Reklama
Z WATYKANU
Na zakończenie Roku Wiary papież Franciszek poleca wszystkim Miserikordynę – polski „lek”, który dobrze robi na serce, na duszę i na całe życie.
4-5
ZE ŚWIATA
„Niech Zmartwychwstały Chrystus sprawi swoją łaską, aby każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku widział przyjaciela i brata”
6-7
Z JASNEJ GÓRY
10-11
24 XI 2013 - KONIEC ROKU LITURGICZNEGO I ROKU WIARY
13
ZAMKNIĘCIE ROKU WIARY
Kończący się Rok Wiary przyniósł wiele inicjatyw. Na pewno też ugruntował w wierze wierzących i ukazał drogowskazy wątpiącym. Odpowiedzialność za wiarę nie kończy się jednak wraz z zakończeniem Roku Wiary.
14-15
16
AKCJA KATOLICKA
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata swoje patronalne święto obchodzi Akcja Katolicka.
17
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY
W 1990 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała do istnienia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które trzy lata później otrzymało w Polsce prawną osobowość cywilną.
18-19
20-21
PREZENTACJE
23
„Tak, wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół i nie przyłączę się do pyszałków, którzy go osądzają, bo pamiętam tylko jego dobrodziejstwa!” (André Frossard)
29-30
WIARA I ŻYCIE
Rok po zakończeniu drugiej wojny światowej, w nocy z 11 na 12 marca 1946 r., pod Flensburgiem zatrzymano Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
31
LITURGIA TYGODNIA
32-33
ROK WIARY
Rok Wiary miał nam pomóc rozbudzić, z odnowionym przekonaniem, aspirację do wyznawania wiary, która pokazuje kierunek i daje moc. W sakramencie chrztu Bóg zaprosił nas do swojej wspólnoty.
34
FELIETONY
Pan Niedziela i Pan Jasny powędrowali leśnym duktem przed siebie. Nie zainteresowali się otaczającą ich listopadową obszarpaną i wyleniałą rzeczywistością. Ruszyli z zapałem i bezmyślnością młodych chłopców.
Cytam tytuł: „Marsze zaciśniętych ust i pięści, czyli polska odzyskana nienawiść”. A w środku zdanie cudo z propagitki: „Jarosław Kaczyński nie panuje nad emocjami swoich p o t e n c j a l n y c h (podkreślenie moje – K. Cz.) zwolenników, dyszących nienawiścią i żądzą zemsty”. To, oczywiście, fragment tekstu z „Gazety Wyborczej”.
35
ROZMAWIAMY O POLSCE
O programowym eliminowaniu z życia publicznego niewygodnych osób, środowisk oraz wartości –
36-37
PROSTO I JASNO
Najpierw kilka pytań: kto był taki mądry i wydał zgodę, aby trasę niepodległościowego marszu poprowadzić obok rosyjskiej ambasady? Kto jest odpowiedzialny za działania policji, która nie potrafi należycie ochronić nawet jednego budynku?
42
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43
WYWIAD: PROF. ANDRZEJ ZYBERTOWICZ - JOANNA LICHOCKA
44
NASZE SPRAWY
46
50-51
52
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
S. Wojciecha Rdzanek, sercanka, jest współautorką książki „Kuchnia Sióstr Sercanek”. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego istnieje już 119 lat. Przez cały pontyfikat Jana Pawła II siostry z tego zgromadzenia posługiwały w kuchni watykańskiej.
54
LIST BP. ANTONIEGO PACYFIKA DYDYCZA - „KTO NISZCZY KOŚCIÓŁ?"
Powyższy tytuł może wydawać się dość kokieteryjny. Ale ma on też swoją wymowę, i to konkretną. Pragnę bowiem ustosunkować się do dwóch wystąpień o. Ludwika Wiśniewskiego, dominikanina, pomieszczonych w dwóch kolejnych numerach „Tygodnika Powszechnego”.
56-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej
Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej.
Tegorocznym laureatem Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. prał. Józefa Londzina została Małgorzata Hołdys ze Szczyrku.
