W diecezji sosnowieckiej od 16 kwietnia obecny będzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wizerunek nawiedzający parafie będzie znakiem przypominającym o objawieniach Matki Bożej w Polsce.
Przemówiła po polsku
„Nie smućcie się, bo Ja zawsze będę przy was, gorliwie módlcie się na różańcu i trwajcie w tej modlitwie” – powiedziała w Gietrzwałdzie do widzących Maryja. Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z ubogich polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler: „W języku takim, jakim mówią w Polsce”. Od tego czasu trwa kult Matki Bożej z Gietrzwałdu, choć od początku był on utrudniany – najpierw przez władze pruskie, a następnie przez komunistów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Peregrynacja w diecezji
Reklama
– W święto Miłosierdzia Bożego, 16 kwietnia, wizerunek przyjedzie do naszej diecezji i powitany zostanie w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Tam pozostanie w ciągu czuwania „Noc walki duchowej za Polskę” z udziałem Wojowników Maryi, które rozpocznie się 22 kwietnia i będzie trwać w nocy z soboty na niedzielę. Obraz nawiedzi też inne parafie, m.in. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, Najświętszego Ciała i Krwi w Sosnowcu-Kazimierzu (Zmartwychwstańcy), św. Stanisława w Chruszczobrodzie, Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. Nawiedzi też sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie podczas diecezjalnej pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca 29 kwietnia (sobota) – informuje ks. Andrzej Nackowski.
Hodegetria czyli Przewodniczka
– Wizerunek Matki Bożej Gietrzwałdzkiej jest zaliczany do grupy obrazów tzw. Hodegetrii. Nazwa oznacza przewodniczkę i wywodzi się od nazwy kościoła Ton Hodegon w Konstantynopolu, w którym gromadzili się przewodnicy podróżnych hogigos, gdzie został umieszczony obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, odnaleziony przez cesarzową Eudokię. Ikony tego typu otaczano wielką czcią. Matka Boża wyrażona na takich obrazach uznawana była za patronkę podróżnych i opiekunkę ociemniałych. Cesarze bizantyjscy uważali owe ikony za znak opiekuńczy cesarstwa. Ikona Gietrzwałdzka przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, która trzyma na lewym ramieniu Dzieciątko odziane w długą czerwoną suknię, prawą rączką błogosławiące, lewą wspierające się na książce. W górnej części obrazu dwaj aniołowie unoszą wstęgę z majuskułowym napisem: „AVE REGINA CAELORUM AVE DOMINA ANGELORUM” – wyjaśnia historyk sztuki ks. Tomasz Zmarzły.
Podczas peregrynacji wierni będą mogli zawierzyć Maryi i Jezusowi swoje życie w specjalnym akcie modlitewnym. Wizerunek pozostanie w diecezji sosnowieckiej do 21 maja br.