Reklama
Obserwator
5-8
9
10-11
temat numeru
Rankiem 24 lutego obudziliśmy się w nowym, mniej bezpiecznym niż dotąd świecie. Wraz z hukiem rosyjskich armat dociera do nas podwójne wezwanie Boże: po pierwsze – do pomocy brutalnie i bez powodu zaatakowanym przez Federację Rosyjską Ukraińcom, a po drugie – do usilnej modlitwy o Boży pokój na ziemi ukraińskiej i w całej Europie.
Suplikacje to utwierdzony w religijności polskiej gatunek pieśni błagalnych, wyrażających prośby do Boga o oddalenie wielkich, szczególnie groźnych dla wspólnot niebezpieczeństw, zwłaszcza zarazy, głodu, ognia i wojny.
12-15
rekolekcje wielkopostne
Post, modlitwa i jałmużna to krople rosy Wielkiego Postu. Nie wszystkim jednak zwilży ona duszę. Piękno bowiem jest jak deszcz, który wsiąka w szczeliny wyschniętej ziemi.
Idź więc po deszcz. Dopóki idziesz, dopóki podejmujesz ten wysiłek, dopóty wewnętrznie nie zesztywniejesz.
Spróbujmy zaufać Bogu i odszukać w sobie oraz w innych to, co jest obecnością Chrystusa w każdym z nas
16-17
życie kościoła
Mija 17 lat od śmierci Jana Pawła II (2 kwietnia 2005 r.). Chwilę tę wspomina kard. Camillo Ruini, jeden z najbliższych współpracowników papieża Polaka, który jako wikariusz Rzymu był współorganizatorem uroczystości pogrzebowych.
Ikona Matki Bożej, która wkrótce na stałe pojawi się w kościele w Wojcieszynie k. Nowogardu, odbyła niezwykłą pielgrzymkę do Bełza i Lwowa.
19-23
punkt widzenia
Grupy internautów, które wcześniej bardzo aktywnie siały dezinformację na temat pandemii, zaczęły otwarcie wspierać działania rosyjskie na terytorium Ukrainy. Niestety, przykładów wojny informacyjnej jest znacznie więcej.
Wygląda na to, że lewicowe środowiska przez prawie rok nie zebrały wymaganych 100 tys. podpisów pod inicjatywą legalizacji aborcji. Obrońcy życia natomiast ogłosili start kolejnej kampanii projektu ustawy pro-life.
34-36
prasa zagraniczna
38
polecamy
Drugiego tak pięknego i fascynującego miasta ze świecą szukać.
45
dobre rady
Uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Ma dobroczynny wpływ na cały organizm.
Na swoich stronach internetowych NFZ proponuje trening pod nazwą „8 tygodni do zdrowia”. Jest to bezpłatny program do samodzielnej realizacji.
Miód gryczany charakteryzuje się bardzo intensywnym – z polskich miodów najintensywniejszym – przyjemnym i trwałym aromatem.
Wiosną możemy znaleźć cenne dla naszego zdrowia rośliny. Potocznie nazywamy je chwastami. Nasi dziadowie stosowali je, by oczyścić i wzmocnić organizm.
Źle przechowywana kawa psuje się pod wpływem działania tlenu, zawarte w niej tłuszcze jełczeją. Ponieważ łatwo przyjmuje wilgoć, może też pleśnieć.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
„Gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska”. Historia Sławomira Sikory pokazuje, że Pan Bóg potrafi podnieść człowieka z każdego upadku, a najlepsze scenariusze filmowe pisze samo życie.
53-64
język giętki
65
Uwierz w cuda - dodatek tematyczny
Nikt nie był w stanie z medycznego punktu widzenia wyjaśnić tego, co spotkało Constantina Nazzara w czasie snu.
Na swoje barki brała – i zdaje się, że czyni to nadal – nasze choroby, cierpienia i słabości, by przywracać zdrowie oraz słodycz życia.
Świat, w którym żyjemy, jest piękny, ale i okrutny. Możemy powiedzieć, że woła o cud, o Bożą interwencję.
Poczynania złego ducha to temat, który najczęściej omijamy szerokim łukiem. O tym, kim jest zły duch i jak działa, opowiada prof. Aleksander Bańka.