Rozmowa z dyrygentką chóru bielskiego Instytutu Teologicznego „Gloriam Dei” o wrażliwości muzycznej i roli muzyki w naszym życiu.
Niedziela częstochowska
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zwraca naszą uwagę na Jezusa jako najwyższego Władcy – Pana, Sędziego i Rządcy. Jego królowanie jednak, jak wynika z Ewangelii Janowej, odnosi się do sumień i serc.
W ciągu czternastu lat istnienia Konkursu Literackiego im. Zofii Martusewicz inicjatywa ta stała się naszej redakcji bardzo bliska. Nie tylko ze względu na patronat medialny, do którego jesteśmy co roku zapraszani, ale także ze względu na wysoki poziom prac, zaangażowanie organizatorów, młodzieży i nauczycieli.
Uczniowie częstochowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych od niedawna mogą korzystać z nowej pomocy naukowej – gry pamięciowej: „Militarne dzieje miasta i regionu”, która pozwoli im poprzez zabawę poznać bliżej i utrwalić w pamięci sylwetki ważnych postaci z historii naszej małej ojczyzny oraz wydarzenia.
23 czerwca 2006 r. wszystko się tutaj zaczęło... Na zawierciańskiej ziemi jako wotum wdzięczności miasta i archidiecezji za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się nowa wspólnota.
Niedziela podlaska
W 95. rocznicę odzyskania niepodległości Polski w Siemiatyczach w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny, wcześniej nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawiono w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
O potrzebę świadomości, że w stosunku do swojej ziemskiej ojczyzny zdajemy rachunek przed Bogiem, tak jak ma to miejsce w stosunku do życiowych powołań każdego człowieka, zaapelował bp Antoni Dydycz, który w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada celebrował Eucharystię w intencji ojczyzny w parafii Stoczek Węgrowski.
Jesteśmy po to, żeby pomagać. Takie słowa towarzyszą każdemu wolontariuszowi, który poświęca swój wolny czas nie na swoje rozrywki i przyjemności, a na pomoc drugiemu człowiekowi.
Niedziela kielecka
Trudno uwierzyć, że to już 40. wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Civitas Christiana, że to już po raz czterdziesty artyści ludowi wyrażali swoje uczucia religijne przez sztukę.
Minęło pół roku od czasu, kiedy przed pierwszym kościołem w Kielcach ustawiliśmy kontener na makulaturę, rozpoczynając akcję. Czas na małe podsumowanie.
Druga połowa listopada to czas, kiedy zapełniają się schroniska, kiedy bezdomni wskutek coraz niższych temperatur i pogarszających się warunków atmosferycznych zmuszeni są porzucać altany, parki, piwnice i szukać dachu nad głową.
Niedziela małopolska
Uwierz w Pana Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom” – to hasło I Kongresu Rodzin Eucharystyczny Płomień, który odbył się 17 listopada na Prądniku Czerwonym w Krakowie.
W sobotę 9 listopada br. Hospicjum domowe i Fundacja „Alma Spei” świętowały mały jubileusz.
Prelegenci Forum Nowej Ewangelizacji (14-16 listopada) podkreślali, że jej właściwym językiem jest świadectwo. Chciałabym więc przybliżyć kilka momentów, które mnie samą szczególnie poruszyły podczas tego krakowskiego wydarzenia.
W parafii w Kojszówce 1 grudnia odprawiona zostanie pierwsza Msza św. w intencji rodzin. Inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Anna Radwan, szczęśliwa żona i mama sześciorga dzieci, przewodnicząca lokalnego Koła Związków Dużych Rodzin 3+.
Niedziela lubelska
Święto niepodległości kieruje myśli ku dobru wspólnemu, któremu na imię ojczyzna – mówił bp Mieczysław Cisło podczas Mszy św. sprawowanej 11 listopada w archikatedrze lubelskiej.
Chór Archikatedry Lubelskiej chwali Boga śpiewem już od 25 lat.
W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, po raz pierwszy w Chełmie, po ulicach centrum miasta miała miejsce procesja z relikwiami świętych.
Niedziela legnicka
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej 9 listopada było miejscem sesji naukowej zatytułowanej „Herosi wiary w walce o wolną Polskę”.
Ponad 300 osób uczestniczyło w tegorocznym Biegu Niepodległości, który odbył się w Legnicy 9 listopada.
Finałowy recital organowy 5. edycji odbył się w sobotę 19 października w kościele pw. św. Józefa w Świeradowie-Zdroju. Wykonał go jeden z najwybitniejszych polskich organistów prof. Andrzej Chorosiński.
Niedziela łódzka
Polskie pieśni patriotyczne stanowiły program uroczystego koncertu z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert w łódzkim kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny.
W szpitalnej kaplicy, w małym sanktuarium ojców bonifratrów bije serce Matki – Maryi Uzdrowienia Chorych.
Co teraz stanowi największe wyzwanie dla miasta i jego mieszkańców.
Niedziela przemyska
Inicjatywa ewangelizacyjna zdefiniowana przez hasło „Katolicy na ulicy”, inspirowana jest homilią Jana Pawła II, którą wygłosił w czasie wizyty w Krośnie (10 czerwca 1997 r.).
Zespół Wokalny „Soul” pod dyrekcją Moniki Brewczak – działający przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku – zdobył II miejsce na IX Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantat”.
W pierwszą niedzielę listopada w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Piwodzie miała miejsce uroczystość konsekracji kościoła, której dokonał abp Józef Michalik.
Niedziela rzeszowska
Samorządowców, nauczycieli, harcerzy i młodzież jak co roku w Jaśle połączył jeden wspólny cel – udział 1 i 2 listopada w kweście na rzecz ratowania zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.
Wspólnoty powstały by wielbić i świadczyć o Jezusie, Jego wielkiej miłości do nas aż po Krzyż oraz wieczną obecność w tabernakulum w Najświętszym Sakramencie.
Miejscowość Huta Polańska w gminie Krempna, 3 listopada br. Ponad 200 wiernych (to wiele jak na ten wyludniony teren) zgromadzonych na Mszy św. Dzieci, młodzież, dorośli i najstarsi pamiętający całkowicie zniszczony w 1939 r. „ich kościół” i jego odbudowę w latach 90. ubiegłego wieku.
Niedziela sandomierska
Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada br. w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary. Dziś, w uroczystość Chrystusa Króla, następuje uroczyste jego zamknięcie.
Jesteśmy chrześcijanami. Co to znaczy? Że jesteśmy wyznawcami Chrystusa. Co to znaczy? Że jest dla nas wzorem i przykładem – naszym liderem, mistrzem – wreszcie – naszym królem. Dziś obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla. Jak rozumiemy owo Jezusowe królowanie?
Projekt „Szlachetna Paczka”, zakładający obdarowywanie się nawzajem dobrem, nabiera siły i w tym roku. Zakończył się nabór wolontariuszy, odbyły liczne szkolenia, bo nie tylko wystarczy chcieć pomagać, ale organizatorzy sprawdzają również predyspozycje i możliwości wolontariuszy.
Niedziela sosnowiecka
Przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej 25 w Sosnowcu działa Okno Życia – stworzone dla matek w okresie ciąży, które rozważają aborcję, bądź porzucenie dziecka po porodzie z uwagi na brak środków do życia lub brak wsparcia ze strony najbliższych.
Z siostrą Bogdaną Batog, karmelitanką Dzieciątka Jezus, rozmawia Piotr Lorenc
Biblioteka parafii Świętej Trójcy w Będzinie powstała po wojnie i mieściła się w lokalu Sodalicji Mariańskiej w nowo wybudowanym wówczas Domu Katolickim, gdzie dziś mieści się Teatr Dzieci Zagłębia.
Niedziela świdnicka
Wspólnota Kościoła na całym świecie w łączności z papieżem Franciszkiem zakończy Rok Wiary 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jak ten wyjątkowy duszpasterski czas przeżyliśmy w naszej diecezji?
Oprócz troski o odzyskanie niepodległości ekonomicznej i zachowanie niepodległości politycznej bardzo ważnym zadaniem dla nas, Polaków, jest obrona wartości katolickich i narodowych.
