Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
Po wyborze Ojca Świętego Franciszka
Biskupi i wierni Kościoła w Polsce przyjmują z radością i nadzieją wybór papieża, który obrał imię Franciszek. Nowy papież pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie był biskupem stolicy Argentyny - Buenos Aires, zna zatem radości i trudy codziennego duszpasterstwa.
Amerykę Południową zamieszkuje prawie połowa wszystkich katolików. Tamtejszy Kościół pełen jest nadziei, dynamizmu i młodych ludzi. Niezależnie od tego, jest to kontynent, na którym wielu rodowitych mieszkańców oraz przybyszów jeszcze nie zna Chrystusa. Potwierdza to potrzebę działalności misyjnej, a także nowej ewangelizacji. Kościół Chrystusowy jest nieustannie wzywany do ciągłego otwierania się na misje w całym świecie poprzez wysyłanie misjonarzy. W Ameryce Łacińskiej pracuje obecnie ok. 850 polskich misjonarzy, wśród których jest 6 biskupów pochodzenia polskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowo wybrany papież Franciszek jest pierwszym misjonarzem świata. Pierwsze spotkanie Ojca Świętego z wiernymi tuż po wyborze pokazało, jak bardzo papież Franciszek ufa Bogu, do którego się modli, i ludziom, których prosi o modlitwę. Wyrazem naszej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem niech będzie serdeczne „Te Deum”, którym wszyscy podziękujmy Panu Bogu za nowego papieża, oraz stała, pełna ufności modlitwa o światło Ducha Świętego w kierowaniu łodzią Kościoła.
† Józef Michalik, Metropolita Przemyski, Przewodniczący KEP
† Stanisław Gądecki, Zastępca Przewodniczącego KEP
† Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP
Warszawa, 13 marca 2013 r.
Z żałobnej karty
Zmarł Marek Skwarnicki
Reklama
Nie żyje Marek Skwarnicki - pisarz, publicysta, członek zespołu miesięcznika „Znak”, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu, wielotetni redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Miał 82 lata.
Marek Skwarnicki jest autorem kilkunastu książek poetyckich i prozatorskich. Opublikował też m.in. zbiór reportaży „Wędrówki po Kościele” (1990) oraz „Dziennik 1982-1992” (1998). Jest autorem przekładów „Psalmów” do użytku liturgicznego oraz układu brewiarza. W latach 1979-90 pracował w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. W latach 1978 - 2000 odbył 5 międzykontynentalnych (do Meksyku, Filipin, Japonii, Kanady i Australii) i 5 europejskich podróży z papieżem Janem Pawłem II jako redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Za „zupełnie niesamowitą przygodę swojego życia” uznawał swoje watykańskie spotkania z Janem Pawłem II. Na zaproszenie Papieża uczestniczył m.in. w przygotowaniu do druku papieskiego poematu „Tryptyk rzymski”. Kard. Wojtyłę Skwarnicki poznał już w 1972 r., a po jego wyborze na papieża, wraz z Jerzym Turowiczem, przygotował książkowe wydanie jego poezji i dramatów. Przyjaźnił się także z Czesławem Miłoszem. Marek Skwarnicki zmarł 12 marca 2013 r. w Krakowie.
Częstochowa
Dziecko w Oknie Życia
W Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie 11 marca zostało znalezione drugie dziecko - powiadomiła redakcję „Niedzieli” s. Joanna Rękaw, dyrektor Domu Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza 1, prowadzonego przez siostry służebniczki starowiejskie.
Reklama
Dziecko znalezione w Oknie Życia to chłopczyk o wadze 2,29 kg, 52 cm. - Nie miał jeszcze odciętej pępowiny. Prawdopodobnie urodził się kilkadziesiąt minut wcześniej - powiedziała s. Rękaw. - Natychmiast dziecko objęto właściwą opieką medyczną i przewieziono do szpitala na Parkitkę. Chłopczyk jest w bardzo dobrym stanie - zauważyła s. Joanna.
Częstochowskie Okno Życia zostało uroczyście otwarte i poświęcone przez abp. Stanisława Nowaka 28 grudnia 2008 r. Pierwsze dziecko zostało w nim znalezione 31 maja 2010 r. Był to chłopczyk ok. 3 miesięcy, z zespołem Downa.
Cudzysłów
Były momenty w dziejach Boga-Człowieka i w dziejach ludzkości, że wszystkie światła i nadzieje gasły. A wtedy pozostawał zawsze jeden Znak i jedno Światło: Niewiasta obleczona w słońce. I tak jest w naszym życiu osobistym. Gdy gasną nam wszystkie światła i nadzieje, gdy zdaje się, że ciemność ogarnęła wszystko, wtedy trzeba… zawierzyć Maryi.
Imiona świętych są świadectwem, że jeżeli wszystko opuściliśmy dla Chrystusa, zachowamy wszystko i pozostaniemy we wdzięcznej pamięci ludzi.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Andrzej Seremet - prokurator generalny RP przebywał w Moskwie, gdzie rozmawiał na temat wraku Tu-154 M i czarnych skrzynek. Po spotkaniu poinformował, że nie uzyskał żadnych zmian w stanowisku Rosji w sprawie zwrotu rejestratorów pokładowych i wraku polskiego Tu-154 M.
Telewizyjna Jedynka wyemituje 8 kwietnia dwa filmy o katastrofie smoleńskiej: „Katastrofa w przestworzach: śmierć prezydenta”, zrealizowany na zlecenie National Geographic, oraz film Anity Gargas „Anatomia upadku”.
Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu. Orzekł natomiast, że nie jest sprzeczny z konstytucją brak włączenia jednostek samorządu terytorialnego do udziału w postępowaniach przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich, zwracającą gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.
Rektor najważniejszej polskiej uczelni wojskowej, Akademii Obrony Narodowej - gen. Bogusław Pacek planuje wymianę profesorów z Rosją.
Małżeństwo z dziećmi za najodpowiedniejszy model rodziny uznaje ponad połowa Polaków, a 29 proc. chciałoby żyć w dużej rodzinie wielopokoleniowej.
Sytuacja zdrowotna w Polsce jest kiepska. Umieramy za wcześnie i zbyt często. Dotyczy to dorosłych i dzieci. Takie są konkluzje „Europejskiego raportu zdrowia”, przygotowanego przez WHO, oraz raportu dotyczącego sytuacji zdrowotnej Polaków, opracowanego przez Państwowy Zakład Higieny.
Podwyżki VAT-u na produkty medyczne z 8 do 23 proc. domaga się od Polski Komisja Europejska. Grozi to kolejnymi perturbacjami w naszej służbie zdrowia.
Rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i bezpłciowe. Rząd szykuje nowe przepisy. Obecne prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci - np. Fifi, Angel, które pojawiają się w Polsce coraz częściej. Niedopuszczalne są też zdrobnienia.