Reklama
20 MAJA - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY MATKI KOŚCIOŁA
Otrzymaliśmy Maryję od Chrystusa jako ostatni ziemski dar i wprowadziliśmy Ją do siebie, do swojego domu, na wzór św. Jana.
4-5
„PER MARIAM OMNIA SOLI DEO"
Z Maryją podążała przez całe swoje ziemskie życie. Z maryjnym ryngrafem na sercu przekroczyła bramę wieczności. I jeszcze dodatkowo - w zasięgu spojrzenia Matki Bożej Jasnogórskiej.
6-7
8-9
ŚP. MARIA OKOŃSKA (1920 - 2013)
Stałaś z Maryją pod krzyżem Ojca i całego Kościoła.
10
POŻEGNANIE WIELKIEJ POLKI
Jej miłość do Ojczyzny i miłość do Kościoła były ze sobą nierozerwalne - tak o śp. Marii Okońskiej mówił abp Edmund Piszcz, emerytowany metropolita warmiński oraz przyjaciel zmarłej.
11
Z WATYKANU
12
ZE ŚWIATA
13
14
Z KRAJU
15
ABP JÓZEF MICHALIK ODPOWIADA
Ze skromnością łączy się poczucie godności i niesmak wobec wyniosłości czy egoizmu, zarówno wśród bogatych i wykształconych, jak i biednych.
16-17
18-19
19 MAJA - ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
W tekstach Pisma Świętego, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, nie ma systematycznej wykładni na temat Ducha Świętego. Zostaje ona uporządkowana dopiero w refleksji teologicznej późniejszej kościelnej tradycji.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego miała kiedyś dokładnie tę samą rangę co Pascha. Tego dnia katechumeni przyjmowali chrzest, w bazylikach wypuszczano gołębie, a z sufitu na głowy wiernych spadały róże na znak darów Ducha Świętego.
Patrząc na praktykę naszej wiary, musimy przyznać, że o Duchu Świętym, Trzeciej Osobie Trójcy Świętej, przypominamy sobie szczególnie przy okazji sakramentu bierzmowania.
24-25
WIARA I ŻYCIE
Tytuł albumu „Nieśmy wszystkim radość wiary” został zaczerpnięty z homilii Ojca Świętego Franciszka, którą wygłosił w Niedzielę Palmową 24 marca 2013 r. podczas Mszy św. na Placu św. Piotra.
27
LITURGIA TYGODNIA
Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. To szczególna chwila.
28-29
FELIETONY
Magdalena Środa, stała komentatorka „Gazety Wyborczej”, opublikowała na łamach tego dziennika (znanego z podważania chrześcijańskiej tradycji kultury polskiej) tekst „Majowa nowoczesność”.
Fatalna passa mediów publicznych trwa. Polskie Radio SA staje na głowie, żeby zniszczyć swoją dobrą renomę. Trwa to już od kilku dobrych lat, ale teraz osiągnęło wymiar i charakter wręcz karykaturalny.
31
9 III 1943, 27 IV 1956
Wrogowie Polski: hitlerowcy, stalinowcy narzucili Polakom zbrodnicze ustawodawstwo aborcyjne.
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
24 MAJA - DZIEŃ MODLITW ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH
Z ks. Bernardo Cervellerą z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych - dyrektorem agencji informacyjnej AsiaNews - rozmawia Włodzimierz Rędzioch
34-35
„ZIELONA WYSPA CZY RUCHOME PIASKI"
Z dr. Januszem Szewczakiem - rozmawia Aleksander Kłos
38-39
RELACJE, PROPOZYCJE
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, w kościele pw. św. Mikołaja w Gomulinie podczas uroczystej Mszy św. została ogłoszona decyzja Rady Gminy Wola Krzysztoporska o nadaniu Szkole Podstawowej w Gomulinie imienia ks. prał. Mariana Wiewiórowskiego, charyzmatycznego proboszcza i apostoła mediów.
