W uroczystości brał również udział kolega kursowy ks. Józef Grzeszczuk. Punktem centralnym była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Koncelebrowali ją księża jubilaci oraz przybyli kapłani. Słowa powitania skierował miejscowy proboszcz ks. kan. Roman Kowerdziej.
W homilii biskup nawiązał do osoby dostojnego Jubilata. Przypomniał dzień jego święceń kapłańskich, które otrzymał 19 maja 1974 r. w swojej rodzinnej parafii w Wyszkach z rąk bp. Władysława Jędruszuka. Wspominał również fakt, że podczas studiów seminaryjnych ówczesny al. Marian został powołany do wojska i wcielony do kleryckiej jednostki w Bartoszycach. Kapłańska droga ks. Jubilata wiodła przez parafie: Winna Poświętna, Brańsk, Ostrożany, Nurzec Stacja, Bielsk Bazylika, Czeremcha i wreszcie parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie stanął przed zadaniem budowy nowej świątyni. – Dziękujemy dziś za każde Twoje słowo wypowiedziane w imieniu Chrystusa, za każdy sakrament udzielający Jego łaski, za Twoją serdeczną troskę o zbawienie ludzkich dusz, za liczne godziny katechizowania. Nazbierało się z pewnością tych zasług duszpasterskich oraz powodów do wdzięczności Bogu niemało – powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po homilii nastąpił wymowny moment. Biskup wręczył jubilatom laski jubileuszowe a na ich skronie nałożył specjalnie przygotowane wieńce. Obrzęd ten poprzedziło odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego.
Na zakończenie Eucharystii przyszedł czas na życzenia i wyrażenie wdzięczności. Ks. kan. Dariusz Kujawa odczytał treść błogosławieństwa papieskiego, które otrzymał Jubilat. Słowa życzeń skierowały dzieci, przedstawiciele Urzędu Miasta Bielsk Podlaski, delegacja parafian, chóru parafialnego oraz Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.
Nie kryjąc wzruszenia, ks. kan. Marian Wyszkowski w swoim przemówieniu wyrażał przede wszystkim wdzięczną pamięć, którą otoczył biskupów, kolegów kursowych, spotkanych na swojej drodze kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich. Specjalnie przygotowany na tę uroczystość wiersz odczytał jego autor ks. Józef Grzeszczuk. Rymowane strofy ukazywały postać i kapłańską drogę Jubilata.
Bezpośrednim przygotowaniem do Eucharystii był koncert dedykowany ks. kan. Marianowi Wyszkowskiemu w wykonaniu Chóru Polskiej Pieści Narodowej. Chórzyści, pod kierunkiem Elżbiety Bilmin, zaprezentowali wielogłosowe utwory o tematyce religijnej w języku polskim i łacińskim. Pieśni były przeplatane świadectwami osób. Elżbieta Malinowska, Wanda Niewińska oraz Alina Żero podzieliły się swoimi wspomnieniami związanymi z osobą ks. Jubilata. W wielu ciepłych słowach podkreślano jego dobroć, życzliwość, radość oraz zaangażowanie na polu pracy duszpasterskiej. Ks. kan. Marian Wyszkowski zapisał się w sercach i pamięci wiernych nie tylko jako budowniczy kościoła parafialnego, który dziś cieszy się mianem sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ale nade wszystko jako duszpasterz budujący żywą wspólnotę wiernych.