Reklama
BENEDYKT XVI PRZERYWA MILCZENIE
Pierwszy wywiad z papieżem seniorem Benedyktem XVI, udzielony naszemu redaktorowi Włodzimierzowi Rędziochowi
6-10
Z WATYKANU
12
ZE ŚWIATA
13
Z JASNEJ GÓRY
14
Z POLSKI
15
16-17
40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJAMI
W II niedzielę Wielkiego Postu razem z Apostołami wpatrujemy się w pełnego chwały Chrystusa. Trwamy w zachwycie i radości. Apostołowie wyznali Jezusowi: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty (...)” (Łk 9, 33). Chcieli zatrzymać cud przemienienia dla siebie, ale Chrystus sprowadził ich w doliny.
22
W KRĘGU LUDZI OPUS DEI
Z ks. Stefanem Moszoro-Dąbrowskim, wikariuszem regionalnym Opus Dei w Polsce, rozmawia ks. Paweł Rytel-Andrianik
24
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
Z Janem Pospieszalskim współautorem programu „Bliżej” w TVP Info i jego prowadzącym, szefem działu kultury „Gazety Polskiej Codziennie”, muzykiem i publicystą rozmawia Lidia Dudkiewicz
W drugim rozdziale listu apostolskiego „Rosarium Virginis Mariae”, zatytułowanym „Tajemnice Chrystusa, Tajemnice Matki”, papież Jan Paweł II, odwołując się do akceptowanej w tradycji opinii, iż Różaniec jest „streszczeniem Ewangelii”, zaproponował, by oprócz dotychczas odmawianych tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych wprowadzić zwyczaj rozważania tajemnic światła.
Dziękujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, za odzew w sprawie modlitwy różańcowej za Ojczyznę. Każdego dnia przychodzą do redakcji listy, maile i SMS-y, w których wyrażacie gotowość do modlitwy za Polskę. Poniżej zamieszczamy wybrane fragmenty z listów i SMS-ów.
26-28
CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
Już za tydzień do rąk naszych Czytelników trafi wyjątkowa książka „Pasja” według bł. Anny Katarzyny Emmerich, niemieckiej mistyczki zmarłej w 1824 r., a wyniesionej do chwały ołtarzy przez bł. Jana Pawła II w 2004 r. W swoich wizjach, bazujących na przesłaniu biblijnym, opisuje ona m.in. mękę Pana Jezusa oraz rolę, jaką w Jego życiu odegrała Matka Boża
30-31
LITURGIA TYGODNIA
Kiedy oczyma wiary przenosimy się ku Ziemi Świętej i razem z Panem oraz Jego najbliższymi uczniami wchodzimy na górę Tabor, wzniesienie Jego chwalebnego przemienienia, to nie sposób nie wyobrazić sobie i nie dosłyszeć głosu samego Boga, który woła dziś do każdego z nas w Ewangelii według św. Mateusza: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!”.
32-33
ŚP. O. GRACJAN MAJKA OFMCap
Niech ze św. Ojcem Pio cieszy się Niebem takie słowa wypowiedział jeden z kapłanów diecezji tarnowskiej na wiadomość o niespodziewanym odejściu do domu Ojca o. Gracjana Franciszka Majki OFMCap
34
FELIETONY
Już za 6 tygodni będziemy przeżywać kanonizację bł. Jana Pawła II, największego z rodu Polaków i jednego z największych papieży w historii Kościoła. Jednym z bliskich świadków jego życia i świętości jest o. dr Kazimierz Przydatek SJ, który już od półwiecza mieszka i pracuje w Rzymie i należy do grona najbardziej znanych Polaków w Wiecznym Mieście.
Chodzi, oczywiście, o nauki, jakie wyciągamy z doświadczeń. Czy je wyciągamy? Z polskiej historii płynie np. od dawien dawna wniosek, potwierdzany po wielokroć, że wszelkie traktaty sojusznicze są warte co najwyżej papieru, na którym zostały spisane. Chcesz liczyć na kogoś? Licz... Na siebie.
35
ROZMAWIAMY O UKRAINIE
O europejskim marzeniu, „rosyjskim świecie” i trudnych związkach Ukrainy z Rosją z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska.
36-37
PROSTO I JASNO
U sąsiadów ze Wschodu niemalże stan wojny, a ja ktoś powie zajmuję się tak mało istotną sprawą, jak darmowy elementarz dla pierwszoklasistów, obiecany każdemu 6-latkowi przez premiera Donalda Tuska.
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
OBOZY W KOMUNISTYCZNEJ POLSCE
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” pisała Zofia Nałkowska w „Medalionach”. Pisała, wierząc, że zbrodnie, jakie miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej, nigdy się już nie powtórzą.
