Reklama
3
obserwator
5
9
temat numeru
Wulgarne antykościelne hasła, skandowane na ulicach, nie wyrażają opinii wszystkich Polaków. Co tak naprawdę myślimy o Kościele?
W czasach wszechobecnego ataku na Kościół młodzi ludzie dzielą się swoim odważnym, osobistym świadectwem miłości do Kościoła. #KochamKościół to ewangelizacyjna akcja zainicjowana przez bp. Andrzeja Przybylskiego we współpracy z częstochowskimi wspólnotami młodzieży.
10-13
100. rocznica urodzin
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który wprowadził przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych.
Święty Jan Paweł II, który sam wiedział, co to cierpienie, zawsze upominał się o prawa i godność ludzi biednych.
14-15
życie kościoła
Epidemia COVID-19 mocno przemeblowała nam życie. Koronawirus rozstawił nas po kątach. W sytuacji nienormalności szukamy sposobów, jak zachować choć namiastkę tego, co jeszcze przed rokiem uchodziło za normalne.
Wszyscy, którzy przechorowali COVID-19, a także ci, którzy – jak na razie – się przed nim ustrzegli, mają tego stanu dosyć. Chcieliby wrócić do tego, co było przed epidemią.
Zarzuty, że styl rządów Jana Pawła II był powierzchowny, są fałszywe i głęboko niesprawiedliwe
18-23
punkt widzenia
Premier Mateusz Morawiecki przeprowadził dyplomatyczną ofensywę, by podbić negocjacyjną pozycję przed unijnym szczytem. Wynegocjowany kompromis można nazwać nieidealnym, ale jednak zwycięstwem
Przejęcie przez Orlen Polski Press to zdobycie przez polską spółkę kontroli nad mediami, które dotychczas były w rękach niemieckich.
– Wielu decydentów żyje w bańce i nie zdaje sobie sprawy z tego, że wdrażając różne ideologiczne pomysły, hamują rozwój Europy – mówi Beata Kempa, deputowana do Parlamentu Europejskiego.
26-29
widziane z prowincji
Przeraża mnie, gdy w debacie publicznej miejsce argumentów zajmują agresja i wulgaryzmy.
30
niedziela z kulturą
O filmie Jan Paweł II ciagle żywy z jego twórcą Antoniem Olivié rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
32-41
moim zdaniem
Cerkiew greckokatolicka, która zniosła czas prześladowań, ma obecnie wszystkie struktury i narzędzia niezbędne do normalnego i skutecznego działania.
Pogarda do wszystkiego, co polskie i sprzyjające Polsce, w ustach niektórych posłów utrzymywanych z polskich podatków jest nie tylko zadziwiająca, ale wręcz zatrważająca
44-45
46-47
Kącik dla dzieci
50-51
53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Na potrawy wigilijne w wielu domach czeka się cały rok. Nie oznacza to jednak, że musimy się najeść do syta, by później cierpieć na niestrawność
Polecamy przepis na pierogi
Pyszny tort
Polecamy przepis
Tradycją jest, że przyozdabiamy domy roślinami, które kojarzą się nam z okresem bożonarodzeniowym. Wśród nich są jednak takie, które stanowią niebezpieczeństwo dla naszych zwierząt
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują osoby starsze. W dobie pandemii mają oni jednak nowe metody oszustw.
56-59
61
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
Wobec wstającego z morza lewiatana trzeba działać i tym działaniem duchowo się zbroić.
65
niedziela liturgiczna
Słowa bywają puste, czasem ranią. Są też pełne znaczenia, na wagę złota. Wagę słów Gabriela i Dziewicy z Nazaretu nie jest łatwo oszacować i docenić. Dzisiaj tym trudniej, bo wielu woli słuchać byle czego, zamiast wsłuchiwać się w to, co mówi Pan Bóg (Szema Israel).
Na koniec Adwentu liturgia odsyła nas do pierwszych słów Nowego Testamentu. Pozdrowienie anielskie, które powtarzamy w codziennej modlitwie, przekazuje radosną nowinę o rychłym przyjściu Zbawiciela.
Dokładne okoliczności przyjścia na świat Syna Bożego są nadal przedmiotem różnorakich badań naukowych i dociekań.
Papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa (8 grudnia 2020 – 8 grudnia 2021) dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego, przez bł. Piusa IX 8 grudnia 1870 r. Zachęcamy do modlitwy za Kościół za wstawiennictwem św. Józefa.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
W naszej diecezji po raz czwarty miała miejsce konsekracja dziewic. Dwie kobiety oddały swoje życie Panu Bogu
Młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie objęta jest specjalną akcją modlitewną
Bielszczanin Kryspin Wolny zajął III miejsce w seniorskiej kategorii szopek dużych w 78. Konkursie Szopek Krakowskich
Niedziela częstochowska
Dzieci z częstochowskiego Domu Życia musiały być bardzo grzeczne, ponieważ św. Mikołaj odwiedził je aż dwukrotnie – w osobach pracowników częstochowskiej Caritas i miejscowej policji.
