Reklama
Boże Narodzenie 2014
Film dokumentalny. Przedstawia Marię Okońską – założycielkę „Ósemki” (obecnie Instytut Prymasa Wyszyńskiego), urodzoną 16 grudnia 1920 r. w rodzinie o żywych tradycjach religijnych i patriotycznych – ojciec zginął jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej przed jej urodzeniem.
3
28 XII Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski Modlitwa za rodziny jest odmawiana w czasie Apelu Jasnogórskiego od I tygodnia Adwentu 2014 r. do czasu zakończenia obrad Synodu o rodzinie, w październiku 2015 r.
5
z Watykanu
6
ze świata
7
8
z Polski
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 2014 r. rozpoczął się w Krakowie proces beatyfikacyjny, mający dowieść na szczeblu diecezjalnym heroiczności cnót i świętości życia sługi Bożego ks. Piotra Skargi
Zaniepokojony i oburzony sytuacją, która miała miejsce w klasie IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie, gdzie bez wiedzy i zgody rodziców prowadzono zajęcia w duchu ideologii gender, abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, 6 grudnia 2014 r. wystosował list do mieszkańców Bełchatowa.
9
temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
Świętujemy urodziny Jezusa z Nazaretu. Przyszedł na świat, byśmy wyszli z ciemności naszych ograniczeń i nieśli światło prawdziwego życia innym. Jego narodziny zmieniły bieg historii. Ale czy zmieniły nas?
10-11
temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
Betlejem to jedyne miejsce na ziemi, gdzie kolędy śpiewa się każdego dnia. Tutaj właśnie mądrość kolęd przeplata się z Biblią, archeologią i życiem codziennym betlejemskich chrześcijan
12-13
zdumienie Bożym Narodzeniem • rozmowa świąteczna
Z ks. prof. Józefem Naumowiczem z UKSW – autorem książki „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” – rozmawia Andrzej Tarwid
14-16
temat numeru: zdumienie Bożym Narodzeniem
Rzadko gdzie jest śnieg. Są takie zakątki świata, gdzie nie ma zwyczaju urządzania Wigilii z prezentami i choinką. Ale pod każdą szerokością geograficzną nowo narodzone Dzieciątko witane jest z podobnym entuzjazmem i radością. Boże Narodzenie to wszędzie czas wytchnienia, zabawy, obfitości i – oczywiście – modlitwy.
18-19
tango • smutek, który sam siebie tańczy
Kiedy przed stu laty tango zawładnęło Argentyną, a właściwie kilkoma dzielnicami portowymi Buenos Aires, nikt nie przypuszczał, jaką zrobi karierę i jak szybko zawojuje cały świat.
24
26-27
siła wiary • Joszko Broda rodzinnie
Z Joszkiem i Deborą Brodami – twórcami popularnego zespołu „Dzieci z Brodą” – o świętowaniu narodzin Boga i człowieka oraz o miłości, nadziei i radości z tego wynikających – rozmawia Aleksandra Nitkiewicz.
28-30
Siła wiary • Świątynia Opatrzności Bożej
3 niezależne sceny obrotowe, 200 lalek, w tym 50 ruchomych, i 24 sceny, w których ukazana jest ponadtysiącletnia historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
31
siła wiary • „Spełniona w Maryi"
W ekranowej biografii Marii Okońskiej, zarysowanej w filmie Pawła Woldana „Spełniona w Maryi”, wątek jej wielkiej przyjaźni z księdzem, a później prymasem Stefanem Wyszyńskim zajmuje centralne miejsce.
32-33
cykl • cztery odsłony nadziei klasztor
W 50-tysięcznym Rybniku jest mała wspólnota dziesięciu sióstr, które od rana do wieczora poświęcają czas Panu Bogu. Ich dzień rozpoczyna się tuż po godzinie piątej od modlitwy, a kończy na modlitwie wieczornej.
34-35
wiara i życie
Wśród Ewangelistów to Łukasz uchodzi za mistrza słowa. I nic dziwnego. Z pochodzenia był Grekiem, pisał więc – w przeciwieństwie do pozostałych trzech autorów Dobrej Nowiny – w swym języku ojczystym.
Urodzona w 1971 r. Asia Noreen z miejscowości Ittan Wali w Pakistanie pracowała kilka lat temu ze swoimi muzułmańskimi przyjaciółkami w polu. Na półtora tysiąca rodzin zamieszkujących Ittan Wali tylko trzy były chrześcijańskie. Z nieba lał się żar.