42-43
FAKTY I OPINIE
Polska jest krajem niskich płac i pracochłonnego przemysłu ta smutna prawda bije z ostatnio opublikowanych statystyk. Polska ma niski poziom robotyzacji produkcji; mamy niemal 6 razy mniej robotów na 10 tys. zatrudnionych niż średnio w Europie, i 18 razy mniej niż w Niemczech.
Zwycięstwa przychodzą, gdy walczy się o słuszną sprawę, bez fałszu, pokrętnych interesów, oddając się całkowicie wielkim ideałom. Tak było z Żołnierzami Wyklętymi (bo niezłomnymi), którzy nie złożyli broni w 1945 r. Dla nich to nie był koniec wojny. Wraz z frontem sowieckim przyszła nowa okupacja, zdradziecka, podstępna, mamiąca ludzi hasłami o przyjaźni, sprawiedliwości społecznej, wzajemnej współpracy.
46
AKTUALNOŚCI
52
W minionym czasie prasa, radio i telewizja informowały nas o trudnych doświadczeniach narodu ukraińskiego na Majdanie.
53
KRAJOWE FORUM DUSZPASTERSTWA MŁODZIEŻY W ZABAWIE
Posłanie diecezjalnych i wspólnotowych Centrów Światowych Dni Młodzieży było najważniejszym wydarzeniem XI Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zabawie k. Tarnowa
54
FAKTY I PREZENTACJE
Pan Niedziela i Pan Jasny spacerowali po parku w poszukiwaniu oznak wiosny. Tegoroczna zima w Polsce na większości obszarów kraju była łagodna i nietypowa wyjątkowo ciepła i prawie bezśnieżna.
55
56
RÓŻNE
Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Co wciąga Twoje dziecko?”, zorganizowane w auli naszej redakcji w Częstochowie, odbyło się pod tytułem „Seksualizacja dzieci i młodzieży efekt Lolity, gender i inne zagrożenia”.
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Parafia pw. św. Urbana w Kobiernicach w kęckim dekanacie była pierwszą wspólnotą w której biskup Roman Pindel złożył wizytację kanoniczną w dniach 1-2 marca.
O przygotowaniu duchowym i organizacyjnym do spotkania młodych w Krakowie w 2016 r., z ks. Piotrem Hoffmannem, koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji rozmawia ks. Piotr Bączek
W Żywcu przebywał znany reżyser Janusz Majewski wraz z Włodzimierzem Kowalewskim krytykiem literackim, prozaikiem. Powodem ich wizyty były plany filmu fabularnego o arcyksiężnej Marii Krystynie Habsburg.
Niedziela częstochowska
Gdy podczas Apeli Jasnogórskich Ojcowie Paulini modlą się za parafię, którą w danym dniu Maryja nawiedza w kopii Cudownego Obrazu wydaje nam się to już jakby oczywiste. Maryja bowiem od lat przemierza polskie miasta i wsie, mieszkania w blokach i domy jednorodzinne, konkretne miejsca i całe diecezje.
Już podczas swojego pierwszego spotkania z dziennikarzami Ojciec Święty Franciszek powiedział, że pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich. To stwierdzenie wywołało wiele pytań, zastanawiano się, co Papież miał na myśli.
W Częstochowie, tak jak w wielu polskich miastach, w sobotę 1 marca uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Niedziela podlaska
W dniach 21-24 lutego w Częstochowie odbyła się 39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Ze wszystkich diecezji polskich przybyło na nią 1060 osób.
W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 1 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej.
„Piękny jest Bóg” wielokrotnie usłyszeli maturzyści z diecezji drohiczyńskiej, którzy zgodnie z wieloletnim już zwyczajem przybyli na Jasną Górę na swą doroczną pielgrzymkę.
Niedziela kielecka
Jak współczesne parafie przeżywają Wielki Post, czy preferują tradycyjne formy pobożności, czy nawiązują do własnych, ugruntowanych w tradycji obrzędów i zwyczajów, a może wybierają nowatorskie formy duchowości?
Szczęśliwy jest człowiek i twórca, który ma swoje źródło mówi artysta malarz Stanisław Baj. Jego źródło jest w Dołhobrodach na Podlasiu. Tutaj w pracowni zorganizowanej w stodole powstają od lat jego dzieła.
Konsekrację kojarzymy przede wszystkim z życiem i posługą za murami klasztoru, istnieje jednak specyficzne powołanie, które łączy w sobie świeckość i konsekrację.
