Reklama
edytorial
Czy Europa będzie wspólnotą ducha, przyjazną ludziom i narodom, czy zimną korporacją, z bankami, marketami i biurami? Od odpowiedzi na to pytanie zależy los sztafety pokoleń podążających ku przyszłości. Ale jakiej przyszłości? – to kolejne pytanie.
W ostatnim czasie byliśmy świadkami przedziwnych wieców i protestów. Chodzi o sytuację związaną z przyniesieniem do IPN-u przez wdowę po gen. Czesławie Kiszczaku materiałów zaadresowanych, przed czasem, do Archiwum Akt Nowych, a związanych z działalnością byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy i innych osób.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
dookoła Polski
6
w Kościele prześladowanym
Abp Stanisław Gądecki powrócił z kilkudniowej wizyty duszpasterskiej w Syrii. Na własne oczy widział skutki walk, bombardowań i zamachów terrorystycznych.
9
temat numeru: korzenie Europy
Włoch Alcide De Gasperi i Francuz Robert Schuman należą do grona najwybitniejszych budowniczych zjednoczonej Europy. Obaj są w drodze na ołtarze. Architektem jedności był też powojenny kanclerz Niemiec Konrad Adenauer
Feminizm, od lat obecny w unijnych strukturach, nie jest już jedynie wywołującą uśmiech politowania ciekawostką.
10-12
14-15
ewangelizacja Słowacji
Świadectwo o. Tomáša Lesňáka, franciszkanina
16-17
w sanktuarium Scala Santa na Lateranie
W Scala Santa – sanktuarium Świętych Schodów na Lateranie w Rzymie pielgrzymi i zwiedzający mogą podziwiać dzieło polskiego artysty rzeźbiarza Oskara Tomasza Sosnowskiego
18-19
na szlakach ŚDM z Janem Pawłem II
To było moje pierwsze spotkanie z Papieżem z Polski poza Polską. I pierwsze doświadczenie dziennikarskie na trasie Światowych Dni Młodzieży. W sierpniu 1993 r. Jan Paweł II poleciał do Denver w USA
20-21
26-27
28-29
lamentacje na Wielki Post 2016
Żalą się ludzie nad sobą. Rozważają swoje błędy. Upadają i podnoszą się z upadków. Boleść człowieczeństwa w drodze. Łzy obmyją, żal ukoi duszę. Wielki Post to czas na lament duszy, czas oczyszczenia, odwrócenia się od zła
30
wiara i życie
Dnia 8 grudnia 2015 r. rozpoczął się ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka w bulli „Misericordiae vultus” Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, jako czas pełen łaski dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym. To szczególny czas łaski, który daje wiernym możliwość pogłębienia wiary oraz zaangażowania się na nowo w życie Kościoła przez osobiste świadectwo chrześcijańskie.
Według Patricii i Ronalda Potterów, amerykańskich psychoterapeutów, wstyd to przeświadczenie o własnej ułomności jako istoty ludzkiej. Uczucie wstydu często połączone jest z lękiem przed utratą dobrej opinii. Nierzadko źródłem poczucia wstydu są zachowania niemoralne
31
liturgia tygodnia
Przypowieść o synu marnotrawnym należy do najbardziej znanych słów Jezusa. Właściwie jest to przypowieść o ojcu, który okazuje bezgraniczne miłosierdzie swemu młodszemu synowi, a starszego uczy, że nie można poprzestawać na sprawiedliwości.
32-33
poradnik duszpasterski
Przez dwanaście lat byłem kapelanem w szpitalu. To był czas błogosławiony w tym sensie, że szpital, a konkretnie obcowanie z chorymi wiele mnie nauczyło.
34
felieton
Przekazanie przez panią Kiszczakową – w formie autodonosu – dokumentów państwowych, które znajdowały się od ponad 20 lat w niepowołanych rękach, wywołało dyskusję głównie o TW „Bolku” i jego problemach z własnym życiorysem. To zrozumiałe, bo postać Lecha Wałęsy znajduje się już w tej chwili we wszystkich encyklopediach i słownikach.