Jaka jest specyfika parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie? Okazją, by o tym opowiedzieć, jest rocznica przypadająca 20 grudnia
Na placu przy świątyni w Kromołowie stanęła figura patrona parafii. Była to inicjatywa zmarłego niedawno ks. Andrzeja Karczewskiego.
Niedziela podlaska
Czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia charakteryzuje się swego rodzaju napięciem i nerwowością.
Harcerstwo kształtuje tożsamość narodową, uczy postaw patriotycznych oraz daje poczucie przynależności do wielkiej rodziny harcerskiej.
– Jest wiele sytuacji na misjach, które zapadają w pamięć. Jedną z nich będę nosił do końca swojego życia – twierdzi, pochodzący z diecezji drohiczyńskiej, ks. płk. Mariusz Tołwiński
Niedziela kielecka
Boże Narodzenie jest tu takie samo jak w innych parafiach, może z tą różnicą, że za sprawą mediów głośno bywa o miejscowym... Betlejem.
Z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim – o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, pokoju, samotności – rozmawia Agnieszka Dziarmaga
Na szczęście czas epidemii wyzwala w wielu ludziach ogromną kreatywność w czynieniu dobra i chęć dzielenia się nim z innymi.
Niedziela małopolska
– COVID zatrzymał bardzo wiele dziedzin naszego życia, ale nie zatrzymał szopkarzy – powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, ogłaszając laureatów 78. Konkursu Szopek Krakowskich.
W tym roku zgłoszono 80 szopek, które jurorzy, m.in. historycy, etnografowie, historycy sztuki, architekci, plastycy, oceniali w kategoriach seniorów, młodzieży, dziecięcych oraz rodzinnych.
Święta w jednych budzą radość, w innych… smutek i lęk. Na szczęście są osoby, które w tym wyjątkowym okresie przyjdą z dobrym słowem, uśmiechem i pocieszeniem.
Od lat angażują się w życie Kościoła tarnowskiego, bezinteresownie pomagają potrzebującym, wspierają dzieła parafialne.
Niedziela lubelska
Mimo pandemii, uczniowie z Krasnegostawu zostali zaproszeni w podróż na krańce świata.
Kolejne świątynie archidiecezji lubelskiej odkrywają swoje tajemnice przed wiernymi
Odległość nie ma znaczenia. Wszędzie można dotrzeć z Dobrą Nowiną, służąc słowem i czynami miłości.
Niedziela legnicka
Apel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich do rodzin i ludzi dobrej woli w obronie św. Jana Pawła II i dziedzictwa narodowego pokoleń
„A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności” (Mi 5,1)
W tym roku przypada jubileusz 700-lecia lubańskiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Ze względu na sytuację epidemiczną, obchodzony jest bardzo skromnie.
Niedziela łódzka
12 grudnia uroczyście zostały otwarte Drzwi Święte w łódzkiej katedrze, najważniejszej ze świątyń w diecezji. Metropolita abp Grzegorz Ryś przywitał zgromadzonych na liturgii jubileuszowej, wyjaśniając znaczenie tego wydarzenia.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względów epidemicznych, nawet tradycyjne rodzinne wieczerze wigilijne będą się różniły od dotychczasowych.
Symbolika stałych elementów naszych świątecznych zwyczajów.
Niedziela przemyska
Życie św. Józefa Sebastiana Pelczara nacechowane było oddaniem Sercu Jezusowemu i Matce Bożej. Bardzo pragnął, żeby Polska była silna wiarą
Każdy kleryk tęsknie wyczekuje momentu obłóczyn, który jest pierwszym potwierdzeniem prawdziwości powołania. W przemyskim seminarium ośmiu kleryków przywdziało sutannę
W jednej z bocznych kaplic bazyliki w Starej Wsi spoczywają szczątki kandydata na ołtarze, którego historię życia warto poznać
Niedziela rzeszowska
Adwentowe pieśni to jedna z najstarszych tradycji Kościoła. W każdej z nich jest zawarta tęsknota za Zbawicielem, za Jego łaską
Było to 80 lat temu. 12 grudnia 1940 r. ks. Adam Kozłowiecki – jezuita, przekroczył bramę obozu koncentracyjnego w Dachau. Otrzymał numer 22 187.
Seminarium – zewnętrznie to tylko budynek, jedna z instytucji, ale dla nas, kleryków, to prawdziwy dom, w którym żyjemy, wzrastamy i rozwijamy się
Niedziela sandomierska
Św. Mikołaj odwiedził uczniów z Ośrodka „Radość Życia”.
