Reklama
Z Jasnej Góry
Oświadczenie przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego
5
wydarzenia
6-7
Obserwator
8-9
temat numeru
Co wydarzyłoby się w naszym życiu, gdybyśmy traktowali Biblię tak jak nasze telefony komórkowe, a wiadomości od Boga czytali równie często jak SMS-y? – pyta Ojciec Święty.
Niedziela Słowa Bożego jest okazją do tego, aby sięgnąć po Pismo Święte, tak aby stało się ono naszą stałą lekturą. Do którego jego tłumaczenia najlepiej sięgnąć?
10-13
treści wiary
Czy Boga możemy czcić tylko w sercu? A co z myślą, duszą, ciałem?
14-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 1, 1-4; 4, 14-21
Zgłębiając temat modlitwy, możemy znaleźć wiele jej sposobów. W świecie chrześcijańskim mówimy też o duchowości człowieka wierzącego oraz o regularnej lekturze Pisma Świętego, ale czy wiemy, że można to wszystko połączyć?
Fraza ta, zaczerpnięta z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, pojawia się w kontekście szerszego wywodu, w którym Apostoł porusza kwestie jedności i różnorodności we wspólnocie wierzących. Posługuje się przy tym metaforą ciała, ilustrując w ten sposób fundamentalną prawdę, zgodnie z którą Kościół jako Ciało Chrystusa składające się z wielu różnorodnych członków funkcjonuje jako jeden organizm. Ta jedność jest podtrzymywana dzięki działaniu Bożego Ducha.
Zaskakująca analogia łączy pierwsze czytanie z perykopą Ewangelii. Przed zgromadzonymi ludźmi słowo Boże najpierw zostaje odczytane, a następnie wyjaśnione.
Był niestrudzonym głosicielem prawdy wśród dzieci i osób świeckich, który sprzeciwił się laickim trendom w edukacji.
17-20
22-23
życie kościoła
O troskach i radościach amerykańskiej Polonii z ks. Andrzejem Maślejakiem, chrystusowcem, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard (USA), rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
Ksiądz doktor Tomasz Kubiczek z archidiecezji częstochowskiej audytorem Trybunału Roty Rzymskiej.
24-27
28-29
30-31
moim zdaniem
Czy uda nam się wybrać prezydenta, który nie pozwoli zaprzepaścić naszego dziedzictwa?
W tej skromnej ofercie, przeznaczonej dla wąskiego marginesu czytających Polaków, większość propozycji to po prostu zamulający chłam. Ambitne i wartościowe dzieła są po prostu zamilczane
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kuturą
W wyniku II wojny światowej Polska straciła ponad pół miliona dzieł sztuki. Właśnie odzyskaliśmy jedno z nich.
54-55
Niedziela z kulturą
55-61
polecamy
Co łaczy najsłynniejsza swiatynie swiata – Kaplice Sykstynska z duchowa stolica Polski – Jasna Góra?
W Roku Jubileuszowym 2025 oraz wroku 100-lecia diecezji Kosciół czestochowski pod przewodem swego pasterza pielgrzymuje doRzymu.
56-57
dobre rady
To jedne z bogatszych w witaminę A owoce cytrusowe. Nie dorównują im pomarańcze czy cytryny. Dlaczego jeszcze warto sięgać po mandarynki?
Od dłuższego czasu zmagasz się z problemami psychicznymi i zastanawiasz się, czy potrzebujesz terapii? Oto typowe znaki, które na to wskazują
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
O życiu po stracie nienarodzonego dziecka i zawierzeniu Bogu opowiada Małgorzata Warot-Bączek, mama Aniołka i Łucji, w rozmowie z Angeliką Kawecką.
Uzdrowienie dziewczynka zawdzięcza wstawiennictwu Pauliny Jaricot.
Książka kard. Grzegorza Rysia pt. Trzecia fala to nie tylko inspirująca lektura, ale i przewodnik po Kościele.
Mogą być ostre jednorazowe lub przewlekłe zapalenia zatok, które trwają miesiącami. W czasie diagnostyki problemu warto stosować naturalne metody leczenia.
Od dawna są stosowane w medycynie naturalnej. Wchodzą też w skład w gotowych preparatów z apteki. Warto po nie sięgać, zwłaszcza zimą.
Każdy z nas jest w stanie wskazać osobę, która nieustannie na coś narzeka. Jak poradzić sobie z wiecznym malkontentem?
Kakao, które jest głównym składnikiem ciast czekoladowych, nie tylko nadaje im wyśmienity smak, ale też pozytywnie wpływa na pracę mózgu i łagodzi stres.
