Reklama
KOMISJA EUROPEJSKA ODRZUCIŁA PETYCJĘ „JEDEN Z NAS"
Z prof. Carlo Casinim rozmawia Włodzimierz Rędzioch
4
MÓWI ANTONIO GASPARI - SZEF AGENCJI ZENIT
Z pokorą, cierpliwością i miłosierdziem papież Franciszek pocieszał i umacniał Żydów, Palestyńczyków i prawosławnych, aby budowali pokój w Ziemi Świętej.
5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
Z JASNEJ GÓRY
W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W tym roku przypada ono 9 czerwca. Wprowadzenie tego święta do kalendarza liturgicznego ma swoje korzenie w zamyśle Prymasa Tysiąclecia..
Marsz dla Życia i Rodziny, który został zorganizowany w Częstochowie 1 czerwca br. rozpoczął się Mszą św. na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo.
8
Z POLSKI
9
KARD. PIETRO PAROLIN W POLSCE
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin wziął udział w uroczystej sesji upamiętniającej 25-lecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską, która 2 czerwca odbyła się w Warszawie.
13
DOKUMENT Z APARECIDY PO POLSKU
Z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia Małgorzata Cichoń
16-17
PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KARD. STANISŁAWA NAGYEGO SCJ
W testamencie napisał: „Liczę na głęboko przeżywaną zawsze tajemnicę Bożego Serca zespoloną z tajemnicą Jezusa Chrystusa Wcielonego Boga, które to tajemnice były głównym tematem mojego kapłańskiego i profesorskiego przepowiadania. Stanowiło ono wyraz mojego głębokiego przekonania i niezłomnej wiary”.
18-19
O. LEON DYCZEWSKI ODPOWIADA „GAZECIE WYBORCZEJ"
W sobotnio-niedzielnym numerze „Gazety Wyborczej” z 17/18 maja 2014 r. Dominika Wielowieyska oceniła trzy ważne pisma katolickie: „Gościa Niedzielnego”, „Przewodnik Katolicki” i „Niedzielę”, a przy okazji także diecezje, bo tak należy rozumieć tytuł jej artykułu: „Jaka diecezja, taka gazeta”.
22-23
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy wydawanie dodatku „Niedzieli” pt. „Różaniec za Ojczyznę”. Okazuje się, że został on przyjęty bardzo życzliwie. Wielu czytelników odezwało się natychmiast telefonicznie, listownie, mailowo, żeby wyrazić swoją radość i nadzieję z nim związaną.
Maryja w różnych okresach historii Kościoła i ludzkości podczas licznych objawień na całym świecie nieustannie prosi o codzienną modlitwę różańcową. Ta modlitwa, Jej szczególnie miła, dla nas jest niezwykle skuteczna.
Spotkanie modlitewne odbywa się przed obrazem z wizerunkiem Świętej Rodziny z Nazaretu lub Dzieciątka Jezus
25-28
ZAPOWIEDZI
W niedzielę 15 czerwca 2014 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie do grona członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie zostanie włączony abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Na temat inwestytury w Kielcach, podczas której w szeregi bożogrobców zostaną przyjęci nowi członkowie, z komandorem z gwiazdą Karolem Bolesławem Szlenkierem zwierzchnikiem w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie rozmawia Agnieszka Dziarmaga
29
30-31
WIARA I ŻYCIE
John Henry Newman to przede wszystkim świadek wiary. Wiary, która najpierw wdarła się w jego życie jak huragan i skłoniła do podjęcia próby odnowy Kościoła anglikańskiego, następnie do powrotu do Rzymu i wreszcie do twórczego zaangażowania się w życie Kościoła katolickiego w Anglii.
31
LITURGIA TYGODNIA
Z jednej strony niektórzy narzekają, że niewiele jest biblijnych przesłanek mówiących na temat Ducha Świętego. Z drugiej strony w tej samej Biblii możemy się spotkać z ogromnym bogactwem imion, za pomocą których prorocy zapowiadali Zesłanie
32-33
8 VI 2014 - UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
Z Zesłaniem Ducha Świętego kojarzy się często zieleń młodych gałązek. Byłoby jednak uproszczeniem wiązać ten fakt jedynie z wiosenną porą w kalendarzu. Duch Święty jest przecież Ożywicielem, a przymiot taki najlepiej oddaje metafora świeżych roślin.
34
FELIETONY
Jak poinformował w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski prof. Jan Szyszko, b. minister ochrony środowiska, a obecnie poseł PiS, zostało już złożonych u marszałek Sejmu RP ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów i polskiej ziemi.
Dnia 16 maja 2014 r. zmarł pisarz Marek Nowakowski. Największy prozaik spośród współcześnie żyjących. Autor bardzo popularny w Polsce. Bard Warszawy, starej Warszawy. Świata, który już niemal zaginął, warszawiaków od kilku pokoleń, rzemieślników, robotników, także ludzi marginesu.
35
38-39
FAKTY I OPINIE
W poprzednim numerze „Niedzieli” napisałem, że wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
Polska i świat były świadkami kontrowersji związanych z pochówkiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W piątek 30 maja 2014 r. wojskowy rytuał na cmentarzu Powązkowskim został poprzedzony odprawieniem Mszy św. w intencji zmarłego generała, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
40
FELIETONY
Trzy dni po wyborach do Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska utrąciła Europejską Inicjatywę Obywatelską (EIO) „Jeden z Nas”.
Statystyki, badania, pomiary, obserwacja pomagają zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Pan Niedziela był pod wrażeniem ostatnich danych, zawartych w raporcie o stanie religijności w Polsce, które w wielkim skrócie zostały przytoczone w ostatnim numerze tygodnika „Niedziela”
41
ROZMAWIAMY O ROSJI I UKRAINIE
O rosyjskiej mitologii, ukraińskich niejednoznacznościach i umiejętności zarządzania chaosem z prof. Wojciechem Materskim rozmawia Wiesława Lewandowska
42-43
44-45
GRAND PRIX FESTIWALU NIEPOKALANÓW 2014
Film pt. „Jak pokonać szatana” w reż. Michała Kondrata zdobył Grand Prix XXIX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014, który zakończył się 25 maja br.
46
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47
PREZENTACJE
48
Marzeniem karła jest rzucać cień giganta, a słabeusz chce stworzyć choć pozór siły… Stąd rzeczywistość zaczyna być tańcem cieni i grą pozorów, czyli nierzeczywistością.
49
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
51
52
RÓŻNE
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54
NIEDZIELA MŁODYCH
„Nie chodzę do kościoła, proszę księdza” słyszę często na katechezie czy podczas spotkań z młodymi katolikami. „Dlaczego nie chodzisz?” pytam i dostaję odpowiedź: „W kościele jest nudno. Gdyby na Mszy było jak w Stanach: gospel, śpiew, klaskanie, radość, to bym chodził”.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Odpowiedzi na to pytanie szukał w homilii podczas Mszy św. pomocniczy biskup diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger razem z kapłanami świętującymi w tym roku jubileusz 25-lecia swoich święceń kapłańskich.
Był 2 lipca 1886 r. Przed południem na stokach Kiczory pasł swoje bydło Wojciech Stefko, człowiek niezwykle pobożny i dotknięty nieszczęściem chorobą i ślepotą swej córki Marysi.
W Muzeum Sarkandrowskim 23 maja swoje prace rzeźby sakralne zaprezentował Jerzy Fober profesor Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie.
Niedziela częstochowska
W trwające od kwietnia II Dni Wiary na Ziemi Wieluńskiej, obchodzone pod hasłem „Totus Tuus Maryjo”, wpisało się kolejne modlitewne wydarzenie, mianowicie Żywy Różaniec.