Nie powiedziała nic, a łzy ciekły Jej po twarzy pomimo siarczystego mrozu.
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 8, 1-11)
Był przyjacielem dzieci, formatorem nauczycieli, twórcą nietuzinkowego systemu pedagogicznego.
III-VIII
Niedziela Plus
Bywają różne domy. Najwspanialsze są te tętniące miłością, przyjaźnią, dające poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. I tak właśnie wyglądają domy poznańskiej Arki.
W kolejną rocznicę odejścia do Pana św. Jana Pawła II przybliżamy społeczność szkół noszących imię naszego wielkiego rodaka. Tylko w diecezji radomskiej są 42 takie placówki.
W miastach diecezji płockiej organizowane są wydarzenia, które łączą cel artystyczny z charytatywnym.
Z magazynu Centrum Kryzysowego Caritas wyruszył kolejny transport z darami.
Już ponad 500 ton pomocy humanitarnej za pośrednictwem Caritas Diecezji Ełckiej dotarło na Ukrainę oraz do uchodźców, którzy znaleźli schronienie na terenie tej diecezji.
Katowice. Księża bliźniacy z Katowic, którzy są proboszczami na Ukrainie, przywieźli do Polski uchodźców i zaraz wrócili do swoich parafii z darami od Ślązaków.
Przez cały rok, nie tylko w Wielkim Poście, do Wejherowa przybywają setki tysięcy pielgrzymów, by czcić Mękę Pańską oraz Tę, która do końca towarzyszyła Synowi w najważniejszych zbawczych wydarzeniach.
Biskup Damian Bryl poświęcił 24 marca w klasztorze Ojców Franciszkanów DomSpot – miejsce spotkań dla młodych ludzi.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozpoczęła zbiórkę środków na przygotowanie śniadania wielkanocnego dla 900 ubogich i bezdomnych osób.
Bulla Totus Tuus Poloniae populus, wydana 25 marca 1992 r., decyzją Jana Pawła II ustanowiła nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Wyłoniła nowe diecezje, a wśród nich: elbląską, ełcką, gliwicką, kaliską, łowicką i radomską. Oto jak w rocznicę swego powstania świętowały wymienione diecezje.
Niedziela bielsko-żywiecka
Główne obchody Dnia Świętości Życia w diecezji bielsko-żywieckiej odbyły się w Cieszynie.
– Mała dziewczynka, może trzy-, czteroletnia odrywa się od mamy i przytula wolontariusza, który właśnie przyniósł jej herbatę. W ten prosty sposób chce mu wyrazić wdzięczność. Z oczu przedstawiciela Czerwonego Krzyża płyną łzy. Takich widoków się nie zapomina – mówi ks. Adam Bożek, wikariusz parafii w Rajczy, który w ciągu kilku dni dwukrotnie był z darami na Ukrainie.
Około stu uchodźców z Ukrainy odwiedziło dom parafialny w Hałcnowie, aby dowiedzieć się, na jakie formy wsparcia mogą liczyć ze strony parafii i organów miejskich.
Niedziela częstochowska
Swój talent oddaje na rzecz parafii. Szyje piękne obrusy i przygotowuje elementy dekoracyjne dla kościoła.
W Vademecum Synodu o synodalności czytamy: „Kościół istnieje po to, by ewangelizować. Naszą misją jest dawanie świadectwa o miłości Boga pośród całej rodziny ludzkiej. Proces synodalny ma wymiar głęboko misyjny”.
Szkoła to miejsce, które ma nie tylko przekazać konkretną wiedzę. Powinna również realizować inne cele dydaktyczne i być pomocą w wychowaniu dziecka. W Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie wszystko to dzieje się na co dzień.
Niedziela podlaska
Losy Polaków na Syberii to ciągle pasjonujący i nie do końca rozpoznany temat. Dzięki zaangażowaniu wielu patriotów, w tym kapłanów z diecezji drohiczyńskiej, pamięć o nich jest ciągle żywa.
Z ks. prał. Fabrizio Vantinim, wikariuszem generalnym diecezji Arezzo zaangażowanym w przekazanie darów dla uchodźców z Ukrainy, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Wspólnota Nieustającego Różańca powstała w naszej diecezji dzięki bp. Antoniemu Dydyczowi i nieżyjącej już zelatorce dekanatu węgrowskiego Halinie Putkowskiej.