Spora dawka jodu, cisza i bursztyny – dlaczego jeszcze warto wybrać się zimą nad morze?
66-79
Niedziela Plus
... nazywa się największa kapela góralska w Polsce?
Skala owej sensacji wykracza swym znaczeniem daleko poza granice parafii, gdzie ujrzała światło dzienne.
To są wspaniali ludzie: dzieci, młodzież, dorośli, których łączy pasja – podkreśla ks. Kazimierz Matusik, proboszcz z Siekierczyny.
Do kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy przybyło ponad 600 dzieci z blisko trzydziestu parafii!
W parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Wolińskiej przygotowaliśmy niezwykłą szopkę bożonarodzeniową, która przyciąga wiernych z całej okolicy.
Teren przy sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach był przestrzenią świątecznego spotkania członków Ruchu Szensztackiego.
Po ponad 2 latach remontu krypta katedry Chrystusa Króla została ponownie otwarta.
Niedziela bielsko-żywiecka
Marcin Gomułka, współautor projektu Początek Wieczności, w którym wraz z żoną omawia kwestie związane z rodzicielstwem i małżeństwem, był gościem 23. bielskiego Wieczoru Uwielbienia u Salwatorianów.
Tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe Koło Misyjne Misyjna Jutrzenka wystawia od wielu lat. W tym roku dzieci w oryginalny sposób pokazują historię narodzin Jezusa i zwracają uwagę na problem ubóstwa dzieci z Republiki Demokratycznej Konga.
Z Leonem Wyrzykowskim z Fundacji Nefryt i Michałem Guzdkiem z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy początek Nowego Roku rozpoczęli od tygodniowego wyjazdu z pomocą humanitarną na Ukrainę, rozmawia Mariusz Rzymek.
Niedziela częstochowska
Niedziela podlaska
Niedziela kielecka
Niedziela małopolska
Niedziela lubelska
Niedziela legnicka
Niedziela łódzka
Wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, była dyrektor Teatru Nowego w Łodzi – Mirosława Marcheluk – odeszła do Domu Ojca 7 stycznia.
– Stanowczo za często siedzimy we własnej izolacji i zapominamy, że jesteśmy częścią większego, powszechnego Królestwa, jednego Kościoła Jezusa Chrystusa – mówił metropolita Nikitas.
Pod hasłem „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25, 10a) w archidiecezji łódzkiej odbył się 28. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.
Niedziela przemyska
12 stycznia w kościele ojców karmelitów bosych w Przemyślu odbył się koncert kolęd w stylu góralskim pt. Podhalańskie kolędowanie Jana Karpiela-Bułecki.
„Witajcie w naszym świecie teatru!” – w taki sposób moglibyśmy przywitać każdego Czytelnika w naszej amatorskiej grupie teatralnej. My, czyli grupa młodych pasjonatów, którzy od niemal czterech lat wystawiają na scenie spektakle pełne emocji i refleksji.
Szczery uśmiech mogą wywołać nawet drobne gesty. Dowiedli tego uczniowie i nauczyciele z Krzywczy, którzy odwiedzili chorych i samotnych, niosąc im radość płynącą z betlejemskiej stajenki.
Niedziela rzeszowska
„Ogłaszam wam radość wielką!” – tymi słowami zwrócił się do pasterzy w Betlejem anioł.
Mija pierwsze półrocze formacji do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. To czas wypełniony modlitwą i nauką oraz różnymi wydarzeniami, którymi brać klerycka, wdzięczna za wszelkie przejawy pamięci, chce się podzielić z czytelnikami Niedzieli Rzeszowskiej.
W kościele Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie bp Jan Wątroba pobłogosławił 26 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Niedziela sandomierska
W Domu Katolickim w Sandomierzu odbył się wyjątkowy Koncert Galowy Diecezjalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który zgromadził miłośników muzyki i tradycji bożonarodzeniowej.
W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się XI Dziecięcy Przegląd Polskich Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Przedszkole Samorządowe nr 3.
Leszek Szybiak to artysta o niezwykłym talencie, który poświęca swój wolny czas na tworzenie bibelotów inspirowanych słynnymi jajami Fabergé.
Niedziela sosnowiecka
Ślady św. Jana Kantego w Olkuszu prowadzą nas do bazyliki św. Andrzeja Apostoła – fary, pochodzącej z pierwszej połowy XIV wieku.
