Reklama
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Chrześcijanin jest człowiekiem radości. Tego uczy nas Jezus, tego naucza nas Kościół (...). Czym jest ta radość? Czy to jest wesołość? Nie, to nie to samo.
14-15
liturgia tygodnia
Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
Rodzina jest pierwszym miejscem zaszczepiania w dziecku uniwersalnych wartości, wiary i religijnego życia. Spotykamy się, co prawda, z różnymi historiami nawrócenia w życiu dorosłym, lecz generalnie życie wartościami, które rodzice pragną przekazać swoim dzieciom, chcąc, aby kierowały się nimi na stałe w swoim życiu, kształtuje się właśnie w dzieciństwie, w doświadczeniach domu rodzinnego.
By zrozumieć kwestię dziecięctwa Bożego, warto sięgnąć do samego początku, czyli dzieła stworzenia. Rodzaj ludzki, a tym samym każdy człowiek zawdzięcza swe istnienie Bogu, który obdarował go życiem. Można tak powiedzieć o wszelkim stworzeniu powołanym przez Stwórcę do istnienia. Związek człowieka z Bogiem jest jednak szczególny. Wyraża go biblijne określenie człowieka jako tego, który niesie w sobie „obraz i podobieństwo” Boga.
We współczesnym Kościele nasila się tendencja do sprowadzania, a nawet ograniczania, jego misji do płaszczyzny horyzontalnej, poziomej. Ukazywane są i podkreślane rozmaite obowiązki, które dotyczą wyznawców Jezusa Chrystusa, znacznie rzadziej natomiast mówi się, w co i dlaczego mają oni wierzyć.
Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.
17-20
życie Kościoła
Dignitas infinita to najnowszy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Tytuł stanowią dwa słowa, od których dokument się zaczyna. Po polsku znaczą one: nieskończona godność.
Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciwko projektom, które zezwalają na zabijanie dzieci przed narodzeniem. Tegoroczny Narodowy Marsz Życia był największą manifestacją od dekad.
W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Blisko stu wystawców z całego kraju zaprezentowało najciekawsze publikacje o tematyce religijnej. Wręczono także Nagrodę Feniks 2024.
Na pytanie, jak to się stało, że w przededniu Święta Miłosierdzia Bożego w parafiach archidiecezji częstochowskiej pojawiły się banery z obliczem Pana Jezusa Miłosiernego, odpowiadają uczestnicy inicjatywy.
Przeżywamy okres ważnych rocznic związanych ze św. Franciszkiem. W zeszłym roku obchodzona była 800. rocznica zatwierdzenia Reguły zakonu franciszkańskiego i zorganizowania przez Franciszka pierwszego żłóbka w Greccio.
22-27
Szczęśliwa rodzina
O tym, dlaczego świat cyfrowy jest tak bardzo atrakcyjny i jakie ma to konsekwencje w życiu naszych dzieci, mówi Niedzieli psycholog dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Badacze z Seulu wykazali, że skutkiem 4 godzin dziennie aktywności nastolatków w świecie cyfrowym są duże zmiany na wielu płaszczyznach ich życia. W Polsce ten czas wynosi nawet 7 godzin! O tym, co się z tym wiąże, mówi dr hab. prof. ucz. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
28-31
punkt widzenia
Projekty procedowane w Sejmie ws. aborcji na życzenie są niekonstytucyjne, ale także zezwalanie na zabicie dziecka z zespołem Downa jest sprzeczne z konstytucją – twierdzi prof. Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-97.
34-35
moim zdaniem
Prymas Stefan Wyszyński uważał Krzysztofa Pendereckiego za „fenomenalnego kompozytora”, a w jego utworach dostrzegał „heroiczne wyznanie wiary”.
Wymagajcie od samorządowców, aby na poziomie ideowym mogli spełniać jedno kryterium: stosować zasady lokalizmu.
36-37
polecamy
W swojej nowej książce Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu prof. Wojciech Roszkowski wskazuje na niebezpieczeństwo utopijnych koncepcji lewicowych, które nie tylko nie spełniły obietnic wiecznego szczęścia, ale także przyniosły ludzkości wiele cierpień i tragedii i do dziś mają wielki wpływ na działania elit politycznych.
Film Przysięga Ireny chyba musiał powstać, bo historia Ireny Gut, później Opdyke, to gotowy scenariusz nie tyle na jeden dramatyczny obraz, ile na wieloodcinkowy serial.
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Kiedy nad emocjami i tym, co płynie prosto z serca, dominuje iście cyrkowa sprawność warsztatowa, perfekcja, ulatuje duch sztuki.