37
liturgia tygodnia
Powoli mija Adwent. Jak te jego ostatnie dni przeżyć najlepiej? Słuchając Słowa Bożego, odpowiadając na słowo dzisiejszej niedzieli jak Maryja przy Zwiastowaniu: „Niech mi się stanie według Twego Słowa”, zaśpiewać z Nią psalm responsoryjny.
W każdym z członków Świętej Rodziny z Nazaretu możemy odnaleźć wzór poszczególnych powołań wewnątrz ludzkich rodzin. Józef, choć nie był naturalnym ojcem Jezusa, stanowi model mężczyzny, który opiekuje się małżonką i dzieckiem, tzn. strzeże domowego ogniska.
38-41
fakty • opinie
W nowym dowodzie osobistym nie będzie już adresu zameldowania. Gdy obywatel będzie więc załatwiał coś w banku, urzędzie itp., będzie musiał za każdym razem udać się do urzędu gminy i uzyskać – obecnie za 17 zł! – zaświadczenie o miejscu zamieszkania.
Radosław Sikorski nie schodził z czołówek mediów przez kilka dni. Próbowano go przekonać, że nie wszystko mu wolno. Niestety, wysiłki poszły na próżno. Mainstream stanął za nim murem i figa z makiem – wszystko mu wolno.
46
z prasy zagranicznej
47
relacje • Toruń
W dniach 28-29 listopada br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pod patronatem tygodnika „Niedziela” odbył się VII Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawda – szanse i zagrożenia”.
W sobotę 29 listopada 2014 r. słuchacze Radia Maryja świętowali w Toruniu 23. rocznicę powstania tej katolickiej rozgłośni. Uroczystość miała miejsce w hali sportowo-widowiskowej. Mszy św. dziękczynnej za Bożą opiekę nad tym ewangelizacyjnym dziełem przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
48
felietony
Pensja przewodniczącego Rady Europejskiej jest wyższa niż pobory prezydenta Stanów Zjednoczonych i w zależności od kursu euro opiewa na kwotę ponad 100 tys. zł miesięcznie
Jeśli policja lub inne władze porządkowe jasno zażądają usunięcia się dziennikarzy z miejsca jakiegoś wydarzenia, to ci będą musieli to zrobić.
49
felieton
Gdy oglądałem telewizyjną relację z niedawnego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, przypomniałem sobie ze wzruszeniem podobne wydarzenie sprzed 35 lat, kiedy to Jan Paweł II odwiedził w Fanarze Dymitra I.
55
rodzina • poradnik
Gdy przeanalizujemy historię świata, dostrzeżemy armie, które były znacznie słabsze niż ich przeciwnicy, a jednak wygrywały. Decydował o tym element zaskoczenia, a nie liczebność lub wyposażenie wojska. Wrogie wojsko nie zauważyło momentu, kiedy znalazło się na polu bitwy i poniosło sromotną porażkę.
Zawsze, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilia, wracamy wspomnieniami do dzieciństwa, do domu rodzinnego i staramy się jak najwięcej przenieść i zachować tamtego klimatu w naszym życiu rodzinnym.
58
Boże Narodzenie • świąteczna opowieść
Opowiadanie dla dzieci upamiętniające 100. rocznicę rozejmu bożonarodzeniowego pod Ypres
60-61
62-63
kultura
Epickie – przymiotnik, który zrobił ostatnio oszałamiającą karierę, choć wzbudza zapewne jak najbardziej uzasadnioną odrazę polskich językoznawców. Dla tych, którzy nie rozumieją: epickie (inaczej niż dotychczas, czyli „pochodzące z epiki” lub „opisowe”) znaczy od dziś niezapomniane, bohaterskie, majestatyczne, imponująco wielkie.
W poniedziałek 29 grudnia 2014 r. przypada 1. rocznica odejścia do Domu Pana kompozytora światowego formatu, patrioty, człowieka prawdy i sumienia, czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej – śp. Wojciecha Kilara.
65
Niedziela Młodych
Grudzień w Peru to w wielu miejscach czas początku i końca – kończy się rok szkolny i akademicki, a zaczynają się wakacje. Tak więc początek grudnia to czas bardzo napięty. Adwent nie jest tak mocno przeżywany duchowo.
