13 sierpnia grupa zajmująca się ochroną praw człowieka „Nicaragua nunca más” („Nikaragua nigdy więcej”) przedstawiła swój czwarty biuletyn na temat wolności religijnej obejmujący okres od kwietnia do lipca 2024 r., w którym zarzuca, że „reżim Ortegi-Murillo nasilił nękanie osób świeckich i przywódców religijnych”.
„Jest oczywiste, że ataki te są skierowane przeciwko księżom, biskupom, zakonnicom i wiernym świeckim, ale nie tylko przeciwko Kościołowi katolickiemu, lecz także przeciwko Kościołom ewangelickim” - wyjaśniła członkini grupy, Wendy Quintero, prezentując raport.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Zlikwidowano 420 organizacji chrześcijańskich, w tym Caritas Matagalpa”, kontynuowała, wliczając w to 15, które zostały zamknięte 12 sierpnia. Tego dnia dyktatura Nikaragui zdelegalizowała Caritas Matagalpa, diecezji wygnanego biskupa Rolando Álvareza. „Co najmniej 22 media religijne zostały skonfiskowane, a ostatnim z nich było Radio María, którego ostatnia audycja została wyemitowana 9 lipca 2024 r.” - pisze dalej obrończyni praw człowieka. Tego dnia dyktatura prezydenta Daniela Ortegi i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, anulowała status prawny Radia María Nikaragua, a także kilku rozgłośni Kościołów ewangelickich.
Reklama
Quintero zauważyła ponadto, że „51 księży zostało wygnanych bez procesu, co narusza ich prawa do pobytu i swobody przemieszczania się. Co najmniej 21 pastorów ewangelickich pozostaje na wygnaniu, a kolejnym trzem pastorom uniemożliwiono wjazd do kraju. Ten schemat prześladowań doprowadził do wydalenia i przymusowego wysiedlenia ponad 200 aktywnie zaangażowanych chrześcijan oraz do zwiększonego nadzoru nad działalnością prowadzoną zwłaszcza przez Kościół katolicki”.
Quintero dodała, że dyktatura „zmusiła 34 księży do opuszczenia kraju w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku. W sumie od 2018 r. co najmniej 222 aktywnie zaangażowanych chrześcijan zostało wygnanych, w tym 91 sióstr zakonnych. Co najmniej 52 aktywnie zaangażowanych chrześcijan i ich krewnych znalazło się w sytuacji faktycznej bezpaństwowości”, co oznacza, że zostali pozbawieni obywatelstwa w kraju.
Matagalpa: epicentrum prześladowanego Kościoła
Salvador Marenco, prawnik i członek grupy zajmującej się prawami człowieka, podkreślił, że „jednym z punktów, w których koncentrują się represje, jest Matagalpa [gmina i miasto], która była ogniskiem wiary, ogniskiem nadziei”.
Jego zdaniem represje koncentrują się na Matagalpie, ponieważ strategia dyktatury „koncentruje się na atakowaniu reprezentatywnych miejsc. Nie możemy zapominać, że społeczność międzynarodowa podniosła głos w sprawie aresztowania, a następnie wygnania biskupa Rolando Álvareza, który był postacią o zauważalnie silnym wpływie właśnie w Matagalpie” - zaznaczył.
Bp Álvarez, obrońca praw człowieka i krytyk dyktatury od sierpnia 2022 r. przebywał w areszcie domowym, a ostatecznie w lutym 2023 r. został skazany na 26 lat więzienia w kontrowersyjnym procesie sądowym. W styczniu bieżącego roku został deportowany do Rzymu, gdzie obecnie mieszka na wygnaniu.
Reklama
870 ataków na Kościół w Nikaragui
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia wygnana prawniczka i badaczka Martha Patricia Molina przedstawiła piątą część swojego raportu „Nikaragua: Prześladowany Kościół?”, w którym przytacza 870 ataków dyktatury Ortegi-Murillo na Kościół katolicki od kwietnia 2018 r. do lipca 2024 r.
Raport wspomina i opisuje każdy z 870 ataków, a w wielu przypadkach zawiera świadectwo, zdjęcie lub publikację na temat incydentu, a także wskazuje dokładną datę zdarzenia.
W prologu Eduardo Martínez, redaktor naczelny gazety La Prensa Nicaragua, zwrócił uwagę, że „raport rozpoczął się od pytania: prześladowany Kościół? Jednak sześć lat później 870 ataków, które Molina udokumentowała do tej pory przeciwko Kościołowi, nie pozostawia już żadnych wątpliwości”.
„Ataki zostały podzielone na siedem kategorii, od ataków fizycznych i profanacji po arbitralne zamykanie instytucji religijnych, uwięzienie dziesiątek księży - w tym dwóch biskupów - oraz wygnanie do tej pory 143 duchownych, co stanowi ponad 23 proc. wszystkich duchownych w Nikaragui” - kontynuuje redaktor. „W wyniku tego brutalnego ataku Kościół został uciszony; żaden ksiądz, ani w kraju, ani poza nim, nie odważy się mówić o polityce, a tym bardziej krytykować reżimu” - ubolewa.
Reklama
Raport, jak sama Molina wyjaśniła kilka dni temu, nie wspomina o aresztowaniu dziewięciu księży w Estelí i Matagalpa , z których siedmiu zostało wygnanych do Rzymu 7 sierpnia.
We wstępie do 387-stronicowego raportu stwierdzono następnie, że „Kościół katolicki przeżywa obecnie przedłużający się okres milczenia”, najbardziej zauważalny ze strony „biskupów, którzy doświadczyli najgorszego ataku w okresie istnienia konferencji episkopatu”. Reżim wygnał trzech biskupów: „Silvio José Báez [biskup pomocniczy Managui], który udał się na wygnanie na osobistą prośbę papieża Franciszka, ponieważ istniały domniemane plany zamordowania go przez dyktaturę sandinistów, oraz Rolando José Álvarez, biskup diecezji Matagalpa [i administrator apostolski Estelí], który został «pozbawiony obywatelstwa i wygnany do Państwa Watykańskiego»”. Trzecim wygnanym biskupem jest „Isidoro Mora, biskup diecezji Siuna, który został uprowadzony przez nikaraguańską policję narodową, a następnie uwięziony i wygnany do Rzymu” w styczniu b.r., wysłany tam wraz z bpm Álvarezem, 15 księżmi i dwoma seminarzystami.
Pierwsza część raportu Moliny została przedstawiona w maju 2022 r. i zawierała 190 ataków na Kościół, druga z listopada tego samego roku wymieniała 396, trzecia 529, a czwarta 667 ataków na Kościół katolicki w Nikaragui.
Molina wskazuje również, że na wygnaniu przebywa 154 duchownych (biskupów, księży, diakonów i seminarzystów), a także 91 sióstr zakonnych.
W raporcie stwierdzono również, że od kwietnia 2018 r. do lipca 2024 r. dyktatura Nikaragui zakazała łącznie 9 688 procesji i działań religijnych.