Reklama
WSPÓŁCZESNE PRZEŚLADOWANIE CHRZEŚCIJAN
30 czerwca 2013 r. na ulice Kairu i wielu innych egipskich miast wyszło ponad 33 mln rozgoryczonych ludzi.
4-5
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
PRAWDA - JEDNOŚĆ - WIERNOŚĆ
Z abp. Wacławem Depo - metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski - rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś.
10-11
SŁUGA BOŻY AUGUST KARDYNAŁ HLOND
„Gdy się skończą dni tułaczki, gdy legną szatańskie siły kuszące się o panowanie nad światem - odnowimy swe śluby na Jasnej Górze, a śluby te wygnańcze chcą Polski lepszej, naszej, świętej, opromienionej błogosławieństwem nieba”
12-13
POŚWIĘCENIE POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI
W sytuacji różnych trudności czy zagrożeń człowiek często sięga myślą wstecz, by uczyć się od przodków mądrości. Przywoływane są fakty z dawnych dziejów z różnych stron świata, a tymczasem zapomina się o naszej rodzimej, jakże bardzo pouczającej przeszłości.
16-17
NOWE KORONY DLA PANI RZESZOWA
15 sierpnia 1513 r. w Rzeszowie Matka Boża ukazała się Jakubowi Ado. W 2013 r. mija 500 lat od tamtego wydarzenia.
20-21
NOWA EWANGELIZACJA
O idei pielgrzymowania z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia Maria Fortuna-Sudor
22-23
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
Wkrótce mija 60 lat od uwięzienia przez komunistów Prymasa Polski, dziś sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tę rocznicę upamiętnia powieść Pawła Zuchniewicza „Prymas w Stoczku. Polskie Betlejem”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa PROMIC.
26
WIARA I ŻYCIE
W 1840 r. do Ars przybyło małżeństwo Rochette. Mieli chorego syna, który nie mógł chodzić. Pani Rochette przyjęła Komunię św., długo modliła się o zdrowie syna, płakała i czekała na cud.
27
LITURGIA TYGODNIA
Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
28-29
150. ROCZNICA BITWY POD SĘDZIEJOWICAMI
W roku 2013 przypada 150. rocznica Powstania Styczniowego. To wyjątkowy czas dla parafii i gminy Sędziejowice, leżącej w południowej części archidiecezji łódzkiej, w dekanacie widawskim, w powiecie łaskim.
30
FELIETONY
Strefa euro ciągle nie może wyjść ze strukturalnego kryzysu, który trawi wspólną walutę.
Szkoły rozpoczęły naukę. Z pierwszym dzwonkiem na lekcję dopełnił się czas wakacji. Z mieszanymi uczuciami tysiące dziewcząt i chłopców zasiadło w szkolnych ławach.
31
ŚLADY POLSKICH ZWYCIĘSTW
Powstaje haftowana replika obrazu Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”. Hafciarze chcą skończyć pracę jeszcze w tym roku, kiedy przypada 330. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej.
35
FAKTY I OPINIE
W Londynie w BBC na początku lat 90. ubiegłego wieku jeden z szefów Działu Filmowego powiedział do mnie: „Gdybyśmy mieli taką historię, jak Polska, zarobilibyśmy krocie, a cały świat by o nas wiedział. Dlaczego nie potraficie promować własnego kraju?”.
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
ROZMAWIAMY O POLSCE
O przyczynach niezdolności polskiej armii do obrony kraju z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska.
40-41
42-43
44
NA BIEŻĄCO
W Rudawce Rymanowskiej przy wodospadzie spływającym do Wisłoka 25 sierpnia br. odsłonięto kamienny obelisk, upamiętniający miejsce, do którego w latach 70. ubiegłego wieku wielokrotnie przyjeżdżał kard. Karol Wojtyła.
