Renowacja
Stare instrumenty muzyczne są... jak nowe!
Dobiegła końca trwająca kilka lat renowacja zabytkowych instrumentów muzycznych ze zbiorów jasnogórskich. Ostatnia partia instrumentów powróciła po konserwacji na stałą wystawę w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze. Odnowione instrumenty przywieźli konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu: Piotr Cieślak, kierownik pracowni, i Mirosław Baran, konserwator. Konserwacji zostały poddane: 2 cytry, mandolina, 5 skrzypiec i ludowy instrument kaukaski, a także kręgliki, czyli części do instrumentów dętych. Zarówno cytry, jak i ludowy instrument kaukaski są darami wotywnymi dla Jasnej Góry. Cała kolekcja jasnogórska liczy ok. 200 instrumentów.
Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
Trzeźwość i abstynencja muszą stać się modne
Z udziałem ok. tysiąca osób odbyła się na Jasnej Górze Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Czterodniowe spotkanie zakończyło się 25 lutego br. Zgromadziło osoby odpowiedzialne za działanie ruchu z Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji, z Czech, Niemiec i Białorusi. Szczególną grupę stanowili przedstawiciele ruchu z Chin. Obecny był delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Jak co roku kongregacja jest okazją do przybliżenia hasła nowego roku formacyjnego – w tym roku są to słowa: „Wolni i wyzwalający”, nawiązujące do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – wyjaśnił ks. Adam Polak, moderator diecezjalny archidiecezji częstochowskiej. – Krucjata została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w odpowiedzi na apel papieża Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu, aby „przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.
W związku z jubileuszem 40. rocznicy powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka moderator generalny Ruchu ks. Marek Sędek powiedział: – Krucjata cały czas ma na celu zachęcanie do niesienia wolności przez świadectwo abstynencji od alkoholu, powstrzymywanie się od różnych używek, od tego wszystkiego, co zniewala człowieka. Słowa Jana Pawła II stały się mottem dla Krucjaty – „co sprzeciwia się ludzkiej godności, co może aż zagrażać ludzkiej egzystencji”.
Tegoroczna kongregacja wpisała się w obchody jubileuszu proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która dla milionów Polaków stała się wielką szkołą wolności. Krucjata jest programem o charakterze religijnym i moralnym. Skupia ludzi nastawionych na walkę ze społecznym zagrożeniem alkoholizmu. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podziękował za dzieło krucjaty, bez którego – jego zdaniem – trudno sobie wyobrazić współczesną Polskę i Kościół. – Trzeźwość i abstynencja muszą naprawdę stać się modne, Polacy muszą naprawdę nauczyć się postawy: Dziękuję, nie piję, bo kocham. Nie chcemy być społeczeństwem ludzi zniewolonych, nie pozwólmy w Polsce promować alkokultury. Nie chcemy być „alkonarodem” – zachęcał.
8 marca na Jasnej Górze:
XII Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast
Tegorocznym tematem Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast będzie: „Wychowanie do wartości”.
Program:
Reklama
Godz. 18.30 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, z zawierzeniem Maryi Królowej Polski kobiet różnych stanów i zawodów.
Ok. 19.30 – okolicznościowe spotkanie w kaplicy Różańcowej.
Godz. 21 – Apel Jasnogórski.
Gośćmi będą: pisarka Małgorzata Nawrocka oraz europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Organizatorzy: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Częstochowie oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.