Reklama
edytorial
Nagonka na Polskę trwa. Znowu – tym razem z ust ministra spraw zagranicznych Izraela – usłyszeliśmy, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Skandaliczna była też wypowiedź amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej, która stwierdziła, że żydowscy powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.
Polska, „piękna od morza do Tatr” – jak mówił św. Jan Paweł II – to kraj, który ma wielką historię. To kraj, który otwierał się na wszystkich, także na wypędzonych z innych państw, którzy nie zawsze okazali wdzięczną pamięć.
3
szczyt w Watykanie
Było to wyjątkowe spotkanie na szczycie. Wyjątkowe w tym sensie, że nieczęsto zdarza się, aby papież zwoływał na spotkanie wszystkich przewodniczących konferencji biskupich z całego świata, patriarchów, wyższych przełożonych zgromadzeń zakonnych i szefów dykasterii Kurii Rzymskiej
W wywiadzie dla Telewizji Polskiej i portalu Crux na pytanie, jak Jan Paweł II reagował na informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych, kard. Stanisław Dziwisz odpowiedział: – Gdy okazywało się, że zarzuty są prawdziwe, przede wszystkim był tym głęboko poruszony.
4-5
dookoła świata
6
dookoła Polski
7
8
na bieżąco
9
40. rocznica encykliki „Redemptor hominis"
Słusznie nieraz słyszymy i tego doświadczamy, że prawdy najbardziej oczywiste, jak: Bóg, człowiek, świat – są najtrudniejsze. Dlatego muszą być ciągle i wszędzie przypominane. Tak jest również z osobą, życiem i posłannictwem św. Jana Pawła II.
10-11
sługa Boży bp Jan Pietraszko
Mija 31. rocznica śmierci krakowskiego biskupa pomocniczego Jana Pietraszki.
Po śmierci bp. Jana Pietraszki papież Jan Paweł II wystosował list do kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego.
12-15
6 marca - Środa Popielcowa
Środa Popielcowa, Popielec, po staropolsku Wstępna Środa, to dzień rozpoczęcia w Kościele 40-dniowego czasu Wielkiego Postu. Dokładnie to okres 46 dni kalendarzowych, kiedy podejmujemy dzieła pokutne celem głębszego przeżywania tajemnic Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Jezusa.
Na początku kolejnego świętego czasu Wielkiego Postu warto usiąść na chwilę i choćby spróbować zaplanować jego „wygląd”. Jak to zrobić? Dać się zaprosić Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego na #bestWielkiPost ze Zdrapką Wielkopostną
16-17
temat numeru: Polacy - Żydzi
Ostatni spór między Polską a Izraelem pokazuje, że historia jest ważna nawet w bieżącej polityce. Warto więc o niej przypomnieć, by ukazać, że sprawa nie jest czarno-biała.
Oskarżenia o antysemityzm pod adresem polskiego narodu odbijają się czkawką w Izraelu. Na premiera Beniamina Netanjahu i świeżo upieczonego szefa dyplomacji posypały się słowa krytyki międzynarodowej opinii publicznej, a także mediów w Izraelu
Jestem Polką, ale nie wyssałam antysemityzmu z mlekiem matki – wręcz przeciwnie, matka nauczyła mnie chylić czoło przed bolesną historią, na jaką Was skazali Niemcy, nasi wspólni sąsiedzi. I poznawać ją, bez kierowania się interesem i zadowalania wygodną jej interpretacją
O stosunkach polsko-żydowskich po wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela z dr. Mateuszem Szpytmą – wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej – rozmawia Mateusz Wyrwich
18-23
28-29
Żeby parafia stała się otwartą wspólnotą, trzeba znaleźć takie klucze, które będą w niej otwierać to, co najważniejsze. Są bowiem w parafii klucze fałszywe, które zamiast otwierać Kościół na Boga, mogą go otwierać na świat i jego niedobre wpływy. Często widzę proboszcza z pękiem kluczy i zastanawiam się, które z nich używane są najczęściej.
30
31
liturgia tygodnia
Mądrość Syracha, opracowana pod koniec czasów Starego Testamentu, zawiera przemyślenia, które wyrosły z doświadczenia życiowego motywowanego wiarą w Boga. Proste pouczenia zwracają uwagę na to, co najważniejsze, ostrzegając przed skutkami popełniania zła i wskazując właściwą drogę.
