Reklama
edytorial
Sięgnijmy od razu do sedna. Świat wyszedł z ręki Boga i został tak stworzony, że mężczyzna i kobieta to dwa „sposoby” bycia człowiekiem, które są sobie nawzajem równe. Żadna z dwóch płci nie jest ani lepsza, ani gorsza. Zróżnicowanie płci zostało wpisane w akt stwórczy Boga.
Powiedzą niektórzy: przecież to oczywiste, że nie wolno zabijać ludzi. Ale zauważmy, że jednak były i ciągle grożą nam czarne marsze, na których szokują twarze młodych kobiet i mężczyzn z groźnymi błyskami w oczach, żądających prawa do aborcji, wykrzykujących gniewnie hasła o wolności kobiet.
3
sprzeciw biskupów - dokument
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tak zwanej Karty LGBT
6-7
na bieżąco
Sławomir Broniarz – szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z jedną z rozgłośni radiowych powiedział, że nauczyciele mają w ręku „potężny oręż, jakim jest promocja uczniów”.
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
8
dookoła świata
9
10
temat numeru: obrona życia
Najnowsze badania sondażowe wskazują, że większość Polaków popiera pełną ochronę życia ludzkiego od poczęcia. Mimo wielu prób organizacji pro-life nie udało się zmienić prawa, by zgodnie z wolą Polaków ludzkie życie było lepiej chronione.
To właśnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego widzimy Maryję, która uczy nas posłuszeństwa wiary Bogu.
12-14
„Dar Młodzieży" kończy rejs
To był wyjątkowy rejs dookoła świata. W różnych jego etapach uczestniczyło ponad 1000 młodych Polek i Polaków. Na żaglowcu „Dar Młodzieży” dopłynęli do 23 portów w 18 krajach świata. Jednym z nich była Panama.
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie miałem wiele okazji do bezpośrednich rozmów z młodzieżą z różnych krajów świata. Przekonałem się, jak wielki jest potencjał tych młodych ludzi. Bardzo poważnie traktują wiarę, postanowili żyć według jej zasad i są bardzo świadomi tego, czym jest Kościół katolicki.
16-19
Materiał partnera
23
męskie sprawy - zaproszenie
Działają od 2010 r. Najpierw była wspólnota dla mężczyzn – grupy, formacja, obozy rekolekcyjne. Z czasem Bóg coraz wyraźniej pokazywał im, że ma dla nich misję związaną z przywództwem.
26-27
28-29
wiara i życie
Wstyd się przyznać, ale w młodości nie byłem ministrantem. Kiedy wstąpiłem do seminarium, musiałem więc szybko nadrobić tę lukę. Na szczęście wykłady z liturgiki czy asysty seminaryjne bardzo mi w tym pomogły. Jednak nie tylko one nauczyły mnie, czym tak naprawdę jest święta liturgia.
30-31
liturgia tygodnia
Słyszymy dzisiaj słowa Chrystusa: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. To ostrzeżenie jest zaadresowane do nas, abyśmy uczyli się rozpoznawać znaki czasu w wydarzeniach codziennego życia. Tu nie chodzi o lęk przed śmiercią, lecz o zawierzenie Bogu bogatemu w miłosierdzie.
32-33
35
rozmawiamy o Polsce
O politycznych kulisach i konsekwencjach upadku rządu Jana Olszewskiego z dr. Andrzejem Anuszem rozmawia Wiesława Lewandowska
38-39
fakty, opinie
Media społecznościowe stały się naturalną platformą komunikacji
40
z prasy zagranicznej
41
bliżej świata - Algieria
Arabska Wiosna dotarła do Algierii dopiero teraz. Wcześniej, nie bez przyczyny, wiosenne burze przechodziły tu bokiem
45
rodzina - poradnik
Popularność portali, gazet, programów telewizyjnych i radiowych związanych z tematyką lifestyle’ową, czyli w skrócie mówiących nam, jak żyć, nie słabnie. Na podstawie obserwacji mediów społecznościowych ośmieliłabym się nawet stwierdzić, że trenerzy w tej dziedzinie wyrastają jak grzyby po deszczu i mają się coraz lepiej.
Powiedziałem pewnego dnia swojemu spowiednikowi, że jestem obecnie na „duchowej górce”. Bardzo się zaniepokoił i stwierdził: „Coś mi tu syczy...”. Pomyślałem, że może gdzieś ulatnia się gaz albo skądś ucieka powietrze. A on dokończył: „Już wiem. To pycha”.
48
kultura
50
Niedziela Młodych
Jaki post jest dobry? Kiedy nie zjemy mięsa lub słodyczy czy to będzie można nazwać dobrym postem? A może jakieś bardziej współczesne wyrzeczenia, np. nie będę tak długo siedział na Fb lub grał w necie?
Rozśmieszyło mnie to. Naprawdę. Zawsze miałem szacunek dla optymistów – a tylko ktoś taki mógł wpaść na pomysł Międzynarodowego Dnia bez Kłamstwa. I wierzyć, że tacy nałogowcy, jak ja kiedyś, dadzą sobie wtedy wolne...
Zastanówmy się...jak w XXI wieku możemy naśladować Matkę Bożą?
52-55
26 marca - Dzień Modlitw za Więźniów
Jesteście skazani, ale nie potępieni – to przesłanie pozostawił więźniom Jan Paweł II
56
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Ponad dwa tysiące maturzystów naszej diecezji modliło się 8 marca na Jasnej Górze.
Spotkanie z muzyką klasyczną wybitnych pianistów – tak prezentował się II Wieczór Melchiorowski, który tym razem odbył się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie.
Kapa z Kęt. Świadek triumfu króla Jana III” to tytuł wystawy, która od 14 marca zagościła w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Niedziela częstochowska
Ruch „Europa Christi” przyjmuje za swoje słowa zawołania biskupiego św. Jana Pawła II, w których odczytujemy także zjawisko odnowy duchowej
Życie jest święte. Moje. Twoje. Każde. Od początku do końca jest darem i błogosławieństwem w oczach Boga. A w Twoich
Wielkim bogactwem duchowym naszej archidiecezji są miejsca związane z kultem maryjnym, ale także te związane z kultem Męki Pańskiej.
Niedziela podlaska
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej chcąc pogłębiać wiarę wśród młodzieży organizuje comiesięczne Spotkania Młodych (CSM)
Obchodzony 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest szczególnie ważny w kontekście wzmożonej próby przypisywania narodowi polskiemu zbrodni hitlerowskich
Modlitwa sprawiła, że w siódmym miesiącu ciąży, w dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, urodziła zdrową, silną, samodzielnie oddychającą córkę
Niedziela kielecka
Rycerstwo Niepokalanej jest dla mnie służbą dla drugiego człowieka. To zaszczyt być Rycerzem Niepokalanej i zobowiązanie – mówi Krystyna Radomska
Pokonując Chorwację wynikiem 2: 1 Polska Reprezentacja Księży wywalczyła brązowy medal podczas trwających od 25 lutego do 1 marca w Czarnogórze, Mistrzostw Europy Księży w Piłce Nożnej Halowej.
W okresie Wielkiego Postu przybliżamy wątki związane z męką Pana Jezusa
Niedziela małopolska
– Pomyślałem, że nie wystarczy być człowiekiem, który wie, jak powinno być, ale też musi podejmować konkretne działania – mówi „Niedzieli” Wiesław Prostko
W Hali Gumniskiej w Tarnowie odbyła się druga edycja dnia skupienia dla animatorów młodzieży.
– Ludzie w kryzysie bezdomności byli dla mnie wcześniej zupełnie przezroczyści. Kiedy mijałem ich na ulicy, nie zastanawiałem się, kim są. Traktowałem ich jak kłody pod nogami – mówi Piotrek Żyłka
Niedziela lubelska
Parafia pw. Matki Kościoła w Dębie (dekanat garbowski) jest jedną z najmniejszych w naszej archidiecezji.
