Podczas Jubileuszu Miłosierdzia dla księży 20 lutego w krakowskiej bazylice Bożego Miłosierdzia jej kustosz dzielił się przeżyciami z watykańskiej uroczystości. Przyznał też, że w związku z rozesłaniem misjonarzy miłosierdzia pojawiło się wiele, czasem błędnych, informacji na ten temat: – Powiem tylko, że w dokumencie z Watykanu, który otrzymaliśmy podczas rozesłania, są ściśle i jasno określone kompetencje. Napisane jest tak: „Z woli Ojca Świętego daję ci to władzę do rozgrzeszenia wyłącznie następujących grzechów: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszanie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu i zdrada tajemnicy spowiedzi”. Cztery przypadki. Podkreślone i wytłuszczone słowo „wyłącznie” nie daje więc prawa do swobodniej interpretacji otrzymanych uprawnień – zaznaczył ks. Ślusarczyk.
Nadgodziny w konfesjonale
Dodał, że grzechy zarezerwowane Stolicy Apostolskiej zdarzają się rzadko, ale atmosfera ich eksponowania w związku z Jubileuszem Miłosierdzia może być cenną okazją, aby ukazać te kwestie w pełniejszy i bardziej ewangeliczny, a nie tylko ściśle prawny sposób. Zaprosił tym samym do uczestnictwa w jubileuszowym Kongresie Miłosierdzia, który obędzie się w Krakowie 7 kwietnia pod hasłem „Miłosierdzie w praktyce duszpasterskiej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– W tym roku czekają was zapewne nadgodziny, za które wam nie zapłacą. Ale Pan Bóg odwdzięczy się wam radością za te godziny spędzone w konfesjonale, kiedy będziecie miłosierni jak Ojciec – zapewnił papież Franciszek, spotykając się na początku Wielkiego Postu z kapłanami rzymskiej diecezji. Przypomniał, że wielu ludzi znajduje się dziś w naprawdę trudnej sytuacji: mają problemy w rodzinie, są bezrobotni, nie potrafią wyzwolić się z grzechu. Potrzebują nie chłosty, lecz czułości i tego, by opatrzyć ich rany, jak w szpitalu. A słowa kapłana potrafią zdziałać wiele dobrego, niekiedy czynią cuda.
To papieskie przesłanie przytoczył krakowski misjonarz miłosierdzia, wyznając, że wiele takich niezwykłych cudów dzieje się również w łagiewnickim sanktuarium. Podziękował też księżom za to, że przyprowadzają tu swoich parafian, pielgrzymują z nimi, adorują Najświętszy Sakrament czy posługują w konfesjonałach.
Więcej misjonarzy
Niedawno informowaliśmy o sześciu misjonarzach miłosierdzia z diecezji krakowskiej. Tymczasem okazuje się, że jest ich aż siedemnastu! Zaskoczenia, ale i radości z tego powodu nie kryje rzecznik krakowskiej kurii ks. Piotr Studnicki. W rozmowie z „Niedzielą” przyznaje, że kapłani wymieniani przez niego wcześniej, to kandydatury konsultowane z kard. Stanisławem Dziwiszem. Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji mogła dodatkowo sama wybierać księży do tej posługi czy też rozpatrywać ich osobiste zgłoszenia, potwierdzone zgodą bezpośrednich przełożonych zakonnych lub biskupa danej diecezji.
Z krakowskiej – misjonarzami miłosierdzia zostali: o. Ireneusz Byczkiewicz CSsR, ks. Krzysztof Czerwionka CR, o. Paweł Drobot CSsR, o. Wojciech Dariusz Frączyk OFM, o. Maciej Fryzowicz OFM, o. Adam Gęstwa OFMCap, o. Jacek Azariasz Hess OFM, ks. Kazimierz Kowalski, o. Fidelis Arkadiusz Maciołek OFM, o. Ryszard Modelski OFMCap, o. Michał Olszewski SCJ, o. Bolesław Robert Opaliński OFMBern, ks. Francesco Giorgio Pajak, o. Jonasz Podsiadło OFM, o. Roman Rusek OFMCap, ks. Franciszek Ślusarczyk i ks. Dariusz Talik. W diecezji tarnowskiej służy dwóch misjonarzy miłosierdzia: ks. Jan Bartoszek i o. Lucjusz Kazimierz Wilk OFM, a w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Przemysław Sawa.
Dyżury i rekolekcje
Warto wiedzieć, że misjonarze miłosierdzia są dostępni dla wiernych w czasie stałych dyżurów. Jak podaje nasza diecezjalna strona (diecezja.pl), ks. Franciszek Ślusarczyk spowiada w każdy wtorek, w godz. 8-10, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie (konfesjonał nr 7). O. Krzysztof Czerwionka CR dyżuruje w czwartki w godz. 19-20 w Centrum Galilea (Stryszawa 589), natomiast duszpasterz akademicki ks. Dariusz Talik jest dostępny w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 18-19.15 w kolegiacie św. Anny w Krakowie. O. Michał Olszewski SCJ o swoich dyżurach informuje na blogu: slowopana.com. Ponadto sercanin będzie w najbliższym czasie prowadził otwarte rekolekcje wielkopostne 6-9 marca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie oraz 13-16 marca w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.