Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudne dni Ukrainy

Ukraina przeżywa trudne dni, a my w Polsce dobrze to rozumiemy: nieprzezwyciężony system komunistyczny wytworzył sytuację, w której obywatele nie mają zaufania do instytucji publicznych i masowo kwestionują wyniki wyborów. Informacje o fałszerstwach wyborczych potwierdzają międzynarodowi obserwatorzy. Naród ukraiński wydaje się być także głęboko podzielony co do swej wizji przyszłości: czy Ukraina nadal ściśle powiązana z Rosją, kontynuująca niewydolny model gospodarczy i niewiarygodny model ustrojowy - czy też Ukraina szybkich reform jako drogi do wolności obywatelskich i gospodarczego ładu?
Konflikt między zwaśnionymi stronami wkroczył w fazę niebezpieczną, bo grożącą rozlewem krwi, mimo zapewnień urzędującego jeszcze prezydenta Kuczmy, że nie dopuści do rozwiązań siłowych. Toteż wysiłki zarówno władz amerykańskich, jak i Unii Europejskiej, w tym Polski, zmierzają przede wszystkim do zapobieżenia rozwiązaniom siłowym. W celach mediacyjnych udał się na Ukrainę prezydent Aleksander Kwaśniewski. W Kijowie był też Lech Wałęsa, na znak poparcia dla Wiktora Juszczenki i opozycji ukraińskiej. Sejm polski przyjął uchwałę podkreślającą wagę praworządności w ukraińskim kryzysie.
I rzeczywiście - jeśli Ukraina stawia na demokrację i praworządność, to nikt nie powinien mieć wątpliwości przynajmniej w tak zasadniczej kwestii, jak ta: kto wygrał wybory prezydenckie... Powtórzenie wyborów przy pełnej kontroli społecznej wydaje się dziś rozwiązaniem, które dawałoby satysfakcję obywatelską wszystkim ludziom dobrej woli na Ukrainie, bez względu na różniące ich przyszłościowe wizje dotyczące ich kraju.
Niezależnie od zaszłości w historii stosunków polsko-ukraińskich pragnęlibyśmy przecież, aby sąsiedzki naród ukraiński żył w suwerennym państwie, praworządnym, szanującym przyrodzone prawa człowieka, i żeby za tę naturalną ambicję nie płacił daniny krwi.

Marian Miszalski

Włochy

Laicyzm staje się agresywną ideologią

Laicyzm staje się agresywną ideologią, narzucaną przez politykę, i nie pozostawia miejsca chrześcijańskiej wizji świata. Bóg w naszym społeczeństwie zepchnięty został na margines; musimy więc bronić wolności religii przed nakazami tej ideologii - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary - kard. Joseph Ratzinger w obszernym wywiadzie dla rzymskiej gazety La Repubblica.
Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, pytany o sprawę Rocco Buttiglionego i jej konsekwencji dla katolików w Europie, wyraził zaniepokojenie, iż „w życiu politycznym wydaje się niemal nieprzyzwoite mówić o Bogu, jak gdyby to było zamachem na wolność tych, co nie wierzą”. Tymczasem społeczeństwo, w którym Bóg jest absolutnie nieobecny, samo się unicestwia, o czym świadczy przykład wielkich reżimów totalitarnych ubiegłego wieku - podkreślił hierarcha.
Kard. Ratzinger przyznał też, że „chrześcijaństwo ma trudności z tym, aby być zrozumiałe dla współczesnego świata, zwłaszcza zachodniego, w Ameryce i w Europie (...). Wydaje się bowiem bardzo odległe od języka i świata współczesnego” - dodał.

Wietnam

Nowe restrykcyjne prawo religijne

Reklama

W Wietnamie 15 listopada br. weszło w życie nowe prawo religijne. Powszechnie jest ono uważane za bardziej restrykcyjne w stosunku do ustaw obowiązujących dotychczas. Możliwość sprawowania kultu w tym kraju uzależniona jest od otrzymanego wcześniej pozwolenia komunistycznych władz (kontrola nad życiem religijnym sprawowana jest na 3 szczeblach władzy: dystryktu, prowincji i władz centralnych). Według nowych przepisów, kontrolowane mają być: edukacja religijna (programy szkół i uczelni kształcących duchownych ustalane są przez państwo), jak i publikacje oraz wszelkie materiały drukowane. Kandydaci na hierarchów duchownych wymagają akceptacji władz państwowych. Kontroli podlegają też i wymagają uzyskania pozwolenia wszelkie zmiany personalne wśród duchownych, a nawet inicjatywy ekumeniczne i współpraca czy rozdział wspólnot. Są zobowiązane do przedstawienia „rocznego planu pracy”, który może być realizowany dopiero po uzyskaniu aprobaty ze strony władz. Osobnego pozwolenia wymaga organizacja wszelkich świąt, konferencji, zjazdów itp. Głoszenie kazań i homilii dozwolone jest jedynie w wyznaczonych przez władze miejscach kultu. Zgodnie z tekstem nowej ustawy, kapłani i przywódcy religijni głosić mają swoim wiernym „wartości patriotyczne i szacunek dla prawa”. Jako możliwe przyczyny zakazu wyznawania religii wymienia się m.in. „zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego”. W Wietnamie żyje ok. 7 mln chrześcijan, 6 mln jest katolikami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hiszpania

