Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…"
W ten pamiętny wieczór stanął nam przed oczami wieczór 16 października 1978 r....
3
WITAMY PAPIEŻA FRANCISZKA
Dwaj ostatni papieże dostarczyli nam wiele refleksji na temat papiestwa i Kościoła. Pozostają w naszej wdzięcznej pamięci jako ludzie Boży, którzy kierowali łodzią Kościoła w bardzo trudnych czasach.
Tuż po wyborze nowy Papież powiedział ze śmiechem do kardynałów: „Mam nadzieję, że Bóg wam wybaczy to, coście zrobili!”
Emocje mieszkańców Argentyny w związku z wyborem kard. Bergoglio na papieża można porównać jedynie z przeżyciami Polaków po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
4-9
WITAMY PAPIEŻA FRANCISZKA
Papież Franciszek zawierzył pontyfikat Maryi.
12-13
WIELKI CZWARTEK - USTANOWIENIE SAKRAMENTU KAPŁAŃSTWA
Wierność powołaniu kapłańskiemu wymaga odwagi i zaufania Bogu” – powiedział 12 maja 2010 r. w Fatimie do kapłanów Benedykt XVI.
16
340. ROCZNICA ŚMIERCI
W bieżącym roku obchodzić będziemy dwie okrągłe rocznice związane z o. Augustynem Kordeckim: 340. rocznica jego śmierci (1673), oraz 410. rocznica urodzin.
18-19
20-21
REKOLEKCJE NA KAŻDY CZAS
Książka o. Legana jest takim słownym dialogiem z Jezusem na podobieństwo intymnej wymiany spojrzeń człowieka z Bogiem, z obliczem Zbawiciela.
24
FUNDACJA „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA"
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest organizacją, która upamiętnia pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie jego nauczania.
26-27
27
LITURGIA TYGODNIA
28-30
FELIETONY
Walka aparatu państwa kontrolowanego przez obecny obóz władzy (bo przecież skład osobowy KRRiT został uformowany przez układ rządzący Polską) z katolicką Telewizją Trwam to już symbol zamachu na pluralizm i wolność słowa oraz współczesnej dyskryminacji ludzi wierzących.
Dziś, gdy demokracja w Polsce walczy o przeżycie, najważniejsze zadanie to odsunąć PO od władzy.
31
PREZENTACJE
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
ZE ŚWIATA
35
36
Z POLSKI
37
LISTY DO „NIEDZIELI"
38
DODATEK nie tylko dla SENIORA
Trzeba dostrzegać pozytywy starszego wieku.
Jak zapewnić bezpieczeństwo starszym osobom, jednocześnie nie ograniczając ich wolności?
Z inicjatywy Fundacji Sanitas prowadzona jest akcja „Dbaj o skórę, daj się zbadać”, w ramach której w Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas w Gdańsku prowadzone są bezpłatne konsultacje z zakresu dermatochirurgii
Wiosna coraz bliżej. Wciąż jednak śnieg, deszcz, wiatr i wahania temperatur dają się nam we znaki. Jesteśmy narażeni na przeziębienia i grypę. Dokuczają nam ból gardła, katar i osłabienie. Szczególnie przykre są infekcje dróg oddechowych. Ich objawem może być uporczywy kaszel z trudną do wykrztuszenia wydzieliną.
Z prof. dr. hab. n. med. Lechem Polońskim - kardiologiem, kierownikiem III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu - rozmawia Anna Wyszyńska
Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której zlekceważenie może doprowadzić do groźnych powikłań. Uczucie „ciężkości” nóg, pieczenie, obrzęki i kurcze stóp? A do tego fioletowe „pajączki” na nogach? Pojawienie się tego typu objawów powinno skłonić nas ku profilaktyce żylaków.
Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu proponuje, aby w polskich domach tworzyć „Papieskie Teki Rodzinne”.
Bóle mięśni i stawów, niezależnie od wywołujących je przyczyn, są przykrym, znacząco obniżającym jakość życia doświadczeniem. Skąd się biorą, jak im przeciwdziałać, jak ulżyć sobie w cierpieniu?
39-45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przygotowanie ciasta drożdżowego wymaga już pewnych umiejętności, dlatego proponujemy prostszą w przyrządzeniu babkę cytrynową.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
47-50
DODATEK SPECJALNY :: ROZPOCZĘCIE POSŁUGI PIOTROWEJ 19 III 2013
Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat 19 marca 2013 r. Plac św. Piotra w Rzymie.
_2
DODATEK SPECJALNY :: SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI
Cieszę się, że na początku mojej posługi na Stolicy św. Piotra mogę się spotkać z Wami, którzy pracowaliście tu w Rzymie w gorącym okresie, jaki rozpoczął się wraz z zaskakującym oświadczeniem mojego czcigodnego Poprzednika Benedykta XVI z 11 lutego. Pozdrawiam serdecznie każdego z was.
_6
DODATEK SPECJALNY :: PIERWSZY „ANIOŁ PAŃSKI”
Pierwszy „Anioł Pański” papieża Franciszka, 17 marca 2013 r.
_8
Niedziela bielsko-żywiecka
Tradycyjnie w Niedzielę Palmową młodzież naszej diecezji spotyka się z biskupem ordynariuszem Tadeuszem Rakoczym w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży.
Co roku, zazwyczaj w piątek poprzedzający Wielki Tydzień, z kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła wyrusza Ogólnoskoczowska Plenerowa Droga Krzyżowa na Kaplicówkę.
- W średniowieczu jeden ornat kosztował tyle, co teraz trzy nowe auta - takie oto ciekawostki można było usłyszeć na sesji poświęconej szatom liturgicznym, jaka 9 marca odbyła się w auli Kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.
Niedziela częstochowska
Słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 r. w Częstochowie - „Niech będą błogosławione ręce, umysły i serca wszystkich, którzy służą chorym… Chrystus jest wśród nas poprzez tych, którzy cierpią”, doskonale wpisują się w 20-lecie działalności Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Niedziela Palmowa wskazuje nam już ostatnie dni Wielkiego Postu. Dla chrześcijanina wiąże się to z jeszcze głębszą modlitwą i refleksją, z pokutą i jałmużną.
Spotkanie jest okazją do uhonorowania osób, które przyczyniły się w danym roku do promocji oraz rozwoju powiatu w różnych dziedzinach życia, mobilizując innych do twórczego działania na rzecz swojej „Małej Ojczyzny”.
Sanktuarium NMP Skarżyckiej w Zawierciu-Skarżycach jest niewielkim sanktuarium Maryjnym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Niedziela podlaska
Z bp. Antonim Dydyczem rozmawia Marek Sobisz
7 marca u bp. Antoniego Dydycza w Drohiczynie odbyło się spotkanie organizacyjne Podlaskiego Sejmiku Kultury.
Pamięci Żołnierzy Wyklętych ziemi sokołowskiej zostały poświęcone uroczystości, jakie odbyły się w Sokołowskim Ośrodku Kultury 1 marca.
Niedziela kielecka
Kapłaństwo jest darem – tak uważają nim obdarowani. Za dar się dziękuje, dar się przyjmuje z całą odpowiedzialnością, a wierność temu darowi jest, zdaniem kapłanów, ogromną wartością, rozważaną przez nich w Wielki Czwartek, gdy przypada Dzień Kapłański.
Warto zajrzeć do Muzeum Historii Kielc - od 1 marca jest tam dostępna wystawa reprodukcji Duvdivaniego - malarza związanego z Ecole de Paris, żydowskiego pochodzenia, a rodem ze Staszowa.
O istocie i przebiegu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z Edytą Domagałą - kierownikiem Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, działającym przy Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Niedziela małopolska
Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa zainaugurowało jubileusz 150 lat istnienia.
W Niedzielę Palmową spotykamy zmierzających do świątyń wiernych niosących piękne palmy. Te polskie, wykonane z reguły z gałązek wierzbowych, udekorowane żywymi i sztucznymi kwiatami, wpisały się w naszą chrześcijańską i narodową tradycję.
O znaczeniu katechezy w życiu dzieci jak i dorosłych mówi s. Grażyna Weronika Dyl, wykładowca w Międzyzakonnym Wyższym Instytucie Katechetycznym UPJPII
Niedziela lubelska
Z ks. Maciejem Staszakiem, ceremoniarzem archidiecezjalnym, o liturgii Triduum Paschalnego rozmawia Urszula Buglewicz
Na dominikańskich krużgankach przy ul. Złotej w Lublinie są prezentowane zdjęcia Wojciecha Hildebrandta. Wystawa 33 wielkoformatowych fotografii nauczyciela akademickiego i artysty prezentuje najważniejszą ikonę chrześcijaństwa - Chrystusa Ukrzyżowanego.
