Reklama

Działkowcy polscy barwią 900-letnią Jelenią Górę

W sobotę 6 września 2008 r. Jelenia Góra wraz z Krajowym Zjazdem Działkowców Polskich czciła jubileusz 900-lecia. To tu przez wieki wiele pokoleń mimo przeciwności losu ofiarnie i mądrze budowało swoje miasto.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działkowcy bardzo dobrze pamiętają datę 8.09.2007 r., gdy w zwartej 5-tysięcznej kolumnie ze sztandarami w żółto-zielonych chustach, w uniesieniu religijno-patriotycznym po raz pierwszy w historii dążyli na Jasną Górę, by następnie przed Cudownym Obrazem Królowej Polski w żarliwej modlitwie prosić o błogosławieństwo i opiekę nad ogrodami działkowymi i ich Związkiem Narodowym, o uchronienie przed rozgrabieniem i likwidacją. To tu przed Najświętszym Obrazem prezes Związku mgr inż. Eugeniusz Kondracki uroczyście odczytał „Akt zawierzenia w Opiekę Matce Bożej ogrodów Związku oraz Działkowców”.
Tegoroczne uroczystości roczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym pw. Świętego Krzyża. Przed ołtarzem poczty sztandarowe wszystkich Okręgów Działkowych Polskich. Sympatię i zachwyt budził poczet sztandarowy ze Szczecina, biało-niebieski w strojach marynarskich. Tuż obok ołtarza przedstawiciele miasta, prezes Związku p. mgr Eugeniusz Kondracki, ważni goście. Celebrował Mszę św. proboszcz kościoła, pułkownik Wojska Polskiego, kapelan Andrzej Bokiej, modląc się wraz z wiernymi w intencji 900-letniej Jeleniej Góry i za pomyślność Związku Działkowców Polskich. Nawiązał do historii kościoła i miasta.
Z obszernego placu przykościelnego, otoczonego murem z kaplicami grobowymi bogatych mieszczan z fragmentami architektoniki barokowej z XVIII i XIX wieku wierni skierowali się do centrum miasta entuzjastycznie witani przez mieszkańców. Pochód otwierała orkiestra dęta Filharmonii Śląskiej z siedzibą w Jeleniej Górze.
Na pl. Rynkowym przed siedzibą władz miasta burmistrz p. Marek Obrębalski symbolicznie przekazał klucze miasta na okres dożynek prezesowi Związku p. Eugeniuszowi Kondrackiemu.
Następnie wszyscy ruszyli na stadion miejski, gdzie odbyły się główne Krajowe Dni Działkowca. Ogromna Hala Sportowa z trudem mieściła kilkutysięczną rzeszę działkowców. Na długim stole obok mównicy widoczne: puchary, dyplomy, medale, kwiaty, a wysoko nad stołem transparent: „Krajowe Dni Działkowca Jelenia Góra 2008 r.” Obok stołu żółto-zielone flagi Związku oraz sztandary poszczególnych Okręgów z całej Polski. Za stopem przedstawiciele miasta z burmistrzem M. Obrębalskim, posłowie, znane osobistości w Polsce zaangażowani w obronę ruchu działkowego, ważni działacze Związku z prezesem E. Kondrackim. Widoczna telewizja, fotoreporterzy, dziennikarze.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Prezes Związku E. Kondracki w ciepłych słowach witał zebranych, dziękując im za ofiarny trud i osiągnięcia. Potępił nieodpowiedzialne postępowanie niektórych posłów spod znaku globalizacji, którzy w Sejmie chcą przeforsować ustawy godzące w dobro i tradycje narodowe liczące już ponad 110 lat, jakimi są rodzinne ogrody działkowe.
Nie zabrakło krytycznych słów w kierunku urzędników, którzy pragną przekształcić działki w deweloperskie budownictwo, dążąc za wszelką cenę do wzbogacenia się, a nawet do likwidacji ogrodów działkowych pod drogi bez rządnej kompensacji prawnym właścicielom.
Z dużym zainteresowaniem zebrani wysłuchali wystąpienie Prezesa Związku na temat XXXV Międzynarodowego Kongresu Ogrodów Działkowych i Rodzinnych, który odbył się w Krakowie 28-30 sierpnia br. W Kongresie wzięło udział 15 związków narodowych z Europy i przedstawiciele Japonii, którzy byli bardzo zainteresowani doświadczeniami europejskimi. Omówiono ważne problemy ogrodnictwa działkowego w Europie. Przystosowanie ogrodnictwa działkowego do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia. Podkreślono, że w dzisiejszej dobie Europa odchodzi od pięknych tradycji rodzinnych, rozluźniają się więzi rodzinne i międzyludzkie, upada życzliwość i moralność. Poruszono zagadnienia prawne dotyczące polityki przestrzennej miast, instytucji środowisk działkowych w ścisłej współpracy z władzami samorządowymi, krajowymi i europejskimi. Podkreślano, że polityka państw i rządów ma czynnie wspierać ruch działkowy poprzez odpowiednie ustawy parlamentarne, że ogrody działkowe mają służyć przyszłym pokoleniom. Zaznaczono, że ogrody świadczą socjalne usługi najbardziej potrzebującym. Kongres zwrócił się do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego o ochronę ogrodów działkowych skupiających 3 mln działkowców.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości i wyprowadzeniu sztandarów, zebrani tłumnie podziwiali stoiska kwiatów, owoców i warzyw obok stadionu, wymieniali się doświadczeniami, nabywając, ciekawe okazy kwiatów i roślin. Urozmaiceniem były wystąpienia zespołów muzyczno-wokalnych.
W Polsce od wielu lat odbywają się tradycyjnie patriotyczne uroczystości dożynkowe poszczególnych ROD. W okręgu Szczecińskim okręgowe dni działkowca odbyły się 15-16 sierpnia br. na terenie ROD „CHEMIK” w Dębostrowie, który w konkursie o miano „Najlepszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego 2008 roku” zdobył I miejsce.
Uroczystości rozpoczęły się w XIII-wiecznym kościele Augustianów w Jasinicy Mszą św. dziękczynną w intencji Ogrodów Działkowych Rodzinnych. Ksiądz prob. kan. Zenon Borodo w kazaniu mówił o patriotycznym ruchu działkowych ogrodów, o potrzebie jego kontynuowania, o osiągnięciach działkowiczów dzięki ich ofiarnej pracy i obronie polskich ogrodów działkowych. Poświęcił dary zebrane z ziemi działkowej oraz sztandar PZD w Szczecinie i pełen wzruszenia, klęcząc, ucałował sztandar, mówiąc, że na tę chwilę czekał 50 lat.
Następnie uroczystości były kontynuowane pod otwartym niebem na zielonej murawie placu obok ogrodów, otoczonym krzewami i drzewami. Nie zabrakło stoisk z owocami, warzywami, kwiatami, zabawkami dla dzieci. Zadbano o stoły i ławki oraz daszki przed deszczem, który przejściowo lekko kropił. Przed pięknie udekorowaną sceną prezes ROD „CHEMIK” Artur Żurowski uroczyście przywitał: honorowego gościa prezesa ZG PZD Eugeniusza Kondrackiego, władze wojewódzkie, powiatu miasta Police, posłów, sponsorów, działkowców, zaproszonych gości. W przemówieniu okolicznościowym prezes Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie Tadeusz Jarzębak mówił o pięknej polskiej patriotycznej tradycji Rodzinnych Ogrodów, o wielkiej twórczej pracowitości działkowców, o potrzebie ciągłej walki o swoją tożsamość działkową. Następnie zabrał głos wielki znawca i autorytet polskiego ruchu działkowego i europejskiego Prezes PZD E. Kodracki. Pozdrawiając zebranych, podkreślił, że ogrody działkowe i rozwijają pomimo tego, że tzw. politycy przez wiele lat, a szczególnie w ostatnich latach, wszystko czynią, żeby okroić, a nawet zlikwidować ogrody. Podkreślił, że tylko zdecydowana obrona obowiązującej ustawy o ROD i aktywna walka o te ogrody nie tylko działkowców, ale i całego społeczeństwa da oczekiwany zwycięski skutek.
Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady PZD o nadaniu sztandaru dla OZ PZD w Szczecinie nastąpiła ceremonia wbicia pamiątkowych gwoździ sztandarowych przez przedstawicieli 44 fundatorów sztandaru. Nastepnie Prezes PZD uroczyście przekazał sztandar Prezesowi OZ PZD w Szczecinie. Przy dźwięku „Mazurka Dąbrowskiego” poczet sztandarowy przemaszerował przed zebranymi. Wzruszającą i piękną chwilą było wręczenie 23 osobom odznaczenia „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowego” oraz dla 37 złote odznaki „Zasłużonego Działkowicza”, przez Prezesa PZD, który równocześnie wręczył dyplomy i jubileuszowe puchary dla ROD „Nad Jeziorem” z okazji jubileuszu 40-lecia oraz dla ROD „Pod Dębem” z okazji 25-lecia istnienia.
Wśród wielu przemówień zabrał głos przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, który w imieniu prezesa Związku Ryszarda Wojciechowskiego życzył udanego święta, podkreślając tradycyjną, braterską, patriotyczną jedność pszczelarzy i działkowców, mówiąc, że Rodzinne Ogrody Działkowe i Pasieki Pszczelarskie to bezcenna, nierozerwalna część naszej Ojczyzny, o którą musimy walczyć i wzajemnie się wspierać. Wręczył prezesowi Tadeuszowi Jarzębakowi piękny album-monografię na temat pszczelarstwa. W przerwie wystąpił w strojach ludowych zespół pieśni i tańca „Balbiny” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, następnie odczytano uchwałę Prezydium OZ PZD w Szczecinie w sprawie wyników konkursu, wyróżniając najlepsze rodzinne ogrody działkowe oraz działki okręgu szczecińskiego. Nie obeszło się bez tradycyjnej grochówki i innych smakołyków, zwiedzania działek, wystąpień artystycznych, w tym cygańskiej orkiestry, ku wielkiemu zadowoleniu działkowców i gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Woj. podlaskie: Tragedia w drodze powrotnej z pielgrzymki. Matka i syn zginęli w wypadku

