Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Dzień Środków Społecznego Przekazu, zwany dniem dziennikarza, jest okazją do odpowiedzi na jakże często zadawane nam pytanie: jak powstaje "Niedziela"?
Wyruszenie w teren bardzo mnie stymuluje. Miesiąc bez kilku wyjazdów uważam za dziennikarsko stracony, a tzw. materiał na telefon – za substytut tego, co można zobaczyć, usłyszeć, czego doświadczyć.
Praca redaktora katolickiego portalu internetowego to ciągły stan czuwania. Co kilka minut zalewa nas bowiem nowa fala informacji. Łatwo w tym wszystkim utonąć.
Z o. Michałem Bortnikiem, paulinem, rzecznikiem prasowym Jasnej Góry, o jasnogórskich social mediach i o wadze słowa rozmawia Magda Nowak.
8-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 16, 1-13; lub krótsza perykopa: Łk 16, 10-13)
Zarządca dóbr bogatego pana został oskarżony, że trwoni jego majątek. W trybie pilnym został odwołany z urzędu i groziło mu popadnięcie w biedę. Nieuczciwy zarządca, nadal postępując niesprawiedliwie, znalazł jednak sposób na zabezpieczenie swej przyszłości.
To, co zrobił Chrystus, to nie przeszłość – to teraźniejszość. On zrobił to „dla nas i dla naszego zbawienia”. Korzystamy codziennie. Mówi o tym drugie czytanie z Liturgii Słowa dzisiejszej niedzieli.
Gdybyśmy mieli wskazać wydarzenia z naszego życia, które bardzo nas zmieniły, z pewnością nie mielibyśmy większego problemu.
Każdego roku w Neapolu wierni gromadzą się w tamtejszej katedrze, by oddać cześć św. Januaremu. Czekają również na cud, który jest związany z relikwiami tego świętego męczennika.
15-18
życie kościoła
Urodziła się w Suchem k. Poronina, wykształcenie zdobyła w USA, a powołanie do służby Bogu usłyszała w swym sercu, będąc marines w Afryce...
22-25
punkt widzenia
Wciąż nasilają się wywołane przez Moskwę kryzys energetyczny oraz największa od 1945 r. wojna w Europie. Pytamy ekspertów, czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Na forum ONZ przegłosowano rezolucję, w której pierwszy raz nazywa się aborcję „prawem człowieka”. Niestety, dokument powstał m.in. z inicjatywy Polski.
30-32
33
prasa zagraniczna
34
35
38-39
nasze sprawy
Takie hasło towarzyszyło obradom tej największej w Europie Środkowo-Wschodniej platformy dyskusji, wymiany myśli, poglądów, idei.
Czeka nas spacer z widokiem na miasto, na najbardziej ukryte zakątki i perły, które te mury zamykają w sobie, w cieniu wiekowych drzew.
40-43
44-45
dobre rady
Późnym latem, chodząc po polach i łąkach, możemy napotkać oblepione brązowymi nasionami łodygi podobne do miotełek. Są to dojrzałe nasiona szczawiu końskiego, potocznie zwanego kobylakiem.
Soki i syropy z czarnego bzu polecane są w domowej kuracji przeziębień i grypy, a także jako zdrowy dodatek do herbat w okresie jesienno-zimowym.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Toaleta osoby leżącej jest trudnym zadaniem. Wykonujmy ją delikatnie i ze spokojem, z szacunkiem dla ciała i uczuć naszego podopiecznego.
Twoja matka, twój ojciec, a może ciocia wciąż opierają się opiece domowej i nie chcą, abyś im pomógł.
50-51
niedziela z kulturą
Ignacy Łukasiewicz bez wątpienia zajmuje czołowe miejsce w panteonie największych Polaków, choć trzeba przyznać, że nawet we własnej ojczyźnie jest mało znany.
Wyraz „droga” jest nie tylko nazwą elementu świata fizycznego, ale także symbolem związanym z kulturą.