53
54-55
Niedziela z kulturą
55-61
podróżnik
Położone na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu Jezioro Aralskie, jedno z czterech największych na świecie, należy już do wspomnień. W ciągu 50 lat jego zbiornik, który zajmował powierzchnię 68 tys. km2, wysechł niemal kompletnie.
Poruszająca opowieść o dzieciach, które tak bardzo kochały życie, a nie pozwolono im się urodzić.
58-61
dobre rady
Cichy złodziej i zabójca. Te wyjątkowo niepochlebne określenia dotyczą osteoporozy.
Brat straszy mnie, że jeśli nie będę mu nadal pomagać finansowo, to zaskarży mnie o alimenty. Czy to możliwe?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Ma podkreślić znaczenie kreatywnego i innowacyjnego myślenia w rozwiązywaniu problemów, tych małych i tych na skalę światową. Chodzi w nim o zachęcanie do twórczego myślenia oraz do poszukiwania nowych rozwiązań. A może to dobry moment do rozwoju swoich zainteresowań, zdolności i umiejętności?
Paulina Gawlik otrzymała od Boga dar pokazywania Jego słowa przez obraz, a wszystko przez modlitwę.
Aby ratować ich dusze, s. Wanda Boniszewska nie bała się stanąć do walki z mocami ciemności.
To choroba przewlekła o charakterze zapalnym, w przebiegu której układ odpornościowy produkuje przeciwciała niszczące tarczycę.
Krwawnik jako roślina lecznicza był wykorzystywany od czasów starożytnych. Rośnie na terenie całego kraju. Warto go też posadzić u siebie w ogrodzie i wykorzystywać jego liście w wiosennych kuracjach. Krwawnik po ścięciu ponownie odrasta, dlatego możemy go jeść przez cały sezon.
Żeby móc spokojnie cieszyć się wakacyjnym wyjazdem, warto wcześniej zadbać o bezpieczeństwo mieszkania.
Można z nich szybko przygotować pyszne danie. Takie na co dzień i od święta. Wystarczy sięgnąć po ulubione dodatki i przyprawy.
Są ukryte za ciężkimi drzwiami. By do nich dotrzeć, trzeba przemierzyć kręte schody i korytarze pełne półek z książkami. Klasztorne biblioteki pełniły i nadal pełnią ważne funkcje.
66-79
Niedziela Plus
..od ponad 30 lat w kwietniu pielgrzymi przybywają do sanktuarium w Świętym Gaju?
Uczestnictwo w tej wspólnocie jest dla mnie szczególną przestrzenią, w której Duch Święty pokazuje swoje działanie. Przede wszystkim to grupa ludzi zjednoczonych na modlitwie, uwielbieniu i przy wspólnym stole – mówi Kasia.
Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religii, ale jest prawem człowieka, jest prawem najbardziej podstawowym – przekonywał bp Andrzej Jeż.
Kościół tarnowski wyróżnił wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas – ludzi o wielkich sercach – z okazji patronalnego święta tej katolickiej organizacji charytatywnej.
Czekamy z niecierpliwością na przyjazd uczestników – mówią organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Projektu Misterogrande, który rozpocznie się już 1 maja w Gnieźnie.
Kościele bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei – powiedział w bazylice św. Wincentego a Paulo abp Wojciech Polak.
Niedziela bielsko-żywiecka
O tym, że antropologia chrześcijańska, wywodząca się z Pisma Świętego, wyraźnie podkreśla, że życie ludzkie ma Boską genezę i jest święte od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci przypomniał bp Roman Pindel w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Trzy osoby reprezentowały diecezję bielsko-żywiecką w finałach Olimpiady Teologii Katolickiej. Diecezja Trzy osoby reprezentowały diecezję bielsko-żywiecką w finałach Olimpiady Teologii Katolickiej.
Orkiestra Dęta OSP w Roczynach została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem.
Niedziela częstochowska
Bardzo się cieszę, że Matka Boża dzisiaj do nas zawitała. Maryja jest dla mnie wzorem kobiety, a ja w przyszłości chciałabym zostać mamą, taką dobrą, pobożną, uczciwą – zwierza się Klaudia Brąś, która wraz z rodziną przybyła na uroczyste powitanie Ikony Nawiedzenia.
Jest tutaj dużo zaangażowanych ludzi i nie mówię tego tylko na potrzeby wywiadu – przyznaje ks. Marian Kozłowski, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie.
Świat jest tak stworzony i Pan Bóg tak to już wymyślił, że dzieci pojawiają się w rodzinie. Pojawienie się potomstwa kiedyś było bardziej kojarzone z błogosławieństwem, a liczba dzieci często świadczyła o otwartości na drugiego człowieka i budowaniu relacji – mówi ks. Damian Kwiatkowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej i duszpasterz krajowy Domowego Kościoła.
