Reklama
3
5
Obserwator
6-7
gorący temat
8-9
temat numeru
Bezlitosna kampania rosyjska rani Ukrainę, Europę i... Rosję. Odarci z papierowych szat Rosjanie już nigdy nie będą zasypiać w przekonaniu, że chroni ich mocarna władza z Kremla.
Imię dostał po ojcu Rosjaninie, matka była Ukrainką. Dzięki babci, z domu Pawłowskiej, bez zająknienia recytuje pacierz po polsku, ale skośne oczy ma po tatarskich przodkach z Krymu. – U nas wszystko takie pomieszane – mówi Denys – dlatego ta wojna jest trudniejsza. Bo zabija nas naród, który miał być dla nas jak brat.
10-14
rekolekcje wielkopostne
18
życie kościoła
Z abp. Georgiem Gänsweinem rozmawiamy w szczególnym czasie: po atakach na Benedykta XVI, które spowodowała publikacja raportu w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, tuż przed 95. urodzinami papieża seniora, w chwili gdy na polskim rynku ukazała się książka abp. Georga: Na rozdrożu. Jaka jest przyszłość naszej wiary.
Swojego przyjaciela i wybitnego lekarza prof. Mariana Zembalę wspomina ks. Franciszek Dylus.
O wojnie, synodzie i Kościele po pandemii z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Gdy ktoś otrzymał kredyt w banku, a potem okazało się, że sfałszował zaświadczenie o dochodach, wtedy sąd uznaje, że umowa kredytowa jest nieważna. Podobnie jest z uznaniem nieważności małżeństwa.
20-29
30-31
moim zdaniem
To nie jest czas na rozliczenia historyczne. Miłosierny Samarytanin nie patrzył na pochodzenie pobitego biedaka.
Współczesny świat niepomiernie przyśpieszył, a my wraz z nim.
32-33
punkt widzenia
Potraktujmy wojnę na Ukrainie jako poważną lekcję dla nas. Być może najważniejszą i ostatnią, która jest do odrobienia, a z której możemy dużo wynieść.
Delegacja premierów Polski, Czech i Słowenii udała się do oblężonej stolicy Ukrainy. Ta wyprawa to nie tylko ważny gest wsparcia dla broniących się Ukraińców i symbol jedności. To także konkretna oferta rozwiązań, które mogą położyć kres wojnie.
34-36
Prasa zagraniczna
Bank Pekao wprowadził weryfikację tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel. To prosty sposób na otwarcie bankowego rachunku bez wychodzenia z domu.
38-39
dobre rady
Zarówno na świecie, jak i w Polsce liczba osób ze spektrum autyzmu stale rośnie. Dlatego 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Oswoić nie znaczy przywyknąć czy zobojętnieć. Co zrobić, by wojna nas nie zniszczyła?
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Obecnie następcy św. Piotra przyznają złote róże tylko świątyniom i sanktuariom, jednak przez setki lat otrzymywały je głównie osoby zasłużone dla Kościoła. Choć wśród laureatów zdarzali się ludzie dalecy od cnotliwego życia...
W czasie Wielkiego Postu dochodzi do głosu muzyka oratoryjna w swym pasyjnym wydaniu. Nic dziwnego, że melomani zacierają ręce na kolejne z wykonań Bachowskich pasji, ale nie tylko. W tym roku miłośnicy arcydzieł lipskiego kantora mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Jaki?
53-65
Zrozumieć świat - dodatek tematyczny
Gdyby Europa odcięła rosyjski gaz i ropę, to Władimir Putin musiałby zakończyć wojnę.
To, czego dokonali polscy przywódcy w tych tygodniach, przejdzie z pewnością do historii dyplomacji, i to nie tylko polskiej.
Z perspektywy międzynarodowego prawa humanitarnego wiadomo już, że mamy na Ukrainie do czynienia z setkami zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Cena wojny na Ukrainie jest coraz bardziej odczuwalna w Polsce.
Ekonomiści przewidują, że na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę ceny żywności wzrosną o 20%.