Nikt tak jak on nie rzeźbił cierpienia i uniesienia; bólu istnienia i ekstazy.
53-65
Niedziela Plus
„Jesteśmy po to, żeby służyć w docieraniu do Boga, który jak wiadomo, każdego prowadzi inną ścieżką” – tak opisuje sens swego działania ekipa, która tworzy inicjatywę pod nazwą Teobańkologia.
Biegałem kiedyś wyczynowo na długie dystanse. Byłem bardzo pogubionym, młodym człowiekiem, ale to właśnie wtedy Bóg kształtował moje serce na pewien sposób… Chcę wam o tym opowiedzieć.
Teresa Margańska została powołana na stanowisko nowego rzecznika prasowego arch. białostockiej.
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu zainicjował nad rzeką Odrą nabożeństwo o nawrócenie ekologiczne.
W Fürstenbergu n. Hawelą odbył się w początkach września uroczysty pochówek szczątków polskich więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Święta Kinga (Kunegunda) należy do grona wybitnych i świątobliwych księżniczek związanych z domem Piastów przez małżeństwa lub z niego się wywodzących. Były nimi: św. Jadwiga Śląska oraz błogosławione Jolanta i Salomea.
Skrywają różne tajemnice i legendy, są bogactwem lokalnej historii. Mowa o miastach i miasteczkach ziemi krotoszyńskiej.
W Krośnie w archidiecezji warmińskiej, 4 km na północny wschód od Ornety, znajduje się sanktuarium maryjne. O tym miejscu stało się głośno w okolicy pod koniec XIV wieku, kiedy to bawiące się na brzegu Drwęcy Warmińskiej dzieci znalazły w rzece figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zaraz potem zaczęły dziać się cuda.
Młodzież może się zapisywać na ŚDM w Lizbonie w dziewięciu punktach rejonowych zlokalizowanych na terenie diecezji.
Diecezjalne Radio Głos wzbogaciło się o wóz transmisyjny.
Tegorocznym diecezjalnym dożynkom towarzyszyło hasło: „Z Maryją, Królową Pokoju, dziękujemy Bogu za plony”.
W 70. rocznicę próby zlikwidowania pielgrzymki przez komunistów.
Trwa terror lobby alkoholowego – przekonuje bp Tadeusz Bronakowski.
Niedziela bielsko-żywiecka
Procesja i liturgia są okazją do wspólnej modlitwy ponad granicami o pokój, zaprzestanie wojny i zabijania, o pojednanie i prawdziwy pokój w sercach ludzi – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.
Każda inicjatywa sportowa, która wyciąga dzieci sprzed komputerów, jest warta uwagi i docenienia – mówił ks. Jakub Kuliński podczas inauguracji Diecezjalnej Ligi Młodzików.
XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński nie trafił do Katynia. Zamiast tego dotarł na kresy południowe – w tym i na Zaolzie – oraz do Polonii osiadłej na Bałkanach. Na wjazd do Rosji zgody nie było.
Niedziela częstochowska
Generacja Z – to społeczeństwo, które palcem w telefonie umie klikać szybciej niż mrugnąć okiem.
Czy ma się pięć osób, czy pięćdziesiąt trzeba wykonać tę samą pracę duszpasterską – mówi ks. Grzegorz Stanula.
Modlitwa, służba, odkrywanie swojej tożsamości jako osoby dorosłej i budowanie relacji... – przedstawia fundamenty ministranckiej formacji ks. Jacek Michalewski.
Niedziela podlaska
Maryja, świecąca jak gwiazda, jest ratunkiem dla ludzi szukających portu zbawienia – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas uroczystości odpustowych w Ostrożanach.
„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.
Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej na terenie Miejsca Straceń obozu w Treblince.
Niedziela kielecka
Przez II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków, wiodący niemal przez całą Polskę, bo z Kielc do Gdańska, grupa kieleckich cyklistów upamiętniła wkład żołnierzy Kielecczyzny w obronę Westerplatte. A był on znaczny.
Dużo się mówi ostatnio o katechezie. Czy może dawać uczniom frajdę z odkrywania swojego miejsca we wspólnocie wierzących podążających do Boga?
To bodaj największa wystawa o dziejach żydowskich kielczan – „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej”, którą do końca marca 2023 r. można oglądać w Muzeum Historii Kielc. A jest co oglądać…
Niedziela małopolska
Siła męczenników polega na tym, że do końca świadczyli o miłości Boga, aż do przelania krwi – powiedział ks. Robert Wróblewski, przedstawiciel prowincjała salezjańskiej inspektorii krakowskiej.
Sądeczanie złożyli hołd harcerzom, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.
Formacja to wysiłek, to praca, to pokorne podążanie za słowami – powiedział do zebranych na rozpoczęciu roku formacyjnego o. Ariel Krzywda, franciszkanin.
Niedziela lubelska
Wojewódzkie dożynki w Radawcu zgromadziły rolników z Lubelszczyzny, wdzięcznych za plony ziemi i Boże błogosławieństwo.
W Maryi, Matce Chrystusa, Bóg dał nam wspaniały przykład wiary i miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.
Jeśli człowiek ulegnie woli Bożej, wszystko widzi możliwym i łatwym do spełnienia – mawiał bł. ks. Ignacy Kłopotowski.
Niedziela legnicka
W ramach trwającego w Jaworze Święta Chleba i Piernika 28 sierpnia w ewangelickim Kościele Pokoju odbyło się dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne za dar chleba i modlitwa o pokój w Ukrainie.
Wzmacniajmy naszą wiarę z Maryją – zachęcał bp Andrzej Siemieniewski podczas 23. pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Krzeszowa.
Odpusty tradycyjnie kojarzą się z długą celebracją, procesją dziękczynną, odwiedzinami proboszczów z sąsiednich parafii i straganami, które wianuszkiem oplatają wiejskie świątynie.
Niedziela łódzka
O historii kościoła w Tuszynie oraz o nowych wyzwaniach duszpasterskich z ks. dr. hab. Markiem Stępniakiem – proboszczem parafii, rozmawia ks. Paweł Gabara.
W drugiej połowie września ekipa eksploratorów, zorganizowana i kierowana przez ks. dr. Romana Piwowarczyka, ma wejść na górę Ararat, by zbadać miejsce, w którym spoczywa Arka Noego.
22 października w sercu Łodzi odbędzie się I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim.
Niedziela przemyska
W Markowej odbyły się uroczystości związane z pośmiertnym nadaniem Abrahamowi Izaakowi Segalowi Odznaki Honorowej ,,Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
Archidiecezja przemyska świętowała 120-lecie istnienia Muzeum Archidiecezjalnego.
Wrzesień to czas podsumowania „Wakacji z Bogiem” Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.
Niedziela rzeszowska
Uczestnicy wakacyjnych rekolekcji, moderatorzy i duszpasterze podsumowali tegoroczne lato. Wniosek – był to niezapomniany czas.
W pierwszym dniu nowego roku szkolnego bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. o Boże błogosławieństwo dla uczniów, a także nauczycieli, wychowawców i katechetów.
Najpiękniejsze świątynie katolickie i prawosławne, bogactwo przyrody i malownicze krajobrazy na długo pozostaną w pamięci czytelników Niedzieli Rzeszowskiej.
Niedziela sandomierska
Miejska Biblioteka Publiczna została otwarta na nowo.
W Hucie Komorowskiej odbyły się XV Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego, które upamiętniają życie i działalność zmarłego w 2007 r. wybitnego misjonarza.
W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega otwarto wystawę „Święto – ikona współczesna”.
Niedziela sosnowiecka
W pierwszą środę września przed tron Matki Bożej Pocieszenia do czeladzkiej świątyni św. Stanisława Biskupa Męczennika przybyli chorzy z diecezji sosnowieckiej.