Krzyże zyskały sobie prawo obecności w przestrzeni publicznej także na terenie Lubelszczyzny; dotyczy to zarówno historii, jak i współczesności.
O tragicznych losach kapłana opowiadała Zenobia Kitówna, autorka książki „Poprzedził Popiełuszkę. Ksiądz Jan Szczepański (1890 – 1948)”
Niedziela legnicka
W pierwszy piątek po Środzie Popielcowej, tak jak i w innych diecezjach, legnicka katedra była miejscem modlitwy przebłagania.
30 marca 2019 r. przypada 80. rocznica urodzin biskupa seniora Stefana Cichego.
Modlitwy w intencji poczętego życia, duchowe adopcje, manifestacje, konferencje i marsze uliczne – to tylko niektóre z wydarzeń, które towarzyszą obchodom Dnia Świętości Życia
Niedziela łódzka
16 marca s. Teresa Irena Derbel obchodziła 70-lecie profesji zakonnej. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Marek Marczak
Studenci pytają, a cieszący się autorytetem księża odpowiadają.
– Do Caritas zgłosił się pan z wnioskiem na aparat słuchowy. Wykonaliśmy mu badania słuchu i na ich podstawie został dopasowany aparat słuchowy za 2 tys. zł. W innej firmie na ten sam ubytek zaproponowany został aparat za 8 tys. zł
Niedziela przemyska
W czytelni WSD w Przemyślu 7 marca odbył się egzamin magisterski dla diakonów przemyskiej uczelni.
Wierni z całego miasta przeszli w piątkowy wieczór 8 marca ulicami Jarosławia, rozważając Mękę Pańską
Odprowadziliśmy na wieczny spoczynek naszego rodaka, którego w słowie homilii bp Paweł Socha „udekorował” tymi trzema przymiotami zawartymi w tytule wspomnienia.
Niedziela rzeszowska
Z tej okazji w Rzeszowie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci bohatera.
Chcemy dzisiaj, stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczyć się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech, nie są prywatne – mówił ks. Rafał Flak we wprowadzeniu do Drogi Krzyżowej.
W dniu 5 marca 2019 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia „Benemerenti” prof. Czesławowi Kłakowi, członkowi Trybunału Stanu.
Niedziela sandomierska
– Panie Jezu, przyjmij nasz żal za wszelkie złe czyny, od drobnych zaniedbań po ten straszny grzech. Daj pragnienie pokuty i zadośćuczynienia, a zarazem poczucie odpowiedzialności za wszystkich skrzywdzonych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele seminaryjnym.
Ponad 250 członków Liturgicznej Służby Ołtarza przybyło do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Okazją do wspólnego spotkania było wprowadzenie relikwii św. Dominika Savio do kościoła seminaryjnego.
W bieżącym roku Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli 25 marca, będzie obchodzony w naturalnym rytmie chronologicznym.
Niedziela sosnowiecka
To było bardzo istotne wydarzenie dotyczące Rycerzy Kolumba. 9 marca br. w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się uroczysta ceremonia nadania stopnia patriotycznego Rycerzy Kolumba.
Zakończył się pierwszy etap plebiscytu „Bohater katechezy diecezji sosnowieckiej”?, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Marzec obfituje w ważne historyczne daty. Jedną z nich jest rocznica powołania do istnienia diecezji sosnowieckiej.
Niedziela świdnicka
Losy i dokonania Polek, które na kartach naszej narodowej historii zapisały się jako dzielne Polki, dla których dobro Ojczyzny było najważniejsze, zostały przypomniane w przepięknym poetycko-muzycznym widowisku pt. „Dzielne Polki.
Wśród grup modlitewnych w parafiach naszej diecezji najliczniejsza jest z pewnością Wspólnota Żywego Różańca, ruch modlitewny założony przez służebnicę Bożą Paulinę Jaricot (+1862).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Od wielu już lat nasza archidiecezja bardzo pokornie na kolanach prosi Boga o dar nowych, licznych, świętych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, modlił się w niedzielę 3 marca br. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła.
Krzyż Chrystusa zapowiadały w Starym Testamencie figury. Figura lub typ w egzegezie biblijnej to osoba, rzecz lub wydarzenie, które poza sensem wyrazowym w Piśmie Świętym może mieć jeszcze inne znaczenie i wyrażać jakąś wyższą prawdę.
Niedziela toruńska
Marzec jest poświęcony Maryi oraz św. Józefowi, opiekunowi Świętej Rodziny. W Kościele katolickim duży naciskkładzie się na ochronę życia i rodziny.
Miłością do Słowa Bożego zaraził mnie (i z pewnością wielu innych mieszkańców naszej parafii) ks. Marcin, wówczas neoprezbiter, który na cotygodniowych spotkaniach założonego przez siebie kręgu biblijnego ukazywał bogactwo i piękno Słowa Bożego, którego do dziś staram się często słuchać i „rozważać w sercu swoim” (por. Łk 2, 19).
Franciszkański Zakon Świeckich znany też pod nazwą Trzeci Zakon św. Franciszka został założony 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu na prośbę ludzi zafascynowanych postacią św. Franciszka i jego sposobem życia.
Niedziela warszawska
Katolickie Stowarzyszanie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej po raz dziewiąty organizuje Warszawskie Jerycho. To tygodniowa, nieustająca modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji obrony życia.
Warto przypomnieć trochę zapomniany wymiar nauczania Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego nt. ochrony życia ludzkiego.
W okresie stalinizmu nie mógł w Polsce oficjalnie istnieć. Później, dzięki modlitwie tych, którzy ocaleli oraz wsparciu i życzliwości kapłanów, odrodził się. Dzisiaj z ewangelicznym zapałem Franciszkański Zakon Świeckich odnawia oblicze Kościoła w duchu Biedaczyny z Asyżu.
Niedziela wrocławska
Życie małżeńskie jako dar Boga wymaga nieustannej troski. Trzeba pielęgnować to, co Boże i rozwijać to, co ludzkie. Okazuje się, że nie jest to łatwe, zwłaszcza w codzienności.
Chociaż nie są rodowitymi wrocławianami, to właśnie we Wrocławiu spędzili większość swojego życia. Nic dziwnego, w stolicy Dolnego Śląska, daleko od rodzinnych stron odnaleźli siebie, swoją ostoję, swój prawdziwy dom. Poznajcie Marię i Gabriela Ziemblickich, bohaterów w obrączkach.
14 stacji Drogi Krzyżowej, 14 kościołów Wrocławia. Można podążać za Panem Jezusem odwiedzając kolejne świątynie i na miejscu rozważać Jego Mękę. Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa odbywa się w naszym mieście po raz trzeci.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Najbliższe dni są wyjątkowe dla naszej diecezji. Przynoszą wspomnienie jej ustanowienia. 27 lat temu Jan Paweł II erygował diecezję zamojsko-lubaczowską bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Katedrą została kolegiata zamojska pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.
Korchów to niewielka miejscowość w gminie Księżpol. Niewielka, ale wielu młodym osobom kojarzy się z niezwykle ważnym miejscem, gdzie rodzi się prawdziwa wspólnota.
Regionalne konsultacje związane z wsparciem Kół Gospodyń Wiejskich odbyły się w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pompeje zostały zniszczone siłami natury, Kostrzyn – działaniem człowieka, jak mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn, który opowiada o tzw. Kostrzyńskich Pompejach znajdujących się na terenie muzeum.
Może w tym roku przy okazji Dnia Świętości Życia warto pomyśleć o Duchowej Adopcji?
Przy okazji trwającej peregrynacji obrazu św. Józefa Kaliskiego otwieramy cykl rozmów z mężczyznami. Będzie to miejsce na przemyślenia, świadectwa i ciekawe historie. Poznajcie męską stronę wiary. Z Piotrem Wiśniewskim rozmawia Katarzyna Krawcewicz.