W sobotę poprzedzającą Wielki Post parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie przeżywała ważną uroczystość – sakramentu bierzmowania 45-osobowej grupie gimnazjalistów udzielił abp Stanisław Budzik, który poprowadził także rozważania przy Krzyżu Trybunalskim
Wraz z zakończeniem misji ewangelizacyjnych i pożegnaniem relikwii Krzyża Świętego, parafia wkroczyła w nowy czas, o którym proboszcz ks. Janusz Gzik powiedział: – W grudniu skończę 30 lat mojego kapłaństwa i pierwszy raz byłem uczestnikiem takich wydarzeń duchowych. Nie wiem, ilu parafian wróciło do Kościoła przez te dni, ale wiem, że ci, którzy tu są, zostali utwierdzeni w wierze. Teraz pójdą głosić tamtym Ewangelię. Bo w Kościele trzeba nam szukać tych, którzy zaginęli i nie zgubić tych, którzy się nie zagubili, uratować tych, którzy jeszcze są. Dlatego za ewangelizację bardzo dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi, bo ten pomysł zrodził się w jego sercu. Ona ma sens!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rodzice młodzieży powitali Metropolitę słowami: – Bez łaski Bożej nasze ludzkie wysiłki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Ufamy, że Duch Święty, który dzisiaj spocznie w sercach naszych dzieci, pomoże im zachować wiarę i trwać w wierności nauce Kościoła. Wierzymy, że będzie oświecał ich umysły i serca, by umieli odrzucać zło, a wybierać dobro. Młodzież pod kierunkiem ks. Zbig-
Reklama
niewa Gasperskiego przygotowała wraz z rodzicami oprawę liturgii sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Dziękując, młodzi zaznaczyli, że są dopiero na początku drogi świadectwa i będą rozwijać te dary, które złożyła w nich łaska Boża. Dlatego tak potrzebna będzie im pomoc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.
W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że apostoł to człowiek, który nie zadowala się troską o swoje zbawienie, ale owocnie pracuje, aby jak najwięcej ludzi przyciągnąć do Chrystusa. – Do takiego apostolstwa wezwani są wszyscy chrześcijanie – apelował. Jako przykład podał apostolstwo dobrego przykładu, apostolstwo wiary, apostolstwo miłości i apostolstwo modlitwy. – Czasem nie trzeba nic mówić, lecz pokazać, gdzie leży dobro, służyć prawdzie i bronić podstawowych wartości. Przykłady pociągają do dobrego postępowania lękliwych, którzy boją się wyznać swoją wiarę i stanąć w obronie słusznej sprawy. Wielu chwieje się, odchodzi od Chrystusa, bo wiara wymaga wyrzeczeń, bo życie według wiary nie jest łatwe, a nie ma prawdziwej miłości bez ofiary. Tylko serce, które autentycznie płonie wiarą, może zapalić do wiary inne serca. Wiara mocna i gorąca jest, w dobrym tego słowa znaczeniu, zaraźliwa – wyjaśniał Pasterz.
W rozważaniu przy krzyżu Metropolita przypomniał, że obecny rok został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II i wielkości posługi naszego Wielkiego Rodaka poświęcił część swojego wystąpienia. – Głosząc z mocą Ewangelię, aby wszystkich pozyskać dla Chrystusa, sprowadzał swoją misję do otwierania drzwi Chrystusowi, przede wszystkim otwierania naszych serc. Sam był rzecznikiem Chrystusowej prawdy i skutecznie otwierał dla Niego wszystkie drzwi. Oto zadanie dla was: otwierać Chrystusowi drzwi, głosić Ewangelię z radością tak wytrwale jak wielki prorok naszych czasów – podkreślał.
Przedstawiciele rady duszpasterskiej podsumowali rekolekcje oraz nawiedzenie parafii i całego dekanatu Krasnystaw-Zachód słowami: – Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego jest owocem Roku Wiary i przypada na czas ważnych rocznic dla Polski i naszej diecezji. Od 5 do 8 lutego ks. Konrad Zyśko wraz z ekipą ewangelizacyjną prowadził w naszej wspólnocie rekolekcje „Przyjdź do Źródła! Rekolekcje dla spragnionych”. Gromadziły one pełną świątynię wiernych. Bogu niech będą dzięki za ten błogosławiony czas.