45
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Siostra Olga, nazaretanka pracująca na misjach na Wschodzie, poleca kresową zupę śliwkową.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
Wcześnie rano, kiedy jeszcze jest ciemno Maria Magdalena biegnie do grobu. Początek tej historii pokazuje, że jest jakaś różnica między miłością kobiety i mężczyzny.
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
12 września w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej o godz. 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia upamiętniająca 330. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Cieszyn i Odsieczy Wiedeńskiej.
Każdy 25. dzień miesiąca w parafii św. Jakuba w Simoradzu jest tzw. dniem otwartych drzwi. W tym dniu bowiem pielgrzymi mogą w sposób szczególny uczcić św. Jakuba oraz już od godz. 8 odwiedzać świątynię.
Rozmowa z michalitą peregrynującym wraz z figurą św. Michała Archanioła po całej Polsce.
Niedziela częstochowska
- Historia jest nauczycielką życia. Wszyscy znamy to powiedzenie i zgadzamy się z tym, że trzeba uczyć się historii, znać ją i wyciągać z niej wnioski. A jednak...
O godności macierzyństwa mówił dr Roberto Mari, emerytowany ordynator szpitala Ojców Bonifratrów w Rzymie, brat znanego fotografa papieskiego Arturo Mari.
Mija 5. rocznica śmierci ks. Wojciecha Torchały, wielunianina i proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni-Błaszczykach.
W niedzielę 25 sierpnia wspólnota parafialna skupiona wokół kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie wraz z gospodarzem parafii ks. Markiem Czerneckim przeżywała podwójną uroczystość - odpustowo-jubileuszową.
Niedziela podlaska
Wprawdzie żartobliwe pojmowanie filozofii sugeruje, że ma ona niewiele wspólnego z rzeczywistością, faktycznie oznacza ona jednak wysiłek ludzkiego umysłu, który pragnie ogarnąć wszelką dostępną prawdę.
Dożynki to czas podziękowań składanych wszystkim rolnikom za ich codzienny trud i pracę na roli. Ten szczególny dzień, dzień radości po zakończonych żniwach, mieszkańcy powiatu sokołowskiego obchodzili w niedzielę 25 sierpnia.
Dzielić się wiarą na łamach naszej gazety będą trzy osoby z jednej ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej w Sokołowie Podlaskim: Ula, Marcin i Grzegorz, którzy byli ewangelizatorami na ŚDM w Rio
Niedziela kielecka
Odsiecz Wiedeńska była jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata, decydującą o kształcie współczesnej Europy.
Wychowują najmłodsze pokolenie Kielc, przekazując maluchom najważniejsze wartości, które nigdy się nie zdezawuują: prawdy, dobra i piękna. Współpracują z rodzinami i z grupami świeckich, prowadzą ważne inicjatywy. Siostry salezjanki z ul. Chęcińskiej powróciły do Kielc po czterech latach nieobecności.
Rysunki dzieci są odzwierciedleniem ich emocji, przeżyć, osobowości, ale również ich wrażliwości i wyobraźni. O czym dzieci opowiadają w swoich pracach?
Niedziela małopolska
W jeden wieczór miesiąca cel rejsu pływającej na co dzień po Wiśle „Nimfy” jest nieistotny; Najważniejszy jest pewien Pasażer.
Michał Grzesiak, inicjator działalności Centrum Przygody i Rekreacji, które od niedawna działa w Krakowie zapewnia, że każda pora roku jest dobra, by przeżyć wspaniałą przygodę. Szczególnie, jeśli można zdobyć nowe doświadczenie w doborowym towarzystwie... swojego taty!
„Zawsze wolni” tak nazywa się grupa z Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 5 lat organizuje Ogólnopolską Pielgrzymkę Motocyklistów śladami Jana Pawła II z Wadowic do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Ojców Bernardynów.
Niedziela lubelska
Mamy wielki powód do radości, bo oto do rąk Czytelników zostaje oddany 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”!
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej zaprosiło młodych mieszkańców Lubelszczyzny do udziału w wakacyjnym święcie młodych.
