Reklama
Obserwator
Wstąpienie Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej to jedyny sposób, by nie ugrzęznąć w niekończącej się wojnie z Rosją – zaznacza znany brytyjski historyk i politolog Timothy Garton Ash, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego (na zdjęciu). Zachód w swojej euforii związanej ze zmianami po 1989 r. stracił z oczu fakt, że wielkie mocarstwo, jakim jest Rosja, nie pogodzi się tak łatwo z upadkiem.
Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy św. ani udzielać sakramentu chrztu św. – przekazał prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Kolejny raz w ostatnim czasie Stolica Apostolska jest zmuszona interweniować, tym razem w sprawie praktyk, które w Niemczech pomału stają się normą.
6-7
liturgia tygodnia
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: „Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
Czy psalmy złorzeczące są właściwą modlitwą?
Początek Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła podkreśla fundamentalny związek między powstaniem z martwych Chrystusa a nadzieją zbawienia, którą zostali obdarzeni chrześcijanie. Zmartwychwstanie Syna Bożego jest źródłem owej nadziei i jednocześnie jej najpewniejszą rękojmią. Nadzieja ta nie odnosi się do jakiegoś niesprecyzowanego celu, ale jest konkretnym oczekiwaniem, które autor listu definiuje następująco: „dziedzictwo niezniszczalne, niepokalane i niewiędnące, które jest zachowane dla was w niebie” (por. 1 P 1, 4)
Wielkanoc to czas, kiedy w sposób szczególny doświadczamy bliskości wspólnoty Kościoła, ciesząc się ze zmartwychwstania Chrystusa, który buduje Kościół na mocnych fundamentach.
Temu świętemu zawdzięczamy rozumowy dowód na istnienie Boga.
15-18
PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
Księdza Franciszka Blachnickiego zna każdy, kto choć raz zetknął się z Ruchem Światło-Życie.
20-21
życie kościoła
Niedziela Miłosierdzia Bożego, to święto patronalne Caritas. W całej Polsce aż do kolejnej niedzieli będą się odbywały wydarzenia z udziałem wolontariuszy i przyjaciół Caritas. Kulminacja nastąpi 22 kwietnia – w Dzień Dobra, święto wszystkich pomagających.
Siostry albertynki łączą modlitwę z pracą wśród najbiedniejszych i opuszczonych, czyli tych „najmniejszych braci” Chrystusa. W ten sposób naśladują swojego założyciela – św. Alberta Chmielowskiego, który kierował się duchowością św. Franciszka z Asyżu. O osobistym doświadczeniu tej posługi opowiadają s. Sergia Walczak i s. Klara Czepułkowska.
22-25
26-27
Inicjatywa
Oto pierwsze świadectwa, które wpłynęły do redakcji chwilę po publikacji naszego apelu. Niestety, nie jesteśmy w stanie opublikować na łamach Niedzieli wszystkich wypowiedzi, opinii i komentarzy – z konieczności musimy dokonać pewnego ich wyboru. Takich ograniczeń nie zna natomiast internet – zachęcamy więc, by na naszym portalu www. niedziela.pl czytać ciekawe, chwilami wzruszające świadectwa ludzi, dla których Jan Paweł II nie jest postacią z podręczników do historii, ale osobowością nadal żywą i inspirującą.
34-35
listy
Ze znieczulicą ludzką, o której pisze czytelniczka, zetknęłam się i ja w moim otoczeniu.
36
dobre rady
Słowami możemy nieumyślnie wyrządzić wiele szkód
Choroba ta, opisana już w papirusach ze starożytnego Babilonu, przez wieki budziła lęk. Często tak jest i dzisiaj.
Czy mogę dostać mandat za brak tabliczki z numerem domu na mojej posesji? Czego gmina może wymagać od właściciela nieruchomości?
44-46
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
53-64
Niedziela Plus
...w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbędzie się pierwszy Białostocki Kongres Błogosławionego ks. Michała Sopoćki „Kapłan według Serca Jezusowego?”.