Niedziela kielecka
Trzydzieści osób z diecezji kieleckiej kształci się w Diecezjalnym Studium Poradnictwa Rodzinnego. Ich misją będzie pomaganie rodzinie przez specjalistyczne poradnictwo. To zadanie odpowiedzialne i wymagające, dlatego tak ważne są kompetencje.
Od wybuchu wojny na Ukrainie gmina Sędziszów rozpoczęła przygotowania do udzielania pomocy, a potem aktywnie je realizowała.
Pod takim hasłem po raz siódmy ponad czterysta osób reprezentujących wiele parafii pielgrzymowało w Nocnej Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż z kościoła NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie.
Niedziela małopolska
Koncert pasyjny Ecce Filius Tuus odbył się w niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego na Białych Morzach.
Tutaj się w pełni odczuwa piękno Niedzieli Palmowej, tutaj wiara łączy się z tradycją przekazywaną, pielęgnowaną i upowszechnianą od pokoleń – przekonuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.
Naciągacze będą działać tak długo, jak długo będą osoby, które dadzą się oszukać – przestrzega komisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Niedziela lubelska
Przed wizerunkiem Matki Bożej Płaczącej abp Stanisław Budzik zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi Rosję, Ukrainę i cały świat.
Z Lublina już po raz 8. wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Stowarzyszenie „Bezpieczna Lubelszczyzna” organizuje konwoje z pomocą humanitarną dla mieszkańców walczącej o wolność Ukrainy.
Niedziela legnicka
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w legnickiej katedrze biskup legnicki Andrzej Siemieniewski przewodniczył nabożeństwu, podczas którego zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi Rosję i Ukrainę.
Na zaproszenie proboszcza parafii św. Urszuli ks. Tomasza Hęsia przybył z wizytą i posługą wicedyrektor legnickiej Caritas ks. Marcin Uryga.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski nagrodził dwóch tegorocznych absolwentów kierunku Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy.
Niedziela łódzka
Dzień śmierci św. Jana Pawła II – 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, na zawsze wpisał się w historię Kościoła powszechnego i narodu polskiego.
Już po raz 8. odbyła się akcja „24 godziny dla Pana”. Tegoroczna inicjatywa miała charakter szczególny, ponieważ w tym czasie papież poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Biskup Ireneusz Pękalski jest siódmym biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej.
Niedziela przemyska
Abp Józef Michalik uczestniczył w Boskiej liturgii sprawowanej przez abp. Eugeniusza Popowicza – metropolitę warszawsko-przemyskiego obrządku greckokatolickiego w katedrze archidiecezji przemysko-warszawskiej.
Wojna niesie opłakane skutki – smutek, łzy, cierpienie i zniszczenie. Jednak wśród zgliszczy i popiołów rodzą się także święci. Z takim przekonaniem mieszkańcy Zarszyna dążą do upamiętnienia ich rodaka.
Od wielu dni setki tysięcy naszych braci i sióstr zmuszonych jest do opuszczenia własnych domów i szukania schronienia w miejscach bezpiecznych.
Niedziela rzeszowska
Pojechałem na granicę polsko-ukraińską. To był drugi tydzień wojny.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Foluszu jest wyjątkową parafią w diecezji. Blisko połowa wiernych to mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej.
Rozpoczęcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka z Palikówki to dobry czas na poznanie jego życia w domu rodzinnym i w latach szkolnych.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył w inauguracji Roku Ignacego Łukasiewicza w województwie podkarpackim.
Samorządowy Ośrodek Kultury zorganizował wystawę modelarską.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka otwarto historyczną wystawę o bartnictwie w Tarnobrzegu i okolicach.
Niedziela sosnowiecka
Ten dom jest darem dla diecezji – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas otwarcia i poświęcenia Domu „Szilo” w Czeladzi, w roku jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej.
Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki uroczyście wprowadził relikwie Papieża do pięciu wspólnot naszej diecezji.
Trwa wojna na Ukrainie. W różny sposób diecezja sosnowiecka włącza się w pomoc dla kraju umęczonego działaniami zbrojnymi oraz uchodźcom wojennym.
