Samopomocy w Horyńcu-Zdroju, Lipsku k. Narola.
Rodzice od samego początku uczą swoje dziecko wdzięczności, aby proste słowo „dziękuję” nie sprawiało mu w dorosłym życiu trudności. Wbrew pozorom, podziękowanie może być bardzo trudne w swojej prostocie. Czasem człowiek zwyczajnie nie potrafi okazywać drugiemu, jak bardzo jest mu wdzięczny za okazaną dobroć czy serce.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w naszej diecezji miało miejsce wiele inicjatyw poświęconych pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Główne obchody odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.
Grodowiec po Rokitnie to nasze największe sanktuarium maryjne. To jednocześnie jedna z najbardziej na południe wysuniętych parafii naszej diecezji. Stąd już blisko do Polkowic.
Z o. Grzegorzem Marszałkowskim, proboszczem parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli, organizatorem 3. Biegu do Pustego Grobu, rozmawia Kamil Krasowski.