Niedziela podlaska
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w ramach obchodów 30-lecia celebrowała w Sokołowie Podlaskim Święto Seniorów.
Maturzyści Diecezji Drohiczyńskiej tuż przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości tradycyjnie w kwietniu udali się do Częstochowy, gdzie u stóp Tronu Jasnogórskiej Pani, prosili o potrzebne łaski i dary Ducha św. na czas matur i podejmowania najbliższych życiowych decyzji.
W rocznicę proklamowania niepodległego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim obchodziło jubileusz 80-lecia istnienia szkoły.
Niedziela kielecka
Życie rodziny z Markowej – pełne pasji, miłości, proste, a zarazem niezwykłe – stało się inspiracją do najnowszej sztuki, którą pokazała Międzypokoleniowa Grupa Teatralna im. św. Jadwigi Królowej
Trzy dekady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej – to dużo, czy mało? W tym stosunkowo krótkim czasie wydarzyło się wiele dobra, a piękne świadectwo młodzieży bywa w niejednej parafii diecezji drogą nawrócenia i drogą ku Bogu dla tych z pozoru obojętnych.
Zdewastowanie w Wielkim Tygodniu kapliczki w Czerwonej Górze k. Chęcin wzburzyło opinię publiczną mieszkańców Kielecczyzny, a szczególnie wiernych dekanatu chęcińskiego.
Niedziela małopolska
Moim zdaniem warto podjąć taką drogę w podążaniu za św. Wojciechem, aby przy tym poznawać jego żywot – mówi Franek.
Można faktycznie stwierdzić, że każde dziecko ma talent – przekonuje prezes Agnieszka Kęska.
Tych eksponatów nie można zobaczyć na co dzień – zaznaczył ks. dr Wojciech Olszowski.
Niedziela lubelska
Dziękujemy Bogu, że weszliśmy w dzieje z Chrystusem i Jego krzyżem, z nauką miłości, przebaczenia i pokoju – powiedział abp Stanisław Budzik.
Katolicka rozgłośnia służy Kościołowi i lokalnemu społeczeństwu.
Naszą misją jest niesienie pomocy i zachęcanie innych do niesienia pomocy potrzebującym – powiedział ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Niedziela legnicka
W sobotę, 6 kwietnia, w godzinach popołudniowych z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy wyruszyła III Pielgrzymka Sługi Bożego Henryka Pobożnego do Bazyliki w Legnickim Polu.
Takim mianem można określić katechetów ze szkół specjalnych, którzy zarówno z diecezji legnickiej jak i świdnickiej, spotkali się 22 marca w Krzeszowie. To już drugie, po ubiegłorocznym, tego typu szkolenie w diecezji.
Na 8 czerwca w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie zaplanowany został VII Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Przebiegać będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Niedziela łódzka
Naprawdę cieszę się, że studiuję teologię w tym kraju, który uważam za błogosławiony – podkreśla br. Francisco.
Krew i osocze dla małego Leonka oddawali wierni z parafii Świętej Rodziny na łódzkiej Retkini w ramach akcji honorowego oddawania krwi.
Podstawowym celem mistrzostw diecezjalnych jest wzajemna integracja ministrantów z różnych parafii oraz oczywiście rywalizacja sportowa, którą chłopcy bardzo sobie cenią – powiedział ks. Piotr Stępniak.
Niedziela przemyska
Damian Soból to 36-letni przemyślanin, który zginął w Poniedziałek Wielkanocny w Deir al-Balah w Strefie Gazy, po tym jak rakieta armii izraelskiej uderzyła w samochody konwoju organizacji humanitarnej World Central Kitchen.
W Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. sługi Bożej Anny Jenke odbyło się spotkanie Przemyskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Uczestniczył w niej abp Adam Szal.
To był czas Kościoła radosnego, wychodzącego na ulice, świadczącego o radości płynącej z wiary. A tej nie było końca.
Niedziela rzeszowska
Każdy dzień w roku jest dobry, aby dziękować Bogu za Jego miłosierdzie i świadczyć je wobec bliźnich. Ale jest dzień szczególny...
Może się wydawać, że to przedstawienie, które wystawiane jest tylko raz w roku, nie jest warte tylu zabiegów. Niepewna przedwiosenna pogoda, monumentalna scenografia, wszelkie niewygody…
Parafia farna w Rzeszowie należy do najstarszych w diecezji. Swymi początkami sięga połowy XIV wieku. Na jej najnowsze dzieje wielki wpływ miał ks. Stanisław Bełza, kapłan, który służył tej wspólnocie przez przeszło pół wieku.