Ks. prof. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, obchodzi 25. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.
Niedziela legnicka
Już po raz kolejny jedna z najpiękniejszych ulic Legnicy będzie obchodziła swoje imieniny. Legnickie imieniny ulicy Najświętszej Maryi Panny nawiązują do ustanowionego przez papieża Innocentego XI dnia12 września świętem Najświętszego Imienia Maryi.
Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu zorganizowały w sobotę 24 sierpnia w Nowej Wsi Legnickiej Jarmark św. Bartłomieja.
W dniach 22-25 sierpnia w Legnickim Polu w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywało się 20. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej.
Niedziela łódzka
Ks. prał. Tadeusz Bednarek wraz z ks. Tadeuszem Żurawskim SDB sprawowali Eucharystię w intencji ofiar rzezi wołyńskiej - dzieci, kobiet, mężczyzn.
W Polsce około 900 tys. osób ma poważny uszczerbek słuchu, a około 50 tys. to osoby głuche. W Łodzi jest ich ponad dwa tysiące, w archidiecezji łódzkiej ponad trzy i pół tysiąca.
Na 15 września Komisarz Wyborczy wyznaczył termin referendum w sprawie odwołania Krzysztofa Chojniaka z funkcji prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego.
Niedziela przemyska
- Matce Bożej nie zależało na nowych koronach, Jej zależało na miłości - mówi o. Lucjan Sobkowicz, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Jarosławiu. Czy zatem Matka Boża upomniała się o ożywienie kultu? - Oczywiście, że tak - odpowiada bez wahania zakonnik.
Jestem wdzięczna Panu Bogu za to, że mogłam dotykać śladów Jezusa w Ziemi Świętej” - tak rozpoczyna świadectwo jedna z osób uczestniczących w pielgrzymce zorganizowanej przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Przemyskiej.
Ewangelie nie wspominają nic o fakcie narodzin Najświętszej Maryi Panny. Wiadomości o narodzinach Matki Bożej czerpiemy z Protoewangelii Jakuba, powstałej już w drugim stuleciu po narodzinach Chrystusa.
Niedziela rzeszowska
W sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie wierni przeżywali we wspomnienie Patrona podniosłą uroczystość - 50-lecie kapłaństwa abp. Edwarda Nowaka z Rzymu, tamtejszego rodaka.
Na kanwie pielgrzymki Czytelników „Niedzieli” po sanktuariach Europy Zachodniej w dniach: 10-22 sierpnia 2013 r.
Już wiem, że za sprawą emerytur z prywatnych OFE (czyli z tzw. II filara) krezusem na stare lata nie zostanę. Za sprawą emerytur wypłacanych z państwowego ZUS zresztą też nie.
Niedziela sandomierska
Dla piękna liturgii trzeba zadbać nie tylko o poprawność liturgicznych tekstów oraz dykcji, ale również o sferę muzyczną.
Mija 74. rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. O świcie 1 września 1939 r. na całej długości granicy zachodniej, a także z terytorium Moraw i Słowacji uderzyły na nas oddziały wroga.
Ks. Roman Kotlarz oddał życie, broniąc wiary w Boga.
Niedziela sosnowiecka
Na Jasną Górę do Czarnej Madonny zmierzają pielgrzymi z całej Polski, zawierzając Jej swoje troski i dziękując za otrzymane od Niej łaski. Wśród pątników są także wierni Kościoła sosnowieckiego.
Uroczystości dożynkowe w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu odbyły się 25 sierpnia.
Dnia 27 sierpnia minęła 90. rocznica urodzin zmarłego w 1986 r., w wieku 63 lat, Alfreda Jarosza-Korczyńskiego - sławnego polskiego barytona, sosnowiczanina.
Niedziela świdnicka
W sobotę 14 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu na diecezjalnej pielgrzymce spotkają się osoby w podeszłym wieku i chorzy.
Po trwającej cztery lata renowacji mieszkańcy Barda, a przede wszystkim pątnicy z kraju i z zagranicy licznie pielgrzymujący do tamtejszego metropolitalnego Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary mogą znowu podziwiać piękno dźwięków wydobywających się z tamtejszych organów.
Cierpienie jest tak stare, jak stary jest człowiek.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Od wielu już lat piękne błonia położone tuż za kościołem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach stają się świadkiem archidiecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony.
W najbliższą sobotę przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To bardzo głębokie święto uświadamiające nam znaczenie i wartość świętego znaku zbawienia w naszym osobistym życiu.
„Rodzina chrześcijańska - solą ziemi” to motto tegorocznej XVII Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin na Górę Chełmską koło Koszalina.
Niedziela toruńska
Pożegnanie Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej w diecezji toruńskiej nastąpi 15 września o godz. 16 w Toruniu, na placu przy świątyni Ojców Paulinów.
Z okazji stulecia urodzin patrona harcerzy polskich bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży) dwie największe polskie organizacje harcerskie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie zorganizowały w Toruniu Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów WICEK 2013
Z Janiną Mirończuk z Torunia, prezesem Fundacji „Światło”, dyrektorem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji „Światło” dla pacjentów w śpiączce, rozmawia Helena Maniakowska.
Niedziela warszawska
Bądźcie moimi świadkami! - takie jest hasło spotkania wspólnot i ruchów archidiecezji warszawskiej, które poprzedzi II Kongres Nowej Ewangelizacji.
Rozpoczyna się budowa nowego sanktuarium w Loretto. Abp Henryk Hoser podczas odpustu 8 września poświęci teren, na którym wzniesiony zostanie nowy kościół.
Dla liceum polonijnego nowy rok szkolny - dziesiąty w historii tej placówki - przyniósł nowe problemy. Szkoła, w której uczą się nasi rodacy ze Wschodu, musiała przenieść się z Wilanowa na Czerniaków.
Niedziela wrocławska
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej spod kościoła pw. Świętej Rodziny do kościoła pw. NMP Częstochowskiej przy ul. Kochanowskiego wyruszyła XI Międzyparafialna Pielgrzymka
Kilkuset uczestników, ponad dwudziestu prelegentów, trzy dni wykładów, dyskusji, konwersatoriów, a także modlitwy - tak w skrócie można opisać 43. Wrocławskie Dni Duszpasterskie.
NKWD przyszło w zimie. Bez zapowiedzi. Zaskoczonych ludzi zabierali w nieznane. O deportacji w głąb Związku Radzieckiego do gułagów opowiada Sybirak, Paweł Mazur, w lutym 1940 r. 11-letni chłopak.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zalesie leży rzeczywiście za lasem, a przed Oleszycami i należy do tej parafii. Mieszkańcy tej wsi zbudowali u siebie kościół filialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, który 22 września 1986 r. poświęcił bp Marian Jaworski, administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie. 14 sierpnia br. odbyła się uroczystość odpustowa połączona z jubileuszem 25-lecia kapłaństwa ks. kan. dr. Piotra Kornafla.
Z dniem 17 sierpnia br. biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek zwolnił ks. kan. Henryka Steca z urzędu proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju i przeniósł w stan emerytalny.
Droga od przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku do Starego Sambora to jedna z najbardziej koszmarnych nawierzchni w tym wielkim kraju. Nie da się nią jechać z szybkością większą niż 30 km na godzinę.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” w dniach 28 i 29 sierpnia odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Paradyskie Dni Duszpasterskie.
O bardzo męskiej pielgrzymce ks. Robert Patro opowiada Katarzynie Jaskólskiej
Choć raz przenieść się w czasy średniowieczne, usłyszeć brzęk stali, zobaczyć, jak miecz odbija się od tarczy (albo wgniata hełm) czy ulepić własnoręcznie garnek (wcale nie takie proste). Tylko marzenie? Niekoniecznie.