...zmiłuj się nam nami! Słowa Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odmawiamy szczególnie w czerwcu, a także w pierwsze piątki miesiąca, są płynącym z głębi serca wołaniem do Boga Człowieka o zrozumienie w potrzebie i pomoc o miłosierdzie.
Niedziela podlaska
W liturgii Kościoła jest zwykle tak, jak obrazowo powiedziano o filmach klasyka kryminału: „Na początku trzęsienie ziemi, a później napięcie narasta”. Wydawać by się mogło, że tajemnica zmartwychwstania Chrystusa zamyka wszystko i nie ma potrzeby dodawać już czegokolwiek, tymczasem Pięćdziesiątnica sprawia cud Kościoła i tam dopiero Pascha Pana ma swoje praktyczne zastosowanie.
Po raz czwarty w Siemiatyczach odbyła się Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. W środę 14 maja niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego przeszli ulicami miasta w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.
24 maja w diecezji drohiczyńskiej odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Do wzięcia udziału w uroczystościach zostali zaproszeni księża z diecezji. Ci, którzy przybyli w tym dniu do Drohiczyna, mogli wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Dariusza Oko dotyczącego ideologii gender.
Niedziela kielecka
Diecezja kielecka ma nową świątynię pw. św. Jana Pawła II. Jest to pierwszy kościół w diecezji mający za patrona Papieża Polaka. Konsekracji świątyni, która odbyła się 18 maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły dokonał bp Kazimierz Ryczan.
Zielenice to dzisiaj sanktuarium lokalne, ale z historycznie ugruntowanym i niegdyś ogólnopolskim, powszechnym kultem. XVI-wieczny wizerunek Matki Bożej Zielenickiej z Dzieciątkiem uznano za cudowny w 1654 r.
Pątników z diecezji kieleckiej nie przestraszyły burze i nawałnice 850 osób przybyło 17 maja w pierwszej maryjnej pielgrzymce diecezjalnej do „Polskiej Jerozolimy”, czyli do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Maryja zawsze prowadzi do swego Syna, a św. Jan Paweł II szczególnie Jej zaufał mówi „Niedzieli” ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii.
Niedziela lubelska
W niedzielę 1 czerwca ulicami Lublina przeszedł Marsz Życia. Kilka tysięcy osób w barwnym pochodzie zamanifestowało radość życia i swoje poparcie dla tradycyjnej rodziny
Wielkim i długo oczekiwanym wydarzeniem, o randze wykraczającej poza społeczność i granice miasta, było poświęcenie placu III Tysiąclecia, pomnika św. Jana Pawła II i sprowadzenia jego relikwii do najstarszego kościoła w Łęcznej
Parafia pw. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława w Borowicy przeżywała potrójne święto: wizytację kanoniczną, uroczystości odpustowe oraz bierzmowanie
Niedziela legnicka
W diecezji legnickiej 8 czerwca rozpoczyna się 1. Kongres Eucharystyczny. Nad jego przygotowaniami czuwał zespół organizacyjny, któremu w imieniu Biskupa legnickiego przewodniczy ks. Robert Kristman.
Gwardia z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach po raz kolejny wzięła udział w 11. Ogólnopolskiej i 22. Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych Turki 2014.
Adrenalina, wiatr we włosach i poczucie wolności tego wszystkiego można doświadczyć, jeżdżąc na motocyklu. To pasja nie dla wszystkich, bo jazdę trzeba mieć we krwi mówią miłośnicy jednośladów.
Niedziela łódzka
Mamy pewność, wynikającą z aktu kanonizacji, który miał miejsce na Placu św. Piotra, że św. Jan Paweł II jest w niebie i wstawia się za nami powiedział abp Marek Jędraszewski 19 maja w bazylice archikatedralnej.
Ponad 200 rodzin uczestniczyło w minioną sobotę w zjedzie zorganizowanym w ramach dnia rodzicielstwa zastępczego w Centrum Służby Rodzinie w 25-lecie Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi.