35
36-37
fakty • opinie
O rządzie PiS już dziś należy powiedzieć, że przez pierwsze 100 dni zrobił znacznie więcej niż poprzednia koalicja rządowa przez całe 8 lat.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Przewodniczący PE – socjalista Martin Schulz odmówił wydzielenia jednego pomieszczenia na kaplicę dla chrześcijan.
42-43
felietony
43
46
46
Fundacja „Solidarna Wieś" • nagroda
Franciszkanin o. Stanisław Jaromi OFMConv został laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego, przyznawanej przez Fundację „Solidarna Wieś”
47
Niedziela Młodych
Wielkopostne przygotowania prowadzą tym razem w sferę najbardziej delikatną – zranień w sferze seksualności. Przeczytaj...Wielkopostne przygotowania prowadzą tym razem w sferę najbardziej delikatną – zranień w sferze seksualności. Przeczytaj...
Z Darkiem „Maleo” Malejonkiem, muzykiem, ambasadorem ŚDM, rozmawia ks. Roman Sikoń
20 lutego po raz trzeci w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyły się rekolekcje „Dla nas i całego świata”, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży.
Wolontariusze bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy przygotowują kartki świąteczne, które będą rozprowadzane jako cegiełka na potrzeby wolontariuszy ŚDM.
50-53
kultura
Odkąd w 1981 r. miało dojść do objawień Matki Bożej, Medjugorie stało się jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Europie i ośrodkiem odnowy życia religijnego; co roku przybywa tam ok. 2 mln ludzi.
Arkadio (Arkadiusz Zbozień), rocznik ‘90, ambasador ŚDM 2016, sporo już w życiu nabroił (opary alkoholu, potem narkotyki i kradzieże), ale i zrobił dobrego, łącznie z zawróceniem z dna i nawróceniem.
Film „Pokój” w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona rozpoczyna się w odciętym od świata zewnętrznego pomieszczeniu, gdzie matka i jej syn są więzieni przez samotnego maniaka
54
różne
55
kino • film
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Na 4. niedzielę Wielkiego Postu liturgia przewiduje odczytanie przypowieści o synu marnotrawnym. Wszyscy znamy opowieść o losie młodszego syna urzeczonego wizją niezależności od ojcowskiej władzy.
Możecie czuć się uprzywilejowani, ponieważ te relikwie są po raz drugi na ziemi polskiej dzięki inspiracji ks. Jarosława Cieleckiego – mówił do wiernych ks. Paolo Cecere z Włoch, który w lutym gościł w trzech parafiach naszej diecezji
Dwie wystawy można było oglądać do końca lutego w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Pierwsza pt. „Z duchem czasów – obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski” była poświęcona jubileuszowi Chrztu Polski.
– Modlitwa jest fundamentem dzieła obrony życia człowieka od poczęcia po naturalny kres i gdyby nie ta modlitwa wielu z nas na pewno by nie było – mówił w bielsko-żywieckiej kurii dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka
Niedziela częstochowska
Zbliża się dzień 90-lecia Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – 4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy jego numer.
Podczas dorocznej Mszy św. na Jasnej Górze 19 lutego br. członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich złożyli Akt zawierzenia, w którym oddali Matce Bożej siebie, swoją pracę, rodziny oraz chorych, którym służą
W parafii pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie w dniach 15-20 lutego br. zorganizowano zimowisko dla dzieci, które pozostały w domu podczas ferii.
Niedziela podlaska
Ciągle się czymś zamartwiamy – często ma to odzwierciedlenie w naszej trudnej codzienności, a często po prostu dlatego, że tak jest skonstruowana ludzka natura.