44
FAKTY I OPINIE
Federico Fellini wypowiedział kiedyś teorię „Kamera jest takim wrednym, a jednocześnie cudownym urządzeniem, wydobywa prawdę duszy. I nawet najbardziej wymyślny kostium tej prawdy nie przesłoni, a jeszcze ją bardziej odkryje”.
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”.
Wchodzimy w trzecią dekadę maja - szkoda, że ten piękny miesiąc tak szybko mija.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
Mój kolega, prowadząc w przedszkolu katechezę o Duchu Świętym, pod koniec spotkania poprosił maluchy, aby narysowały Ducha Świętego. Na kartkach z bloku rysunkowego spodziewał się - rzecz jasna - gołębi.
22 maja Kościół wspomina św. Ritę, która jest czczona jako patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach.
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
Pierwszą Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę do Łagiewnik, 30 kwietnia, zainaugurowała Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie, którą celebrował bp Piotr Greger.
Szacie liturgicznej z XIX wieku poświęcone będzie ostatnie z cyklu spotkań organizowanych przez diecezjalne muzeum „Przez sakralne do sacrum”.
Oczekiwali 500 osób, a liczba uczestników oscylowała wokół 900. Gdyby nie reglamentacja zapisów, wprowadzona w ostatniej chwili, ilość pątników idących z Bielska-Białej do Łagiewnik wyniosłaby ponad tysiąc.
Niedziela częstochowska
Z całą świadomością możemy więc powiedzieć, że Kościół jest moim, Twoim, naszym domem. Właściwie nie ma ważniejszego miejsca w dzielnicy miasta czy w wiosce niż kościół.
26 kwietnia br.to dzień wdzięczności za posługę Piotrową Benedykta XVI, który odbył się w Częstochowie z inicjatywy abp. Wacława Depo.
Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej oficjalnie rozpoczęły się 26 kwietnia 2013 r. i trwać będą do 7 lipca 2013 r.
Niedziela podlaska
Ostatnia niedziela kwietnia dla wiernych z parafii pw. św. Piotra z Alkantary oraz św. Antoniego z Padwy w Węgrowie była swoistym świętem. Tego dnia w mury świątyni zostały uroczyście wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
4 maja alumni Wyższego Seminarium w Drohiczynie wraz z przełożonymi, na czele z ks. Tadeuszem Syczewskim - rektorem, udali się w pielgrzymkę autokarową do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łazówku.
Z ks. Robertem Figurą – koordynatorem diecezjalnym Ruchu Odnowy w Duchu Świętym – rozmawia ks. Krzysztof Żero
Niedziela kielecka
Z kanonistą ks. dr. Bartłomiejem Pieronem o kulcie relikwii, szczególnie bł. Jana Pawła II, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Wspomnienie o ks. Antonim Kowalskim (1905-1963).
Tarnawa k. Sędziszowa to jedyne miejsce w diecezji kieleckiej, gdzie osiadły siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu.
Niedziela małopolska
Św. Stanisław jest wzorem pasterza dobrego, który aż do ostatniej kropli krwi służył Bogu w Kościele. Trzeba dziś odwagi w przyznaniu się do Kościoła, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski, który jest piękny i który jest naszym domem.
Media świeckie nie budzą dziś zaufania. Czy tak samo jest z prasą katolicką? Czy za słowem „katolicki” kryje się tylko profil gazety, czy też postawa jej twórców?
Ma 90 lat. Jest absolwentem filologii angielskiej i prawa na UJ oraz ojcem, dziadkiem i pradziadkiem. Poznając jego historię, można uczyć się dwudziestowiecznych dziejów Polski i Europy.
W składzie zespołu "Proboszczowie" są księża, którzy wstąpili do seminarium w roku wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Swoimi występami ewangelizują, łamią stereotypy, a jednocześnie nie przestają być sobą!
Niedziela lubelska
Dawcą Ducha Świętego jest Jezus, który przychodzi do swoich uczniów, siedzących w Wieczerniku przy zaryglowanych drzwiach, opanowanych przez lęk, zamkniętych w poczuciu winy po tym, jak Go zdradzili i opuścili.
Z życiem i duchowością bł. s. Celestyny Katarzyny Faron, służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej można było zapoznać się w niedzielę, 28 kwietnia, w archikatedrze lubelskiej.
Codziennie w godzinach 9-10 i 15.30-17.30 czynny jest Dom Chleba, funkcjonujący przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie.
Niedziela legnicka
Sanktuarium maryjne w Krzeszowie w sobotę 11 maja stało się miejscem wspólnej modlitwy katolików z Niemiec (z diecezji Görlitz), oraz Polaków (mieszkańców przygranicznych dekanatów diecezji legnickiej).
Bierzmowanie posiada swoją autonomię i w sposób wyjątkowy przekazuje dar Ducha Świętego. Jednak jego historia jest od początku związana z historią chrztu św. i stanowi z nim ścisłą jedność.
Na jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbył się w Krzeszowie w sobotę 4 maja zgłosiło się 21 zespołów i solistów. Na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Krzeszowie zaprezentowało się kilkaset osób z diecezji legnickiej, Dolnego Śląska oraz innych miejsc Polski.
Niedziela łódzka
Siostry Urszulanki z ul. Obywatelskiej w Łodzi zapraszają na majowe uroczystości dziękczynne za dar bł. Jana Pawła II i św. Urszuli Ledóchowskiej. Mszę św. w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej odprawi 20 maja o godz. 17 bp Adam Lepa.
Z s. Justyną Oleś SJK, przełożoną Centrum Łódzko-Sieradzkiego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, rozmawia Anna Cichobłazińska
W przeszłości panowało przekonanie o harmonii nauki i wiary.
Niedziela przemyska
Historia, która stała się przedmiotem tego artykułu, sięga czasu sprzed sześciu lat.
Słowa tej religijnej piosenki pięknie odzwierciedlają dar naszego powołania, którym Bóg w swej niezmierzonej i nieskończonej mądrości obdarzył nas przeszło 5 lat temu.
Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy, na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów i Maryję, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha pocieszyciela.
Niedziela rzeszowska
W dniu 3 maja centralna uroczystość trzeciomajowa zaczęła się w kościele farnym w Rzeszowie.
Dzień świeceń kapłańskich to wielkie święto dla wspólnoty seminaryjnej, rodzin i parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz dla diecezji i całego Kościoła.
Mam nadzieję, że te wszystkie „newsy I-komunijne”, które ostatnio ukazały się w prasie lokalnej i ogólnopolskiejnie nie mają nic wspólnego z religijnym wymiarem uroczystości I Komunii Świętej
Niedziela sandomierska
W tym roku Radom był organizatorem Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza w Piłce Halowej. W dniach 1-2 maja spotkało się 105 drużyn, łącznie ponad tysiąc ministrantów z całej Polski.
W 1891 r., krótko przed swoją śmiercią, dominikanin, historyk i kronikarz - o. Sadok Barącz - ormianin z pochodzenia, opublikował pokaźnych rozmiarów księgę pt. „Cudowne obrazy Matki Najświętszej w Polsce”.
Jak ważne wartości w życiu i tożsamości narodowej Polaków niesie pamięć o etosie powstania styczniowego pokazały obchody 150. rocznicy tego niepodległościowego zrywu w parafii Potok-Stany i gminie Potok Wielki.
Niedziela sosnowiecka
Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekrety stwierdzające heroiczność cnót czworga Sług Bożych. Wśród nich znalazła się współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus - sługa Boża Matka Teresa od św. Józefa - Janina Kierocińska.
Mieszkańcy gminy Łazy oficjalne uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przeżywali w Niegowonicach.
Po raz 16. w naszej diecezji miał miejsce zjazd Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa - 4 maja w kościele św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu.
Niedziela świdnicka
Odnowa w Duchu Świętym wzięła swój początek za oceanem. Wiosną 1967 r. w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych, podczas studenckich rekolekcji, doszło do nadzwyczajnych wydarzeń, które dały charyzmatyczny początek.
Przez blisko sześćdziesiąt lat zasiadał przy tych samych organach wirtuoz obdarzony niezwykłym talentem, człowiek skromny i rozmodlony. Znawca i miłośnik literatury polskiej. Poeta. Kompozytor. Dyrygent. Solidnie wykształcony przez najlepszych przedwojennych profesorów studiujących na Sorbonie.
Św. Stanisław wraz ze św. Wojciechem wytyczyli styl posługi pasterskiej dla pasterzy Kościoła w naszej Ojczyźnie. Należy dziękować Panu Bogu, że mieliśmy w dziejach tylu biskupów i kapłanów, którzy kroczyli śladami tych wielkich pasterzy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniu 5 maja parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Pilchowie przeżywała jubileusz 40-lecia istnienia. Przewodniczył im abp Andrzej Dzięga.
Dzień 3 maja jest co roku dniem uroczystości odpustowej w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Radziszewie. W tym roku był to dzień szczególnie ważny - świętowaliśmy 40-lecie parafii i radowaliśmy się wprowadzeniem relikwii krwi bł. Jana Pawła II.
Kościół św. Jana Chrzciciela jest wypełniony i wręcz oblepiony dziełami sztuki: pomnikami, rzeźbami, witrażami, obrazami. Do medytacji zapraszają już pomniki przy wejściu i bogate drzwi z rzeźbionymi kwaterami. To kościół dla tych, którzy lubią i potrzebują, by ich modlitwę i medytację wspierała plastyczna opowieść.
Niedziela toruńska
3 maja na Rynku Staromiejskim w Toruniu sprawowano Mszę św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
22 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu Anna Dymna, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, od wielu lat aktywnie zaangażowana w działalność charytatywną, otrzymała Nagrodę im. ks. Janusza Pasierba.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Niedziela warszawska
Nowoczesny, przestronny, funkcjonalny, ale także ciepły i przytulny. Dom dla księży emerytów archidiecezji warszawskiej w Łomiankach poświęcił właśnie kard. Kazimierz Nycz.
W weekend 25 i 26 maja można będzie zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej.
Jak zaczniecie prowadzić działalność gospodarczą to pamiętajcie, aby Pan Bóg był zawsze obecny w waszej pracy - radzi John Roth, były sekretarz generalny międzynarodowej organizacji chrześcijańskich przedsiębiorców Legatus, który gościł w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie
Niedziela wrocławska
Jakie jest znaczenie Ducha Świętego dla życia chrześcijańskiego?
Przyjdź, Duchu Święty, i zapal w nas płomień Twojej miłości i Pańskiej bojaźni;
W miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej o maryjnych objawieniach, różnicach w kulcie Maryi w Kościołach wschodnim i zachodnim oraz o tym, czy Polacy to wciąż naród oddający się pod opiekę Bożej Rodzicielki z ks. prof. Romanem Rogowskim rozmawia Paweł Trawka
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Hrubieszowie modlono się za TV Trwam i o wolność mediów, by służyły prawdzie.
Będziemy świadkami pięknego wydarzenia: kulminacja jubileuszu lubaczowskiego Hufca ZHP, przyznanie mu sztandaru i nowego imienia.
Z Hrubieszowa udała się do Ziemi Świętej czterdziestodwuosobowa grupa pod przewodnictwem ks. Andrzeja Puzona.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 11 maja w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie odbyła się uroczystość beatyfikacji ks. Luigiego Novarese – założyciela Cichych Pracowników Krzyża i Centrum Ochotników Cierpienia.
Nie ma w tym nic nowego. Już w Starym Testamencie znaleźć można wiele pięknych przykładów modlitwy uwielbienia – nie tylko w psalmach!
Z ks. prof. dr. hab. Andrzejem Dragułą rozmawia Anna Bensz-Idziak