Na mieście wzmożony ruch. Jeszcze choinka, bo wcześniej nie można było wybrać – musi być piękna, w końcu to raz do roku. W sklepach ścisk, ekspedientki padające ze zmęczenia, a przecież same też muszą przygotować wigilię dla swoich rodzin. Szef nie uwzględnił dla nich krótszego dnia pracy, bo wszyscy muszą zaopatrzyć się na Święta, zaraz będą skargi i można wylecieć z pracy.
Czapki, skarpety, sól, herbata – co łączy te rzeczy? Wszystkie one są zbierane w ramach „Akcji – Ubóstwo”
Kiedy trzymacie w ręku ten numer „Niedzieli”, wiele osób albo szykuje się do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych do Pragi, albo już tam jest. I przekonują, że niezależnie od pochodzenia, języka i odłamu chrześcijaństwa – możliwa jest wspólna modlitwa i wspólna zabawa.
66-69
listy do „Niedzieli"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
Na początku grudnia ubiegłego roku umieściła Pani mój list z prośbą o pomoc, gdyż na skutek trudnej sytuacji materialnej znalazłam się w pętli zadłużenia. Z przykrością stwierdzam, że na mój list odpowiedziała tylko jedna pani...
70
różne
81
Wigilia z „Niedzielą"
Wokół odświętnie nakrytego stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, a na nim Księga Pisma Świętego. Obok Biblii świątecznie przystrojona świeca, symbolizująca obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako „światłość świata”. Wszyscy stoją, a najstarszy członek rodziny zapala świecę.
Dod 01-Dod 16
Niedziela bielsko-żywiecka
Beskidzkie Kolędowanie” znów towarzyszyć będzie okresowi świątecznemu w Bielsku-Białej i okolicach.
Ze Zbigniewem Micherdzińskim rozmawia ks. Piotr Bączek
Seminarium duchowne w Krakowie przeżywało 6 grudnia istny nalot małolatów z Podbeskidzia i Małopolski. Ponad 60 dzieci z rodzicami śpiewało religijne pieśni, bawiło się w refektarzu oraz uczestniczyło w Liturgii z św. Mikołajem.
Niedziela częstochowska
Zbliżają się – już są – święta Bożego Narodzenia. Nazwa tych świąt to niezwykle ważne określenie wielkiej tajemnicy Bożego Wcielenia, czyli przyjęcia przez Boga ludzkiej natury, ludzkiego ciała i Jego narodzin z matki ziemskiej, która poczęła z Ducha Świętego.
Wielu naszych częstochowskich księży podczas II wojny światowej było więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Wśród nich był również ks. kan. Antoni Mietliński, późniejszy budowniczy kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.
Na północy naszej archidiecezji, tuż przy popularnej „jedynce” (DK1), znajduje się miejska parafia Kamieńsk, której proboszczem od czterech już lat jest ks. kan. Mieczysław Wach. Patronują jej święci apostołowie – Piotr i Paweł, najważniejsi wybrańcy Chrystusa Pana
Niedziela podlaska
Akcja Katolicka Oddział w Siemiatyczach przy współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli organizuje po raz drugi w Siemiatyczach 6 stycznia 2015 r., w uroczystość Przemienienia Pańskiego, barwny przemarsz Orszaku Trzech Króli pod hasłem: „Pokój. Radość. Rodzina – Proszę. Dziękuję. Przepraszam”.
W dniach 6-7 grudnia w Ciechanowcu odbył się 34. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego
Niedziela kielecka
Rozmowa z rektorem klasztoru na Karczówce – o bożonarodzeniowej nadziei, prostych gestach i bliskości,
W bocznej kaplicy kościoła parafialnego w Górach Pińczowskich znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, otoczony kultem przez okolicznych mieszkańców.
Wśród symboli Bożego Narodzenia znajdują się sianko na wigilijny stół, prawie nigdzie już niestosowana słoma i gałązki ostrokrzewu, które z powodzeniem konkurują z ozdobami ze świerku czy jodły
Niedziela małopolska
Prawdziwa stajenka ze zwierzętami, prawdziwa wspólnota, prawdziwy Bóg. Chcesz tego doświadczyć? Franciszkanie zapraszają do „Żywej Szopki przy Franciszkańskiej 4”. Zaczynamy 24 grudnia o godz. 22 świątecznymi życzeniami i wspólnym kolędowaniem na chwałę Bożą.
W grudniu, przed Bożym Narodzeniem, po raz 13. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, zaprasza do wspólnego wystawnego stołu ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne oraz niepełnosprawnych.
