Reklama
temat numeru
Sentencja użyta w tytule jest nie tylko mądrością ludową. Naukowcy są przekonani, że ludzie wierzący znacznie lepiej znoszą stres i mniej panikują.
Co w obecnej sytuacji powinien uczynić katolik? Jak się zachować? Skorzystać z dyspensy czy pójść do kościoła?
Zamykane są kościoły, biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., dostosowując się do zaleceń władz państwowych. Nie chcą jednak efektu oblężonej twierdzy pełnej spanikowanych ludzi.
To, co zdarzyło się w diecezji rzymskiej, świadczy o tym, jak bardzo napięta jest sytuacja we Włoszech.
10-15
świadek wiary
Jego książka, a raczej obszerny wywiad z Janem Pawłem II – Przekroczyć próg nadziei, do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Vittorio Messori – dziennikarz, pisarz i jeden z najlepszych znawców pontyfikatu papieża Polaka w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem opowiada o Janie Pawle II i o kulisach powstania książki.
Brali ślub w dniu, gdy umarł Jan Paweł II. Podczas podróży poślubnej byli na Jego pogrzebie. Dziś są szczęśliwą rodziną i wierzą, że przyczynił się do tego Ojciec Święty.
Zupełnie nie pamiętam, co myślałem, niosąc Ewangeliarz przed trumną Jana Pawła II. Chciałem jedynie nieść go godnie. Tak jak się niesie najważniejszą księgę swojego życia.
Istnieje powszechne przekonanie, że dla każdego Polaka Jan Paweł II jest osobą wyjątkową, kimś bardzo ważnym. Szukając potwierdzenia tego przeświadczenia, zapytałem kilkoro młodych ludzi o naszego papieża.
16-21
życie kościoła
Na Jasnej Górze od wieków, szczególnie w trudnych sytuacjach, w dłonie Maryi powierzaliśmy nasz los. U Maryi szukaliśmy wsparcia. Zawsze w historii narodu i Kościoła okazywała się naszą pomocą i obroną.
Nie wiem, jak będzie 29 marca, kiedy ten numer Niedzieli trafi do większości Czytelników. Mam nadzieję, że będzie inaczej, ale dziś, kiedy piszę ten krótki tekst, chyba każda rozmowa zahacza w ten czy inny sposób o koronawirusa.
23
sprawy rodzinne
Jak żyć w czasie izolacji i ograniczeń? Jak sobie radzić z samotnością? W jaki sposób ogarnąć rzeczywistość, żeby nie była dla wielu tak bolesna?
Dzieci obowiązkowo w domu, rodzice często pracujący zdalnie – to nie lada wyzwanie dla całej rodziny. Jak ogarnąć „dzisiaj”, które pewnie jeszcze trochę potrwa? Co zrobić, żeby ten czas przyniósł pozytywy?
26-27
dobre rady
Trzeba wzmacniać swoją odporność ze względu na okres grypowy, a tym bardziej w przypadku pandemii. Można to zrobić m.in. przez mądre odżywianie organizmu.
W Niedzielę Palmową, zwaną też Niedzielą Wierzbną, wierni przynoszą do kościoła palmy, aby je poświęcić.
W całej Polsce trwa akcja „Zostań w domu”. Apelują o to służby sanitarne, rządzący i celebryci, tak nakazuje też zdrowy rozsądek. Jeśli już musisz dla higieny psychicznej i fizycznej opuścić dom, to wybierz samotny spacer w lesie.
Pytanie czytelnika: W ostatnich dniach coraz częściej, i to nie tylko w środowisku kościelnym, słyszymy o dyspensie. Czym tak naprawdę ona jest, kiedy można jej udzielić i co w praktyce oznacza?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie ma w tej chwili dowodów na to, że psy lub koty mogą ulec zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.
28-30
kochane życie
Męka Pana Jezusa, krew i biczowanie, ciężar krzyża, pot i łzy, a to wszystko za nas...
40
prasa zagraniczna
Biskup z koronawirusem. Wyzwania dla Kościoła w Argentynie. Podzieleni muzułmanie. Rok bez zagranicznych pielgrzymek? Trzeba o tym mówić.
42
moim zdaniem
Musimy ten egzamin zdać, tak jak swój egzamin zdają dziś prezydent i rząd oraz tysiące lekarzy, pielęgniarek, policjantów, strażaków, żołnierzy i wielu bezimiennych bohaterów.
Wzajemne wsparcie, życzliwość, pomoc czynią silniejszym całe społeczeństwo, a każdego z nas – bezpieczniejszym.
44-45
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
O znaku pustej świątyni mówił w homilii podczas Mszy św. w bielskiej katedrze pasterz naszej diecezji, który 15 marca przewodniczył Eucharystii sprawowanej niemal w pustym kościele.
Wobec epidemii i wprowadzonych w związku z tym obostrzeniami zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w kościołach nie do przecenienia okazały się środki masowego przekazu.
46
NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
Podobno coraz więcej młodych nie ma ochoty na jakąkolwiek aktywność poza szkołą, nic im się nie chce, mają inne ideały. Nic bardziej mylnego. Jedną z grup wyłamującą się temu stereotypowi są harcerze.
W parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie z inicjatywy wiernych i proboszcza ks. Wojciecha Pelczarskiego zorganizowano zbiórkę środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
Trwa modlitwa w kościołach stacyjnych miasta wyznaczonych przez abp. Wacława Depo. Harmonogram na V tydzień Wielkiego Postu.
47
NIEDZIELA PODLASKA
Gdy ludzie widzą swą bezradność, często dopiero wtedy zaczynają szukać pomocy u Boga, wzywając wstawiennictwa świętych.
48
Kącik dla dzieci
50-51
NIEDZIELA LEGNICKA
Przeżywamy czas pandemii. Wiele w naszym życiu zmieniło się w tych dniach. Dotyczy to także życia religijnego.
50
51
NIEDZIELA MAŁOPOLSKA
Codziennie o godz. 21. 37 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, w Kaplicy Kapłańskiej, gdzie znajduje się płyta z grobu św. Jana Pawła II z jego relikwiami krwi, duszpasterze rozpoczynają modlitwę Aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
53
NIEDZIELA PRZEMYSKA
„Jutro to jest dziś, tylko trochę dalej”, napisał Norwid. Dziś w całym świecie nikt nie potrafi przewidzieć tego, co dalej. Dla człowieka wierzącego podstawą tego, co dalej, jest modlitwa.
W poczuciu odpowiedzialności za siebie nawzajem oraz w trosce o zdrowie i życie, proszę o przekazanie – wszelkimi dostępnymi środkami medialnymi i komunikacyjnymi – wiernym przebywającym na terenie archidiecezji przemyskiej zachęty do skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w kościele we Mszy św.
54
Niedziela z kulturą
55-61
NIEDZIELA SANDOMIERSKA
W Raniżowie odbył się jubileusz Eugeniusza Chorzępy, długoletniego organisty w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
56
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
Po raz pierwszy, i to nie dlatego, że nie mam weny, nie wiem o czym pisać. Czy o dramatycznej sytuacji, której nie warto pogłębiać, czy o radości, której mimo wszystko potrzebujemy jak powietrza?
57
NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
Dzieci Boże są silne Bogiem, doznają pociechy i mocy ze zwycięstwa Chrystusa na Drzewie Krzyża. Krzyż jest drogą zbawienia i znakiem nadziei.
58
NIEDZIELA ŚWIDNICKA
Dwudziestu pięciu księży z terenu całego kraju uzyskało dyplom ukończenia Szkoły dla Spowiedników podczas zakończonej niedawno jej 16. edycji w Skomielnej Czarnej koło Krakowa.
W dobie pandemii koronawirusa w wielu parafiach naszej diecezji kapłani o godz. 20.30 gromadzą się w kościołach na modlitwie różańcowej.
59
NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
Sytuacje ekstremalne są najlepszym testem na człowieczeństwo. Wszystkim nam przyszło tego doświadczyć. Czy znamy takich, którzy ten test już zaliczyli?
60
NIEDZIELA WARSZAWSKA
Z ks. Kamilem Chojnackim, dyrektorem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, rozmawia Łukasz Krzysztofka
Pamiętajmy o tym, że jednak ostatecznie wszystko w życiu naszym sprowadza się do krzyża – mówił kard. Wyszyński.
61
NIEDZIELA WROCŁAWSKA
https://www.niedziela.pl/artykul/147649/nd/
Grób bł. Czesława, patrona Wrocławia, znajduje się we wrocławskim kościele Ojców Dominikanów. To tu 20 marca modlił się wrocławski metropolita
62
NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
Gdy trwoga i lęk zawładnęły sercami wierzących, zawsze zwracali się o ratunek do Boga. Także teraz, kiedy przeżywamy trudny czas, trzeba prosić Boga o miłosierdzie.
Po rocznym przygotowaniu, tradycyjnie w II Niedzielę Wielkiego Postu miała miejsce miła uroczystość w naszej parafii, w Horyńcu-Zdroju.
63
Niedziela z kulturą
64
NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
W tym roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego, związana z inauguracją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, miała szczególny wymiar. Z powodu pandemii koronawirusa i podjętej przez wielu kwarantanny przeżywaliśmy ją w naszych domach.
64
moim zdaniem
65
Europa Christi
69-76
niedziela liturgiczna
Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.
III-VIII