Niech wzorem dla was będzie całe życie św. Jana Pawła II, niezmordowanego świadka miłości Boga do ludzi, zwłaszcza miłości miłosiernej powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki w homilii podczas święceń kapłańskich w łódzkiej archikatedrze.
Niedziela przemyska
Ucieka szybko życie, jak potok płynie czas”/Już święceń czas nadchodzi i Kościół pośle nas... Pamiętam, jakby to było wczoraj biel kwitnących kasztanów kołyszących się lekko pod wpływem majowego wiatru.
Każdy z nas, kiedy po latach wraca do swojej małej Ojczyzny, którą jest miejsce naszego urodzenia i wzrastania, przeżywa szczególne doświadczenie wzruszenia pomieszanego z nostalgią. Miejscem szczególnym dla urzeczywistnienia się nostalgii jest parafialny cmentarz
Dobroczynność, filantropia i praca socjalna to główne obszary tematyczne I Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej 14 maja br. przez Radę Naukową czasopisma PWSTE w Jarosławiu o tym samym tytule, Uniwersytet Preszowski w Preszowie oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franka w Drohobyczu
Niedziela rzeszowska
W dniu 24 maja br. rzeszowska katedra wypełniła się wdzięcznym uwielbieniem Pana Boga. Matka wszystkich kościołów diecezji rzeszowskiej połączyła trzy intencje około trzystu kapłanów i sześciuset świeckich. Pierwsza intencja to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.
Tegoroczna pielgrzymka autokarowa „Niedzieli Rzeszowskiej” do Rzymu, która odbyła się w dniach od 14 do 20 maja br., była okazją do dziękczynienia za niedawną kanonizację bł. Jana Pawła II.
Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów Pana i Maryję, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela.
Niedziela sandomierska
Bp Wacław Świerzawski otrzymał 10 czerwca 1998 r. z Sekretariatu Episkopatu Polski informację o planowanej w dniach od 5 do 17 czerwca 1999 r. 7. pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny.
Co działo się od chwili, gdy Jan Paweł II zakończył odprawianie Mszy św. na sandomierskiej Skarpie. Niewielu wie, co nastapilo potem. A kolejnym punktem programu był, oczywiście, obiad.
Gdy budowała się nowa świątynia w Połańcu, projektantem ołtarza i ambony został Wincenty Kućma z Krakowa. On też wygrał konkurs na projekt ołtarza papieskiego w Sandomierzu w 1999 r.
Niedziela sosnowiecka
Ostatnia sobota maja w kalendarzu diecezjalnym zarezerwowana jest dla Stowarzyszenia Żywego Różańca. Wtedy to odbywa się diecezjalna pielgrzymka wspólnoty do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. 24 maja br. do Anielskiej Pani przybyło kilkuset członków stowarzyszenia z 30 parafii z różnych części diecezji sosnowieckiej.
W ramach programu społecznego „Pola Nadziei”, 23 maja, po raz szósty ulicami Sosnowca przeszedł Marsz Nadziei zorganizowany przez sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła
Zarówno ta „ekologiczna” nazwa, jak i określenie „Pięćdziesiątnica”, wiążą się pierwotnie z żydowskim Świętem Tygodni, obchodzonym w pięćdziesiątym dniu licząc od Paschy włącznie.
W niedzielę 4 maja w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliorego otrzymała krzyż misyjny pierwsza w historii diecezji sosnowieckiej świecka misjonarka, Joanna Śliwińska (26 lat), która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii.
Niedziela świdnicka
Dom Ziarna. Tak zwykło się poetycko nazywać Wyższe Seminaria Duchowne, w których młodzi ludzie odczytawszy powołanie do kapłaństwa, przygotowują się do pracy na niwie Pańskiej.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzona w naszej szerokości geograficznej w pełni wiosny kojarzy nam się zazwyczaj ze świeżą zielenią, którą ozdabiamy na ten dzień nasze kościoły i mieszkania.