Ostatni tydzień Adwentu jest sprintem przed metą. Prawdziwy sportowiec w takich momentach nie będzie się oszczędza.
Niedziela lubelska
W adwentową sobotę 6 grudnia na zakończenie dnia skupienia alumni IV roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przyjęli z rąk bp. Józefa Wróbla posługę akolitatu.
Parafia pw. św. Stanisława w Gorzkowie jako pierwsza w dekanacie Krasnystaw-Zachód przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych
Święta Bożego Narodzenia, jak chyba żadne inne, przepełnione są tradycją. Dzięki bogatej symbolice, obrzędom i zwyczajom, są najbardziej popularnymi i rodzinnymi świętami.
Niedziela legnicka
Rozmowa z biskupem legnickim Zbigniewem Kiernikowskim
Kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej ks. Józef Lisowski został mianowany Generalnym Honorowym Dyrektorem Górniczym.
Niedziela łódzka
Dzisiaj brakuje nam ludzi będących jak ojciec Stefan Miecznikowski punktem odniesienia dla naszego myślenia o Ojczyźnie, o należnych jej obowiązkach i poświęceniu
Kiedy w roku 1996 ks. Konrad Krajewski, obecnie arcybiskup i jałmużnik papieski, wpadł na pomysł, aby na czas świąt Bożego Narodzenia przy łódzkiej katedrze stanęła szopka z żywymi zwierzętami, zapewne nie przypuszczał, jaką popularnością będzie się cieszyć przez kolejne lata.
Szpitalne sanktuarium Bonifraterskiej Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, to jedyne sanktuarium szpitalne. W kaplicy znajdują się także relikwie św. Jana Bożego – patrona chorych, szpitali i służby zdrowia.
Niedziela przemyska
List abp. Józefa Michalika na Boże Narodzenie
Na dzisiejszy dzień składa się czterdzieści lat oczekiwań, modlitw, cierpliwości, wątpień, nadziei i wiary – mówił ks. Władysław Dubiel, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pełkiniach-Wygarkach, podczas uroczystości poświęcenia świątyni parafialnej
Ponad osiemset lat temu, w bożonarodzeniową noc, św. Franciszek zaprosił do groty znajdującej się w Greccio mieszkańców miasteczka, przyprowadził do niej zwierzęta, ale pozostawił pusty żłóbek... Wygłosił poruszające kazanie i śpiewał tak pięknie, że wielu ludzi oczyma wyobraźni zobaczyło małego Jezusa...
Niedziela rzeszowska
Są to święta prawdziwie radosne. Tej radości świątecznej winszujemy sobie – jak mówili dawni Polacy – w składanych życzeniach, w przesyłanych karteczkach, ostatnio w mejlach i esemesach.
Z Ewą Rishmawi, Polką od 26 lat mieszkającą w Betlejem, rozmawia Dorota Zańko.
28 grudnia Kościół wspomina Świętych Młodzianków. Wiadomości o umieszczeniu tego święta w księgach liturgicznych pochodzą z piątego stulecia.
Niedziela sandomierska
Święta Bożego Narodzenia są trudne dla samotnych. I dla tych, których rozmaite okoliczności życiowe oddzieliły od ludzi, których kochają, za którymi tęsknią.
W roku Caritas chciejmy pochylić się nad jej działalnością wyrażoną poprzez prowadzenie przyparafialnych świetlic. Jedną z dwóch takich działających w diecezji jest świetlica socjoterapeutyczna przy parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.
Niedziela sosnowiecka
Chór męski z Dobieszowic trwa, koncertuje i ma się bardzo dobrze. W Święta Bożego Narodzenia z członkami chóru spotka się, posłucha i pomodli bp Grzegorz Kaszak.
Na adwentowym wieńcu płoną już wszystkie świece. To znak, że po raz kolejny w naszym życiu przeżywamy radość Bożego Narodzenia. Z całą mocą wybuchnie wtedy, gdy wigilijne niebo przystroi pierwsza gwiazda. Ten wieczór czyni z ludźmi cuda.
Na ostatnim w tym roku spotkaniu w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) uczestnicy mieli okazję poznać mieszkańców jaworznickiego „Betlejem” – osoby, które z ks. Mirosławem Toszą tworzą wspólnotę bycia z bezdomnymi i potrzebującymi.