– Wiara i Pan Bóg są zawsze z nami – mówi Agnieszka. – Wszelkie działania w ramach idei skautingu wskazują nam dobry cel w życiu – dodaje Jakub. O tym, jak zostać skautem i co z tego wynika, opowiadają skauci Europy.
Wolontariat to fundament działalności wielu organizacji, m.in. Caritas. Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, że trzeba pomagać innym. To zadanie rodziców i nauczycieli.
Podejmowane działania mają przede wszystkim wzmocnić naszą tożsamość, którą budowaliśmy właśnie na nauczaniu św. Jana Pawła II – wyjaśnia ks. dr hab. Jan Bartoszek
Otwarcie się na dobro, odcięcie się od zła jest miarą wzrostu naszego człowieczeństwa – powiedział do zgromadzonych bp Ryszard Kasyna.
Trzydziestu sześciu kandydatów pomyślnie zakończyło etap przygotowania i zostało wprowadzonych w posługę lektora Pisma Świętego w diecezji elbląskiej.
Niedziela bielsko-żywiecka
„Wywalczyłeś nam wolność, dziś wolni walczymy o Ciebie” – pod takim hasłem w Bielsku-Białej odbyła się modlitwa w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.
Kapela Mała Jetelinka pod kierunkiem Moniki Wałach-Kaczmarzyk przypomina zapomniane obrzędy wielkanocne. Opracowali wiosenny repertuar, związany z lokalnymi tradycjami i obrzędami, który przestawili w Wielkanoc w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.
Modlitwą różańcową rozpoczął się dzień skupienia członków Różańca Rodziców za dzieci w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej.
Niedziela częstochowska
Ksiądz Szczepan Sowa: – Pragnę, by parafianie czerpali siłę z Kościoła, by gromadzili się w parafialnej świątyni i budowali żywą wspólnotę wiary.
Służba ministrancka ciągnie człowieka w górę, bo o swoją reputację trzeba w środowisku dbać – mówi Paweł Chojnacki.
Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o zmartwychwstaniu? Jak przybliżać tę prawdę w duszpasterstwie? – odpowiadają młodzi kapłani naszej archidiecezji.
Niedziela podlaska
Cuda Jezusa były głównym tematem II Diecezjalnego Konkursu „Życie w Biblii, Biblia w życiu” dedykowanego uczniom Szkół Podstawowych.
Lena i Maciej Durlakowie są parą w życiu i na scenie, tworzą duet, który nazwali „Jedno Ciało”. Zarówno w życiu, jak i na scenie ich dopełnieniem są dzieci, trzej synowie, którzy zaczynają muzykować razem z rodzicami.
Podczas Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych spotkały się pary diecezjalne i odpowiedzialni za diakonie modlitwy, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, diakonie życia, organizację oaz rekolekcyjnych, diakonie muzyczne, diakonie liturgiczne i diakonie społeczne.
Niedziela kielecka
Dzieła miłosierdzia i osoby, które czekają na pomoc, przypominamy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w święto patronalne Caritas.
Uroczystego poświęcenia ołtarza w parafii NMP Królowej dokonał bp Andrzej Kaleta oraz przypomniał, czym jest ołtarz i dlaczego jest tak ważny.
Najmłodsza parafia w Pińczowie będzie przeżywała wyjątkową uroczystość . Jak powstała i co jest jej dumą?
Niedziela małopolska
Staramy się w tym niełatwym czasie trwać przy wierze przodków i ją pielęgnować – zaznacza ks. Józef Zwoliński, proboszcz z Modlniczki.
Prawdziwa pomoc jest wtedy, gdy zaczyna nam być niewygodnie, brakuje czasu, chęci, zapału – mówi Joanna Całko.
Generalnie traktujemy priorytetowo każdą formę pomocy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Tomasz Stec.
Niedziela lubelska
Dzień Dobra to radosne święto pomagania; wyjątkowy czas dla wszystkich osób, które uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas – mówi Gabriela Sadowska z lubelskiej Caritas.
Wpatrując się w krzyż Chrystusa każdy człowiek może podnieść się, rozprostować ramiona, spojrzeć w górę i przypomnieć sobie o niezwykłej godności, która płynie z faktu, że jesteśmy stworzeni przez Boga i odkupieni przez Chrystusa – powiedział abp Stanisław Budzik.
