Papież na rzymskim stadionie z charyzmatykami
Wyjdźcie na ulice i głoście Ewangelię
Papież Franciszek spotkał się 1 czerwca br. z ponad 50 tys. włoskich charyzmatyków na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, którzy zgromadzili się na swoim 37. kongresie krajowym. Wzięli w nim także udział przedstawiciele 55 krajów, w których Ruch Odnowy w Duchu Świętym jest obecny. Ojciec Święty zaprosił wszystkich do Watykanu na jubileusz Odnowy w Duchu Świętym. Będzie on obchodzony w dniu Pięćdziesiątnicy w roku 2017.
Papież Franciszek zaapelował do młodych, by swej młodości nie chowali dla siebie i nie zamykali w kasie pancernej, ale ją dawali, żeby inni poznali Jezusa. Zwracając się do rodzin, Ojciec Święty zauważył, że są one Kościołem domowym, gdzie Jezus wzrasta w miłości małżonków i życiu dzieci. Dlatego też nieprzyjaciel tak bardzo atakuje rodzinę, diabeł jej nie lubi! Usiłuje ją zniszczyć, aby nie było w niej miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Święty zachęcił do wychodzenia na ulice, by ewangelizować i dotykać zranione ciała ubogich. Wskazał, że do istotnych zadań Odnowy w Duchu Świętym należą ewangelizacja, ekumenizm duchowy, troska o potrzebujących, a u podstaw tego powinna być adoracja. Papież zachęcił: Bądźcie jak wielka orkiestra. Nikt w Odnowie nie może uważać się za większego. Przypomniał, że „szefem” Odnowy jest Jezus Chrystus. Zachęcił, by bardziej kochać Kościół niż własne ugrupowanie.
Konferencja prasowa w samolocie
O celibacie, woli Bożej i najbliższych planach
Reklama
Papież Franciszek 26 maja br. podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu był pytany m.in. o sprawę celibatu księży. Stwierdził, że celibat nie jest dogmatem wiary, lecz regułą życia. Dodał, że osobiście bardzo ceni celibat jako „dar dla Kościoła”. Skoro jednak nie jest on dogmatem wiary, to „drzwi są zawsze otwarte”. Przypomniał przy tym, że w Kościele katolickim są żonaci księża w obrządkach wschodnich.
Dziennikarze pytali także o możliwość jego ewentualnej rezygnacji. Zrobię to, co Pan Bóg mi powie odpowiedział Ojciec Święty, dodając, że trzeba na modlitwie szukać woli Bożej. Benedykt XVI nie miał już sił i uczciwie, jako człowiek wiary i pokory, podjął taką decyzję. Sześćdziesiąt lat temu wyjaśnił nie było biskupów emerytów. Co się stanie z papieżami emerytami? Musimy patrzeć na Benedykta XVI jak na instytucję, otworzył on bowiem drzwi dla papieży emerytów. Drzwi są otwarte, ale tylko Bóg wie, czy będą inni, czy nie stwierdził.
Papież Franciszek zapowiedział swe dwie najbliższe podróże zagraniczne. Obie zawiodą go do Azji. Ujawnił, że oprócz wizyty w Korei Południowej planowana jest dwudniowa podróż do Sri Lanki, a następnie na Filipiny. Odbędzie się ona w styczniu 2015 r.
Audiencja generalna
O pielgrzymce do Ziemi Świętej
O zakończonej 26 maja br. pielgrzymce do Ziemi Świętej mówił 28 maja papież Franciszek podczas audiencji generalnej.
Reklama
Przypomniał, że głównym celem tej pielgrzymki było uczczenie 50. rocznicy historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. Stanowiła ona szczególnie ważne wydarzenie na trudnej drodze ku jedności wszystkich chrześcijan. Stąd punktem kulminacyjnym wizyty Franciszka było spotkanie z patriarchą Bartłomiejem I. Wspólna modlitwa przy Grobie Jezusa uświadomiła nie tylko gorycz podziału, ale także pozwoliła usłyszeć głos Chrystusa, „który pragnie, aby wszystkie Jego owce stanowiły jedną owczarnię. Odczuliśmy pragnienie uzdrowienia nadal otwartych ran i stanowczego kontynuowania drogi do pełnej komunii” stwierdził papież Franciszek.
Papież Franciszek do Polaków
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, dzisiaj pragnę szczególnie podziękować wam za duchowe wsparcie w dniach mego pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Proszę was nadal o modlitwę za wszystkich, którzy mieszkają w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Niech ten region świata cieszy się pokojem i braterstwem, które nam wszystkim darował nasz Pan, Jezus Chrystus. Z serca wam błogosławię.
Audiencja generalna, 28 maja 2014 r.
Jezus jest zawsze u boku każdego z nas
W niedzielę 1 czerwca br. podczas południowej modlitwy „Regina Caeli” w Watykanie papież Franciszek przypomniał, że Jezus wprawdzie wstąpił do nieba, ale jest zawsze u boku każdego z nas i bez Niego nic nie możemy uczynić. Jezus Zmartwychwstały jest blisko chrześcijan prześladowanych i dyskryminowanych, jest blisko każdego cierpiącego mężczyzny i kobiety zaznaczył.
Z zasmuconym sercem Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie za ofiary konfliktów na Ukrainie i w Republice Środkowoafrykańskiej. Skierował stanowczy apel do wszystkich zaangażowanych stron o przezwyciężenie nieporozumień oraz cierpliwe poszukiwanie dialogu i pojednania.
* * *
Wejdźmy w głęboką przyjaźń z Jezusem, abyśmy mogli naśladować Go z bliska, żyć z Nim i dla Niego.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze