W harcerstwie pielęgnowane są idee i wartości ważne dla naszych przodków, takie jak miłość do ojczyzny, poświęcenie dla drugiego człowieka i szacunek dla symboli.
Hufiec ZHP Bielsk Podlaski od lat pielęgnuje wartości poprzez kultywowanie różnych skautowych i harcerskich akcji. Jedną z nich jest Betlejemskie Światło Pokoju, które w tym roku po raz 30. trafi do Bielska Podlaskiego, pierwszego miejsca w diecezji drohiczyńskiej. Harcerze przekażą znak miłości, nadziei i braterstwa kapłanom w parafiach, a 20 grudnia każdy będzie mógł odebrać światło i zanieść do swojego domu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Harcerska aktywność
Hufiec ZHP opieką obejmuje harcerzy i zuchów zgromadzonych w drużynach harcerskich, drużynach wielopoziomowych i gromadach zuchowych. Funkcjonuje też krąg seniorów złożony z instruktorów emerytów. Pod swoją opieką mamy też dwie bazy harcerskie w Doktorcach (woj. podlaskie) i Rydzewie (Mazury).
Drużyny organizują biwaki, ogniska i inne działania, do których mogą wykorzystywać naszą bazę w Doktorcach, która, niestety, co jakiś czas jest dewastowana. Jednak przy wsparciu naszych przyjaciół i sponsorów staramy się ją remontować.
Reklama
Na drugiej bazie w Rydzewie rokrocznie już organizujemy Obozową Akcję Letnią. Nasze obozy obfitują w wiele atrakcji, zarówno harcerskich, jak i związanych z żeglarstwem, ponieważ w bielskim hufcu funkcjonuje drużyna żeglarska. Baza usytuowana jest nad jeziorem Niegocin, co daje dużo radości z pływania na łódkach i jachtach. Jest to też zasługa naszych sponsorów, dzięki którym zwiększamy ilość sprzętu wodnego, takiego jak: rowery wodne, kajaki, motorówki oraz jachty żaglowe.
101 lat wierni ideałom
22 września 2019 r. obchodziliśmy 100-lecie naszego Hufca. W budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim powstawały pierwsze zastępy i drużyny harcerskie. Harcerstwo bielskie wraz z wielkimi wydarzeniami historycznymi przechodziło burzliwe dzieje. Jego działalność była przerywana przez wojnę polsko-sowiecką w 1920 r. oraz przez II wojnę światową. Na krótko odrodziło się w 1944 r., by już pięć lat później być zlikwidowane przez władze komunistyczne, które w harcerstwie widziało zagrożenie dla Związku Młodzieży Polskiej. Trzeba było czekać aż do 1957 r., by zaistniało ponownie, chociaż już pod silną kontrolą ówczesnych władz. Historia ta i dalsze dzieje hufca zostały spisane przez harcmistrza Wiesława Falkowskiego i wydane jako monografia w 2010 r.
W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny. To osoby, które mają wielką misję wychowania młodych pokoleń Polaków, przekazywania im wartości, które mają podstawę w prawie harcerskim, a także miłości do Polski. Od ponad stu lat harcerze bielskiego Hufca starają się pozostawić ten świat lepszym niż go zastali.
Niosą pomoc w dobie pandemii
Reklama
Harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim, w myśl słów Aleksandra Kamińskiego: ,,Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na żądanie od społeczeństwa, ale na dawanie społeczeństwu, służenie mu”, na co dzień starają się pomagać osobom potrzebującym. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy ta pomoc jest szczególnie potrzebna.
Każda harcerka i każdy harcerz zna punkt Prawa Harcerskiego, który brzmi: „Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim”. Pandemia koronawirusa jest okazją do przełożenia słów w czyny. Pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego ruszyli do służby, aby pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Przy współpracy z Urzędem Miasta na początku pandemii roznosiliśmy maseczki i zbieraliśmy adresy osób potrzebujących, chorych i samotnych. Roznosiliśmy paczki dla emerytów przy współpracy ze Związkiem Emerytów oraz paczki żywnościowe przy współpracy z Caritas.
Ponadto, wspieramy seniorów i ludzi na kwarantannie, którzy nie mogą wychodzić z domu. Robimy im zakupy, wyprowadzamy psy i wykupujemy recepty. Harcerki i harcerze starają się kontaktować z takimi osobami telefonicznie, czy zostawiać zakupy pod drzwiami, aby zminimalizować ryzyko wynikające z bezpośredniego kontaktu. Przed rozpoczęciem służby upewniają się, czy osoba, której chcą pomóc, czuje się dobrze (nie wykazuje objawów chorobowych) oraz czy nie znajduje się w grupie ryzyka.
Pamiętają o potrzebujących
Służba pełnoletnich członków ZHP to także opieka nad dziećmi znajomych, którzy pracują w ochronie zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, personelu medycznego, farmaceutów). Często podczas dyżurów osoby te nie mają z kim zostawić swoich pociech, stąd wsparcie jest niezwykle cenne.
W ponad stuletnią historię Hufca w Bielsku Podlaskim wpisują się wspaniali ludzie, którzy ciężko pracowali i pracują nadal, będąc wierni swoim ideałom, wartościom harcerskim oraz miłości do Boga i Ojczyzny.
Do działań harcerzy włączają się również małe zuchy, które też chcą „nieść chętną pomoc bliźnim”. II Gromada Zuchowa Leśne Duszki przyłączyła się do akcji pomocy chorym dzieciom (Filipowi i Kubusiowi), zbierając kasztany i pieniążki na „Górę grosza”. Dzieci wykonywały też pocztówki świąteczne dla beneficjentów Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. W mediach społecznościowych zamieściliśmy plakaty z ofertą pomocy osobom chorym, starszym bądź na kwarantannie. Podaliśmy tam bezpośrednie numery telefonów, pod które zainteresowani mogą dzwonić, aby uzyskać pomoc.
Mimo zagrożenia, harcerze i instruktorzy wywiązują się ze swojej harcerskiej służby. Nie możemy obecnie organizować zbiórek, wyjazdów i biwaków, co nieodłącznie kojarzy się z harcerstwem i przyciąga nowych, młodych ludzi do naszej organizacji. Mimo to, praca na rzecz innych w obecnych warunkach, również daje dużo satysfakcji i radości. Harcerstwo to ruch, który uczy odpowiedzialności za siebie i innych. To właśnie dlatego harcerkom i harcerzom tak łatwo przychodzi niesienie bezinteresownej pomocy.