0 marca 1945 r. w Kraśniku został zamordowany ks. Stanisław Zieliński. Mimo upływu lat, ten wyjątkowy kapłan, bez reszty oddany Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, żyje w pamięci mieszkańców miasta i regionu.
Niedziela legnicka
Jeszcze w aurze zimowej, zapowiadając wydarzenia, które będą miały miejsce wiosną, 12 marca br. odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Legnicką Kurię Biskupią.
Moją mamę lekarze trzy razy namawiali do aborcji, przekonując, że ciążę przypłaci życiem. Nie poddała się. Brat ma teraz 20 lat. Żyją oboje. A ja nie chcę zgadzać się na to, że w Polsce zabija się nienarodzone - mówi Edyta Helman.
Ta Msza św. nie jest ani lepsza, ani gorsza. Jest taka sama - podkreślił ks. prał. Robert Kristman, który 3 marca w trzecią niedzielę Wielkiego Postu w bazylice mniejszej świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze sprawował Eucharystię według nadzwyczajnego rytu rzymskiego.
Niedziela łódzka
Metropolita łódzki odpowiadał na pytania dotyczące wiary i modlitwy, które napłynęły drogą internetową lub zostały złożone do skrzynki pytań w archikatedrze.
W kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi-Dąbrowie odbyły się uroczystości z okazji 18. rocznicy reaktywacji działalności Radia Niepokalanów.
O bogactwie Kościoła z upodobaniem piszą antykościelni publicyści, kreując pewien stereotyp, który im oraz ich mocodawcom służy do odwrócenia uwagi od prawdziwych przyczyn niezadowolenia i frustracji społecznych.
Niedziela przemyska
Inicjatywa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej narodziła się kilka lat temu w środowiskach krakowskich związanych z ks. Jackiem Wiosną Stryczkiem. W roku ubiegłym wyruszyło na nią z Krakowa blisko tysiąc osób. Na Podkarpacie przeniósł ją Paweł Hajnus z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Jarosławiu.
Przed nami najstarsze i największe święto chrześcijańskie - święto Wielkiej Nocy. Tradycja Świąt Wielkanocnych obfituje w bogate obrzędy religijne przeplatające się z prasłowiańskimi, świeckimi, które odzwierciedlają pobożność, potrzeby duchowe i społeczne naszych przodków.
Na wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej, wśród licznych postaci kalwaryjskiego dramatu spotkamy niezwykłą kobietę: św. Weronikę. To właśnie ją poruszył tak bardzo wizerunek skatowanego Jezusa, że nie zawahała się odważnie wyjść przed rozkrzyczany tłum, na drogę i obetrzeć z potu i krwi Oblicze Mistrza z Nazaretu...
Niedziela rzeszowska
Czternasty raz rozprowadzane były przy kilkunastu kościołach Rzeszowa słodkie piernikowe serca, a ofiary przy tej sposobności zebrane, są pomocą dla zagranicznych studentów roku zerowego przygotowujących się na Uniwersytecie Rzeszowskim do podjęcia pełnych studiów na wybranej uczelni w Polsce.
Scena Ostatniej Wieczerzy pojawia się w ikonografii chrześcijańskiej już w szóstym stuleciu. A któż z nas nie zna „Ostatniej Wieczerzy” Leonardo da Vinci z lat 1495-98 w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.
Obchodzone 1 marca uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych to sygnał odradzania się pamięci tych żołnierzy
Niedziela sandomierska
W okresie Wielkiego Postu w każdy piątek w większych miastach naszej diecezji odbywają się pasyjne nabożeństwa Stacyjnych Dróg Krzyżowych, zainicjowane przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
W Kościele kończy się Wielki Post i zaczyna najkrótszy okres liturgiczny w ciągu roku.
Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza od 14 marca na zajęcia dzieci, rodziców i osoby starsze.
Niedziela sosnowiecka
Spotkania młodych w Niedzielę Palmową są od wielu lat stałą formą przeżywania Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Inicjatywę tę podjął od początku swego istnienia także Kościół sosnowiecki.