32-33
felieton
Każdy Izraelczyk powinien mieć prawo do poznania historii II wojny światowej w swoich podręcznikach do historii, opowiedzianej przez historyków reprezentujących polski IPN
35
fakty, opinie
Czynienie dobra to po prostu współpraca z Bożą łaską. To Bóg nas prowadzi! To On czyni przez nas jakieś dobro.
38
z prasy zagranicznej
39
zmarła 107-letnia zakonnica
Nie żyje s. Józefa Słupiańska ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Całe życie poświęciła chorym i cierpiącym. 12 marca 2019 r. obchodziłaby 107. urodziny
40-41
pożegnanie śp. Jana Olszewskiego
Kazanie na pogrzebie śp. Jana Olszewskiego, wygłoszone w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie 16 lutego 2019 r.
42-45
bliżej świata - USA
Wielki Kanion Kolorado to najbardziej imponujący przykład działania erozji na świecie, a dla turystów – jeden z największych cudów natury
47
kultura
48
rodzina, poradnik
Jeśli kiedyś zdarzyło się wam oglądać latynoski serial, to mogliście zauważyć, że takie filmy zawsze rozgrywają się w dwóch rodzajach wnętrz: w beżowych rezydencjach bogaczy i w jaskrawych domach biedaków. Nie trzeba się specjalnie orientować w fabule ani znać bohaterów – jeden rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, jakie dochody osiągają postacie występujące w danej scenie
W tym numerze chciałabym się pochylić nad tematem z dziedziny psychodietetyki. Temat nie bardzo krzykliwy, a jednak coraz częściej dotykający kobiety, młode dziewczyny, a nawet chłopców w okresie dorastania, krzyczących o miłość, uwagę, akceptację, zrozumienie, po prostu o bliskość.
50
blisko życia
Spoglądam na narzeczonych, którzy w specjalnych formularzach oznaczają cechy charakteru swoje i partnera. Test ma być pomocny w znalezieniu wspólnych cech, a także odsłonięciu różnic między dwojgiem ludzi, którzy za chwilę obiecają sobie miłość do śmierci
51
Niedziela Młodych
Gotów! To wezwanie wielokrotnie rozbrzmiewało podczas krajowych obrad Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Blisko 150 osób z całej Polski uczestniczyło w dniach 15-17 lutego br. w spotkaniu w Toruniu, by nie tylko wymienić się swoimi doświadczeniami i omówić czekające ich zadania, lecz także by formować swoje serca w świetle Bożego słowa i sakramentów
Kim jestem jako kobieta? Kim jestem jako mężczyzna? Jak mam stawać się kobiecą kobietą lub męskim mężczyzną? Jak mam realizować się w małżeństwie?
52-55
w poszukiwaniu odpowiedzi
56
poetycko i muzycznie w „Niedzieli"
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Ruszyły zapisy na doroczną VII Pieszą Diecezjalną Pielgrzymkę z Bielska-Białej do Łagiewnik, która w tym roku potrwa od 30 kwietnia do 3 maja. Towarzyszyć jej będzie hasło: „Ona da ci moc”.
Dwóch kapłanów zostało uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności przyznawanym osobom sprzeciwiającym się dyktaturze komunistycznej w PRL w latach 1956-1989.
Prace konserwatorskie nad obrazem Matki Boskiej Kończyckiej, znajdującym się w kościele Narodzenia NMP w Kończycach Małych, dobiegły końca.
Niedziela częstochowska
Maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę, by zawierzyć się Matce Bożej przed bardzo ważnymi wyborami życiowymi.
Jesteśmy dziś świadkami bardzo silnego ataku na tradycyjną moralność, zwłaszcza tę w wydaniu chrześcijańskim. Mamy kryzys powołań – jest to, niestety, owoc uderzenia w mentalność naszych rodzin, także dzieci i młodzieży.
Zjazd Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas organizowany przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie się 5 marca w godz. 10-13 w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.
Niedziela podlaska
W Toruniu w dniach 15-18 lutego br. odbyła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych oraz Zebranie Krajowej Rady.
Zapusty, mięsopust to inaczej karnawał, czyli okres od uroczystości Trzech Króli do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Był to czas zabaw, tańców, widowisk, wielkiego ucztowania
Z ks. prał. Romanem Wodyńskim – majorem, kapelanem Związku Żołnierzy AK, bratem zamordowanego oficera Antoniego Wodyńskiego pseudonim „Odyniec” – rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Siłę do działania daje im wspólna modlitwa. Raz w miesiącu Stowarzyszenie organizuje adorację Najświętszego Sakramentu.