Czas ferii zimowych to czas odpoczynku od nauki i domowych obowiązków, ale czy jest to także czas lenistwa? Nie w przypadku obozów organizowanych przez KSM Diecezji Drohiczyńskiej
Ubywa na świecie optymistów. Zagrożeń i nieszczęść faktycznie w naszych czasach jest coraz więcej. Czy chrześcijanin może patrzeć z nadzieją w przyszłość?
Niedziela kielecka
Nie była to łatwa Droga Krzyżowa, można powiedzieć – że była bardzo trudna. I ze względu na pogodę, i porę, i trudy zmagania się z nałogiem alkoholowym, które odżywały przy każdej terenowej stacji męki Jezusa
Kiedyś miejscowość Posłowice była typowo rolnicza, ludzie utrzymywali się głównie z pracy w gospodarstwach. Nic dziwnego że wybudowana na początku XX wieku świątynia zyskała najsłynniejszego patrona rolników – św. Izydora.
Czy jest potrzebne? Bez wątpienia, w myśl mądrego powiedzenia: wszyscy jesteśmy pacjentami hospicjum.
Niedziela małopolska
Jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. Wiele osób zdążyło już skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wielu wysłuchało rekolekcji.
– Misjonarzy miłosierdzia ustanowionych dla całego świata jest 1140, w samej Polsce 76, zaś w diecezji krakowskiej pod względem ilości jest chyba rekord światowy, w wykazie naliczyłem ich 17 – mówi jeden z nich, ks. Franciszek Ślusarczyk.
Pod koniec lutego w Akademii Ignatianum w Krakowie ruszył pierwszy projekt Ignacjańskiego Centrum Wolontariatu, czyli Kampania Dobra, która odbywa się pod hasłem „Zorientuj się na dobro”.
Niedziela lubelska
Temat finansów Kościoła i w Kościele nie ma ostatnio dobrej passy. Nie tylko w mediach. Również w codziennych rozmowach pojawiają się głosy, jakoby Kościół nie realizował papieskiego wezwania do bycia „Kościołem ubogim”
Budowa ośrodka Caritas w Krasnymstawie rozpoczęła się w 2008 r., jednak po 3 latach prace zostały wstrzymane ze względu na brak środków finansowych.
Z Jadwigą Ożóg, dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Lublinie, rozmawia Anna Gliwa
Niedziela legnicka
W okresie Wielkiego Postu mamy okazję częściej uczestniczyć w nabożeństwach związanych z rozważaniem Męki Pańskiej. Jednym z nich jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej
Ksiądz Biskup nie spotyka się z tym gronem po raz pierwszy. Te kerygmatyczne rozważania stanowią cykl, więc najpierw jest wprowadzenie polegające na przypomnieniu poprzednio analizowanych treści: Po co Pan Bóg stworzył człowieka?
Niedziela łódzka
Ponad 1000 dzieci uczestniczyło w pierwszym w Polsce Forum dla dzieci, zorganizowanym przez Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym łódzkich jezuitów.
Przypatrując się różnym miejscom, leżącym na terenie dzisiejszej archidiecezji łódzkiej, wydobywamy z dziejów chrześcijaństwa w Polsce nie tylko historie budowli, zabytków, ale przede wszystkim modlącego się ludu.
Zabytkowy drewniany kościółek. Ustawiony przy jednej z głównych arterii miasta. W starym parku, wśród drzew. Parafia powstała w 1932 r.
Niedziela przemyska
W naszych papierowych rekolekcjach chciałbym dzisiaj zaprowadzić Państwa do Soaru.
Uczniowie i znajomi nazywali ją „instytucją dobroczynną”, do której każdy miał wolny wstęp. Ukochała Boga całym sercem, bliźnich darzyła służebną miłością. Dziś prof. Anna Jenke jest kandydatką na ołtarze
Antyfony dzisiejszej liturgii Mszy św. wzywają nas do radości: „Raduj się, Jerozolimo (…) cieszcie się wy, którzy byliście smutni”.