Wojna na Ukrainie jest coraz większym obciążeniem w stosunkach dwustronnych Pekin – Moskwa. Chiny o wiele bardziej obawiają się międzynarodowych sankcji, niż pomagają Rosji.
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 15, 1-3. 11-32)
Uczynił z całego swojego życia dar dla ubogich, dla najbardziej potrzebujących.
III-VIII
Niedziela Plus
O tym, że Maciuś, nasz czwarty syn, jest dzieckiem autystycznym, dowiedzieliśmy się, gdy miał 5 lat – wspomina Bożena Fryc, prezes Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem „MADA”.
Tutaj nie będziesz widzem. idziesz razem z Jezusem. Nie czytasz, nie wyobrażasz sobie, nie oglądasz. Jesteś jedną z osób toczącego się dramatu.
Caritas Archidiecezji Gdańskiej otworzyła centrum z odzieżą, w którą darmowo mogą się zaopatrywać uchodźcy z Ukrainy.
Przy parafii św. Ojca Pio na Ujeścisku została otwarta świetlica przeznaczona dla dzieci z Ukrainy.
Rekordową sumę 2 mln złotych złożyli wierni diecezji tarnowskiej na pomoc Ukrainie podczas zbiórek w parafiach.
Biskup Piotr Turzyński odwiedził uchodźców, którzy przebywają na terenie gminy Wieniawa w diec. radomskiej. Schronienie znalazło tam 110 osób.
Mają w sobie coś z księży diecezjalnych i coś z zakonników. Nie składają jednak ślubów i z reguły pozostają w tym samym domu do końca życia, a ich celem jest budowanie wspólnoty radosnej i ewangelicznej.
Czy nie chcemy na końcu Wielkiego Postu okazać się zwycięzcami? – pytał w bazylice Królowej Męczenników 13 marca bp Krzysztof Włodarczyk.
Ponad 350 tys. zł zebrano w parafiach diecezji kaliskiej na pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic, które 17 lutego przeszły przez Polskę.
Arcybiskup Wojciech Polak włączył do grona akolitów czterech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Święcenia biskupie ks. Radosława Orchowicza.
Seminarium on-line z cyklu „Lectio Magistralis Internationalis”.
Inicjatywy ewangelizacyjne Wspólnoty Wojsko Gedeona.
Uroczystości odpustowe w narodowym sanktuarium św. Józefa.
Biskup Wętkowski erygował Duchowe Centrum Włocławka.
Rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła.
Niedziela bielsko-żywiecka
Proszę, abym i ja mógł przeprowadzić Kościół w Ukrainie i archidiecezję lwowską przez ciemną dolinę zła, lęku i strachu, jakie zrodziła wojna – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w Wilamowicach.
W parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych można podziwiać odrestaurowany ołtarz główny z odnowionym cudownym obrazem Matki Bożej Kończyckiej.
Na plebanii w bielskiej Straconce schronienie znalazły trzy kobiety z dziećmi, które przed wojną uciekły z ukraińskiego Żydaczowa. Ich mężowie zostali na Ukrainie, aby bronić swojego kraju.
Niedziela częstochowska
Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła stanowi skuteczny duchowy oręż w walce ze złem.
Miejscowości należące do wspólnoty św. Andrzeja Apostoła są usytuowane na terenie starego średniowiecznego osadnictwa ulokowanego wzdłuż rzek Warty i Liswarty. Układają się w rodzaj podkowy, w której centrum znajduje się parafialna świątynia w Wąsoszu Górnym.
Edukacja należy do fundamentów istnienia i przetrwania każdego państwa i narodu. Na ten aspekt w kontekście obecnej wojennej zawieruchy zwraca uwagę Iwona Brzezowska, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Tegoroczny Wielki Post głęboko zapisze się w naszych sercach i pamięci. Kontekst wojny na Ukrainie nadał mu swoistego znaczenia i osadził w nowej rzeczywistości.
Niektóre wydarzenia z naszego życia wywarły na nas tak wielkie wrażenie, że nie sposób ich zapomnieć. Podobna sytuacja ma miejsce w życiu Kościoła.