Niedziela świdnicka
Rocznicowe obchody odbyły się 25 marca w świdnickiej katedrze. W obliczu trwającej na Ukrainie wojny bp Marek Mendyk zachęcał do pokonania lęku.
Kurs Alpha zyskuje na popularności, a uczestnicy chętnie dzielą się swoimi świadectwami. Czy jednak może on nieść ze sobą zagrożenia dla wiary? Nad tą kwestią pochylił się ks. dr Zbigniew Chromy.
Choć rok św. Józefa zakończył się kilka miesięcy temu, uroczystość tego wyjątkowego opiekuna inspiruje i zachęca do dalszego poznawania go.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie przyjęło uchodźców z Charkowa i Zaporoża.
Jedno z wydawnictw poprosiło o. Atanazego Wojtalę o zebranie i uporządkowanie rekolekcyjnych treści i tak powstała mała książeczka o Matce Bożej Bolesnej.
W ogromną pomoc dla Ukrainy od pierwszych godzin wojny włączyły się wszystkie organizacje humanitarne, charytatywne, społeczne i kościelne. Jedną z nich jest szczecińska Fundacja Małych Stópek.
Niedziela toruńska
Mieszkańcy franciszkańskiej parafii wraz z wiernymi z kościoła greckokatolickiego modlili się o pokój.
Najtrudniejszym pytaniem, jakie człowiek zadaje, jest pytanie o krzyż. Sensu własnego krzyża nie da się odkryć, póki nie odkryje się najpierw sensu krzyża Chrystusa. Wielki Post jest zaproszeniem do tej refleksji.
Ludzie uwielbiają tych, którzy czymś się fascynują, ponieważ są niepowtarzalni, radośni, przyciągający jak magnes.
Niedziela warszawska
O nowych wyzwaniach stojących przed zgromadzeniem, pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz o tym, kto w Loretto może czuć się jak w domu, z s. Wiolettą Ostrowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Pokuta ma wielkie znaczenie w dążeniu do rozwinięcia życia nadprzyrodzonego. Święty arcybiskup Warszawy nazywał ją cudownym lekarstwem i wciąż mogącym się powtarzać środkiem oczyszczającym dla upadłych chrześcijan.
– To był Boży impuls i prowadzenie – tak o swojej decyzji i wyprawie do Lwowa opowiada ks. Michał Jarmuszewski. Prosi, by każdy pomagał uchodźcom tak jak może – modlitwą, indywidualnym czynem, zbiorową inicjatywą. Wraz z kolegą nakarmili tysiące głodnych uciekinierów.
Niedziela wrocławska
Wizerunek Matki Bożej czczonej we wrocławskiej katedrze jako Madonna Zwycięska, Matka Adorująca czy Madonna Sobieskich można zobaczyć z bliska w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na ekspozycji znajdują się również eksponaty związane z rodziną Sobieskich.
W prezbiterium franciszkańskiego kościoła we Wrocławiu od początku marca możemy zobaczyć pięć obrazów cennego wrocławskiego malarza. To sceny z życia św. Antoniego, patrona parafii.
Na mapie miejsc, gdzie uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą znaleźć pomoc, pojawiła się… „Galaktyka”. Miejsce, w którym dawniej znajdowała się siłownia i sala fitness, stało się 48-godzinną noclegownią dla osób zza naszej wschodniej granicy.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wśród wielu organizacji pomagających Ukrainie ogromne wsparcie zapewnia Caritas Diecezji Zamojsko- -Lubaczowskiej.
Z sanktuarium św. Marii Magdaleny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Droga pojednania”.
Do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju dołączyli młodzi ludzie z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli tu schronienie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Biskup Tadeusz Lityński odwiedził 23 marca Areszt Śledczy w Zielonej Górze. Pasterz diecezji spotkał się z osadzonymi oraz z pracownikami.
O roli muzyki w liturgii i zadaniach duszpasterza muzyków kościelnych z ks. Mateuszem Szerwińskim rozmawia Kamil Krasowski.
Są osoby, które nie wyobrażają już sobie Wielkiego Postu bez niej. Ekstremalna Droga Krzyżowa.