- Ostatni rok przyniósł w naszej ojczyźnie zmasowany atak na życie nienarodzonych oraz sumienia lekarzy i pracowników służby zdrowia: promowanie tzw. przesłanki psychiatrycznej, która staje się furtką do aborcji na żądanie, ograniczanie klauzuli sumienia dla pracowników medycznych, wprowadzanie tabletki „dzień po” dla nastolatków czy kary finansowe dla szpitali odmawiających aborcji - mówi Marcin Nowak, koordynator Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia i członek Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Jak dodaje, potrzebny jest zdecydowany opór, ale i modlitwa, by odwrócić ten trend i by nikt nie był karany za wierność wartości życiu. - Również jedność z innymi ludźmi na całym świecie powinna skłaniać nas do tego, by modlić się o ochronę życia. Szacuje się, że w ubiegłym roku przeprowadzono na świecie ponad 73 mln aborcji. Naprawdę mamy się o co modlić - podkreśla Marcin Nowak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszy Tydzień Modlitw o Ochronę Życia odbył się w 2021 r. Marcin Nowak zwraca uwagę, że temat obrony życia dotyczy nie tylko poczętego dziecka, lecz obejmuje także inne osoby: rodziców spodziewających się narodzin dziecka, personel medyczny, farmaceutów, ludzi mediów, polityków, pro-liferów oraz przeciwników życia.
Reklama
- Mamy świadomość, że należy działać długofalowo, tak by w świadomości ludzi utrwalił się szacunek do życia, niezależnie od tego, z której strony wieją polityczne wiatry. Czarne Protesty ujawniły przy okazji bolesną prawdę, że bycie praktykującym katolikiem, uczestnictwo w katechezie, a nawet przynależność do wspólnot, nie zawsze idzie w parze z byciem pro-life. Uznaliśmy, że o wartości życia należy mówić szczególnie wiernym, chodzącym co niedzielę do kościoła - wyjaśnia Marcin Nowak.
Tegoroczny Tydzień Modlitw wpisuje się w Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Modlitwa rozpocznie się 19 marca, w uroczystość Świętego Józefa. Zakończy się 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli dzień, w który obchodzimy też Dzień Świętości Życia.
Rozważaniom na V Tydzień Modlitw o Ochronę Życia towarzyszy wstawiennictwo świętych i Sług Bożych. Poszczególnym dniom modlitewnej sztafety patronują: św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. o. Maksymilian Maria Kolbe, bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów, bł. Hanna Chrzanowska oraz Służebnica Boża Stanisława Leszczyńska. Wspólną modlitwę animować będą Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Rycerze Kolumba, Rycerstwo Niepokalanej, Wojownicy Maryi, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich.
Formuła Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia jest prosta. Do każdego dnia przypisana jest intencja szczegółowa, patron dnia i rozważanie, po którego przeczytaniu należy odmówić modlitwę św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae oraz Litanię do Świętej Rodziny.
Reklama
Do włączenia się w modlitwę organizator zaprasza rodziny, zakony, parafie, kleryków, ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, nauczycieli, wychowawców, katechetów, młodzież i wszystkich tych, którym leży na sercu ochrona życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało bezpłatne modlitewniki ze wszystkimi modlitwami i rozważaniami. Można je zamówić kontaktując się z biurem (tel. 12 311 02 60, e-mail: zamawiam@pro-life.pl) lub poprzez formularz na stronie https://tydziendlazycia.pl/. Bezpłatne materiały, w tym teksty modlitw na każdy dzień, można znaleźć również na stronie https://tydziendlazycia.pl/ Ponadto każdego dnia na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i na kanale na YouTube Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka będą się pojawiały krótkie materiały wideo z rozważaniem i modlitwą.
- Chcemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia w świecie, w którym w wielu krajach następuje liberalizacja prawa aborcyjnego. Zachęcam, by zaangażować się i pomóc kapłanowi w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia. Może to być np. odczytanie treści na koniec Mszy Świętej, zaraz po niej lub osobne krótkie nabożeństwo - zachęca koordynator i dodaje, że bycie pro-life to więcej niż tylko praca. - To służba, poświęcenie, wychodzenie poza swoje uprzedzenia. Wzorem jest Samarytanin z przypowieści biblijnej. Jego troska, hojność, poświęcenie swojego czasu i uwagi pokazują, kim dla nas powinien być drugi człowiek i jaką ma wartość.