Sosnowiec - stolica Zagłębia i diecezji sosnowieckiej stoi przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi. Dlatego bp Grzegorz Kaszak spotkał się z proboszczami sosnowieckich parafii w celu omówienia sytuacji i poszukania sposobów przeciwdziałania negatywnym tendencjom.
Diecezja sosnowiecka przeżywać będzie w niedzielę 25 marca jubileusz 21. rocznicy istnienia.
Niedziela świdnicka
uż po raz dwunasty parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, władze gminy Łagiewniki, tamtejsze placówki kulturalne, oświatowe, organizacje kombatanckie, harcerskie były organizatorami Dnia Kresowiaka.
Bóg nam przypomina, jak ważne jest Jego prawo moralne, czyli przykazania, które nadał nam przez Mojżesza. W zachowaniu ich leży nasza wielkość i pomyślność.
Słuchając w Niedzielę Palmową opisu męczeństwa Chrystusa z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 22,14 - 23,56), napotykamy na znaną nam z nabożeństwa Drogi Krzyżowej postać, która do historii przeszła z powodu gestu uczynionego wobec Jezusa.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W lutym bieżącego roku minęła trzecia rocznica śmierci prof. Marka Jasińskiego, wybitnego kompozytora, który niezależnie od intensywnej twórczości prowadził efektywną działalność dydaktyczną w uczelniach muzycznych Szczecina i Bydgoszczy.
Cywilizacja techniczna przejmuje wiosła ewolucji i niweluje zamysł Boga, odwraca się od natury, przetwarzając mężczyzn w kobiety i kobiety w mężczyzn na nową modłę tworzy relacje w społeczności ludzkiej.
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się, gdy wraz ze szczecińskim Kołem Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” obradowaliśmy nad kontynuacją działań nad programem „Szczecin przyjazny rodzinie”. SMS o dymie znacząco utrudnił dalsze obrady - bardziej już siedzieliśmy w Internecie niż w tematyce rodzinnej.
Niedziela toruńska
Z bp. Andrzejem Suskim rozmawia ks. Paweł Borowski
Trwamy w przeżywaniu Wielkiego Postu. Wsłuchujemy się w okrzyki dobiegające spod pretorium Piłata. Odbywa się sąd... Sąd nad kim? Nad Odkupicielem świata!
– Bóg mnie znalazł – mówi Radosław Pazura do maturzystów z diecezji toruńskiej i opowiada, jak po wypadku samochodowym zmienił swoje życie. Dziś dziękuje Bogu za to wydarzenie, które uznaje za łaskę.
Festiwal Piosenki Religijnej „Cantate Deo” odbędzie się 25 maja w Nowym Mieście Lubawskim.
Niedziela warszawska
W tym roku Wielki Tydzień niemal zbiega się z inauguracją pontyfikatu Franciszka. To również za nowego papieża będziemy się modlić w warszawskich świątyniach w czasie Triduum Paschalnego.
Stowarzyszenie Fides et Ratio przyznało wyróżnienie dr Wandzie Półtawskiej. Wręczenie medalu odbyło się w trakcie Międzynarodowego Kongresu o znaczeniu małżeństwa i rodziny, jaki został zorganizowany na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego.
Medytacja modlitwy Jezusowej jest dla wszystkich, którzy pośród zgiełku codzienności szukają osobistego spotkania z Bogiem - mówi s. Stefania Janiak, założycielka wspólnoty medytacyjnej w parafii św. Stefana na Czerniakowie.
Niedziela wrocławska
W zamęcie hipermarketowych zajączków i jaj nadchodzi opamiętanie się nadchodzącą światłością Zmartwychwstania Pańskiego.
Ponad 20 małżeństw i troje dzieci - oto owoce pielgrzymki singli do św. Józefa
13 marca wybrano kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Jak na wieść o wyborze zareagowali hierarchowie we Wrocławiu?
Fragmenty dziennika z pobytu w Jerozolimie, 25 IX-16 X 2012 r.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli 23 lutego br. przy ulicy Rue Jourdan 80 poświęcono tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
Rozmowa o nowej ewangelizacji i roli Ruchu Światło-Życie w jej tworzeniu
Wielki Post jest czasem, w którym nasze myśli powracją często do tematu cierpienia Pana Jezusa.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Dzielę z Wami ogromną radość z tego, iż 13 marca br. kardynałowie zgromadzeni na konklawe w Rzymie wybrali nowego następcę św. Piotra.