W niedzielę 25 maja o godz. 19 w bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie odbył się kolejny koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego tym razem w programie znalazły się „Litanie ostrobramskie”, Stanisława Moniuszki.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uroczystość miała miejsce w sobotę 17 maja o godz. 10. Rozpoczęła się od modlitwy na pl. Wolności, gdzie ustawiony został specjalny ołtarz, na którym umieszczono relikwiarz. Relikwie św. Jana Pawła II, zawierające krople krwi, przywiózł z Krakowa ks. prob. Grzegorz Legutko, który otrzymał je z rąk kard. Stanisława Dziwisza.
Dalszymi przystankami kardynalskiego itinerarium były Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i jako ostatnie ogniwo Gdańsk. 1 maja 1971 r. kard. F. König udał się na teren byłego obozu w Sztutowie (niem. Stutthof).
Rodzina każda, nie tylko taka w biedzie potrzebuje uznania i troski od społeczności, w której żyje.
Niedziela toruńska
W sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim trwa rok dziękczynienia za 120 lat istnienia i posługi apostolskiej Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. W ramach dziękczynienia rozważamy różne aspekty duchowości, przekazanej zgromadzeniu przez błogosławioną założycielkę
W każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 19.30 w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie odbywają się Wieczory Wielbienia.
W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu 22 maja odbyło się kolejne spotkanie z Biblią zorganizowane przez zespół świeckich z miejscowej parafii.
Niedziela warszawska
To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat w archidiecezji warszawskiej. Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach potrwa do czerwca przyszłego roku.
W tym roku przypadające 28 maja święto Uniwersytetu zbiegło się z uroczystym otwarciem studia radiowo-telewizyjnego.
Rozpoczynająca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat.
Z ks. Bogusławem Kowalskim, proboszczem parafii katedralnej św. Floriana oraz byłym piłkarzem Legii Warszawa i reprezentacji polskich księży, rozmawia Andrzej Tarwid.
Niedziela wrocławska
Każdy człowiek ochrzczony otrzymuje w darze Ducha Świętego. Potwierdzają to Dzieje Apostolskie: kiedy Piotr wygłosił swoje pierwsze kazanie, słuchacze pytali go „co mamy czynić?”, na co ten odpowiedział: „Nawróćcie się […] i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego.
Nie widzimy go, nie czujemy, ani nie słyszymy, a mimo to życie bez powietrza nie jest możliwe. Przekładając tę zależność na życie duchowe, okazuje się, że bez Ducha Świętego po prostu umieramy.
Na Maryję jako wzór przyjaźni i uczynków miłosierdzia wskazał Metropolita wrocławski podczas Mszy św. odpustowej na szczycie Ślęży. W trakcie Eucharystii zebrani małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Bp Marian Rojek 21 maja br. udzielil młodzieży skaramentu bierzmowania. Uroczysta Msza św., której Ksiądz Biskup przewodniczył, odprawiona została w odnowionym „kościółku na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena.
Zamojskie Dni Kresowe „Dewajtis” organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbyły się w Hetmańskim Grodzie już po raz 4.
W kwietniu br. w parafii Chodywańce odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jakuba Jachuły, który zginął 13 kwietnia 1944 r. wraz z 41 parafianami z rąk nacjonalistów ukraińskich.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 31 maja w katedrze gorzowskiej 9 diakonów naszego seminarium przyjęło święcenia kapłańskie. Przez lata formacji seminaryjnej i studiów teologicznych przygotowywali się do służby ludowi Bożemu.
25. rocznica koronacji Cudownego Obrazu z Rokitna zbliża się wielkimi krokami. Pielgrzym tu przyjeżdżający zobaczy piękny, zabytkowy kościół. Być może zachwyci się urokliwymi dróżkami różańcowymi czy wzruszy głęboko na Kalwarii Rokitniańskiej.
Z Sandrą Hohfeld, studentką na kierunku jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, rozmawia Aleksandra Bąk