Dzień Świętości Życia to doskonała okazja do rozmowy z jedną z wielu matek. O cudzie narodzin, radościach i smutkach rozmawiamy z Pauliną Białek, mamą pięciorga dzieci z parafii Łochów.
Niedziela kielecka
Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości, prowadząca z Nowej Słupi na Święty Krzyż, wyruszyła już po raz siódmy. Wzięło w niej udział ok. 400 osób z różnych stron Kielecczyzny.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Zagości jest wyjątkowy, jako jedyny w diecezji kieleckiej i w Polsce, stanowi dziedzictwo po joannitach, z wyraźnymi artefaktami romańskimi i gotyckimi w architekturze.
Wcale nie jest łatwo się modlić. Dlaczego? Kiedy, jak nie teraz, w Wielkim Poście, nad tym pomyśleć? Z ks. dr. Sebastianem Wieczorkiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Dobroczynna akcja została wstrzymana na 2,5 roku. W niedzielę 3 kwietnia „Ciacho za Ciacho” powróci do Krakowa!
To jedyna parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. Młoda wspólnota rozwija swoje skrzydła pod opieką wielkiego patrona.
Trwają przy franciszkańskim klasztorze w Krakowie od 1595 r. Przez kolejne wieki pośród braci powtarzających: „Memento homo Mori...” byli polscy królowie, biskupi, magnaci, kupcy, mieszczanie.
Niedziela lubelska
Ukraińskie dzieci proszą swoich rówieśników z całego świata o pomoc w zakończeniu wojny.
Los zamordowanych Żydów nie może odejść w zapomnienie; musi być przestrogą dla kolejnych pokoleń.
Chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej są jednakowo wezwani do miłowania i porzucenia drogi przemocy.
Niedziela legnicka
W gmachu Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, ks. Roberta Kristmana wikariusza generalnego i ks. Roberta Serafina dyrektora diecezjalnej Caritas.
W Legnicy odbył się etap diecezjalny XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej.
W Bolesławcu po raz siódmy odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Na starcie stanęło w sumie 211 zawodników.
Niedziela łódzka
Już za kilka dni – 30 i 31 marca w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się Arena Młodych – wydarzenie ewangelizacyjne, na które zaproszeni są uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkół średnich.
Z ks. Maksymilianem Pyzikiem, duszpasterzem młodzieży w parafii Świętych Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim i odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w archidiecezji łódzkiej, rozmawia ks. Paweł Gabara.
W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, kościół łódzki uczcił swojego wielkiego patrona.
Niedziela przemyska
Ulicami Przemyśla już po raz kolejny przeszła Miejska Droga Krzyżowa. Mieszkańcy miasta i okolicznych wsi licznie zgromadzili się na tej modlitwie całymi rodzinami, aby idąc na wzgórze przemyskie modlić się o pokój na świecie i wypraszać potrzebne łaski dla siebie.
Kapłani archidiecezji przemyskiej pielgrzymowali do Strachociny w 400. rocznicę święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli.
W WSD w Przemyślu odbyła się sesja naukowa poświęcona bł. ks. Janowi Balickiemu. W tym roku mija 20 lat od jego beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.
Niedziela rzeszowska
List biskupa rzeszowskiego z okazji 30-lecia diecezji rzeszowskiej
Położona w zachodniej części miasta parafia św. Brata Alberta jest najmłodszą w Kolbuszowej. W swojej krótkiej historii zaznaczyła się wielką aktywnością wiernych i licznymi akcjami duszpasterskimi, szczególnie na polu miłosierdzia.
13 marca 1922 r. w Rzeszowie w rodzinie Juliana i Karoliny (z d. Pieniążek) Szajnów urodził się Józef Karol, o którym później mówiono, że jest jednym z pięciu największych artystów XX wieku.
Niedziela sandomierska
W elektrowni uruchomiono zbiórkę siatek maskujących dla walczącego ukraińskiego wojska.
O zniszczonym mieście oraz podróży do Polski opowiada Irina Brusilcewa, Ukrainka, która przed kilkoma dniami dotarła z bliskimi do Tarnobrzega z ostrzeliwanego i bombardowanego od początku wojny Czernihowa.