Lublin jest wdzięczny św. Janowi Pawłowi II, Lublin nie zapomina św. Jana Pawła II, wielkiego świadka nadziei – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Wielki Poniedziałek jest tradycyjnym dniem odwiedzin biskupich w jedynym na terenie diecezji zakładzie karnym w Zarębie.
Blisko 500 osób wzięło udział w wieczornym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Legnicy.
2 kwietnia, w dniu przejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca, przy pomniku papieskim obok katedry zgromadziło się kilkaset osób, aby oddać hołd Wielkiemu Janowi Pawłowi II.
Niedziela łódzka
Im więcej się modliliśmy za innych, tym więcej otrzymywaliśmy. Wiemy, że jest to działanie Ducha Bożego – mówi Izbela Wolniakowska z grupy modlitewnej Pogotowie Miłosierdzia.
Już od dawna w Polsce szerzy się mowa nienawiści. Niestety dotyczy ona także katolików, którzy czasem także nieświadomie ulegają tak łatwemu zjawisku hejtowania.
W ostatnich dniach media społecznościowe obiegły zdjęcia miejskiej kamienicy przy ulicy Młynarskiej 4. Stan budynku jest fatalny i budzi przerażenie jego mieszkańców.
Niedziela przemyska
Dobrze by było, żeby ta piękna tradycja, która dzisiaj po raz pierwszy w tej formie się rozpoczęła, weszła w naszą przemyską tradycję – powiedział abp Adam Szal w Niedzielę Palmową.
Na przełomie marca i kwietnia odbyła się ekshumacja i rozpoznanie doczesnych szczątków sług Bożych Rodziny Ulmów.
Trzeba sobie uświadomić, że i dziś wielodzietna rodzina to żywy przykład pięknej, wiernej i odważnej, wzajemnym zaufaniem mocnej miłości małżonków – powiedział arcybiskup senior Józef Michalik.
Niedziela rzeszowska
„Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże” – napisał Jan Paweł II. Za to miłosierdzie, które nie zna żadnych granic, w szczególny sposób dziękujemy w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Miłosierdzia.
W siedzibie Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło się spotkanie z prof. Tomaszem Balbusem, autorem biografii pochodzącego z Brzezin ppłk. Ludwika Marszałka „Zbroi”.
W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia br., minęło 18 lat od śmierci św. Jana Pawła II, dlatego w ostatnim czasie podjęto wiele inicjatyw, mających na celu wyrażenie uznania dla osoby, świętości i autorytetu polskiego papieża.
Niedziela sandomierska
Pod takim tytułem nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się książka ks. dr. Bartłomieja Krzosa oraz ks. dr. Łukasza Sadłochy.
Klasztor to nasz dom, a nasza wspólnota jest naszą rodziną i święta przeżywamy tak, jak w rodzinie. Nie ma właściwie różnicy – mówi s. Kolumba dominikanka, przełożona klasztoru w Wielowsi.
Temat jest ciekawy, ale trudny i wymagający olbrzymiej pracy – mówią Oliwia Pietruszka i Natalia Kręć, które biorą udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu.
Niedziela sosnowiecka
Dzisiaj musimy stanąć w obronie św. Jana Pawła II, w obronie wartości, które głosił, aby naród polski mógł żyć w dobrobycie, w szczęściu – powiedział bp Grzegorz Kaszak w Sosnowcu.
Jeśli stawia się komuś pomnik, to trzeba uszanować tę osobę i jej nauczanie – powiedział abp Józef Kowalczyk, odsłaniając pomnik Jana Pawła II.
Peregrynacja będzie wspaniałą okazją, by przypomnieć o wyjątkowej roli Eucharystii i modlitwy różańcowej w życiu człowieka wierzącego i kochającego Pana Boga – podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Andrzej Nackowski.
Niedziela świdnicka
Kolorowe palmy i uroczyste procesje to nieodzowny element Niedzieli Męki Pańskiej, która co roku rozpoczyna obrzędy Wielkiego Tygodnia.
