Reklama
edytorial
Wielkie rzeczy działy się ostatnio w Polsce: 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze, gdzie biskupi na nowo zawierzyli Naród Matce Bożej, i 8 maja 2016 r. w Krakowie na Skałce, dokąd w procesji z Wawelu dotarli w relikwiach święci z krakowskich ołtarzy, których losami historia Polski jest pisana.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
dookoła Polski
6
z Polski
7
z Jasnej Góry • Jasnogórskie dziękczynienie za Chrzest Polski
Tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była wielkim dziękczynieniem za Chrzest Polski w 1050. rocznicę tego wydarzenia oraz za Milenijny Akt Oddania, w jego 50. rocznicę
8-9
temat numeru: Zesłanie Ducha Świętego
Śmierć Jezusa rozproszyła uczniów, na nowo zgromadził ich Wieczernik, ale dopiero w dniu Pięćdziesiątnicy w ich życiu nastąpił przełom. Co tak naprawdę wtedy się wydarzyło i jakie ma to znaczenie dzisiaj?
Duch Święty nie tylko jest obecny w Kościele od samego początku, ale z perspektywy minionych wieków doskonale widać też Jego działania. Zaledwie kilkanaście lat po Wniebowstąpieniu Kościół jerozolimski musiał wsłuchać się w głos Pocieszyciela
14-16
na szlakach ŚDM z Janem Pawłem II
Wydawało się, że w laickiej Francji, w której kościoły raczej świecą pustkami, trudno liczyć na miejscową młodzież. Rzeczywistość okazała się radykalnie inna
18-19
20-22
Zebranie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP
23
kapłan • 90. urodziny
Ks. Ludwik Nikodem każdą wolną chwilę swojego 90-letniego życia poświęca na rzeźbienie w drewnie. Poprzez swój talent uwielbia Boga i ewangelizuje
26-27
relacja • 500-lecie w Gidlach
Na pamiątkę wyorania figurki Matki Bożej co roku w pierwszą niedzielę maja w gidelskim sanktuarium odbywa się odpust połączony z obrzędem tzw. kąpiółki, czyli zanurzenia figurki w winie
28-29
przed 100. rocznicą objawień fatimskich
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Dzisiejsza sekwencja jest moim wołaniem o Ducha Świętego, sądzę, że i waszym, bo kto by nie chciał spełnienia takich obietnic!
32-33
poradnik duszpasterski
34
felieton
Przeglądam po raz ostatni przed oddaniem do druku spisaną przeze mnie „spowiedź” o. Jerzego Tomzińskiego, ukazującą historię ostatnich osiemdziesięciu lat Jasnej Góry widzianą oczami tego cudownego zakonnika.
35
rozmawiamy o Polsce
O kołach zamachowych rozwoju polskiej gospodarki i hamulcach stosowanych przez opozycję z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
fakty • opinie
38
z prasy zagranicznej
39
39
felietony
Tajemnicą poliszynela jest, że jedna z obecnych europosłanek grupy GUE/NGL Martina Anderson ma przeszłość terrorystyczną.
42-43
rodzina • poradnik
46
turystyka • planujemy wakacje
47
Niedziela Młodych
48-51
Niedziela Mlodych
51
Niedziela Młodych
51
54
Festiwal „Gaude Mater" 2016
56-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie trzeba być bacznym obserwatorem, by dostrzec gruzy coraz to nowych projektów budowanych przez współczesnych spadkobierców tych, którzy w biblijnym kraju Szinear wybudowali wieżę Babel.
W najbliższym czasie słowo „rodzina” wybrzmi ze wzmożoną siłą. A wszystko za sprawą szeregu inicjatyw mających na celu promocję wartości rodzinnych ściśle powiązanych z wartościami chrześcijańskimi.
Chcieli być jak Ojciec. Jak On miłosierni. Dlatego wybrali się w drogę. Albo, używając porównania bp. Romana Pindla – na bitwę. Walczyli idąc, śpiewając, modląc się i znosząc trudy na trasie z Hałcnowa do Łagiewnik.
Niedziela częstochowska
O nowym Akcie Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i o wyzwaniach wynikających z wiary Narodu z abp. Wacławem Depo rozmawia ks. Mariusz Frukacz.