2024-08-14 18:33

[ TEMATY ]

pielgrzymka

wypadek

OSP KSRG Stara Rozedranka

Tragedia w drodze powrotnej z pielgrzymki na Jasną Górę. 42-latka i jej 10-letni syn zginęli po tym, jak kierowane przez kobietę BMW zderzyło się czołowo z ciężarówką. Do wypadku doszło we wtorek w okolicy miejscowości Wierzchłowce (woj. podlaskie).

Dwie osoby zginęły w wypadku dwóch aut, do którego doszło we wtorek po południu na drodze krajowej nr 19 na odcinku Sokółka - Białystok - poinformowała podlaska policja. Droga jest zablokowana, policja kieruje na objazdy przez Korycin.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kard. Ryś zaprasza na obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

2024-08-17 10:09

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Każdego roku pod koniec sierpnia mieszkańcy Łodzi upamiętniają dzień, kiedy miała miejsce likwidacja Litzmannstadt Getto. W tym roku te uroczystości będą miały szczególny wydźwięk, gdyż 29 sierpnia br. minie dokładnie 80. rocznica likwidacji ostatniego w Europie getta, przez które - według szacunku historyków - przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. - Możemy być w tym dniu razem, by zadeklarować swoją odpowiedzialność za pokój i wspólnotę! - mówi metropolita łódzki.

Z tej okazji metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś zwrócił się do wiernych Archidiecezji w krótkim słowie, w którym nie tylko wyjaśnia znaczenie tego wydarzenia dla Łodzi i Kościoła, ale również zaprasza na uroczyste obchody tej rocznicy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję