Ten zabytkowy średniowieczny obiekt sakralny do 1456 r. był synagogą żydowską, po czym przeszedł w ręce katolików i został przebudowany na kościół. Jest to budowla jednonawowa, murowana z kamienia. Trójboczne prezbiterium kryte jest późnogotyckim sklepieniem sieciowym, a nawa – sklepieniem krzyżowym. W ścianach prezbiterium zachowały się kamienne sedilia (miejsca przeznaczone dla celebransa i służby liturgicznej), gotyckie pomieszczenie na Najświętszy Sakrament, kamienna chrzcielnica z 1500 r. oraz barokowy ołtarz główny. Świątynia z zewnątrz posiada portal z piaskowca, w którym zostały umieszczone symbole miasta, czyli miecz i klucz, atrybuty Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Kościół przyciąga ludzi
W ołtarzu znajduje się obraz św. Barbary z 1820 r., wykonany przez strzegomskiego malarza, na którym jest ukazane jej męczeństwo. Jest to kościół pomocniczy miejscowej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W dni powszednie jest miejscem Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od południa niewysoką świątynię zasłania co prawda miejska zabudowa ulicy Dąbrowskiego, ale za to można ją doskonale obejrzeć z pozostałych trzech stron. Co bardziej dociekliwi mogą kościółek podziwiać wchodząc na tyły pobliskich zabudowań. Wtedy nagrodą dla oglądającego jest widok niedostrzegalnego na pierwszy rzut oka, obok dobudowanej zakrystii, sporego odcinka dawnego średniowiecznego muru obronnego miasta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Remonty kiedyś i dziś
W 1870 r. miała miejsce gruntowna restauracja budowli. Po II wojnie światowej kościół był remontowany jeszcze kilka razy. Jedną z największych rewitalizacji przechodził w 1990 r., o czym wspomina Walenty Wyrwa, miłośnik Strzegomia. Wykonano wówczas kosztowny remont dachu z wymianą konstrukcji drewnianej, uzupełniono ubytki zagrożonej wieżyczki, wykonano spoinowanie, wzmocniono okna w prezbiterium i wstawiono witraże.
Pomimo trudnego czasu, ważne prace w kościele udało się zrealizować także w bieżącym roku. W ich ramach wyremontowano dwa okna tej świątyni, rozmieszczone przeciwlegle po stronach nawy. Prace trwały od 20 maja do 27 października. Konserwatorzy oczyścili i zaimpregnowali najpierw ich przepiękne piaskowcowe maswerki, a następnie wszystkie obramienia wielkich gotyckich okien. – Jestem z wykonania tych prac bardzo zadowolony – mówi proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który w pierwszych dniach listopada,wspólnie z przedstawicielką delegatury urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków dokonali odbioru technicznego zakończonych robót od wykonawcy.