Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Życia społecznego nie można budować bez Boga.
3
DZIEŃ RODZINY Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM
Papież Franciszek porównuje życie małżonków do życia Abrahama podobnie jak on wyruszają w nieznane, ślubując sobie wierność na dobre i na złe.
4-5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
10 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MODLITW ZA PRZEŚLADOWANY KOŚCIÓŁ
Uciekinierzy z Korei Północnej mówią, że byli świadkami aresztowań i egzekucji. Ofiary represji ani nie popełniły przestępstwa, ani nie należały do opozycji. Ich jedyną winą była wiara w Jezusa Chrystusa.
10-11
FRANCJA NADAL WALCZY O NORMALNOŚĆ
Kardynałowie przed konklawe w marcu 2013 r. mówili do siebie: „Francja jest wielką niespodzianką tego roku!”. Mieli na uwadze mobilizację milionów Francuzów przeciwko ustawie zezwalającej na „małżeństwo” osób tej samej płci.
12-13
ROZMOWA EGZYSTENCJALNA
Z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim, rozmawia Milena Kindziuk.
14-15
Rośnie liczba osób wyrażających swoją solidarność z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, w związku z falą medialnych ataków na jego osobę.
Redakcja „Niedzieli” proponuje rodzicom, katechetom i wychowawcom udział w cyklu warsztatów edukacyjno-medialnych pt. „Co wciąga twoje dziecko?”
18-19
11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Jesienią 1918 r. Polacy, nasi przodkowie, rozerwali kajdany, w które Rosja, Prusy i Austria zakuła 123 lata wcześniej naród polski, dzieląc między siebie nasze państwo. Na pamiątkę odrodzenia suwerennej Rzeczypospolitej obchodzimy w dniu 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.
20-21
U POLAKÓW NA WSCHODZIE
23
28-29
WIARA I ŻYCIE
31
32-33
ROK WIARY
Encyklika o wierze papieża Franciszka, pomimo że skierowana jest do ludzi wierzących, mówi także o tych, którzy często deklarują swoją niewiarę lub poszukują Boga: „Ze względu na to, że wiara jest podobna do drogi, dotyczy ona również życia ludzi, którzy chociaż nie wierzą, pragną wierzyć i nie przestają szukać” („Lumen fidei”, 35).
34
FELIETONY
Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r. Słusznie czcimy tę datę. Ale poza radością wspomnień, możemy z przeszłości wysnuć także wnioski użyteczne na dziś. W 11 Listopada tkwi co najmniej kilka nauk.
35
36-37
ODSZEDŁ ŚP. TADEUSZ MAZOWIECKI
Był jednym ze współzałożycieli Polski w obecnym kształcie. I jako taki najpewniej będzie zapamiętany i oceniany. Odszedł ostatni premier PRL i pierwszy III RP.
38-39
ODSZEDŁ ŚP. TADEUSZ MAZOWIECKI
39
PROSTO I JASNO
Unia Europejska „porządkuje” nasze chrześcijańskie wartości według upadłej filozofii materialistycznej i ateistycznej.
40
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41
PRZECIW ATEIZACJI POLSKI
Z Andrzejem Jaworskim posłem PiS, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski rozmawia Mateusz Wyrwich
42-43
SYMPOZJUM O UZALEŻNIENIACH
Z bp. Antonim Długoszem krajowym duszpasterzem młodzieży nieprzystosowanej społecznie rozmawia Anna Cichobłazińska
49
Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazała się kolejna książka Kajetana Rajskiego „Prawdziwy mężczyzna... czyli kto?”. „Mam wrażenie obawiam się, niestety, że prawdziwe iż kobiety nadały ton męskiemu przeżywaniu wiary” napisał w przedmowie do swej książki Kajetan Rajski. „Doszło wręcz do pewnego zniewieścienia mężczyzn w sprawach duchowych”.
51
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Z okazji Święta Niepodległości wraca w Polsce tradycja podawania podczas rodzinnych spotkań czy biesiad patriotycznych gęsiny.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy, a ten, który w Bogu składa marzenia, zostanie zadziwiony ich realizacją i spełnieniem. 35-letni Michał Kondrat opowiada Edycie Tombarkiewicz o tym, jak Bóg uczynił z jego życia służbę Miłości.