Pragnienie, które sam Bóg zasiał w sercu człowieka, jest niezawodnym przewodnikiem na życiowej drodze. Odkrycie Jego planu i pójście za głosem Mistrza oznacza odnalezienie szczęścia, radości, miłości i pokoju tu, na ziemi, a potem na całą wieczność.
Są kapłani, o których można mówić dużo dobrego. Do takich księży archidiecezji częstochowskiej należy niewątpliwie śp. ks. inf. Józef Słomian.
Niedziela podlaska
W czwartek w tym tygodniu przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ujmując najprościej, dla księży jest ono zachętą, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych – by nieśli kapłanom duchowe wsparcie.
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus 29 kwietnia odwiedził Siemiatyckie Stowarzyszenie Abstynentów „Ignis”.
Z ks. Krzysztofem Mielnickim – dyrektorem Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie – rozmawia Maciej Koszewski.
Niedziela kielecka
Setki osób, w tym wielu młodych, zgromadziło się 22 kwietnia w Dyminach na uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni hitlerowskich – straconych w l. 1939-44 na ziemi kieleckiej.
W piątą niedzielę wielkanocną bp Jan Piotrowski konsekrował świątynię Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach Niewachlowie, którą opiekują się księża salezjanie.
Nie wiadomo dlaczego kościół w Książu Wielkim ma za patrona św. Wojciecha. „Panuje powszechne przekonanie, dowiedzione licznymi przykładami, że kościoły pod wezwaniem św. Wojciecha można uważać za jedne z najstarszych w Polsce (…).
Niedziela małopolska
Duchu Święty, potrzebujemy Ciebie! Nie tylko w czasie ewangelizacji, ale również, gdy przed nami ciężka rozmowa, egzamin, codzienne decyzje.
W maju mija 40 lat od wyjazdu na misje pierwszej osoby świeckiej z diecezji tarnowskiej. Tym ochotnikiem był Marian Jeż, który pomagał księżom tarnowskim w Kongu Brazzaville.
O Józefie Czapskim – polskim malarzu i pisarzu, świadku dramatycznych wydarzeń XX wieku – wie nadal mało osób. Ta sytuacja zapewne ulegnie zmianie. A to za sprawą nowego obiektu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie otwarto pawilon Józefa Czapskiego.
Niedziela lubelska
Pośród tekstów biblijnych, które są mi bliskie, szczególnie porusza mnie ten ukazujący Boga Ojca jako „tkacza” z czułością i pietyzmem pochylającego się nad powoływanym do istnienia człowiekiem.
W niedzielę 15 maja ulicami Lublina po raz kolejny przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku towarzyszyć mu będzie hasło: „Każde życie jest bezcenne”.
Jubileusz 150. rocznicy powstania jednej z najstarszych szkół w Polsce – Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów – zgromadził byłych i obecnych nauczycieli, pracowników i uczniów oraz przedstawicieli organów samorządowych.
Niedziela legnicka
„Święty Jan Paweł II – Papież Rodziny” – pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie obchodzili już po raz trzeci Dzień Papieski.
„Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki” – pod takim hasłem odbył się 23. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie. Na scenie Domu Kultury 2 maja wystąpiło 21 wykonawców w różnych kategoriach wiekowych, w sumie blisko 170 osób.
W dniach 22-23 kwietnia w Legnicy odbyło się spotkanie formacyjno-szkoleniowe doradców życia rodzinnego posługujących w diecezji legnickiej.
Niedziela łódzka
W Kościele obchodzimy właśnie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Wilno jest szczególnym miastem, gdzie miłosierdzie Boże jest czczone. To w Wilnie został namalowany, według wskazówek św. Faustyny, i znajduje się do dziś, pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego.
Ogólnopolskie Spotkanie Oratoriów Młodych w dniach od 29 kwietnia do 1 maja br. zgromadziło na wspólnej modlitwie, śpiewie, zabawie i refleksji kilkadziesiąt osób z większości polskich parafii prowadzonych przez księży filipinów.