O Bożym Narodzeniu w sztuce oraz o jego symbolice z dr Urszulą Stępień, kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, rozmawia ks. Wojciech Kania.
W sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim pszczelarze dziękowali za mijający rok i prosili o opiekę nad pasiekami przy relikwiach ich patrona.
Niedziela sosnowiecka
Kapłani diecezji sosnowieckiej wraz z bp. Grzegorzem Kaszakiem ufundowali dla 8 szkół specjalnych ponad 50 laptopów do nauki zdalnej.
W sanktuarium w Czeladzi-Piaskach, na zakończenie rekolekcji adwentowych, bp Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie św. Filomeny, dziewicy i męczennicy
Do parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych sprowadzono nowe, okazałe figury świętych
Niedziela świdnicka
Ksiądz Arkadiusz Harbar od października kontynuuje naukę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie
Alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej przyjeli sutanny, znak przynależności do Chrystusa.
Strzegom słynie z eksploatacji granitu na skalę przemysłową. Miejscowym skalnikom patronuje św. Barbara, której poświęcony jest niewielki XIV-wieczny kościółek
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Fundacja Światło-Życie we współpracy z Fundacją Szczecińską przygotowuje premierę nowego wydarzenia.
Z prof. dr. hab. Bogdanem Narlochem, światowej sławy organistą, pracownikiem naukowym Akademii Sztuki w Szczecinie, cenionym znawcą muzyki organowej rozmawia ks. Marcin Miczkuła.
W Wolinie odbył się Międzynarodowy Konkurs Plastyczny z okazji obchodzonej w tym roku 1750. rocznicy urodzin patrona dzieci, żeglarzy, rybaków i cukierników.
Niedziela toruńska
Adwent i przygotowania na narodziny Jezusa przepełnione są modlitwą i czuwaniem. Wielu z nas zastanawia się, jak to będzie, kiedy Zbawiciel przyjdzie
Czekamy na różne wydarzenia – święta Bożego Narodzenia, wiosnę, zakończenie pandemii. Adwent przypomina nam, że jako wierzący mamy jeszcze jedno wielkie pragnienie i tęsknotę – spotkać się z Bogiem.
O ich życiu i Rodzinnym Domu Dziecka z Heleną i Krzysztofem Rzewuskimi rozmawia Ewa Melerska
Niedziela warszawska
O wartościowych lekturach, potrzebach czytelników w czasie pandemii i roli katolickich wydawnictw z ks. Romanem Szpakowskim SDB, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, rozmawia Magdalena Wojtak
Księża archidiecezji warszawskiej pracujący za granicą z niecierpliwością czekają na Boże Narodzenie. W czasie świąt postarają się odprawić „tyle Mszy św., ile się da”, aby dla katolików we Francji i Islandii był to czas radosny, pełen pokoju i nadziei.
Świąteczny stół, a zwłaszcza ten bożonarodzeniowy, to jeden z ostatnich bastionów polskiej tradycji we współczesnym świecie.
Niedziela wrocławska
Boże Narodzenie jest czasem zadumy nad tajemnicą Wcielenia Słowa Bożego. Spotykamy się w gronie rodzinnym i uczestniczymy we Mszy św. pasterskiej.
Przy parafii św. Bonifacego powstaje Centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej. Będzie to miejsce, które służyć ma Kościołowi wrocławskiemu, miejsce ewangelizacji i formacji. O tym, dlaczego jest potrzebne, i o możliwościach, jakie daje, z ks. Radosławem Rotmanem, moderatorem diecezjalnym RŚŻ rozmawia Grzegorz Kryszczuk
Są mądre, dobre, wrażliwe i piękne pięknem, o jakim marzy każda kobieta. Odkrywają pełnię kobiecości zgodną z zamysłem Bożym
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Powstanie listopadowe zakończyło się klęską Polaków, jednak fakt, że pamiętamy o powstańcach, jest dla nas najlepszym dowodem na to, że miało sens i wyciągamy z niego wnioski
Co można powiedzieć o człowieku, który stał się historią miasta, Roztocza, diecezji? Każde zdanie, czy ukłon w jego stronę będzie za mały
Od kilku lat nieodłącznym elementem obchodów Bożego Narodzenia są Orszaki Trzech Króli. Czy przejdą ulicami naszych miast i miejscowości w dobie pandemii?
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie było bohaterami wyjątkowych uroczystości w Rokitnie.
Santiago de Compostela cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak miłośnicy jakubowych szlaków znajdą je również w Polsce. Warto się za nimi rozejrzeć zwłaszcza w nowym roku, obchodzonym jako Jubileuszowy Rok św. Jakuba.
Ratownik medyczny, trener personalny, wychowawczyni z Domu Dziecka, trójka siatkarzy z międzyrzeckiego klubu sportowego – to niektórzy spośród 75 nowych „terytorialsów”.