Ewangelia nie przekazała nam jego imienia, a jednak jego twarz jest jedną z najczęściej przedstawianych w sztuce. Tradycja wiąże z nim określenie, które stało się prawie jego drugim imieniem – Dobry Łotr.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zofia Plater-Zyberek od ponad 40 lat służy rodzinie i z wielkim oddaniem poświęca sie pracy społecznej.
20 października br. Paddy Kelly, frontman zespołu „The Kelly Family”, wystąpił w szczecińskim Domu Kultury „Słowianin” w ramach trasy „Solo& Unplugged”, podczas której można było usłyszeć zarówno utwory z płyt „The Kelly Family”, solowej płyty wokalisty.
W kijowskim Instytucie Nauk Religijnych im. św. Tomasza z Akwinu prowadzę zajęcia na temat „Chrześcijańska odpowiedzialność za komunikację społeczną”. Ciekawa grupa, fascynujące rozmowy.
Niedziela toruńska
W dniach 8-9 listopada odbyły się w Toruniu 19. Toruńskie Spotkania Colloquia Torunensia. Przez 2 dni filozofowie, teologowie, politolodzy, etycy i przedstawiciele mediów debatowali na temat prawdy i uczciwości w sferze publicznej.
ości trzeba nie tylko strzec. Trzeba ją stale pielęgnować – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. rozpoczynającej obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu.
Przypomnijmy sobie, czym jest wiara. Bł. Jan Paweł II podkreślał, że wiara powinna angażować całą egzystencję człowieka, ponieważ jest ona w swej istocie „spotkaniem, dialogiem, komunią miłości i życia między wierzącym a Jezusem Chrystusem” („Veritatis splendor”, nr 88).
Niedziela warszawska
Jak wyglądają Msze św. wotywne do Ducha Świętego na Piaskach – możesz zobaczyć już 7 grudnia.
Ponad ćwierć wieku pełnił posługę biskupią w archidiecezji warszawskiej. Teraz przechodzi na emeryturę.
Wielki Głód, który 80 lat temu spustoszył Ukrainę, nie omijał nikogo. Umierali Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Żydzi. W Warszawie w końcu tygodnia odbędą się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.
Niedziela wrocławska
W sobotę (16.11) w katedrze wrocławskiej miała miejsce podwójna uroczystość: jubileusz 50 lat kapłaństwa proboszcza archikatedry wrocławskiej ks. infułata Adama Drwięgi oraz rocznica poświęcenia katedry.
Spotkania z niezwykłymi gośćmi, panele dyskusyjne, konferencje, koncerty patriotyczne i tłumy zainteresowanych – tak można jednym zdaniem podsumować wydarzenia z cyklu „Patriotyzm we Wrocławiu”.
Przedstawiciele wrocławskich wspólnot podsumowują kończący się Rok Wiary.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jezus ma prawo do tego tytułu, bo jako Człowiek pochodzi z królewskiego rodu Dawida i narodził się w Betlejem, w mieście Dawidowym.
Już po raz 15. w bramach cmentarza komunalnego w Lubaczowie w dniu Wszystkich Świętych odbyła się kwesta na rzecz odnowienia zabytkowych pomników nagrobnych.
Na rynku wydawniczym pojawiła się książka pt. „Obserwator”, wydana przez Literaturę Faktu PWN Karta. Jest to kronikarski zapis wydarzeń z lat 1939-1947, dokonany przez ks. Józefa Mroczkowskiego, wikariusza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Oleszycach.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
16 listopada kościół Zbawiciela odbył jeden z koncertów jubileuszowych z okazji 60-lecia „Cantemus Domino”.
Jest takie miejsce, gdzie można odpocząć, pobyć sam na sam z Jezusem. Śpi się tam nad tabernakulum, a czasem przy nim. Przyjedziesz i możesz być pewny, że Ci otworzą. Ten dom Jezus przygotował dla Ciebie…
Naprotechnologia to wsparcie naturalnej prokreacji. Jest to nowa gałąź medycyny odnosząca się do zdrowia reprodukcyjnego, ukierunkowana na dobrą diagnostykę i skuteczne leczenie.
Ponad 20 wykonawców: chórów, zespołów śpiewaczych i solistów wystąpiło podczas 3. Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Sulechowie.