Hiszpańskie stowarzyszenie Zjednoczeni na rzecz Życia wystąpiło z inicjatywą utworzenia Ogrodu Nieobecnych, który upamiętniałby ofiary aborcji. Placówka taka powstanie w Madrycie i być może także w innych miastach Hiszpanii. Pomysłodawcom chodzi o uczczenie pamięci setek tysięcy dzieci, którym nie pozwolono się urodzić w wyniku zalegalizowania w tym kraju w 1985 r. przerywania ciąży. Według stowarzyszenia, które powołuje się na oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia i Konsumpcji, do końca 2002 r. w Hiszpanii zamordowano w ten sposób prawie 765 tys. dzieci, przy czym liczba „zabiegów” wzrastała lawinowo z każdym rokiem.

Włochy

„Chrześcijanie nie powinni kupować w sklepach, które czynne są również w niedzielę i święta”. Z apelem tym wystąpił bp Giancarlo Bregantini, ordynariusz Locri-Gerace i jednocześnie przewodniczący komisji ds. Społecznych Episkopatu Włoch, podczas konferencji Niedziela między pracą i konsumpcją. Bp Bregantini wyraził zastrzeżenie do postawy tych kupców chrześcijańskich, którzy pracują w niedzielę. Wezwał także polityków do ograniczenia praktyki odstępowania od ustawy, która zakazuje handlu w dni świąteczne.

Belgia

Katolicki ruch na rzecz pokoju „Pax Christi” w porozumieniu z innymi organizacjami zaapelował, aby do mieszkańców Betlejem wysyłać kartki z pozdrowieniami z okazji Bożego Narodzenia. „Ze względu na blokadę dróg i okupację tradycyjnego miasta narodzin Jezusa sytuacja jego mieszkańców jest niezwykle trudna” - czytamy w apelu, ogłoszonym 23 listopada br. w Brukseli. Mimo to właśnie Betlejem „jest w pierwszym rzędzie miastem pokoju”, a mieszkający tam ludzie „tęsknią za słowem nadziei”. Życzenia, najlepiej po angielsku, można wysyłać aż do świąt Bożego Narodzenia pod adresem poczty elektronicznej: peace-message@paxchristi.net

Tydzień na świecie

Amerykańskie organizacje obrońców życia odniosły zwycięstwo w walce o uchylenie przepisów zmuszających personel szpitali publicznych do dokonywania aborcji. Kongres USA wprowadził poprawkę do ustawy, blokującą taki proceder, czego domagali się działacze pro-life. Oczekują teraz, że poprawka w najbliższym czasie zostanie podpisana przez prezydenta George’a W. Busha i wprowadzona w życie.

Personel ONZ ma głosować nad bezprecedensowym wnioskiem o wotum nieufności wobec sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. Dyplomata oskarżony jest o ignorowanie skandali finansowych i obyczajowych wśród swych najbliższych współpracowników, a także o nepotyzm.

Były kierownik specjalnej sekcji Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), zajmującej się Osamą ben Ladenem i Al-Kaidą, zaapelował do elit politycznych USA, by podjęły poważną i szczerą dyskusję na temat sensu dalszego bezgranicznego poparcia USA dla awanturniczej polityki Izraela. Zdaniem b. analityka CIA, część amerykańskiego społeczeństwa chce zmiany dotychczasowej polityki zagranicznej państwa.

W Kolumbii ruszyła największa demobilizacja nielegalnej armii w dziejach kraju. Broń ma złożyć 3 tys. bojowników (z ok. 20 tys.). Na początek broń złożą trzy wielcy komendanci: nieformalny lider AUC Salwator Mancuso, Ernest Báez i Ferdynand Hernández oraz 1,4 tys. żołnierzy tzw. Bloku Catatumbo, działającego na północnym wschodzie kraju.

Komisja Europejska postanowiła wysłać swoich obserwatorów na wybory przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, które odbędą się 9 stycznia 2005 r. Delegacji obserwatorów UE będzie przewodniczył europejski parlamentarzysta i były premier Francji Michel Rocard.

Sąd turecki zredukował karę więzienia Mahometa Ali Agçy, który w maju 1981 r. dokonał zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie on mógł wyjść na wolność na początku grudnia 2005 r.