… to nazwa przedszkola prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
W niedzielę 18 września ulicami Sosnowca przejdzie kolejny Marsz dla Życia i Rodziny. W wydarzeniu organizowanym przez Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu wezmą udział wierni naszej diecezji, którzy zamanifestują wyznawane przez siebie wartości, m.in. potrzebę ochrony życia poczętego oraz ideę rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety.
Niedziela świdnicka
Od 18 lat organizują dla osób niepełnosprawnych spotkanie, które nie tylko pozwala im się dobrze bawić, ale i budować wspólnotę z przyjaciółmi z całej diecezji.
Dobrą zabawę i sportowe zmagania połączyli z popularyzacją zagadnień dotyczących rodzicielstwa zastępczego.
Na terenie wałbrzyskiego Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbyły się obchody rocznicy porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Podczas 48. Dni Katechetycznych uroczyście pożegnano katechetki kończące długoletnią i ofiarną posługę katechetyczną na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckich na Pomorzu Zachodnim.
Przypadające 1 września uroczyste inauguracje roku szkolnego za nami.
Niedziela toruńska
Będziemy modlić się o pokój właśnie w tym roku, naznaczonym wojną za naszą wschodnią granicą – mówił ks. kan. Dariusz Kunicki do zgromadzonych u stóp Matki Bożej Łaskawej, Opiekunki Grudziądza.
Nosisz obrączkę? Wyszłaś za mąż? – Tak, mam najwspanialszego męża na świecie i najcudowniejszą teściową. Zostałam zaślubiona Jezusowi, a moją teściową jest Matka Maryja.
Czy z Maryją można iść wszędzie?
Niedziela warszawska
O tym, jak przyciągnąć nowe osoby do Akcji Katolickiej, współpracy ze wspólnotami i odpowiedzialności za Kościół, z prof. Tadeuszem Kulikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wypraszają dary i łaski dla potrzebujących, ale nie lubią, by o tym mówić. Twierdzą, że każdy to może robić w różny sposób, ponieważ każdy ma własną drogę, możliwości i indywidualny temperament. Oni wybrali modlitwę za innych.
W czasach coraz większego zamętu wokół pojęcia małżeństwa i rodziny, konieczny jest konsekwentny zwrot ku korzeniom cywilizacji, na których opiera się ład społeczny i moralny.
Niedziela wrocławska
Z początkiem września rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Cantus Organi”.
Inaugurację roku formacyjnego i powstanie nowego hufca przeżywał męski nurt Skautów Europy.
Spotkali się w Świątnikach po przerwie spowodowanej pandemią. Przyjechali z różnych części Polski, by pobyć we wspólnocie osób wywodzących się z Kresów, ich rodzin oraz przyjaciół, by spojrzeć w oczy Matce Bożej Bolesnej z Niewirkowa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tegorocznemu Świętu Plonów w Narolu towarzyszyły wieńce dożynkowe – prawdziwe dzieła sztuki.
Pamiętajmy o tych ofiarach, oddawajmy im hołd, przekazujmy następnym pokoleniom – ku przestrodze, żeby nigdy więcej takie wydarzenia nie miały miejsca – apelowała we Frampolu marszałek sejmu Elżbieta Witek.
W remizo-świetlicy w Nadrzeczu odbyło się spotkanie autorskie promujące trzecią cześć wspomnień wojennych mieszkańców podbiłgorajskich wsi.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Widok tylu mężczyzn, starszych i młodszych, jest dla nas motywacją i mobilizacją do trwania w wierze, bo tylko w Bogu jest nasza nadzieja na prawdziwe życie – powiedzieli pielgrzymi z Sulechowa.
W trzecią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. To dobra okazja, by w Aspektach przeczytać o… Aspektach.
O duszpasterstwie pielgrzymkowym w ciągu roku opowiada ks. Tomasz Westfal.