Reklama
Z WATYKANU
6
ZE ŚWIATA
7
8
Z KRAJU
9
W DRODZE NA OŁTARZE
Domniemany cud za przyczyną sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
12
MÓWI BP ANTONI PACYFIK DYDYCZ
Z biskupem drohiczyńskim Antonim Pacyfikiem Dydyczem OFMCap rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
16-17
KARD. ZENON GROCHOLEWSKI
Kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, został laureatem prestiżowej Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2012.
18-19
NAGRODA „ŚLAD" IM. BP. JANA CHRAPKA
To nie pierwsza nagroda w jego życiu, ale chyba najważniejsza i najbardziej prestiżowa. Krzysztof Ziemiec, znany i lubiany dziennikarz telewizyjny, odebrał „Ślad” - Nagrodę im. bp. Jana Chrapka.
20-21
KORESPONDENCJA Z PARYŻA
Desperacki krok francuskiego pisarza i dziennikarza.
22
FRANCUZI PROTESTUJĄ
23
BEATYFIKACJA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH 9 VI 2013
Wyniesiona do chwały ołtarzy matka Zofia Czeska założyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt oraz Zgromadzenie Sióstr Prezentek.
24
50. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH BISKUPA KIELECKIEGO
Z biskupem kieleckim prof. dr. hab. Kazimierzem Ryczanem w 50. rocznicę święceń kapłańskich rozmawia Agnieszka Dziarmaga
26
27
28-29
FELIETONY
31
PROSTO I JASNO
W wielu państwach aktywiści gender już przeforsowali wiele rozwiązać naruszających normy obyczajowy, np. publiczne toalety w wielu krajach nie sa już oznaczone jako męskie i damskie, lecz mają ogólną nazwę "szalet".
32
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
34-35
Potrzebna jest katolicka telewizja, która nie ulega tzw. poprawności politycznej, czyli różnym manipulacjom i skrzywieniom, wygodnym dla tych, którzy nami rządzą, która chce służyć obiektywnej informacji o porządku rzeczy.
35-36
MARSZE DLA ŻYCIA I RODZINY
Niedziela 26 maja 2013 r. należała do rodzin. Ulicami polskich miast przeszły wielotysięczne, radosne i kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny.
37
38-39
SEKTY
Sekty są problemem nie tylko dla ludzi wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają.
Z Dariuszem Pietrkiem - założycielem i pracownikiem Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych, psychoterapeutą Katowickiego Instytutu Psychoterapii oraz pracownikiem Ośrodka Promocji Rodziny w Chorzowie - rozmawia Margita Kotas
Sekta jest jak zatrute ciastko, najpierw zachwyca, potem unicestwia.
40-43
INICJATYWY
44
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Smaczną zupę z ogórków polecają Siostry Nazaretanki z Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
Wyniesienie do chwały błogosławionych Kościoła Małgorzaty Łucji Szewczyk podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Krakowie-Łagiewnikach 9 czerwca br. wpisuje się piękną kartą w historię założonego przez nią Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej.
25 maja bp Tadeusz Rakoczy wyświęcił na kapłanów 8 diakonów.
Malarz, a także lekarz psychiatra, Jacek Kłyś z Krakowa, zaprezentował 20 maja w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie swoje prace plastyczne.
Niedziela częstochowska
13 czerwca przypada święto patronalne św. Antoniego Padewskiego (ok. 1195-1231). Był ludowym kaznodzieją, Portugalczykiem z urodzenia, człowiekiem bardzo oddanym Bogu.
Kiedy ks. Bogumił Kowalski objął proboszczowanie nowej parafii Gorzków-Trzebniów do pomocy miał św. Jana Berchmansa, patrona nowo powstałej parafii, do którego kult żywił od 2006 r.
Setki osób uczestniczyło w uroczystościach związanych z odsłonięciem w Częstochowie obelisku gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.
Niedziela podlaska
Z datą 9 czerwca oddajemy do rąk naszych Drogich Czytelników wyjątkowy numer „Niedzieli Podlaskiej”, bo i okazja ku temu jest szczególna - jubileusz 50-lecia kapłaństwa Pasterza diecezji.
Z s. Cezaryną, sercanką, która obecnie mieszka w Drohiczynie, a pochodzi z Serpelic, gdzie urodził się i dorastał bp Antoni Pacyfik Dydycz, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski
Z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa bp. Antoniego Pacyfika Dydycza na prośbę redakcji „Niedzieli Podlaskiej” wspomnieniami z okresu życia zakonnego dzieli się z Markiem Sobiszem o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, były prowincjał Warszawskiej Prowincji Ojców Kapucynów
Niedziela kielecka
Historia norbertanek w Imbramowicach, w urokliwym klasztorze na szlaku Orlich Gniazd i warowni jurajskich, jest pisana od ponad 800 lat.
Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i farze rzeszowskiej oraz jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie.
Tak nazywa się przepiękny Ołtarz Miłosierdzia, pentaptyk autorstwa złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI.
Niedziela małopolska
Podobnie jak w ponad stu polskich miastach również w Krakowie zorganizowano 26 maja Marsz dla Życia i Rodziny.
„By pokazać ludzkie oblicze prasy katolickiej” - to główny cel, jaki postawił I Dniom Prasy Katolickiej, które odbyły się 26-29 maja, ich pomysłodawca, ks. Marek Wrężel.
Rozmowa o nowym przedsięwzięciu Akcji Katolickiej „W niedzielę świętuję - w niedzielę nie kupuję”
25 maja, w wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej, w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz udzielił święceń kapłańskich 17 diakonom z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Niedziela lubelska
Mimo deszczowej pogody w niedzielę 26 maja ulicami Lublina przeszedł Marsz Życia. - Udział w tym radosnym święcie jest czytelnym znakiem, że zależy nam na życiu, że jesteśmy Bogu wdzięczni za dar życia, że chcemy głosić radość życia i je bronić - mówił abp Stanisław Budzik.
Tuż przed urodzinami bł. Jana Pawła II, 16 maja, w Bełżycach odbył się 6. Zjazd Rodziny Szkół Papieskich Archidiecezji Lubelskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 17 placówek oświatowych noszących imię Papieża Polaka. Gospodarzami zjazdu współorganizowanego przez Wydział ds. Wychowania Kurii Metropolitalnej w Lublinie była parafia pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach oraz Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II.
Abp Stanisław Budzik poświęcił kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Bazylianówka w Lublinie.
Niedziela legnicka
Zostaniecie posłani, aby nauczać i uświęcać - zwrócił się do 7 diakonów biskup pomocniczy Marek Mendyk podczas udzielania święceń prezbiteratu. Kościół legnicki ma 7 nowych księży.
Cmentarz Komunalny dla miasta Legnicy wybudowany w podmiejskim Jaszkowie, oficjalnie rozpoczął swoją działalność.
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach obchodziła 25. Święto Matki. Wydarzenie rozciągnięto na trzy kolejne dni 24-26 maja.
Niedziela łódzka
W dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, które przypada 24 maja, arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły w Łodzi oraz Salezjańskiego Liceum i Gimnazjum im. Księdza Bosko w Łodzi.
Kapłani wyświęceni 33 lata temu obchodzili jubileusz swoich święceń.
Z Marią Mazurkiewicz, ustępującą prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia Anna Skopińska
Niedziela przemyska
Coroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej do Strachociny, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Andrzeja Boboli - patrona tego stowarzyszenia, zakończyła trwający od października diecezjalny kongres AK.
Strażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli 5 maja w 18. Regionalnej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.
Wielka rzesza dzieci, młodzieży, dorosłych mieszkańców miasta i przybyszów z różnych stron archidiecezji, a ponad nimi krzyże, hasła, transparenty, to V Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny.
Niedziela rzeszowska
W sobotę 18 maja, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, miały miejsce święcenia kapłańskie - już 22. w historii naszej diecezji.
W 2013 r. w dzieje parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Nawsiu wpisały się dwa istotne wydarzenia: 30-lecie istnienia parafii i instalacja relikwii św. Andrzeja Boboli.
W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 19 maja br. parafia Żyznów wyśpiewała uroczyste „Te Deum”, dziękując Panu Bogu za 100 lat wspólnoty parafialnej.
Niedziela sandomierska
Sulisławice stały się miejscem spotkania wolontariuszy posługujących w Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie (KCPR).
Na progu wakacji przedstawiamy naszym Czytelnikom propozycje letniego wypoczynku z elementem duchowym, jakie oferują instytucje i wspólnoty Kościoła sandomierskiego. Jest w czym wybierać.
Ulicami miasta, po raz trzeci przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpoczął się Mszą św. w bazylice konkatedralnej.
Niedziela sosnowiecka
Z Czesławem Dźwigajem - profesorem ASP w Krakowie, artystą rzeźbiarzem, rozmawia Piotr Lorenc
Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie kolejnej edycji konkursu „Zachować dla przyszłych pokoleń”.
W ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku 2012, w którym nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „wystawy” otrzymało Muzeum w Sosnowcu.
Niedziela świdnicka
I Zlot Szlakiem Martyrologii „Osówka 2013”, mimo złych warunków atmosferycznych, odbył się 11 maja w Głuszycy.
W dniach 8-9 czerwca br. miała miejsce XV Piesza Międzydiecezjalna Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Mamy świadomość, że życie wiary i modlitwy jest u nas ciągle zagrożone, bowiem w kryzysie znajduje się rodzina, a nasze państwo wcale rodziny nie ochrania.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W sobotę 18 maja br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w moryńskim kościele rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 750-lecia istnienia świątyni, które potrwa aż dwa lata.
Nad wyraz uroczyście uczczono świętego jezuitę, męczennika Andrzeja Bobolę w parafii Golczewo. W Roku Wiary, a zarazem w 75. rocznicę kanonizacji Świętego, ks. kan. Wojciech Musiałek, proboszcz parafii, postanowił sprowadzić relikwie świętego Męczennika do miejscowej świątyni.
Z Jackiem Suderem – sekretarzem generalnym Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu – rozmawia Joanna Szubstarska
Medina w Tunisie – plątanina uliczek, bramek, placyków, zaułków. W nocy pusta i cicha, tylko od czasu do czasu ktoś przemknie, przy jakiejś kawiarence w bocznej uliczce siedzi grupa chłopaków i gra w karty, popijając kawę.
Niedziela toruńska
Pomimo przejmującego zimna, w zacinającym deszczu grupa 36 najwytrwalszych czcicieli bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego wzięła udział w wyprawie rowerowej do jego małej ojczyzny.
– Boże, jesteś moim Bogiem. Ciebie z troską szukam - głosiła światu młodzież na Jasnej Górze 25 maja, w wigilię uroczystości Trójcy Świętej i Dnia Matki, w czasie 15. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja, która odbyła się pod hasłem: „Jezu, jesteś moim Panem”.
W 82. roku życia, 53. roku kapłaństwa, 64. roku życia zakonnego 8 maja zmarł o. Feliks Dziadczyk SJ - spowiednik i kierownik duchowy kapłanów, kleryków, zakonników i osób świeckich, członek Rady Kapłańskiej, członek 1. Synodu Diecezji Toruńskiej, ojciec duchowny dekanatu Toruń I.
Niedziela warszawska
Pielgrzymka z relikwiami patrona Polski św. Andrzeja Boboli przeszła z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.
Niewinne dzieło artystki, czy symbol złych idei szpecący okolicę? Końca sporu o tęczę na Placu Zbawiciela nie widać. Podobnie, jak już wielokrotnie zapowiadanego zdemontowania tęczy.
Sejm zdecyduje czy odbędzie się referendum w sprawie objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym, ponieważ organizatorzy akcji „Ratujmy Maluchy” zebrali 0, 5 miliona w całym kraju.
Niedziela wrocławska
Orszak Trzech Króli, Marsz Rodzin, Marsz Mężczyzn, Noce Kościołów. To stosunkowo młode wiekiem imprezy ewangelizacyjne, ale już rozpoznawalne na mapie i to nie tylko naszego miasta.
Biskup występujący w wideoklipie, młodzi ludzie śpiewający na placach w centrum miasta, rozmowy o Chrystusie z sąsiadami – to wszystko jest możliwe, gdy celem jest głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tegoroczne Powiatowe Święto Ludowe odbyło się w Oleszycach w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Połączono je z Regionalnym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza.
Ikona uobecnia osobę, do której się zwracamy, zapewnia łączność ze świętymi i pośredniczy w modlitwie.
O sprawach ekumenizmu rozmowa z wieloletnim diecezjalnym referentem do spraw ekumenizmu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej odbył się największy Dzień Dziecka w naszym regionie. W sobotę 1 czerwca zgromadziło się tu prawie 4 tys. dzieci. Spotkanie w formie festynu pod hasłem: „Bądźmy razem” zorganizowały wspólnie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Kuria Diecezjalna oraz sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie.
Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny świętuje uroczystość beatyfikacji założycielki zgromadzenia sługi Bożej Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej.
Ks. dr Tomasz Trębacz - jest notariuszem Kurii Biskupiej i redaktorem naczelnym „Ecclesiastica” - pisma urzędowego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jako dogmatyk zajmuje się także tematyką satanizmu, okultyzmu, magii i sekt.