Ceniony geograf, znawca i miłośnik Łodzi, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego – prof. zw. dr hab. Stanisław Liszewski zmarł 23 kwietnia br. Mszy św. dziękczynnej za życie Profesora w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko przewodniczył bp Marek Marczak.
Niedziela przemyska
Ten frazeologizm wymyślił ks. Józef Tischner. To sformułowanie ujawnia, że są ludzie, którzy wyzbyli się już zdolności własnego myślenia i ktoś za nich myśli. Okazuje się, że te słowa sprzed lat znajdują zastosowanie do o wiele większej liczby ludzi niż wówczas, kiedy zostały wypowiedziane.
W ostatni dzień kwietnia wyruszyła 9. pielgrzymka osób głuchoniemych do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Zwyczaj corocznych pielgrzymek zainicjował abp Adam Szal, który zawsze wytyczał szlak i prowadził grupę.
W Przemyślu powstaje Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania” im. św. Łazarza. Z tego też powodu po raz pierwszy w Przemyślu zorganizowano 17 kwietnia akcję „Przemyskie Pola Nadziei”, której celem jest utworzenie u nas takiej placówki.
Niedziela rzeszowska
Wedle pięknego podania, św. Łukasz Ewangelista rozpoczął malowanie wizerunków Panny Maryi. Od początku otaczane były one wielką czcią. Aby jeszcze bardziej je uhonorować, papieże i biskupi na prośbę wiernych zaczęli skronie Maryi i Dzieciątka ozdabiać szlachetnymi koronami.
Urodził się on 16 stycznia 1956 r. w Biskupicach Melsztyńskich (parafia Domosławice w diecezji tarnowskiej), w wiejskiej rodzinie Ignacego i Katarzyny z d. Groblicka. W środowisku rodzinnym kształtował swój charakter i religijność, a w szkole podstawowej w rodzinnej parafii – zdobył elementarne wykształcenie.
Z ks. Danielem Drozdem rozmawia Iwona Kosztyła.
Niedziela sandomierska
W sobotnie popołudnie 7 maja Zawichost stał się centrum diecezji. Delegacje z każdej parafii i ze wszystkich ruchów, grup oraz stowarzyszeń, dzieci, młodzież i dorośli w Godzinie Miłosierdzia stanęli nad brzegiem Wisły.
Już szesnasty raz Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu otworzyło swoje podwoje dla gości. 30 kwietnia do sandomierskiej uczelni przybyli autokarami i indywidualnie z całej diecezji młodzi i starsi, dołączyło do nich sporo turystów zwiedzających Sandomierz oraz przedstawiciele Przyjaciół Seminarium.
Człowiek zdaje się szuka w dzisiejszej przestrzeni, naszpikowanej rozmaitymi wydarzeniami, jakichś nowych wrażeń, jakiejś „przyprawy do życia”. A może jest to obiektywna potrzeba, naturalna konieczność, by życie nie stało się mdłe, żeby nie przemknęło obok nas.
Niedziela sosnowiecka
rzeżywany obecnie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jest czasem szczególnej łaski, danym nam, abyśmy szeroko otworzyli serca dla miłosiernej miłości Boga i stawali się dla siebie nawzajem bardziej miłosierni.
Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej każdego roku gromadzi rzesze pielgrzymów. Nie inaczej było w sobotę 30 kwietnia br.
Z Piotrem Kiełtyką – wielkim rycerzem Rady Sosnowieckiej nr 15249 – o działaniach Rycerzy Kolumba w naszej diecezji – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.
Niedziela świdnicka
Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch przewodniczył 7 maja w sanktuarium maryjnym w Bardzie uroczystościom inaugurującym nowennę przed obchodami 50. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej.
W ramach diecezjalnej peregrynacji figurki Matki Bożej Fatimskiej klasztor Chrystusa Króla Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi w Polanicy-Zdroju organizuje od maja do października tzw. Noce Fatimskie, które odbywają się w każdą sobotę poprzedzającą 13. dzień miesiąca.
Objawienie Pańskie mówi nam o roli Ducha Świętego w dziejach zbawienia. Już prorocy mówili o duchu, który będzie wylany na ziemię i który odnowi oblicze ziemi.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Duchu Święty, Boże, tchnij mnie swoim tchnieniem, abym myślał o tym, co jest święte. Prowadź mnie, Duchu Święty, abym czynił to, co jest święte. Umacniaj mnie, Duchu Święty, abym strzegł tego, co jest święte.