Duchowieństwo i wierni świeccy diecezji świdnickiej licznie włączyli się w inicjatywy poświęcone pamięci Papieża Polaka w 18. rocznicę jego śmierci.
2 kwietnia br. zmarł ks. prał. Stanisław Pająk. Urodzony na Kresach Rzeczpospolitej, zesłaniec, kapelan Sybiraków, wieloletni proboszcz na wałbrzyskim Poniatowie, oddany i szanowany duszpasterz.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Parafia św. Józefa przeżywała jubileusz 160. rocznicy konsekracji kościoła, a także przyjęcie nowych braci do Bractwa św. Józefa.
Początki były trudne, gdyż nie było chociażby prawdziwej salki katechetycznej – wspomina Krystyna Przylepa, która z okazji jubileuszu 50-lecia pracy katechetycznej otrzymała szczególne wyróżnienie.
Każdy człowiek wierzący z racji przyjęcia sakramentu chrztu św. zaproszony jest do zaangażowania się we wspólnotę Kościoła, której jest członkiem – powiedział bp Henryk Wejman podczas szczególnej uroczystości.
Niedziela toruńska
Rekolekcje wielkopostne dla parafii, różnych grup i wspólnot oraz dla dzieci i młodzieży są czasem szczególnej łaski. Wśród różnych spotkań, które odbywały się w Wielkim Poście, wyjątkowe były te, które odbyły się w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu.
Najstarsza uczestniczka kursu miała 79 lat. Brała udział nie tylko we wszystkich spotkaniach i była pełna pogody ducha, ale udowadniała młodszym, że na każdym etapie życia kobieta może być elegancka, zadbana i robić wspaniałe rzeczy dla siebie i innych.
Grube mury toruńskiego seminarium. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak niedostępna twierdza. Za otwartą furtką dostrzec można potężne drzwi. W głowie kłębią się pytania: „Na pewno dobrze trafiłem?”. Adres się zgadza. Czas wejść do środka. Drzwi nie są zamknięte.
Niedziela warszawska
Żyły w podobnym okresie, na Wileńszczyźnie, kiedy ujawniła się gehenna komunizmu i faszyzmu. Choć należały do rożnych zgromadzeń zakonnych, łączyła je niezwykła więź z Jezusem i świadczenie o Jego miłosiernej Miłości.
W wielkich osiedlach, liczących czasem kilkanaście tysięcy mieszkańców, trudno jest zbudować trwałe więzy międzyludzkie. Ale już niewielka parafia pozwala stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę. Tak działa wspólnota wiernych przy kościele św. Grzegorza Wielkiego.
24 kwietnia w Dobrym Miejscu na Bielanach rozpocznie się XII Festiwal Chrześcijańskie Granie. Ostatnie lata pokazują, że muzyka religijna nie stanowi już zjawiska niszowego. Dzięki treści i poziomowi wykonania coraz częściej wpisuje się w kulturę z wysokiej półki.
Niedziela wrocławska
Ja żyłem w okresie komuny, w czasach wrednego kłamstwa. Sam byłem inwigilowany jako kleryk i młody ksiądz i w kłamstwa o św. Janie Pawle II po prostu nie wierzę – powiedział w katedrze abp Józef Kupny.
We Wrocławiu znajduje się pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego, który Adolf Hyła namalował dla Łagiewnik w Krakowie. Niezwykły wizerunek mieści się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Placu Grunwaldzkim.
Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas i okazja do pokazania, jak dużo dobra wydarza się na co dzień dzięki wolontariuszom Caritas.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Osiemnasta rocznica śmierci św. Jana Pawła II miała wyjątkowy charakter.
W Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dubie odbyły się trzy wyjątkowe spotkania w ramach cyklu „Spotkajmy się ze św. Janem Pawłem II”.
Z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Idę, bo szukam nadziei”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Rozstrzygnięto 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego.
Przy drodze z Sulechowa do Babimostu znajduje się niesamowity skarb. Drewniany kościół w Klępsku to zabytek jedyny w swoim rodzaju.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie już teraz zachęca do zapisywania się na wakacyjną pielgrzymkę rowerową do Częstochowy.