W przyszłym roku do Warszawy przyjedzie ponad 30 tys. młodych z całego świata. To właśnie wolontariusze będą im pomagać w parafiach, na lotniskach, dworcach czy w miejskich instytucjach kultury.
– Od nich zależy, jakie wspomnienie gościnności i świadectwa wiary młodzi zawiozą do swoich krajów. Wolontariusze będą ambasadorami polskiego katolicyzmu na świecie – mówi ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W warszawskich diecezjach zostało już zarejestrowanych ok. 1000 wolontariuszy. W 2016 r. potrzebnych będzie ich dwa, a nawet trzy razy więcej. – Zainteresowanie jest bardzo duże. Myślę, że nie będziemy mieli żadnych problemów – uspokaja ks. Emil Parafiniuk, koordynator ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej.
Choć obie diecezje osobno szkolą i formują wolontariuszy, to jednak ich działanie będzie skoordynowane poprzez wspólny kościelno-miejski sztab. Na jego czele stoi Marta Kukowska, twórczyni wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego. – Wypracowany przez nią sposób zarządzania wolontariuszami jest stawiany za wzór w całej Polce – podkreśla ks. Zaperty.
W Warszawie rozpoczęło się już szkolenie pierwszej tury wolontariuszy. Ponad 270 młodych z archidiecezji warszawskiej uczęszcza na kurs do szkoły liderów wolontariatu organizowanego przez Papieski Wydział Teologiczny, a kolejnych 250 młodych z diecezji warszawsko-praskiej szkolenie odbywa na UKSW.
To z tego grona zostaną wyłonieni liderzy wolontariatu, w każdej parafii, gdzie będą mieszkać nasi goście z całego świata. – Mam nadzieję, że zaangażowanie wolontariuszy nie zakończy się w przyszłym roku. Formujemy młodych i aktywnych ludzi, którzy potrafią działać w zespole. To potencjał, którego nie można zmarnować – mówi Parafiniuk.
Aby zgłosić się do wolontariatu wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej: sdm2016.waw.pl albo florianska3.pl