Obchody 77. rocznicy przemianowania ZWZ na AK rozpoczęła 10 lutego br. Msza św. w intencji Ojczyzny i walczących o nią żołnierzy sprawowana w bazylice kieleckiej
Szansą powrotu „ze ślepych uliczek” nazywa Wielki Post ks. prał. Tomasz Rusiecki, a wikariusz generalny ks. prał. Dariusz Gącik przypomina, że przez 40 dni zmierzamy drogą prowadzącą ku tej jednej wyjątkowej nocy – Nocy Paschalnej.
Niedziela małopolska
Po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zorganizowało konkurs na prace magisterskie i licencjackie dotyczące problematyki pro-life.
17 lutego na Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Uszwi świętowano 90. urodziny ks. kan. Jerzego Rudnika – emerytowanego proboszcza parafii
Myślę, że biskup Jan Pietraszko był jak pole magnetyczne, oddziaływał na nas swoją osobowością – mówi „Niedzieli” ks. inf. Władysław Gasidło o swoim proboszczu w parafii św. Anny w Krakowie, od grudnia 2018 r. czcigodnym słudze Bożym.
Niedziela lubelska
Szczególny czas łaski od Pana przeżyła parafia pw. św. Jana Vianneya w Polichnie, w której ewangelizatorzy projektu „Źródło” przeprowadzili rekolekcje przygotowujące do przyjęcia kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.
Lublin pożegnał Władysława Stefana Grzyba, człowieka legendę, miejskiego krzykacza i oddanego społecznika.
Projekt resocjalizacji młodych skazanych zrodził się w Lublinie w 2012 r. i jest odpowiedzią na problemy z powrotem do społeczeństwa byłych skazanych.
Niedziela legnicka
Zbliża się okres Wielkiego Postu, który pozwala zatrzymać się człowiekowi i spojrzeć na swoje życie w przestrzeni krzyża Zbawiciela.
W dniu 7 marca 2017 r. nad ranem zmarł pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Jego życiowa pielgrzymka zakończyła się po długiej chorobie, w okresie, gdy już od 12 lat przebywał na emeryturze.
Mundur śp. ks. Krzysztofa Bojko trafił do Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie
Niedziela łódzka
Już osiemnaście lat parafialny odział Akcji Katolickiej z parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu zajmuje się organizacją czasu wolnego – zimą i latem – dla dzieci i młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży to jedno z doświadczeń, które pozostawia niezatarty ślad na bardzo długi czas.
Z Magdaleną Lesiak, dyrektorem Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, pierwszej i najdłużej działającej katolickiej placówki adopcyjnej w Polsce, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
Można próbować Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych opisać w wielu słowach, ale tylko jego przeżycie jest w stanie oddać jego ducha.
We wspólnocie mniszek benedyktynek w Przemyślu w niedzielę 10 lutego profesję wieczystą złożyła s. Estera Danelska OSB pochodząca z diecezji łowickiej.
Jak funkcjonuje Centrum Medyczno-Charytatywnego im. św. Józefa w Przemyślu.
Niedziela rzeszowska
Staropolski polemista Grzegorz Żarnowita twierdził, że lepiej cały rok żyć skromnie i trzeźwo, niż szaleć w zapusty, a potem „nieochotnie a obłudnie” pościć przez czterdzieści dni.
Na przełomie 2018 i 2019 r. w domu Fundacji Troska w Kozłówku został zrealizowany projekt „Warsztaty integracyjno-profilaktyczne dla młodzieży z Podkarpacia” dla 50 uczniów.
Światowy Dzień Chorego ma swoją tradycję w parafii Dobrego Pasterza w Nowej Wsi. Od wielu lat jest to czas wspólnej modlitwy, zawierzenia, a także radosnego spotkania
Niedziela sandomierska
Zakończył się dwutygodniowy wypoczynek feryjny dla uczniów ze szkół w województwach podkarpackim i lubelskim.
Stosunkowo od niedawna na terenie naszej diecezji zagościło Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
W ogólnopolskim szkoleniu dla małżeństw, które odbyło się w dniach 15-20 lutego w Krościenku nad Dunajcem, wzięło udział cztery rodziny z naszej diecezji.
Niedziela sosnowiecka
Karnawał 2019 jest wyjątkowo długi. Intensywne zabawy, zimowe bale, pochody oraz wiele innych imprez karnawałowych rozpoczęło się wraz z nadejściem Nowego Roku.
Od 10 lat kolejni burmistrzowie gminy Olkusz przyznają cenioną w regionie nagrodę Cordis Nobilis – Szlachetne Serca.