Niedziela rzeszowska
„Bóg-Honor-Ojczyzna: Kościół i Państwo – wspólna troska czy sojusz ołtarza z tronem?” – nad tym zagadnieniem zastanawiali się prelegenci i uczestnicy kolejnej już sesji naukowej, zorganizowanej w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W niedzielę 21 lutego w rzeszowskiej katedrze miały miejsce uroczystości z okazji 35. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich
W okresie Wielkiego Postu szczególną uwagę wiernych zwracają wizerunki Pana Jezusa Bolesnego.
Niedziela sandomierska
A działania i formację czas podejmować. Specyfiką naszej diecezji są ferie trwające z przerwą prawie półtora miesiąca. Ale mimo takiej rozpiętości czasowej, wszystko co dobre szybko się kończy.
Temat z pozoru wydawał się łatwy, ale wymagał dużego trudu, by udało się pozyskać nieco informacji. Chciałem też spojrzeć na kobiety okiem mężczyzn, którzy identyfikują się z Kościołem oraz takich, którzy we wspólnocie Kościoła się formują.
W jednej z piosenek śpiewamy: „Kościół żywy i prawdziwy, to jest serc wspólnota”. Taką wspólnotę w sandomierskim ośrodku rekolekcyjnym „Quo vadis” w dniach 12-28 lutego tworzyły rodziny zrzeszone w Domowym Kościele, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.
Niedziela sosnowiecka
Był sobie pewnego razu jeden przecinek, który bardzo się denerwował tym, że wszyscy go lekceważą. Bo jakie znaczenie ma przecinek?
Choć ferie już się skończyły, to pozostały wspomnienia. Jednak, czy tylko one? Na pewno dla 90 uczestników oazowych rekolekcji w Bukowinie Tatrzańskiej nie tylko.
Trwający Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia kieruje naszą uwagę na szczególną miłość Boga do człowieka. Wymaga ona ufności wobec Niego i bliźnich. W kulcie Miłosierdzia Bożego wyjątkową rolę odgrywa obraz Jezusa Miłosiernego...
Niedziela świdnicka
Trwamy w okresie Wielkiego Postu. Dzisiejszy dzień daje nam historię o synu marnotrawnym. Jakże często życie ukazuje nam marnotrawne córki, synów, ojców, marnotrawne matki, marnotrawne rodziny, urzędy, marnotrawnych fachowców itp.
Z ks. Pawłem Pleśnierowiczem, wikariuszem parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, diecezjalnym duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi rozmawia ks. Sławomir Marek.
Zdarza się, że ktoś nie potrafi sobie radzić w życiu, przeżywa rozterki, problemy życiowe, nie potrafi wprowadzać wskazań Chrystusa w codzienne życie.
Trwają przygotowania do corocznej Mszy św. na stadionie w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień, odprawianej w rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Niedziela „Laetare” wzywa nas, wierzących, do radości. Jest ona uznawana jako dzień wyjątkowy w okresie Wielkiego Postu.
20 lutego po raz pierwszy w historii parafii św. Ottona w Szczecinie bp prof. Henryk Wejman udzielił święceń kapłańskich diakonowi Pawłowi Jakubowi Michniewiczowi.
W czwartek 18 lutego br. w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza po raz drugi zostały wręczone nagrody „Świadek Historii”.
Jak Pan Bóg zapatruje się na kobiety? Dużo dowiemy się na ten temat, analizując postawę Jezusa Chrystusa, który jest „obrazem Boga niewidzialnego” i doskonale odzwierciedla Ducha Świętego (Kol 1,15).
Rozmowa z Anetą Dobropolską, przewodniczącą Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dębnie, doradczynią w Poradni Rodzinnej przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie.
Niedziela toruńska
Rodzi się człowiek. Zostaje ochrzczony, rośnie na pociechę rodzicom, idzie do szkoły. Staje przed dylematem wyboru drogi życiowej, a gdy wybierze, zaczyna nią podążać. Czasem jest z górki, a czasem mocno pod górkę; czasem świadczy dobro, a czasem obciąża sumienie brakiem tego dobra.