Przyszło nam żyć w czasach, kiedy o intymnych sferach życia nie tylko mówi się publicznie, ale wręcz agresywnie nimi epatuje. Co gorsza, do szkół i przedszkoli już trafiają programy wychowania seksualnego deprawujące dzieci.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przewodniczył 27 października w Kętach uroczystościom 100. rocznicy śmierci bł. Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek.
Ulicami Bielska-Białej 26 października po raz 7. przeszedł Korowód Świętych, pod hasłem „Święci ekolodzy ludzkiego serca”.
Do niedzieli 26 października trwał w Kościele katolickim Tydzień Misyjny. Była to też okazja do zaprezentowania wystawy związanej z misjami.
Niedziela częstochowska
Częstochowa 11 listopada 1918 r. miała szczęście znaleźć się wśród polskich miast, w których zakwitła wolność.
Co się stało z Polską, krajem zasobnym w bogactwa naturalne, bogatym swoim przemysłem i gospodarką? Jaka jest filozofia tego państwa, które ma tworzyć lepszy dom dla swoich obywateli, a to tworzenie polega tylko na burzeniu...
Gdy mówimy o Częstochowie, myśl każdego kieruje się ku Jasnej Górze, ku Cudownemu Obrazowi Matki Najświętszej. Tymczasem na szlaku pielgrzymim w Alei Najświętszej Maryi Panny znajduje się inne miejsce ważne dla ducha: kościół rektoracki pw. Najświętszego Imienia Maryi.
Niedziela podlaska
W 2013 r. obchodzimy jubileusz 50-lecia istnienia Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Muzeum mieści się w zespole zamkowym w Liwie, będącym jednym z najciekawszych zabytków pogranicza mazowiecko-podlaskiego.
Młodzież z korytnickiego KSM-u, przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, wybiera się na parafialny cmentarz, by na tyle, na ile potrafi pomóc tym, którzy już nie mają, jak powiedzieć słowa „dziękuję”.
Rozmowa z dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury, radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego i wiceprezesem Stowarzyszenia „Klasztor Węgrów Centrum Dialogu Kultur”
Niedziela kielecka
Miejsca pochówku legionistów mają być odnawiane za fundusze zebrane podczas tegorocznej kwesty, z racji stulecia wkroczenia Legionów do Kielc, które przypada w 2014 roku.
Archiwum Państwowe w Kielcach zostało utworzone na mocy Dekretu „O organizacji Archiwów Państwowych i opiece nad archiwaliami” z dnia 7 lutego 1919 r., faktyczną działalność dokumentuje jednak dopiero od 1923 r.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach najstarsza uczelnia w Kielcach po raz 286. raz zainaugurowała rok akademicki.
Niedziela małopolska
Wystawę „Liturgia wczoraj i dziś” można oglądać w Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy (Kraków, ul. Stradomska 4) do 8 grudnia. Jej uroczysty wernisaż miał miejsce 24 października.
Marcin to jedno z popularniejszych polskich imion. Wspomnienie świętego z Tours przypada na Dzień Niepodległości, stąd częściej o 11 listopada mówimy w kontekście wydarzeń historycznych.
W dniach 14-16 listopada w Nowej Hucie będzie mieć miejsce Forum Ewangelizacyjne pod hasłem: „Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu Światu”.Rozmowa z rzecznikiem prasowym tego wydarzenia.
Niedziela lubelska
Poświęcenie kościoła to najważniejsze wydarzenie w życiu wspólnoty parafialnej. Takiej radości po 30 latach budowy doświadczyli w niedzielę 27 października wierni z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie.
Parafia pw. bł. Jana Pawła II w Lublinie przeżywała uroczystości odpustowe ku czci patrona. 22 października wieczornej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, który w tym dniu świętował 2. rocznicę ingresu do archikatedry lubelskiej.
