Trzeba nam zwrócić uwagę na słownictwo, jakiego używamy w odniesieniu do takich podstawowych spraw, jak: życie człowieka, poczęcie, dziecko. Te słowa przynależą do jakiegoś rodzaju antropologii, czyli nauki o człowieku. Kim jest? Jakie są cele jego życia? Bo z przyjętej antropologii wynika wszystko: odniesienie do drugiego człowieka, podejście do życia, hierarchia wartości, zasady postępowania – mówił bp R. Pindel 8 kwietnia w andrychowskim kościele św. Macieja. Przewodniczył on obchodom Dnia Świętości Życia. Podczas liturgii chętni składali deklaracje w akcie duchowej adopcji dziecka poczętego. Podejmujący dziewięciomiesięczną modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych otrzymali malutkie figury obrazujące, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży. Na zakończenie biskup pobłogosławił kobiety oczekujące potomstwa oraz matki z małymi dziećmi.
Przy ołtarzu razem z biskupem modlił się m.in.: ks. Tomasz Gorczyński, duszpasterz rodzin w diecezji bielsko-żywieckiej oraz księża dekanatu andrychowskiego z dziekanem ks. prał. Stanisławem Czernikiem oraz ks. Jan Nowak z Centrum bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup odniósł się do skandalicznej i szeroko dyskutowanej w mediach wypowiedzi lekarz ginekolog, która porównała dziecko w łonie matki do pasożyta. – Obserwując rozmowę w studio, można było zobaczyć, jak lekarz podzielający ideologię a nie medyczne ustalenia, musi używać bardzo dziwacznych sformułowań byle tylko nie uznać, że poczęte dziecko jest człowiekiem, a wobec tego ma prawo do ochrony, do życia – zaznaczył kaznodzieja. Podkreślił , że jest to wyraz określonej antropologii, w której wraz ze śmiercią kończy się wszystko, nie ma jakiejś formy trwania osoby, nie ma mowy o zbawieniu, nadziei na życie z kochającym człowieka Bogiem, a człowiek jest w centrum i sam może stanowić o sobie, a kobieta o poczętym w niej dziecku.
Biskup przypomniał, że w biblijnym kontekście narodziny były traktowane jako znak błogosławieństwa, a poczęte życie było pod ochroną. Wskazał przy tym na niektóre teksty natchnione leżące u podstaw chrześcijańskiego spojrzenia na życie ludzkie, wymienił m.in. Psalm 139, w którym Bóg kształtuje życie w łonie matki. W nawiązaniu do Zwiastowania Pańskiego przywołał również postawę Maryi wobec poczęcia i narodzenia Syna Bożego, która mimo początkowych obaw i zaskoczenia, przyjęła wolę Bożą, ufając w Bożą opiekę i błogosławieństwo.