Od pierwszej niedzieli Adwentu 2015 r. we wszystkich kościołach naszej diecezji na zakończenie Mszy św. odmawiana jest modlitwa błagalna do św. Michała Archanioła ułożona przez papieża Leona XIII.
Niedziela świdnicka
Przy pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze w Wałbrzychu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wywózek naszych rodaków na odległe tereny Syberii.
Od ponad roku, dają siebie zauważyć w mediach i różnego rodzaju portalach katolickich tzw. Wojownicy Maryi. Tymi wojownikami są mężczyźni, którzy niekiedy potrafią zrobić wielki, modlitewny raban na ulicach wielkich miast naszej Ojczyzny.
Odwieczne Boże Słowo, wschodząc w przestrzeń oraz czas, przyjęło ludzką tożsamość i ludzkie oblicze, odpowiadając w ten sposób na tęsknotę człowieka wyrażoną tak jasno przez Hioba u kresu jego dramatycznych poszukiwań: „Dotąd Cię znałem ze słyszenia, teraz ujrzało Cię moje oko” (42,5).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z ks. Dominikiem Chmielewskim, mówiącym o sobie, że „jest wielkim grzesznikiem, który uwierzył, że jest kochany przez Boga”, rozmawia Monika Mazanek-Wilczyńska.
10 lutego 2019 r. świętowaliśmy w Dębnie po raz czwarty Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych.
14 stycznia 2019 r. wraz z grupą młodzieży archidiecezji szczecińskokamieńskiej, ks. Mariuszem Wencławkiem SDB, ks. Marcinem Szczodrym i s. Bożeną Salij FMA wyruszyliśmy w podróż na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.
Niedziela toruńska
Z Anną Maćkowską z redakcji Zdrapki Wielkopostnej rozmawia Szymon Gajewski.
Czy da się zbudować szczęśliwe małżeństwo? Co to znaczy kochać współmałżonka? Skąd brać siły do budowania od nowa? – na te pytania mogli odpowiedzieć sobie słuchacze licznie zgromadzeni na konferencji „Szczęście w małżeństwie”.
Tam, gdzie w domach są dzieci, jest prawdziwe życie. Nowe życie pomnaża życie żyjących dłużej. Im więcej dzieci, tym bogatsze jest życie.
Niedziela warszawska
Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych będzie smutniejsze w tym roku. Na ulicach Warszawy bohaterowie antykomunistycznego podziemia przegrali bowiem walkę z komunistami.
Aby naprawdę spotkać się ze sobą i z Bogiem, trzeba najpierw słuchać – radzą Irena i Jerzy Grzybowscy wyróżnieni przez papieża Franciszka medalami „Pro Ecclesia et Pontifice”.
Prezydent Warszawy 18 lutego w obecności przedstawicieli organizacji reprezentujących m.in. społeczności homoseksualne podpisał „Kartę LGBT+”. Jak wynika z analizy Instytutu Ordo Iuris, zawarte w niej postulaty budzą poważne wątpliwości prawne.
Niedziela wrocławska
Odkąd Jan Paweł II 22 lata temu odwiedził nasze miasto, Ostrów Tumski zaczął być nazywany Małym Watykanem. Właśnie na Ostrowie zagości wystawa zawierająca 34 repliki fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej.
Sakramentu bierzmowania na ogół udziela się dorastającej młodzieży, która może już samodzielnie opowiedzieć się za Chrystusem i Kościołem.
Sportowa hala, zajęte miejsca na widowni i płycie, dwa tysiące osób. Tak wyglądały rekolekcje dla młodzieży ,,Na Słowo” w Hali „Orbita”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Czas karnawału dobiega końca. Poprzez obchody Środy Popielcowej wejdziemy w czas Wielkiego Postu.
Horyniec trzema sanatoriami stoi, a jego wody lecznicze i borowina znane są w kraju i za granicą. Horyniec ma także bogate tradycje teatralne.
Dokładnie za sto dni będziemy obchodzić 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zamościu z 12 czerwca 1999 r. Ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, biskup senior Jan Śrutwa wspomina to wydarzenie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W dniach 22 i 23 lutego br. w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się Paradyskie Dni Duszpasterskie.
Z ks. Robertem Patro rozmawia Katarzyna Krawcewicz.
Mało czasu zostało do rozpoczęcia peregrynacji obrazu św. Józefa z Kalisza, zobaczmy zatem, co będzie się działo w naszej diecezji od marca do końca maja.