Św. Jan Paweł II podczas Jubileuszu Odkupienia zainicjował spotkania z młodzieżą. Przez następne lata odbywały się one z kolejnymi Następcami św. Piotra.
Siekierki nad Odrą w gminie Mieszkowice na południu województwa zachodniopomorskiego to miejsce szczególnej martyrologii polskiego żołnierza.
Niedziela toruńska
Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, śpiewamy przepiękną sekwencję: „Przybądź, Duchu Święty, spuść z niebiosów wzięty światła Twego strumień”.
Spoglądamy z wdzięcznością na Twój, Panie Jezu, odkupieńczy krzyż, spoglądamy na płonący paschał – znak nadziei, śpiewamy radosne Alleluja i zastanawiamy się, czy nasze serca są w stanie pojąć te wielkie tajemnice. Czy potrafimy odpowiedzieć na nie?
Na toruńskim Wydziale Teologicznym postanowiono połączyć „Fantastyczną Czwórkę” z „Parszywą 12”. W ten sposób, dzięki codziennie dodawanym kolejnym scenom, powstaje wyjątkowy scenariusz. Wyjątkowy, bo to scenariusz na dobre życie. W obsadzie może wystąpić każdy – jeśli tylko się odważy.
Niedziela warszawska
Choć sanktuarium św. Andrzeja Boboli ma charakter ogólnonarodowy, to jednak ciągle jest mało znane nawet wśród mieszkańców stolicy. Warto o tym pamiętać 16 maja, kiedy jest odpust patrona Polski.
Jedynie nieco ponad 300 osób z 1500 tych, którzy złożyli wnioski o potwierdzenie statusu działacza dawnej opozycji antykomunistycznej, może korzystać ze świadczeń pieniężnych. Dlaczego?
Bł. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, który na początku czerwca zostanie kanonizowany, był blisko związany z Warszawą.
Niedziela wrocławska
Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza – nowej chluby stolicy Dolnego Śląska – miało miejsce 3 maja br., w święto polskości i zadumy nad dążeniami Polaków do niepodległości i wolności.
W ostatni dzień kwietnia w Henrykowie odbyła się jubileuszowa X Archidiecezjalna Spartakiada Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar przechodni Metropolity Wrocławskiego.
W kilkunastu parafiach archidiecezji wrocławskiej 14 maja odbędą się czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego. To doskonała okazja, by doświadczyć żywego Kościoła i przekonać się, że Duch Święty naprawdę w nim działa! Spotkanie z Nim zmieniło życie wielu osób...
Niedziela zamojsko-lubaczowska
To co trzyma nasz katolicki Kościół w całości, to nie jest tylko wiedza o tym, kiedy podczas Mszy św. winniśmy siedzieć, stać lub klęczeć. Nas wiąże i łączy w całość wspólna wiara w Jezusa Chrystusa, który powstał z martwych i wstąpił do nieba, a dzisiaj od Boga Ojca posyła nam Ducha Świętego.
Szkoła Podstawowa w Józefowie 22 kwietnia po raz kolejny uczciła pamięć patrona szkoły Mieczysława Romanowskiego.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju w związku z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski, zorganizowało międzywojewódzki konkurs.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W tym majowym okresie nasz Kościół diecezjalny przeżywa bardzo ważne chwile. Święcenia kapłańskie przyjmują diakoni, a diakonat otrzymują klerycy z piątego roku naszego Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Doroczna pielgrzymka służby liturgicznej do Paradyża 7 maja zgromadziła prawie tysiąc osób – ministrantów, lektorów i ich rodziny, a także księży i przedstawicieli diecezjalnej diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
30 maja 1960 r. ok. 5 tys. mieszkańców Zielonej Góry wystąpiło przeciw milicji w obronie tamtejszego Domu Katolickiego, który ówczesne władze ludowe chciały zlikwidować i przekazać na inne cele.
Diakonat to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń (po nim jest jeszcze prezbiterat i episkopat).