Z okazji patronalnego święta lekarzy, przypadającego we wspomnienie św. Łukasza, Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Lubelskiej z ks. Wojciechem Iwanickim przygotowało uroczystą Mszę św. w archikatedrze. Modlitwie świata medycyny przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Oddajcie nam wolną niedzielę, dla dobra naszych dzieci, dla dobra naszych rodzin apelowali uczestnicy konferencji, jaka odbyła się 25 października w Warszawie w gmachu Sejmu RP.
W dniach 15-22 października odbyła się pielgrzymka prezbiterów, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Henryka Gulbinowicza w katedrze wrocławskiej 21 maja 1988 r.
Coraz częściej słyszymy o wdzierającej się w nasze życie, a zwłaszcza w środowiska przedszkolne i szkolne ideologii gender. To niebezpieczny prąd filozoficzny, redukujący człowieka jedynie do jego sfery seksualnej.
Niedziela łódzka
15 października 1969 r. w łódzkim klasztorze Ojców Karmelitów Bosych zmarł sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD, założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W 44. rocznicę jego śmierci, która przypadła 15 października br., w kościele Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się VII Konferencja „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”, zorganizowana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
W sobotę 26 października, w sali wystawienniczej Wytwórni przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi została otwarta wystawa zatytułowana „Pielgrzym Tysiąclecia”.
Niedziela przemyska
W dniach 21-22 października 10-osobowa delegacja leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przebywała z wizytą na Ukrainie.
„Dzisiaj z mocą pragnę powiedzieć, że żadna ludzka mądrość nie wymyśliłaby tego, co wydarzyło się w Strachocinie przed 25 laty” to słowa proboszcza strachocińskiej parafii, ks. Józefa Niżnika, wypowiedziane 15 września podczas obchodów srebrnego jubileuszu obecności Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej na ziemi polskiej.
W dniu 14 listopada br. przypada pierwsza rocznica śmierci ks. prał. Adama Sudoła, wielkiego patrioty, mężnego kapłana, wieloletniego dziekana i proboszcza sanockiej fary.
Niedziela rzeszowska
Blisko 250 osób uczestniczyło w Pielgrzymce Diecezji Rzeszowskiej do Grobu św. Piotra w Roku Wiary. Odbywała się ona pod hasłem: „Rodzina żyje radością wiary”.
Różaniec w językach świata ulicami Rzeszowa to inicjatywa parafii św. Jadwigi Królowej, która od czterech lat w Tygodniu Misyjnym w szczególny sposób modli się w intencji misji, o pokój na świecie i za ojczyznę.
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Łukasza Cieplińskiego odbędzie się w niedzielę, 17 listopada br., kilka dni przed setną rocznicą urodzin Pułkownika. A przecież pamięć o Nim miała nie przetrwać...
Niedziela sandomierska
Często z racji 11 listopada czy 3 maja oraz innych dat i rocznic związanych z historią naszego kraju powraca jak bumerang, odmieniane przez wszystkie przypadki, słowo „patriotyzm”.
Czas żałoby to pewien proces, który obejmuje różne stany i napięcia w ludzkiej uczuciowości. Żałoba uczy dystansu do siebie i właściwej miłości własnej, odsłania nasze osierocenie po stracie bliskich, pozwala odkryć głębię sensu istnienia oraz wartość Boga w naszym życiu i nadziei zmartwychwstania
„Któż jak Bóg” to słowa towarzyszyły nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła.
Niedziela sosnowiecka
Przed nami Narodowe Święto Niepodległości. W dniu 11 listopada w różnych zakątkach diecezji sosnowieckiej każdego roku uroczyście obchodzi się rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
W niedzielę 27 października w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie miał miejsce tzw. obrzęd obłóczyn.
Kończący się Rok Wiary jest szczególną okazją do odnalezienia drogi wiary, aby „ukazać coraz wyraźniej radość i odnowiony entuzjazm spotkania z Chrystusem” (Benedykt XVI, „Porta fidei”).
Niedziela świdnicka
Miejsce i rola księdza emeryta i rencisty, wyznaczone bogatą tradycją duchową, pastoralną i prawną wspólnoty eklezjalnej, pozostaje w sposób niezaprzeczalny w centrum życia Kościoła.