W Tarnobrzegu po wielu miesiącach zabiegów udało się otworzyć Centrum Seniora.
Niedziela sosnowiecka
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego minęła 30. rocznica powołania do istnienia przez Jana Pawła II diecezji sosnowieckiej.
W związku z wojną wciąż trwa pomoc dla poszkodowanych. Caritas zorganizowała akcję „Paczka dla Ukrainy”.
O konsultacjach synodalnych, prowadzonych w parafiach i wspólnotach diecezji sosnowieckiej – z ks. Andrzejem Nackowskim rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Przybywający do naszych miast uchodźcy nie są pozostawieni sami sobie. Mogą liczyć na gościnność ludzi, także ludzi Kościoła, duchownych i świeckich.
Maturzyści z diecezji świdnickiej 18 marca na Jasnej Górze prosili o szczęśliwy przebieg egzaminu dojrzałości.
Można już podziwiać efekty trzyletnich prac renowacyjnych nawy głównej w świdnickiej katedrze.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Do rzeszy otwartych serc we współpracy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dołączył także Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią zorganizowano kolejny XXXIII Tydzień Kresowy.
Do naszego regionu docierają coraz większe grupy uchodźców potrzebujących pomocy. O grupie, która skorzystała z zaproszenia ośrodka w Trzebieży opowiada Władysław Diakun, burmistrzem Polic.
Niedziela toruńska
Wojna niesie ze sobą zniszczenie i śmierć, ale potrafi wyzwalać także wielkie pokłady miłości i dobroci. Blisko 2 miliony uchodźców znalazły schronienie w Polsce. Swój nowy dom znaleźli także w diecezji toruńskiej.
Z Marsa i z Wenus, jak słonce i deszcz, woda i ogień. Tak różni, a tak doskonale dopasowani. Jak w tej mgle przeciwieństw znaleźć siebie, zrozumieć drugą płeć i z nią współgrać?
Życie, świat, historia stawiają przed nami trudne wyzwania, podsuwają problemy, które domagają się natychmiastowego rozwiązania. Kilka lat, miesięcy temu do głowy by nam nie przyszło, jak szybko świat wokół nas może się zmienić.
Niedziela warszawska
O wnioskach z Kongresu Rodziny, Konwencji Stambulskiej, ideologii gender i innych współczesnych niebezpieczeństwach zagrażających rodzinie, z dr hab. Marią Ryś, prof. ucz. rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „Klasyk” powstało 10 lat temu jako odpowiedź na wielkie zapotrzebowanie kształcenia młodzieży z polskimi korzeniami. Po ataku Rosji na Ukrainę placówka stanęła przed nowymi wyzwaniami, którym bez pomocy nie sprosta.
Trudności, problemy, ale i radości. Po prostu dziecko. Nieważne czy jeden chromosom więcej, czy jeden mniej – o wychowaniu córki z Trisomią 21 pisze Zuzanna Ustaszewska.
Niedziela wrocławska
W Brzeziej Łące zostały ustalone szczegóły tegorocznej 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.
W parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach powstają stacje drogi krzyżowej w ikonach, pod które podkład tworzą wszyscy chętni parafianie.
Wśród wielu transportów, które docierają do Centralnego Magazynu Archidiecezji znalazły się dwa TIRy z Irlandii. W środku znajdowało się wiele darów. Część z nich została przepakowana i znalazła się w samochodach jadących za wschodnią granicę.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbył się koncert Solidarni z Ukrainą. Dochód z występu przeznaczono na pomoc charytatywną.
Druga część rozmowy z biskupem seniorem, prof. dr. hab. Janem Śrutwą z okazji 30-lecia erygowania diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W ramach Niedzieli Radiowej parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym gościła Katolickie Radio Zamość.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Ulicami Świebodzina 18 marca przeszła Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie.
Ks. Daniel Geppert każdego dnia udostępnia na YouTube swoje rozważania do Ewangelii, a w tegorocznym Wielkim Poście daje słuchaczom niezwykłe rekolekcje. Z ks. Danielem Geppertem rozmawia Kamil Krasowski.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęca do włączenia się w akcję Polak z Sercem dla Pokoju.