W homilii Biskup zwrócił uwagę na przemiany w życiu religijnym człowieka. Zachęcał młodych do ciągłego poszukiwania Boga i uczynienia Go najważniejszym w życiu.
– Co jest korzeniem mojej religii? Jak mogę oczyścić moją religijność, bym się nie pomylił i nie oddawał czci fałszywemu bogu, bym nie mnożył praktyk religijnych, które mnie wcale do Boga nie zbliżają. Bym uchwycił to, co jest najistotniejszej w mojej religii, w której czeka mnie zbawienie i dom Ojca? – pytał Pasterz diecezji zgromadzonych w Jasnogórskiej Bazylice maturzystów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przestrzegał przed głoszącymi jedynie Ewangelię sukcesu i skuteczności, obiecującej pomyślność człowieka w życiu w zamian za wierność i oddanie się Bogu. W opozycji do takiego „orędzia” podkreślił, że naśladowanie Chrystusa często wiąże się także z krzyżem. Na koniec życzył modlącej się młodzieży, by nie tylko dobrze zdali maturę, ale odpowiedzialnie rozpoczęli nowy etap dojrzałego życia.
Eucharystię poprzedziła konferencja, którą wygłosił do młodych ks. Andrzej Gołębiowski. Salezjanin, który pełni funkcję dyrektora Redakcji Programów Katolickich TVP3 w Krakowie, oparł swoje wystąpienie o lekturę ewangelicznej sceny uzdrowienia kobiety cierpiącej na krwotok.
Reklama
Zwrócił uwagę na pragnienie chorej i odizolowanej osoby, by dotknąć Chrystusa, oraz zachęcił młodych, by w swoich lękach, cierpieniach i trudnościach nie lękali się dotknąć Boga. Konferencja ks. Gołębiewskiego utkana była z serii przykładów z życia młodych ludzi oraz osobistego świadectwa modlitwy w trudnych sytuacjach.
– Przede wszystkim dotknij Boga, aby On ci powiedział, że jesteś wolny i uzdrowiony. Zostańcie z Jezusem i obecnością Jego Matki. A gwarantuję wam, że uda wam się życie – zakończył kapłan, który wiele lat pracował w oświęcimskiej parafii salezjańskiej.
Program pielgrzymki dopełniło nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach oraz modlitwa różańcowa młodych przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Na koniec słowa zawierzenia na czas matury i przyszłych wyborów życiowych odczytali w imieniu wszystkich młodych pielgrzymów uczniowie bielskiego Zespołu Szkół Budowlanych. W sumie na Jasnej Górze modliło się ponad 2 tys. maturzystów z 42 szkół leżących na terenie bielsko-żywieckiej diecezji.