Przy parafii w wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów rozpoczął swoją działalność ośrodek dziennego pobytu dla osób cierpiących na Alzheimera.
>W opisie śmierci Ewangelista pomija wcześniejsze dokonania Jana, pokutniczy styl życia na pustyni, wzywanie do nawrócenia, do prostowania ścieżek dla nadchodzącego Mesjasza, ochrzczenie Jezusa i pokorne uniżanie się wobec Niego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
7 września br. rozpoczęła się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pierwsza część uroczystości z okazji 74. Powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Od trzech lat Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie i Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie są organizatorami spotkań pod nazwą „Kultura umysłowa a tożsamość narodowa i europejska”. Ich pomysłodawcą jest ks. dr Robert Masalski, dyrektor Archiwum.
Archidiecezjalne Centrum Nowej Ewangelizacji z siedzibą w Witkowie Drugim 20 października obchodziło dwulecie swego istnienia.
Niedziela toruńska
15 października w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku miało miejsce poświęcenie kamienia węgielnego i wkopanie go pod budowę Centrum Edukacji Młodzieży.
Pierwszym owocem męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” jest pielgrzymka ludzi pracy z Torunia do Górska, która w tym roku wyruszyła po raz 29.
Wiara… Tyle już o niej powiedziano, napisano, zaśpiewano. Wielcy święci, filozofowie, zwykli, szarzy ludzie niejednokrotnie próbowali ją zdefiniować, a wciąż jeszcze jest o czym rozprawiać.
Niedziela warszawska
Na małym leśnym cmentarzu, w obrębie Zakładu dla Niewidomych w podwarszawskich Laskach, spoczął były premier Tadeusz Mazowiecki. Został pochowany w grobie rodzinnym, obok zmarłej w 1970 r. żony Ewy.
8 grudnia o godz. 17, w Dobrym Miejscu, przy ul. Dewajtis 3, odbędzie się koncert Antoniny Krzysztoń.
Pierwszy numer „Tygodnika Warszawskiego” wydali z datą 11 listopada 1945 r. Dla czytelników był to znak, do jakich wartości będą się odwoływać. Dla komunistów sygnał do ataku na redakcję i jej twórców.
Niedziela wrocławska
Uczyć patriotyzmu można na różne sposoby. Jedno jest pewne. Jeśli opowiemy młodemu pokoleniu naszą historię w sposób atrakcyjny i bez udawania młodzież odpowie pozytywnie.
O wyjątkowych chwilach dla historii Polski, jakimi były prace na „Łączce” w Warszawie, a także o sporym zainteresowaniu losami Żołnierzy Wyklętych wśród młodzieży .
Dbałość o groby naszych przodków na Kresach to wyraz nie tylko naszej religijności, naszego patriotyzmu, ale również świadectwo tego, jak ważne dla tożsamości człowieka są jego korzenie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Słowa pieśni skierowanej do św. Michała Archanioła od kilku tygodni przygotowywały parafię pw. św. Jerzego w Biłgoraju na peregrynację figury Wodza Zastępów Niebieskich z groty objawień na Gargano we Włoszech.
W piękne jesienne popołudnie w ostatnią sobotę października br. parafia św. Mikołaja w Grabowcu stała się jedynym w naszej diecezji przystankiem kopii obrazu Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici, zwanej Matką Bożą Dobrego Początku.
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie 6 października br. w Wiejskim Domu Kultury w Starym Lublińcu zorganizowało spotkanie autorskie z Tomaszem Rogiem, autorem książki o Rudce.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zorganizowano w kościele Noc Światła. Polegała ona na przebywaniu ze świętymi przed Bogiem
27 października na głogowskim osiedlu Piastów Śląskich bp Stefan Regmunt uroczyście poświęcił kościół pw. Miłosierdzia Bożego.
Marzenie małej dziewczynki sprawiło, że ludzie z całego świata zaczęli wysyłać sygnały dobra. Tych sygnałów było tak wiele, że według obliczeń zmieszczą się w siedmiu tirach!