Unia Europejska zaostrzyła sankcje przeciwko władzom Białorusi. Wyrazi się to m.in. w utrzymaniu zakazu wjazdu do krajów UE wysoko postawionych przedstawicieli władz państwowych, w tym prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła prezydentem elektem Ukrainy kandydata obozu władzy - premiera Wiktora Janukowycza. Podano, że w drugiej turze wyborów zdobył on 49,46% głosów, a kandydat opozycji Wiktor Juszczenko - 46,41%. Opozycja, która twierdzi, że sfałszowano wyniki wyborów, wezwała swoich zwolenników do strajku generalnego. Wcześniej partie opozycyjne ogłosiły Juszczenkę nowym prezydentem i został on zaprzysiężony w obecności zaledwie 200 deputowanych stanowiących mniejszość w parlamencie. Sytuacja grozi wojną domową. Wyniki ukraińskich wyborów zdecydowanie odrzuciły Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Misję mediacyjną na Ukrainie podjął prezydent Aleksander Kwaśniewski. W Kijowie był też Lech Wałęsa, aby wesprzeć opozycję ukraińską w jej dążeniu do demokracji.

Władze Rosji wystawiły na sprzedaż akcje Jugansknieftiegazu - największego przedsiębiorstwa wydobywającego ropę dla koncernu naftowego Jukos - by odzyskać zaległe długi tego giganta naftowego. „Jesteśmy świadkami zorganizowanej przez państwo kradzieży w celu wyrównania politycznych rachunków” - powiedział m.in. szef koncernu, który do niedawna wspierał antykremlowską opozycję.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież chwali „cud” jedności Niemiec

2024-10-02 14:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Franciszek pochwalił „cud jedności Niemiec” i wspólne zaangażowanie Kościołów w Niemczech na rzecz pokojowych przemian politycznych. Papież mówił o tym na audiencji dla ekumenicznej grupy pielgrzymów z diecezji drezdeńsko-miśnijskiej i regionalnego Kościoła ewangelicko-luterańskiego Saksonii.

„Biblia jest pełna takich przykładów, gdzie z czegoś małego i skromnego, z Bożą łaską, powstaje coś wielkiego, coś o wiele większego i piękniejszego niż my, ludzie, moglibyśmy osiągnąć o własnych siłach. W październiku 1989 r. można było się o tym przekonać, gdy protestanckim i katolickim chrześcijanom w Dreźnie udało się stawić czoła policji. To było jak cud, że nie padł ani jeden strzał i że pokojowa droga otworzyła się również w innych miastach, co nikt nie pomyślałby, że jest możliwe i co ostatecznie doprowadziło do `cudu` niemieckiej jedności” - powiedział Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Wrocławska cały czas pomaga

2024-10-02 16:04

ks. Łukasz Romańczuk

Mimo, że woda na rzekach opada, wciąż potrzebna jest pomoc tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Nieustanna pomoc płynie cały czas z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dziś do Lewina Brzeskiego pojechało 15 osuszaczy, a do Oławy pięć. O działaniach na rzecz powodzian opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od samego początku niesie pomoc powodzianom. - Z jednej strony fala powodziowa, z drugiej strony ogromna fala dobroci i pomocy, która się objawia na bardzo wielu płaszczyznach. Około 50 osuszaczy w najbliższych dniach już trafiło do powodzian. Tylko dzisiaj kolejnych 15 wyjechało do Lewina Brzeskiego, a 5 trafi do Oławy. Te osuszacze są niezmiernie tam potrzebne, ponieważ zalanych jest ponad pół tysiąca domów. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego i okolicznych miejscowości konkretnie doświadczyło tego, że przez 5 dni fala powodziowa stała w domu. Te zniszczenia nie są tak spektakularne jak np. w Stroniu Śląskim. Są one w jakimś sensie trudniejsze, ponieważ nie zawsze je widać, a ich skutki mogą być odczuwane nawet przez kilka następnych miesięcy. Dlatego ważne jest teraz osuszanie domów. Jest już październik, zaczęły się nawet przymrozki. Dlatego intensyfikujemy działania, staramy się kupować osuszacze - zaznacza Paweł Trawka.
CZYTAJ DALEJ

Wierni świeccy powinni mieć większy wpływ na proces wyboru biskupa?

2024-10-03 11:41

[ TEMATY ]

wierni

Synod o Synodalności

wybór biskupa

Episkopat News/ flickr.com

Bardziej aktywne zaangażowanie Ludu Bożego w proces wyboru nowych biskupów jest jednym z postulatów zawartych w raporcie Grupy Studyjnej nr 7, poświęconej „niektórym aspektom postaci i posługi biskupa w misyjnej perspektywie synodalnej”, której działalność została zaprezentowana podczas wczorajszej popołudniowej Pierwszej Kongregacji Generalnej. Jak wiadomo papież Franciszek powołał dziewięć grup studyjnych w celu wsparcia prac 368 uczestników drugiej sesji Synodu o Synodalności.

„Jedynie do papieża należy mianowanie biskupów lub zatwierdzanie legalnie wybranych biskupów”, przypomina tekst, a normy kanoniczne przewidują już zaangażowanie Konferencji Biskupów i członków Kościoła lokalnego w proces wyboru biskupów, «ale normy te nie zawsze wydają się być dobrze rozumiane i przestrzegane»”. Wskazano w nim na potrzebę „uznania za fundamentalny, a nie pomocniczy czy opcjonalny, lecz synodalny, czyli partycypacyjny wymiar procedury wyłaniania kandydatów do episkopatu”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję