Reklama
punkt widzenia
Coraz bardziej brutalne ataki na strażników granicznych, żołnierzy i policjantów stały się codziennością na polsko-białoruskiej granicy. Choć wojna hybrydowa toczy się często tuż obok ich domów, mieszkańcy pogranicza są spokojni, bo mają zaufanie do służb mundurowych.
Upokarzające zatrzymanie żołnierzy oraz powołanie specjalnego zespołu śledczych prokuratorów ds. zbadania postępowania funkcjonariuszy na granicy w ciągu 3-letniego okresu służby – to tylko przykłady działań państwowych, które pośrednio mogły się przyczynić do śmierci żołnierza Mateusza Sitka.
10-13
temat numeru
Jerzy Owsiak zaprasza na festiwal dla młodzieży zespół o nazwie Gnijący Chrystus, a zbiera pieniądze pod kościołami. Prezydent Warszawy każe zdejmować krzyże ze ścian urzędów i biurek, a uważa się za propagatora wolności. O co w tym wszystkim chodzi?
Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?
14-17
treści wiary
Nie można, bo każdy odpowiada za własne grzechy. Przypominają się jednak w tym miejscu słowa z Ewangelii wykrzyczane przez tłum, który domagał się od Piłata skazania Jezusa na śmierć. Gdy Piłat symbolicznie umył ręce, tłum odpowiedział: „Krew jego na nas i na syny nasze” (por. Mt 27, 24-25).
Społeczeństwa najbardziej zaawansowane gospodarczo rozwijają w swoim łonie skłonność do pogłębionego indywidualizmu, która w połączeniu z mentalnością utylitarną i pomnożona przez sieć medialną wytwarza „globalizację obojętności”.
Modlitwa do Matki Bożej jest niemal codzienną praktyką, obejmującą w swoich treściach potrzeby zarówno kościelne, społeczne, publiczne, jak i osobiste, najbardziej wewnętrzne.
18-20
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 4, 26-34
Podczas przeżywania Zesłania Ducha Świętego można odkryć bardzo ważną rzecz. Duch Święty jako Duch Prawdy prowadzi Kościół i to On prowadzi wiernych do poznawania Prawdy. Jest to rzeczywistość, którą nazywamy sensus fidei, czyli zmysł wiary ludu Bożego.
Święty Paweł w Drugim Liście do Koryntian pisze do swych adresatów: „Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre” (5, 10). Stwierdzenie to jest zwieńczeniem rozważań Apostoła Narodów o rzeczach ostatecznych.
Kiedy budujemy dom, to z dnia na dzień widzimy efekt naszej pracy. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany i wreszcie dach. Kiedy krawcowa szyje ubranie i powstaje piękna bluzka lub zgrabna sukienka, także widzi efekt swojej pracy.
Pochodził z Rawenny. Wstąpił do Zakonu Benedyktynów, jednak po 3 latach opuścił klasztor i zaczął prowadzić życie pustelnicze.
21-24
życie Kościoła
To był kapłan jednoznaczny i konsekwentny w przestrzeganiu wymagań i zasad – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" ks. dr Andrzej Scąber.
Dawid, odczuwający pociąg do osób tej samej płci, szukał duchowego wsparcia w pobliskiej parafii. Otoczenie namawiało go, aby zaakceptował „gejowską” tożsamość, a niektóre grupy, nawet te w Kościele, temu przytakiwały. Przeczuwał, że Bóg ma dla niego więcej...
28-31
moim zdaniem
Ćwierć wieku temu, w dniach 5-17 czerwca 1999 r., Jan Paweł II odbył swą przedostatnią podróż do ojczyzny. Do dziś zadaję sobie pytanie, jak można było zaaplikować blisko 80-letniemu człowiekowi, już wówczas mającemu problemy z poruszaniem się, tak morderczą wędrówkę, na trasie której znalazło się dwadzieścia jeden miast i jedna wieś na Suwalszczyźnie.
Wielu rodowitych warszawiaków podkreśla, że nie rozumie dzisiejszego obrazu „stolycy” i nie ma z nim nic wspólnego.
34-35
polecamy
„Muzyka jest jedną z dróg, którymi dusza powraca do nieba” – napisał włoski poeta Tasso.
Wydaje się, że małżeństwo gorliwej katoliczki z zatwardziałym ateistą nie skończy się niczym dobrym...
Ojcze nasz stało się wzorem modlitwy doskonałej. Czy w pełni rozumiemy jej bogactwo?
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Jest takie miejsce na mapie Gdyni, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Od tworzących tę instytucję ludzi biją niezmierzone dobro, bezinteresowne zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi i wielka miłość do kultury – „nowej kultury” według myśli ks. Franciszka Blachnickiego – którą chcą się dzielić z innymi.
Ignacy Jan Paderewski to postać wpisana wielkimi, złotymi literami w polską historię, zarówno jako polityk, jak i jako artysta.
52-61
sprawy rodzinne
A właściwie... trójskok, który w zależności od jego „długości” pozwoli na zaoszczędzenie większej bądź mniejszej sumy pieniędzy. Doradzają Joanna i Sławomir Sidorkowie.
Mamo, mogę tego misia? Tato, kup mi autko! Czyli słów kilka o tym, jak nauczyć dziecko wartości pieniądza.
60-61
dobre rady
Banalny z pozoru objaw – swędzenie uszu, jeżeli jest uporczywe i nawraca, może mocno uprzykrzyć życie, może też być sygnałem różnych chorób.
Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia (nas, samochodu) na zagraniczny wyjazd wakacyjny?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Czy wiemy, jak się zachować w razie alarmu, pożaru czy innego niebezpieczeństwa? Jakie zasady obowiązują w przypadku konieczności ewakuacji? Czy wiemy, gdzie w naszym otoczeniu znajdują się świecące tabliczki wskazujące drogę ewakuacyjną?
Katarzyna Olubińska-Godlewska – dziennikarka i autorka – w rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada o swojej relacji z Matką Bożą i byciu mamą.
Siedemnastego czerwca wypada w kalendarzu wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego. Przypomniał o nim p. Andrzej z Bytynia, pisząc w swoim liście: „Być dobrym jak chleb – mawiał Brat Albert. W czasie mojej fascynacji Tatrami często odwiedzałem jego pustelnię na Kalatówkach i upajałem się ciszą i spokojem maleńkiego kościółka i klasztoru Albertynek.
Narząd zmysłu słuchu jest ważnym elementem ludzkiego ciała. Jak dbać o uszy i jak zapobiegać problemom z nimi?
Butonierka i brustasza to dwa różne elementy męskiej marynarki, bardzo często ze sobą mylone. Jaka jest ich rola i czy w ogóle trzeba się nimi przejmować?
Pochodne kapusty, takie jak kalafior czy kalarepa, można jeść na surowo, gotować, dusić, smażyć czy piec. Oto nasze propozycje.
Na fanów piłki nożnej przez najbliższe tygodnie czekają wielkie emocje. EURO 2024 tym razem odbywa się za naszą zachodnią granicą. A my zapraszamy w podróż po wybranych europejskich stadionach futbolowych.
66-79
Niedziela Plus
...przebiega pomorski szlak św. Jakuba?
Co wyjątkowego znajduje się w Dobrowie? Jakie najważniejsze wydarzenie jest związane z kultem cudotwórcy pustelnika?
Są w domach i poza nimi, na ubraniach, ornatach, zdobią płoty, a nawet ule…
Ludzie generalnie lubią śpiewać – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" Katarzyna Adamczyk.
Pragniesz poczuć, że jesteś częścią wielkiej wspólnoty, związanej miłością i wiarą, jednością i wzajemnym szacunkiem? Jest ku temu okazja. 23 czerwca o godz. 18.30 wystarczy odmówić Modlitwę Pańską.
Papież Franciszek zezwolił na obwieszczenie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otwiera drogę do jego beatyfikacji. Odbędzie się ona najprawdopodobniej w 2025 r. w Poznaniu.
Po raz trzeci odbyła się Wiślana Procesja Eucharystyczna. Trasa procesji mierzyła ok. 15 km.
Niedziela bielsko-żywiecka
Św. Jan Sarkander to gigant wiary i heros męczeństwa. Rozumiał do końca swoich dni, że autentycznej miłości bez krzyża nie znajdziemy, ale krzyża bez miłości nie jesteśmy w stanie udźwignąć – zauważył bp Piotr Greger podczas diecezjalnych uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.
Prowadził wiernych do zbawienia, inspirowany swym pasterskim zawołaniem ewangelizacji – Ewangelizować i być ewangelizowanym – napisał papież Franciszek w liście kondolencyjnym odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych bp. Janusza Zimniaka.
Uroczysta gala podsumowująca XXVII Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz” odbyła się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
Niedziela częstochowska
To nie świat określa naszą tożsamość i misję, ale Jezus Chrystus i Jego Kościół, stając się przez łaskę Jego świadkami – powiedział abp Wacław Depo.
Chcielibyśmy, żeby ludzie byli uśmiechnięci. Z różnych powodów trochę się od siebie oddalili, ale myślę, że powolutku przez tego typu inicjatywy spotkamy się znowu – opowiada przy okazji festynu Tadeusz Budzik z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy.
To jest moje marzenie, żeby ludzie nie zapominali o Bogu – podkreśla ks. Sławomir Sambor, proboszcz parafii św. Mikołaja w Komornikach.
Niedziela podlaska
Po raz kolejny młodzi z całej Polski spotkali się na Polach Lednickich pod Gnieznem, by wspólnie wielbić Boga poprzez taniec, konferencje, rozmowy i Eucharystię.
Wśród mazowieckich równin, zielonych nadbużańskich łąk jest wzgórze, z którego płyną strumienie łask na ludzi oddających cześć Trójcy Przenajświętszej. Od ponad pięciuset lat przed prostyńską Cudowną Statuę przybywają pielgrzymi, aby pokłonić się Trójjedynemu Bogu.
Jednym z tegorocznych złotych jubilatów jest ks. kan. Marian Wyszkowski. Swój jubileusz świętował w niedzielę 2 czerwca 2024 r. w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
Niedziela kielecka
Bodzentyn, perła Gór Świętokrzyskich, jest kwintesencją tego, co polskie, i co charakterystyczne dla naszej ziemi świętokrzyskiej – mówił abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w RPA i Lesotho.
Dajmy dowody, że kochamy Maryję, Matkę Bożego Syna, ufajmy Jej i prośmy o Jej nieustanną opiekę – mówił bp Jan Piotrowski podczas poświęcenia obrazu Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia w Radziemicach.
Jak bliska, a zarazem inna jest litewska sztuka ludowa w stosunku do naszej polskiej, rodzimej, można przekonać się, odwiedzając wystawę „Bogowie i ludzie. Rok obrzędowy w litewskiej sztuce ludowej”.
Niedziela małopolska
Tu jest święte miejsce, tu jest miejsce szczególne – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.
Przychodzimy tutaj, by przy tej kapliczce podziękować razem z Maryją Panu Bogu za ten piękny, otaczający nas świat – powiedział ks. Józef Milan.
Ukochałam bardzo św. Brata Alberta, kiedy poznałam jego życiorys – mówi s. Maria.
Niedziela lubelska
Dziękujmy Bogu za talenty, którymi nas obdarza i dzielmy się nimi na chwałę Bożą – powiedział ks. Emilian Wolski.
Wolontariat Caritas daje dużo radości, pozwala działać we wspólnocie, przekazuje chrześcijańskie wartości – mówi Paulina Stepnowska, koordynator Szkolnych Kół Caritas.
Słowa są drzwiami do ludzi – mówi ks. Arkadiusz Paśnik.
Niedziela legnicka
W ostatni dzień majowy, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, odbyła się pielgrzymka duchowieństwa diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
1 czerwca grupa szczególnych pielgrzymów – kobiet konsekrowanych z diecezji – udała się do sanktuarium Najświętszej Marii Panny Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.
W dniach 31 maja – 2 czerwca odbył się dzień skupienia dla stypendystów-uczniów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z metropolii wrocławskiej, a wiec z diecezji legnickiej, świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej.
Niedziela łódzka
„Bądź mężny i mocny. Nie bój się i nie lękaj, ponieważ z tobą jest Pan, Bóg twój, wszędzie, gdziekolwiek pójdziesz” – to część motta kapłańskiego, które obrał na swoją drogę służby ludowi neoprezbiter ks. Piotr Zarczuk.
Znany na całym świecie zakonnik, pochodzący z Libanu, św. Szarbel, nawiedził parafię Miłosierdzia Bożego w znaku relikwii I stopnia (ex ossibus) oraz w znaku obrazu z relikwią.
Wierzył, że świat, Europa i wartości ludzkie nie mogą być podzielone i muszą wrócić do wspólnoty – przekonuje Agata Lewkowicz w rozmowie z Niedzielą na temat pierwotnej wizji Europy, której autorem był Czcigodny Sługa Boży Robert Schuman.
Niedziela przemyska
Zawsze mamy dziękować Panu Jezusowi za Jego obecność w darze Komunii św. – podkreślił bp Krzysztof Chudzio.
W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych siedemdziesięciu sześciu ceremoniarzy, sześćdziesięciu lektorów i ponad trzydziestu ministrantów.
Idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dawać świadectwo naszej wiary, tego że Bóg jest z nami. Na miłość Jezusa trzeba odpowiedzieć miłością wyrażaną przez obronę życia, tego rodzinnego i małżeńskiego, także troską o to, by w naszych rodzinach była jedność i miłość – powiedział abp Adam Szal.
Niedziela rzeszowska
Trwają obchody 100-lecia obecności Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Kolbuszowej.
25 i 26 maja br. przedstawiciele kręgów Domowego Kościoła pielgrzymowali do kaliskiego sanktuarium św. Józefa i na Jasną Górę.
Blisko 200 chórzystów, a także znakomici soliści, instrumentaliści i wolontariusze wystąpili w Rzeszowie w znanym w całej Polsce i zagranicą koncercie odbywającym się w uroczystość Bożego Ciała.
Niedziela sandomierska
Będąc głosicielami Ewangelii, nauczając tego, co w niej przeczytacie i żyjąc tak, jak będziecie nauczać, stajecie niejako do biegu z przeszkodami – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w bazylice kate- dralnej w Sandomierzu udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom sandomierskiego seminarium.
Poczułem to coś – wspomina Dariusz, opisując moment przełomu w swoim życiu duchowym. Łukasz natomiast podkreśla: – Wiele rozmów, wspólnej modlitwy pomogło w tej decyzji. W szeregi duchowieństwa diecezji zostało włączonych dwóch alumnów naszego seminarium: Dariusz Cichoń oraz Łukasz Michalczyk. Poniżej prezentujemy sylwetki nowych diakonów.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu odbyło się II Diecezjalne Spotkanie Apostolatu Margaretka.
Niedziela sosnowiecka
Coroczne spotkania młodych Lednica 2000 to fenomen, który od lat pociąga, zapala i inspiruje.
– Drogi Boskie nigdy nie będą tożsame z drogami ludzkimi, a prawa ustanawiane przez człowieka zawsze będą koślawe, gdy postawi się je naprzeciw prawa Bożego – powiedział ks. Mariusz Karaś.
Minął rok od czasu, gdy otrzymałem dekret bp. Grzegorza Kaszaka, mianujący mnie asystentem diecezjalnym ds. Bractw Szkaplerza Świętego.
Niedziela świdnicka
Figura św. Michała Archanioła ma przypominać wiernym o nieustannej opiece tego potężnego patrona.
Pamiątka dnia święceń kapłańskich to nie tylko okazja do świętowania, ale również czas do refleksji nad powołaniem i wdzięcznością za lata służby Bogu i ludziom.
Zgodnie z wielowiekową tradycją mieszkańcy Nowej Rudy i okolic wyruszyli na doroczną pielgrzymkę dziękczynną, kierując swoje kroki do sanktuarium w Bardzie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jako kapłan będziesz głosił ludziom Słowo Boże, uzdrawiał ich mocą sakramentów i ogrzewał miłością Twego kapłańskiego serca – powiedział do dk. Grzegorza bp Henryk Wejman.
Festyn był doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, budowania wspólnoty i uczczenia 900-lecia Misji Chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu.
Jubileusz 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona jest doskonałą okazją do podejmowania wielu inicjatyw, które mają na celu przybliżenie historii miejsc, w których św. biskup ofiarowywał dar wiary dla mieszkańców Pomorza.
Niedziela toruńska
W niesieniu pomocy potrzebującym potrzebne jest zdecydowane działanie – podkreślił bp Wiesław Śmigiel podczas dziękczynienia za 130 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.
Totalitaryzmy XX w. ukazały ciemną stronę ludzkości. Po przeżyciach stulecia zbrodni, po wieku obozów koncentracyjnych i gułagów, po wymordowaniu setek milionów ludzi nie można o tym nie pisać i nie mówić.
O dialogu, który zakłada wzajemny szacunek, aby móc rzeczywiście otworzyć się na rozmowę i wymianę doświadczeń, dowiedzieli się uczestnicy konferencji na temat: „Kultura żydowska: wczoraj, dziś, jutro”.
Niedziela warszawska
O Święcie Dziękczynienia, obronie życia i złożonej dymisji z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim, rozmawiają Łukasz Krzysztofka i Andrzej Tarwid.
Krakowskim Przedmieściem przeszła pierwsza procesja eucharystyczna zorganizowana przez duszpasterstwa akademickie i wspólnoty młodzieżowe.
Rafał Trzaskowski, podejmując decyzję o usuwania krzyży ze stołecznych urzędów, mówił o wcześniejszych konsultacjach społecznych na ten temat. Dzięki Instytutowi Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny wiemy, z kim konsultacje przeprowadzono i ile decyzja kosztowała warszawiaków.
Niedziela wrocławska
Kwietne dywany sypane dla Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i przeżycia związane z uroczystością Bożego Ciała stały się inspiracją do powstania zbioru pięknej poezji.
Już po raz trzeci odbędzie się Kurs Chorału Gregoriańskiego.
Archidiecezja wrocławska ma nowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Legionu Maryi.
Parafia św. Jerzego w Biłgoraju przeżywa w tym roku 40. rocznicę swojego istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w dniach 16-20 maja.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, na wniosek Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, decyzją Rady Miasta Biłgoraja otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
„Jaśniej” – to hasło Diecezjalnych Dni Młodzieży, które odbywały się w Rokitnie 7 i 8 czerwca.
– Pięknie jest być świadkiem, jak wielu osobom Matka Boża pomaga na nowo spotkać się z Chrystusem – mówi ks. Marcin Kliszcz, kustosz sanktuarium w Rokitnie.
Uważamy, że patriotyzm lokalny przekłada się na ten bardziej ogólny. Zależy nam, żeby młodzi ludzie znali historię regionu, z którego pochodzą. Ale też chcemy pokazać swoim przykładem, że młodzież również może zorganizować coś profesjonalnie i zaangażować się w jakieś ciekawe działanie.