Niedziela sandomierska
Laureatka tegorocznej nagrody „Protector vitae” wypełniała ją, przygotowując narzeczonych do sakramentu małżeństwa, doradzając małżonkom, udzielając wsparcia rodzinom w kryzysie – zaznaczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Z okazji 120. rocznicy pierwszej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Dzikowskiej w Muzeum – Zamku Tarnowskich została otwarta czasowa ekspozycja.
Uczniowie szkół podstawowych oraz ich rodzice stoją przed dylematem wyboru szkoły średniej. Na terenie naszej diecezji jest wiele placówek edukacyjnych, jednak niewiele z nich proponuje takie wychowanie młodego człowieka jak Szkoły Katolickie im. Królowej Jadwigi w Sandomierzu.
Niedziela sosnowiecka
– Kurs dał mi przede wszystkim nadzieję i radość, że z Panem Jezusem mogę iść przez życie i pokonywać wszystkie trudności i że zawsze mam w Nim oparcie – mówi Marek w swoim świadectwie o kursie „Nowe życie”.
To była doskonała promocja działań diecezjalnej Caritas. Promocja dobra!
Choć duchową adopcję dziecka poczętego można podejmować przez cały rok, to wiele osób przyjmuje to zobowiązanie w uroczysty sposób w Zwiastowanie Pańskie.
Niedziela świdnicka
Uczniowie z diecezji świdnickiej osiągnęli spektakularny sukces, zdobywając w finale 34. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologicznej, nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo, najwyższe laury.
Trwająca od blisko dwóch dekad tradycja dorocznych pielgrzymek katechetów diecezji świdnickiej była kontynuowana w tym roku 6 kwietnia w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
– Modlimy się o bezpieczny sezon dla motocyklistów i wypraszamy orędownictwa św. Krzysztofa – powiedział ks. Marcin Mazur podczas Mszy świętej rozpoczynającej motocyklowy sezon.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W poświęceniu kościoła jeszcze bardziej powinno wybrzmieć uświadomienie sobie tego niezwykłego skarbu jakim jest Kościół, rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących –powiedział bp Zbigniew Zieliński.
Nie kochając człowieka, nie doświadczamy wartości miłości Bożej do człowieka – podkreślił w homilii ks. Tomasz Kancelarczyk.
Muzyczna opowieść pt. „Byśmy byli jedno” przygotowana przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej traktowała o działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego.
Niedziela toruńska
Wiarę przeżywamy we wspólnocie wierzących. Tam ona żyje, dojrzewa, tam przynosi owoce – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Wspominając lata studenckie, przywołujemy osoby, które z jakiegoś powodu zapisały się na kartach naszej pamięci. Taką osobą jest ks. prof. Mirosław Mróz. W jaki sposób zapamiętali go studenci?
Dziękujmy Bogu za to, że tak bardzo nas umiłował. Popatrzmy na swoje życie sercem pełnym wdzięczności za to, że Bóg nas powołał, że nasi rodzice nas przyjęli, za to, że po prostu jesteśmy – mówił bp Wiesław Śmigiel.
Niedziela warszawska
Ulicami stolicy przeszły dwa marsze w obronie życia dzieci poczętych. 11 kwietnia pod Sejmem można było usłyszeć dźwięk dzwonu, którego brzmienie przypomina o głosie tych, którzy sami mówić jeszcze nie mogą.
Niemieckie represje, które nie ustały nawet w czasie Wielkanocy 1944 r., spotkały się z odpowiedzią polskiego podziemia.
Niedziela wrocławska
Na wrocławskim Ołtaszynie coraz bardziej szerzy się kult św. Józefa. Podczas Eucharystii w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego poświęcona została ikona św. Józefa, która będzie odwiedzać rodziny parafii Wniebowzięcia NMP.
Eucharystią i uroczystym apelem przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 r.
W parafii Opieki św. Józefa u ojców karmelitów bosych poświęcony został Kącik dziecięctwa Bożego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim od wielu lat gromadzi wiernych nie tylko z parafii, ale i z całej Polski. Uroczystości odpustowe odbywają się w tomaszowskim sanktuarium kilkukrotnie.
W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Biszczy odbyło się świąteczne spotkanie wielkanocne.
O przekleństwach mówi diecezjalny egzorcysta, ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Powodowani miłością Chrystusa każdego dnia czynią dobro, które ubogaca skarbiec łask Kościoła.
– W Dębince dzieją się ciekawe rzeczy, a efekty badań zaskakują – mówi dr Anna Polak, autorka publikacji naukowych i przewodników turystycznych.
W duszpasterstwie osób niesłyszących wielką tęsknotą są coniedzielne Msze św. – mówi ks. Piotr Pluta.