Niedziela świdnicka
Uczniowie klasy II b oraz III b wraz z wychowawczyniami – Małgorzatą Kucharską oraz Agnieszką Kowalczyk – po raz pierwszy w tym roku szkolnym zorganizowali akcję zbiórki darów na rzecz wychowanków Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu.
Historia tych dwojga przyprowadziła do Pana Boga setki nawróconych serc. Kiedy ludzie słuchali świadectwa ich życia, cudów, jakich dokonał w ich życiu Pan Jezus, pragnęli również nawiązać tak bliskie relacje z Bogiem.
W przekazie biblijnym tajemnica Bożego narodzenia wyrażona jest w dwóch formach: w formie narracyjnego opisu i w formie refleksji filozoficzno-teologicznej. Pierwsza forma przekazu znajduje się w Ewangelii wg św. Mateusza i w Ewangelii wg św. Łukasza.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
8 grudnia, gdy Kościół katolicki obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego na szczecińskich Gumieńcach był szczególnie uroczysty. Oto bowiem poświęcony został nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły.
Z Maria Bartczak, dyrektorem Oddziału Terenowego TVP w Szczecinie, rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
W naszym domu Boże Narodzenie było od zawsze „świętem świąt”, najważniejszym rodzinnym spotkaniem w ciągu roku. To święta, w których staramy się być jak najbardziej razem, zjechać się na wspólną Wigilię, pomyśleć o tych, którzy z różnych powodów fizycznie być z nami nie mogą, ale jakoś przecież są.
Niedziela toruńska
– Niech nie zamilknie „Głos z Torunia” – mówił ks. kan. Jan Kalinowski 7 grudnia podczas Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Suski, dziękując Bogu za 20 lat istnienia diecezjalnego dodatku „Niedzieli” i dobro, które dokonało się za pośrednictwem tygodnika.
W pierwszym roku Wielkiej Wojny Święta Bożego Narodzenia przebiegały w smutku, niepewności jutra, często w żałobie. Mimo to nie zawiodła międzyludzka solidarność, a Gwiazda Betlejemska kojarzyła się z jutrzenką wolności. W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej przenieśmy się w myślach do Torunia tamtych lat, by z jego mieszkańcami przeżyć wojenną Gwiazdkę.
Z Elżbietą i Lechem Polakiewiczami rozmawia Helena Maniakowska.
Niedziela warszawska
Zwierzęta wypożyczone od okolicznych rolników będą atrakcją żywej szopki betlejemskiej, która stanie we franciszkańskim sanktuarium w Niepokalanowie.
Zakończenie 8. serii „Rancza” pokazało, że sporo będzie się działo także w kolejnej odsłonie serialu. Nie może być inaczej, skoro Piotr Kozioł, skromny proboszcz z Wilkowyj, zostaje biskupem.
Rozmowa z Cezarym Żakiem, grającym postacie braci Koziołów – Piotra i Pawła, czyli księdza i polityka.
Rozmowa z Andrzejem Rosiewiczem, piosenkarzem, artystą: muzykalnym, niekaralnym, znanym, lubianym, nieskorumpowanym
Niedziela wrocławska
W ciepłym mieszkaniu, przy cichych dźwiękach kolęd z radia trwa rodzinna krzątanina. Za kilka godzin wigilia.
Z Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji. Czy wszystkie rozumiemy? Czy potrafimy wyjaśnić ich pochodzenie? Pomocne w tym będą komentarze biblisty ks. prof. Mariusza Rosika.
O Bożym Narodzeniu, wspomnieniach świąt z rodzinnego domu i o tym, co dziś ma nam do przekazania „mały Jezus” z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, rozmawia Magdalena Lewandowska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Czy dzieci w Afryce mogą mieć cukrzycę? Mamy tu chłopca, który zasypia bez względu na miejsce i czas. Po prostu leci mu głowa. A może to z niedożywienia? W okresie Bożego Narodzenia pamiętajmy, że Pan Bóg szczególnie troszczy się o najsłabszych.
Z biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz.
Z Januszem Mazurem, kustoszem działu etnograficznego Muzeum Kresów w Lubaczowie, o zbiorach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia rozmawia Adam Łazar.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Okres Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia to niezwykły czas, w którym wokół nas dzieje się wiele dobrego. To czas, w którym każdy: słabszy, chory, samotny czy bezdomny powinien zostać ogarnięty miłością.
Z ks. Radosławem Horbatowskim rozmawia ks. Adrian Put.