W świecie bez miłosierdzia, tam, gdzie zgotowano ludziom piekło na ziemi, on pozostał wierny. Nie siedział bezczynnie, lecz niósł miłość tam, gdzie jej nie było. Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, heroiczny świadek miłości, wiedział, co to znaczy być naprawdę kapłanem.
Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Watykanu dwóch wielkich spowiedników w ich doczesnym obrazie – relikwiach – św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia. Obaj zakonnicy byli pokornymi sługami konfesjonału.
Chrzest Polski w 966 r. na zawsze ustanowił tożsamość naszej ojczyzny, nadając jej wymiar europejski. Duch Chrystusa przeniknął w pogańskie plemię Polan, przemieniając ich kulturę i politykę.
Niedziela warszawska
Przykro mi się zrobiło, kiedy w archiwum IPN badałam dokumenty z osławionej szafy Kiszczaka i natrafiłam na listy artystów scen polskich, którzy dziękowali generałowi za prowadzoną działalność i przyjętą linię polityczną.
Na szlaku kościołów stacyjnych przybywa wielkopostnych pątników. Jaki jest cel tej codziennej pielgrzymki?
Podczas Światowych Dni Młodzieży ponad 50 tys. osób z różnych kontynentów będzie gościć w Warszawie. Z myślą o nich przygotowany jest bogaty program Tygodnia w Diecezjach, do którego potrzebni są wolontariusze.
„Roja” miało nie być, tak jak nie ma jego grobu. Władze PRL sporo zrobiły, żeby o jednym z bardziej odważnych i nieugiętych dowódców powojennej partyzantki zapomniano.
Niedziela wrocławska
To nabożeństwo nigdy nie przestanie być aktualne, nigdy nie przestanie poruszać i zmieniać naszych serc. Głębokie przeżycie Drogi Krzyżowej przypomina nam o wielkiej miłości Boga, tak szalonej, że zaprowadziła Go aż na krzyż. Po przejściu Drogi Krzyżowej z Chrystusem chce się na tę miłość odpowiedzieć.
Wrocławska Caritas przygotowała na tegoroczny Wielki Post nowatorską kampanię, która zaprasza do odnalezienia w sobie… talentu miłosierdzia.
Z zewnątrz Duży Dom nie różni się wcale od innych budynków. Po wejściu na klatkę schodową nadal ma się wrażenie, że jest się w murach zwykłego bloku, których we Wrocławiu nie brakuje. Dopiero wejście na sam szczyt odsłania jego niezwykłość.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pismo Święte w wielu miejscach daje świadectwo o tym Bożym miłosnym zatroskaniu względem każdego człowieka.
Biały Domek to dom pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim, na terenie gminy Łabunie.
Zgodnie z tradycją, która kształtuje się od kilku miesięcy, 18 lutego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju odbyła się kolejna już katecheza czwartkowa pod hasłem: „Seks wymyślił Pan Bóg dla dobra człowieka i wszystko, co stworzył Bóg, było dobre – małżeństwo”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Czasy się zmieniają, zmieniają się również formy znanych od wieków nabożeństw. Wszystko po to, by dotrzeć z przekazem, ewangelizacją i Dobrą Nowiną do jak najszerszego/bardziej wymagającego grona odbiorców.
Lubuskie Wawrzyny 2015 powędrowały do Beaty Patrycji Klary, Edwarda Rymara i Michała Szczęcha. Zgłoszony przez redakcję „Aspektów” ks. Dariusz Gronowski otrzymał Srebrne Pióro za najlepszą książkę popularnonaukową – „Bp Wilhelm Pluta. Biografia”.
W tym numerze łamiemy stereotypy. Czas skończyć z powszechnym kiwaniem głową nad dzisiejszą młodzieżą. – Mamy świetną młodzież, tylko trzeba dać jej szansę – przekonuje Dominika Danielak z Centrum Wolontariatu Caritas.