Są miejsca, gdzie niedostatek nie zawsze oznacza wyłącznie brak dóbr materialnych. Czasem o wiele większą biedą są samotność, brak uwagi, poczucia bezpieczeństwa, troski…
Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy 2025 to czas pogłębienia życia duchowego, nawiązania bliższej relacji z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem.
Niedziela świdnicka
Eucharystia jest szczególną szkołą otwartości, miłości i wrażliwości – tymi słowami biskup Marek Mendyk powitał 11 stycznia w Bielawie uczestników noworocznej pielgrzymki nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
Ponad 150 kolędników misyjnych z całej diecezji wypełniło radością Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, by wspólnie podsumować tegoroczną akcję na rzecz dzieci z Konga – państwa w środkowej Afryce.
Koronacja Bolesława Chrobrego zasługuje na uwagę, a dla nas, trwających na wskazanych przez niego drogach, to okazja do spojrzenia na minione wieki.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W kościele rektoralnym ojców salezjanów Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Szczecinie wspólnota Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie zebrała się na dorocznym spotkaniu opłatkowym.
O realiach funkcjonowania chóru „Cantamus Domino”, który działa przy parafii św. Stanisława BM w Szczecinie oraz więziach tworzących z niego wspólnotę, opowiada jego kierownik i dyrygent Krzysztof Krzemień.
Parafia św. Brata Alberta na osiedlu Głębokie w Szczecinie już niedługo, 28 maja br. wzbogaci się o niezwykłe relikwie: w ozdobnym relikwiarzu dostępne będą krople krwi bł. Stefana Wyszyńskiego.
Niedziela toruńska
Sala w Centrum Dialogu zapełniła się aniołami, pastuszkami, a także rodzicami, oglądającymi z zachwytem swoje pociechy. Wszystko dlatego, że Katolickie Niepubliczne Przedszkole „Domek na Skale” zaprosiło na jasełka.
Kolędowanie misyjne w parafii św. Bartłomieja w Unisławiu jest już tradycją, trwa od 20 lat. Jak pomagają mali misjonarze?
O tym, co w roku jubileuszowym czeka młodych z diecezji, o smakowaniu miłosierdzia i doświadczaniu Boga w konkrecie życia, z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
Niedziela warszawska
O tym, jak czytać Pismo Święte, jakie korzyści z tego płyną i czym jest Apostolat Biblijny, z ks. dr. Janem Bocianem, werbistą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Członkowie wspólnoty Effatha w Kobyłce uwielbiają Boga śpiewem. Każdy może się do nich przyłączyć.
Historia biblijna przeplatana scenami z życia nastolatka zapatrzonego w smartfona – taki scenariusz miały jasełka w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach.
Niedziela wrocławska
Liturgia jest ważnym elementem życia Kościoła, dlatego też jej uczestnicy powinni być świadomi tego, w czym uczestniczą i dlaczego jej kształt ma taką, a nie inną formę.
Gdy ktoś jest chory, idzie do lekarza a później do apteki. Gdy ktoś jest alkoholikiem również potrzebuje leczenia, bo alkoholizm to choroba duszy – mówi Krzysztof z grupy AA działającej przy parafii Ducha Świętego we Wrocławiu.
Styczeń jest miesiącem, gdy mówimy o dialogu międzywyznaniowym i międzyreligijnym. W przypadającym Roku Jubileuszowym w archidiecezji wrocławskiej ustanowiony został Szlak Dialogu, który przebiega przez różne ważne miejsca.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Nowy Rok odbywają się słynne koncerty Filharmoników Wiedeńskich. Za ich przykładem poszło wiele miast w Polsce.
Inauguracja Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka dla Kościołów partykularnych odbyła się w diecezji zamojsko-lubaczowskiej w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2025 r., zarówno w katedrze w Zamościu, jak i w konkatedrze w Lubaczowie.
Łabunie, malownicza miejscowość na Lubelszczyźnie, już po raz dziesiąty rozbłysła blaskiem gwiazdy betlejemskiej, gromadząc mieszkańców i gości na jubileuszowym Orszaku Trzech Króli.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Dzisiaj jesteśmy szczególnie pielgrzymami tej nadziei, że nasza modlitwa o beatyfikację zostanie wysłuchana i że doczekamy się tej pięknej chwili – mówią krewni bp. Wilhelma Pluty.
Gdzie jest środek Pisma Świętego? Otóż okazuje się, że środek jest w Psalmie 118! Psalmy są dokładnie centralnym punktem Pisma Świętego – mówi Sławomir Baszko.
W Winnym Grodzie powstała nowa inicjatywa dla kobiet.