O kulturotwórczych działaniach kieleckiej kolegiaty w średniowieczu i pokłosiu jej funkcjonowania można się było dowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego 11 lutego z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach im. bł. Wincentego Kadłubka.
Niedziela małopolska
Założona przez Jeana Vaniera we Francji L’Arche (czyli „Arka”) w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia.
Kiedy zapytałem o. Leona Knabita, czy dzięki poszczeniu uzyskał kiedyś jakieś łaski, nie był co do tego przekonany. Zażartował, że podczas postu medjugorskiego, tzn. o chlebie i wodzie, przynajmniej nie myślał o grzechu, tylko o głodzie.
Ta oddolna inicjatywa uaktywniła rodziców, którym zależy, aby jak najwięcej osób poznało sposoby i metody upowszechniania wiedzy na tematy seksualne wśród dzieci.
Niedziela lubelska
Uroczystym posłaniem ewangelizatorów rozpoczęła się realizacja projektu „Źródło”. W ciągu ponad 5 lat rekolekcje kerygmatyczne i towarzysząca im peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża obejmą całą archidiecezję.
Prawie 100-letnia historia Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek charakteryzuje się ofiarną i nieugiętą postawą miłości matki założycielki Jadwigi Kuleszy oraz sióstr.
Wychowanie ludzi silnej wiary, świadomych patriotów i obywateli, osoby sprawne w działaniu społecznym i gospodarczym to główne cele programu Akademii Młodzieżowej, opracowanego i realizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina.
Niedziela legnicka
La Guadalupana Ta, która depcze węża tak określają Matkę Bożą Meksykanie, która objawiła się w 1531 r. prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Jej objawienie przyczyniło się do chrystianizacji ludów zamieszkujących obecny Meksyk.
W Środę Popielcową 5 marca w centrum Legnicy przy pomniku Jana Pawła II o godz. 15 zainaugurowano modlitwę flash mob w intencji dzieci poczętych i pokoju na świecie.
Na mentalność osób i społeczeństw można wpływać poprzez zmianę obyczajów i kultury. By zrozumieć, jakie skutki praktyczne przyniosą działania zgodne z założeniami gender, warto prześledzić szerszy kontekst ich powstawania.
Niedziela łódzka
Mieszcząca się w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej „Galeria 87” zaprosiła niedawno na znakomitą wystawę fotografii Tomasza Sobczaka pt. „Sacrum pejzażem malowane”.
Sługa Boża Stanisława Leszczyńska bohaterska położna z Oświęcimia dała świadectwo świętości życia każdym gestem, słowem i czynem, pokazywała, jakim jest ono cudem i ile znaczy.
Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski wydał dekret ustanawiający łódzkie kościoły stacyjne, w których w okresie Wielkiego Postu wspólnie z wiernymi będą się modlić Księża Biskupi. Inicjatywa Metropolity łódzkiego nawiązuje do tradycji sięgającej początków chrześcijaństwa.
Niedziela przemyska
Z Krzysztofem Popławskim, lekarzem Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy
Ja syn alkoholika, porzucone dziecko podłożyłem nogę losowi. Genetyce kazałem skłamać. I z tego jestem dumny” oto słowa Tima Guènarda, a tak naprawdę Philippa, który spisał swoje życie w książce pt. „Silniejszy od nienawiści”.
W 1978 r. świat obiegła sensacyjna wiadomość w Egipcie odkryto tajemniczą Ewangelię Judasza. Odkrycie to spowodowało także wzrost zainteresowań osobą Judasza i polemikę na temat jego roli w Boskim planie zbawienia świata...
Niedziela rzeszowska
„Sto lat” i „Bogu dzięki” te słowa ułożone z czerwonych róż, będące częścią okolicznościowej dekoracji, najlepiej streszczają uroczystość z okazji setnych urodzin najstarszego kapłana diecezji rzeszowskiej ks. inf. Józefa Sondeja.
Na jasielskiej ziemi stoi kilkanaście kapliczek porozrzucanych po polach i drogach. Są to kapliczki murowane, słupowe, wnękowe, krzyże fundowane przez osoby prywatne lub społeczności wiejskie jako wota dziękczynne, bądź upamiętniające różne wydarzenia.
Z ks. inf. Józefem Sondejem rozmawia ks. Tomasz Nowak
Niedziela sandomierska
W tym tygodniu obchodzimy uroczystość św. Józefa. Dla nas, chrześcijan, jest On wzorem mężczyzny, ojca, opiekuna. Jest też patronem Kościoła powszechnego. A tym samym i patronem każdej rodziny, stanowiącej mały domowy Kościół.
Kim właściwie jest narzeczony? Odpowiedź spróbujemy znaleźć w pierwszych wezwaniach Litanii do św. Józefa.
250. rocznicę kultu bł. Wincentego Kadłubka, patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej, uczciła grupa alumnów czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego przygotowaniem inscenizacji o Błogosławionym.
Niedziela sosnowiecka
Biskup Grzegorz Kaszak postanowił, iż w diecezji sosnowieckiej Pierwsza Komunia św. będzie udzielana dzieciom pod koniec trzeciej klasy szkoły podstawowej.
W przededniu 20. rocznicy śmierci biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Miłosława Kołodziejczyka, w niedzielę 2 marca w świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, rodzinnej miejscowości biskupa, uczczono pamięć Syna tej ziemi na Mszy św.
Fundacja „Dla Rodziny” założona przed 5 laty przez osoby związane z Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu cały czas się rozwija i podejmuje nowe inicjatywy.
Niedziela świdnicka
Bractwo św. Józefa powstało w diecezji świdnickiej 19 marca 2010 r. W tym roku wspólnota obchodzi 4-lecie istnienia.
Umiłowani diecezjanie, stajemy na progu Wielkiego Postu. Przed nami wielkopostna droga ku uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej uroczyście powitano w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Polanicy-Zdroju.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z siostrą Faustyną Marią z Famille de Saint Joseph (Rodziny św. Józefa) z Francji rozmawia Joanna Szubstarska
Cykl roku liturgicznego powoli wprowadza nas w czas Wielkiego Postu. Słuchając kazań, homilii, uczestnicząc w rekolekcjach, na pewno zauważymy, że jednym z najczęściej wymienianych zwrotów, słów kluczy będzie pojęcie „nawrócenia”.
Kto to właściwie jest dzisiaj patriota?
Niedziela toruńska
1 marca w diecezji toruńskiej uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralne obchody miały miejsce na toruńskiej Starówce oraz na Podgórzu, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna.
Dobrze, że tak jest, iż na progu dorosłości maturzyści na czele z Księdzem Biskupem oraz opiekunami przybywają do domu Matki, aby zapatrzeć się w Jej oczy, a Ona prowadzi do Jezusa i przyjaźni z Nim oraz wskazuje nieustannie na swojego Syna, mówiąc, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Miałam szczęście, a teraz mogę napisać łaskę, spotkać się z Janem Pawłem II osobiście. Na przełomie czerwca i lipca 1989 r. uczestniczyłam w pielgrzymce do Włoch, zorganizowanej i prowadzonej przez o. Edwarda Pracza, redemptorystę z parafii św. Józefa w Toruniu.
Niedziela warszawska
Kulisy procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II ujawnia przebywający w Warszawie ks. Sławomir Oder.
Spowiedź generalna jest sakramentalnym podsumowaniem życia. To rodzaj duchowego remanentu, wewnętrznego bilansu zysków i strat.
Z ks. Witalijem Kaszczukiem, wikariuszem z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie, rozmawia Wojciech Dudkiewicz
Niedziela wrocławska
Noclegownia dla Mężczyzn prowadzona we Wrocławiu przez Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta świętowała na przełomie lutego i marca 15 lat pomagania bezdomnym.
Skok w Wielki Post dla wielu jest szokiem trudno czegoś sobie odmówić, nie wiadomo, z czego zrezygnować, żeby post miał sens. Barbara Bartyńska podaje receptę na to, co robić, by post nie zamienił się w przykry obowiązek, ale naprawdę zbliżał do Boga.
Fundamentalnym pytaniem, które zadaje sobie świadomie lub nieświadomie wielu mężczyzn jest to kim jestem? Otaczający nas świat dostarcza wiele odpowiedzi. Jedną z nich są Mężczyźni Świętego Józefa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pierwszą Józefową cechą jest „innych nie kompromitować”. Św. Mateusz pisze: „Mąż jej, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie” (Mt 1, 19).
Z s. Faustyną Marią z Famille de St Joseph (Rodziny św. Józefa) z Francji rozmawia Joanna Szubstarska
To już trzecie spotkanie z dr. Leonem Popkiem organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
21 stycznia bp Stefan Regmunt ogłosił skład Rady Kapłańskiej naszej diecezji na nową pięcioletnią kadencję. Jednocześnie Ksiądz Biskup powołał na okres pięciu lat Kolegium Konsultorów naszej diecezji.
Zamiast narzekać na nudę w kościele, warto spróbować zgłębić, o co tak naprawdę chodzi w Eucharystii. A jest się czym zachwycać.
O Festiwalu Życia z ks. dr. Mariuszem Dudką, diecezjalnym duszpasterzem rodzin, rozmawia Aleksandra Bąk